Pierwszy międzynarodowy mecz, czyli szkocka oszczędność kontra angielski pragmatyzm

History of greenlandic football in pictures

Jak wiadomo piłka nożna powstała na wyspach. Nic więc dziwnego, że pierwszy międzynarodowy mecz został rozegrany w XIX w. pomiędzy reprezentacjami Anglii i Szkocji.

Historyczne początki

Futbol na samym początku był bardzo podobny do rugby. Football Association powstało dopiero w latach 60 XIX wieku. Pierwsze reguły składały się z 13 punktów, dzięki którym gra zaczęła bardziej przypominać współczesną formułę.

W 1872 r. po raz pierwszy rozegrano nowe oficjalne rozgrywki. Mimo, że sam pomysł nie miał wielu zwolenników, to pierwszy międzynarodowy mecz rozgrzewał wyobraźnię kibiców.

Szkocka liga

W 1872 r. w Szkocji istniało 10 klubów piłkarskich. Najlepszą drużyną było Queen’s Park Glasgow. Zespoły takie jak Rangers czy Celtic powstały dopiero rok później. Mając tak mały wybór zawodników, pierwszy międzynarodowy mecz okazał się tak naprawdę potyczką reprezentacji Anglii i … szkockiego klubu Queen’s Park Glasgow.

Było to zderzenie dwóch zupełnie odmiennych wizji futbolu. Anglicy postawili na długie podania do przodu, podczas gdy Szkoci jako pierwsi na świecie zastosowali grę opartą na krótkich szybkich podaniach.

Oszczędni jak Szkoci

Wokół tego meczu narosło wiele mitów, jak choćby ten o zbytniej oszczędności Szkotów. Przez wiele lat uważano, że spotkanie odbyło się w Szkocji z powodu niechęci gospodarzy do wydawania pieniędzy na podróże. Prawda była jednak inna.

Mecz odbył się w dniu świętego Andrzeja, który jest patronem Szkocji i był częścią obchodów święta narodowego. W dniu wolnym od pracy wielu kibiców wybrało się na stadion, żeby uczestniczyć w tym spotkaniu. Według dziennikarzy na trybunach pojawiło się prawie 4 tysiące osób, co na tamte czasy było świetnym wynikiem.

Początek zmian

Mecz zakończył się bezbramkowym remisem. Takie spotkanie często okazuje się nudne i bezbarwne. W tym wypadku było jednak inaczej. Większość dziennikarzy przyznawało jednak, że był to najlepszy mecz, jaki kiedykolwiek widzieli.

Tydzień po tym pojedynku powstał Szkocki Związek Piłki Nożnej, a 5 lat później ich przedstawiciele weszli do International Football Association  Board, czyli jedynej organizacji na świecie ustalającej przepisy futbolu. Od tego momenty Szkocja zaczęła rozwijać się w szybkim tempie.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Ten artykuł jest dostępny tylko w zagraniczej odsłonie tego serwisu.