W naszym nowym, cotygodniowym cyklu będziemy prezentować występy polskich zawodników rozsianych po boiskach całego świata. Prócz tych najbardziej znanych, zaprezentujemy wam dokonania Polaków, o których nie przeczytamy na pierwszych stronach gazet. Przede wszystkim chcemy wam przybliżyć sylwetki tych graczy, którzy kontynuują swoją grę w piłkę w egzotycznych ligach, na różnych kontynentach.

Trzeba przyznać, że działo się naprawdę dużo. Głównym wydarzeniem weekendu była bramka Karola Linettego, przy której asystę zaliczył Bartosz Bereszyński. Dużo emocji z udziałem Polaków uświadczono także w Anglii. W ostatniej kolejce Championship rzutem na taśmę utrzymanie w lidze wywalczyli Damien Perquis (Nottingham) oraz Tomasz Kuszczak i Krystian Bielik (Birmingham). Dodatkowo rzut karny obronił Bartosz Białkowski. Bramki strzelano także w Niemczech, na trzecim poziomie rozgrywek kolejne trafienia skompletowali Sebastian Tyrała i Martin Kobylański. Świetnie w dalekiej Jordanii wiedzie się Łukaszowi Gikiewiczowi. Trochę zapomniany w Polsce napastnik strzeloną bramką i zanotowaną asystą zapewnił swojej drużynie mistrzowski tytuł. Na dobre zakończenie, w zimnej i wietrznej Islandii, gdzie na listę strzelców wpisał się Robert Menzel.

Zapraszamy na krótką podróż po piłkarskim świecie, na którą zabierają was Polscy piłkarze.

Anglia:

Łukasz Fabiański (Swansea – Premier League) – 90 minut w wygranym 1-0 meczu z Evertonem.

Artur Boruc (AFC Bournemouth – Premier League) – 90 minut w zremisowanym 2-2 meczu ze Stoke City.

Kamil Grosicki (Hull City – Premier League) – 90 minut i żółta kartka w przegranym 0-2 meczu z Sunderlandem. Hul w przypadku porażki z Crystal Palace i zwycięstwie Swansea z Sunderlandem może spaść z ligi już w najbliższy weekend.

Bartosz Kapustka – Leicester (Premier League) – poza kadrą meczową w wygranym 3-0 meczu z Watfordem.

Marcin Wasilewski (Leicester City – Premier League) – poza kadrą meczową w wygranym 3-0 meczu z Watfordem.

Maksymilian Stryjek – Sunderland (Premier League) – poza kadrą meczową w wygranym 2-0 meczu z Hull City.

Bartosz Białkowski (Ipswich Town FC –  Championship) – zagrał cały mecz i obronił rzut karny w przegranym 0-3 meczu z Nottingham Forest. Jego drużyna na koniec sezonu zajęła 16. miejsce w lidze.

Tomasz Kuszczak (Birmingham City FC – Championship) – cały mecz i żółta kartka w wygranym 1-0 meczu z Bristol City. Dzięki tej wygranej Birmingham zapewniło się utrzymanie w lidze.

Krystian Bielik (Birmingham City FC – Championship) – pojawił się na boisku w 69. minucie w wygranym 1-0 meczu z Bristol City. Dzięki tej wygranej Birmingham zapewniło się utrzymanie w lidze.

Damien Perquis (Nottingham Forest FC – Championship) – z powodu kontuzji znalazł się poza kadrą meczową na wygrany 3-0 mecz z Ipswich Town. Dzięki tej wygranej Notthingam ostatecznie zapewnił sobie utrzymanie w lidze.

Paweł Wszołek (Queens Park Rangers FC – Championship) – zagrał cały mecz. Jego drużyna została rozgromiona 0-4 przez Norwich. QPR zakończyło sezon na 18. miejscu.

Michał Żyro (Wolverhampton Wanderers FC – Championship) – znalazł się poza kadrą meczową na wygrany 1-0 mecz z Preston. Żyro wciąż dochodzi do siebie po ciężkiej kontuzji, notuje występy w rezerwach Wolverhampton. Jego drużyna na koniec sezonu zajęła 15 miejsce w lidze.

Angolia

Jacek Magdziński (GD Sagrada Esperança – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową. Jego drużyna została rozgromiona 1-5 przez Progresso.

Austria

Bartłomiej Żynel (FC Liefering/ FC Salzburg) – w piątek spędził cały mecz na ławce rezerwowych drugoligowego austriackiego FC Liefering. Polak nie zdołał jeszcze zadebiutować w klubie filialnym FC Salzburg.

Azerbejdżan

Dawid Pietrzkiewicz (Qəbələ FK – Ekstraklasa) – w piątek jego drużyna przegrała 0-2 w finale Pucharu Azerbejdżanu z Qarabağ Ağdam. 29-letni bramkarz spędził całe spotkanie na ławce rezerwowych.

Belgia

Łukasz Teodorczyk (RSC Anderlecht – Ekstraklasa) – zagrał 73. minuty, jego drużyna wygrała 2-0 z SV Zulte Waregem. Anderlecht w przypadku zwycięstwa w meczu z Club Brugge w następnej kolejce może zapewnić sobie mistrzostwo Belgii.

Cypr

Arkadiusz Piech (Apóllon FC – cypryjska) – zagrał cały mecz w wygranym 3-0 meczu z Omonią. Polak zobaczył żółtą kartkę przez co za tydzień będzie pauzował.

Tomasz Wełna (Áris Lemessoú – Ekstraklasa) – 90 minut w zremisowanym 1-1 meczu z AS Ethnikós Áchnas.

Patryk Procek (AS Ethnikós Áchnas – Ekstraklasa Cypru) – 90 minut w zremisowanym 1-1 meczu z Áris Lemessoú.

Czarnogóra

Marcin Garuch (FK Grbalj – Ekstraklasa) – zmieniony w przerwie w przegranym 0-3 meczu z FK Lovćen.

Czechy

Maciej Termanowski (MFK Frýdek-Místek – druga liga) – cały mecz na ławce rezerwowych w zremisowanym 1-1 meczu z FK Baník Sokolov).

Dania

Kamil Wilczek (Brøndbyernes IF – Ekstraklasa) – z ławki rezerwowych oglądał porażkę 2-4 jego zespołu z FC Midtjylland.

Francja

Kamil Glik (AS Monaco FC – Ligue 1) – 90 minut w wygranym 3-0 meczu z Nancy. Monaco już w najbliższą niedzielę może zostać mistrzem Francji. Drużyna Glika musi wygrać i liczyć na potknięcie PSG.

Grzegorz Krychowiak (Paris Saint-Germain FC – Ligue 1) – poza kadrą w wygranym 5-0 meczu z Bastią.

Igor Lewczuk – FC Girondins de Bordeaux (Ligue 1) – Zagrał pełne 90 minut w zremisowanym 2-2 meczu z AS Saint-Étienne.

Mariusz Stępiński (FC Nantes – Ligue 1) – znalazł się poza kadrą meczową na przegrany 2-3 mecz z Lyonem.

Maciej Rybus (Olympique Lyonnais – Ligue 1) – spędził cały mecz na ławce, a jego zespół wygrał 3-2 z Nantes.

Ludovic Obraniak (AJ Auxerre – Ligue 2) – zagrał 77 minut w przegranym 2-3 meczu z ES Troyes AC.

Hiszpania

Przemysław Tytoń (RC Deportivo de La Coruña – Primera Division) – z ławki rezerwowych oglądał porażkę swojego zespołu 1-2 z Espanyolem.

Cezary Wilk (Real Zaragoza CD – druga liga) – poza kadrą z powodu poważnej kontuzji kolana. Jego zespół przegrał 0-1 z Reus Deportiu.

Paweł Kieszek (Córdoba CF – druga liga) – zagrał cały mecz w przegranym 0-2 spotkaniu z Getafe.

Paweł Bochniewicz (Granada CF B – trzecia liga) – zagrał cały mecz, jego drużyna przegrała 0-1 z Linares Deportivo.

Holandia

Mateusz Klich (FC Twente – Eredivisie) – 83. minuty w wygranym przegranym 0-1 meczu ze Spartą Rotterdam.

Wojciech Golla (NEC Nijmegen – Eredivisie) – zagrał 83. minuty w wygranym 2-1 meczu z AZ Alkmaar. NEC w przyszłej kolejce musi wygrać i liczyć na potknięcia Sparty i Rody, by wydostać się ze strefy barażowej.

Filip Kurto (SBV Excelsior Rotterdam – Eredivisie) – z powodu kontuzji znalazł się poza kadrą meczową. Jego drużyna w meczu derbowym pokonała Feyenoord 3-0, utrudniając zdobycie mistrzostwa przez lokalnego rywala.

Piotr Parzyszek (vbv De Graafschap – druga liga) – cały mecz i żółta kartka w przegranym 1-2 meczu z FC Oss.

Filip Bednarek (vbv De Graafschap – druga liga) – cały mecz w przegranym 1-2 meczu z FC Oss.

Mikołaj Smyłek (MVV Mastricht – druga liga) – 22-letni bramkarz z ławki obserwował jak jego drużyna zremisowała 1-1 z RKC Waalwijk. Polak wciąż czeka na debiut.

Adrian Purzycki (Fortuna Sittard – druga liga) – znalazł się poza kadrą meczową swojego zespołu na wygrany 3-0 mecz z Volendam.

Islandia

Patryk Stefański (ÍA – Ekstraklasa) – zagrał 45 minut w przegranym 2-4 meczu z Valur Reykjavík.

Robert Menzel (ÍA – Ekstraklasa) – strzelił bramkę w przegranym 2-4 meczu z Valur Reykjavík.

Tomasz Łuba (Víkingur Ólafsvík – Ekstraklasa) – zagrał 90 minut w przegranym 1-2 meczu z KR.

Maciej Majewski (Grindavík – Ekstraklasa) – z ławki rezerwowych oglądał, jak jego koledzy wygrywają 2-1 z Víkingur Reykjavík.

Robert Winogrodzki (Leiknir – islandzka druga liga) – 90 minut w zremisowanym 2-2 meczu z Grótta.

Japonia

Krzysztof Kamiński (Júbilo Iwata – J-League, Ekstraklasa) – zagrał 90minut w bezbramkowo zremisowanym meczu z Ventforet Kofu.

Jordania

Łukasz Gikiewicz (Al-Faisaly SC – Ekstraklasa) – zagrał 90 minut, strzelił bramkę i zaliczył asystę w wygranym 4-0 meczu z Sahab SC. Drużyna Gikiewicza zapewniła sobie mistrzostwo Jordanii.

Niemcy

Robert Lewandowski (FC Bayern München -Bundesliga) – 90 minut w wygranym 1-0 meczu z SV Darmstadt 98.

Łukasz Piszczek (BV Borussia 1909 Dortmund – Bundesliga) – 90 minut w wygranym 2-0 meczu z Hoffenheim.

Eugen Polanski (TSG 1899 Hoffenheim – Bundesliga) – cały mecz na ławce w przegranym 0-2 meczu z Borussią Dortmund.

Jakub Błaszczykowski (VfL Wolfsburg – Bundesliga) – pojawił się na boisku w 84. minucie, a jego drużyna wygrała 2-0 z Eintrachtem Frankfurt.

Kamil Wojtowski (RB Leipzig – Bundesliga) – poza kadrą meczową z powodu kontuzji w wygranym 4-1 meczu z Herthą.

Rafał Gikiewicz (SF Freiburg – Bundesliga) – z ławki oglądał jak jego koledzy wygrywają 2-0 z Schalke.

Paweł Olkowski (1.FC Köln – Bundesliga) – poza kadrą meczową. Jego drużyna wygrała 4-3 z Werderem.

Sebastian Boenisch (TSV München von 1860 – 2. Bundesliga) – Znalazł się poza kadrą meczową swojego zespołu na wygrany 2-1 mecz z SG Dynamo Dresden.

Adam Bodzek (Fortuna Düsseldorf 1895 – 2. Bundesliga) – zagrał 87. minut w zremisowanym 1-1 meczu z FC Würzburger Kickers.

Marcin Kamiński (VfB Stuttgart 1893 – 2. Bundesliga) – zagrał cały mecz. Jego drużyna wygrała 3-0 z Erzgebirge Aue.

Paweł Dawidowicz (VfL Bochum 1848 –2. Bundesliga) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową. Jego drużyna zremisowała 1-1 z Arminią Bielefeld.

Waldemar Sobota (FC Sankt Pauli – 2. Bundesliga) – cały mecz w wygranym 2-1 spotkaniu z 1.FC Kaiserslautern.

Jakub Kosecki (SV Sandhausen – 2. Bundesliga) – z ławki oglądał porażkę 0-1 z 1. FC Nürnberg.

Daniel Łukasik – (SV Sandhausen – 2. Bundesliga) – z ławki oglądał porażkę 0-1 z 1. FC Nürnberg.

Adam Matuszczyk (Braunschweiger TSV Eintracht 1895 – 2. Bundesliga) – poza kadrą meczową. Jego drużyna wygrała 3-1 z Unionem Berlin.

Tomasz Hołota (DSC Arminia Bielefeld – 2. Bundesliga) – poza kadrą meczową. Jego drużyna zremisowała 1-1 z Bochum. Arminia w następnej kolejce może przypieczętować swój spadek do 3. Ligi niemieckiej.

Kacper Przybyłko – (1.FC Kaiserslautern – 2. Bundesliga) – zagrał 78. minut w przegranym 1-2 meczu z FC Sankt Pauli.

Artur Sobiech (Hannover 96 – 2. Bundesliga) wszedł na boisko w doliczonym czasie gry w wygranym 2-0 meczu z Heindenheim.

Oskar Zawada (Karlsruher SC – 2. Bundesliga) – zagrał cały mecz, jego drużyna wygrała 1-0 z Greuther Fürth. Karlsruher już wcześniej spadli z ligi.

Robert Wulnikowski (FC Würzburger Kickers- 2. Bundesliga) – z powodu kontuzji (naderwanie więzadeł krzyżowych w prawym kolanie) w zremisowanym 1-1 meczu z Fortuna

Sebastian Tyrała (FC Rot-Weiß Erfurt- 3. liga) – Była nadzieja polskiej reprezentacji zdobyła bramkę w przegranym 1-4 meczu z SSV Jahn Regensburg. Tyrała zagrał 82 minuty.

Martin Kobylański (SC Preußen Münster 06 – 3. Bundesliga) – wypożyczony z Lechii Gdańsk zawodnik strzelił bramkę w wygranym 3-0 meczu z Chemnitzer. Kobylański opuścił boisko w 63. minucie.

Marcus Piossek (SC Paderborn 07 – 3. liga) – 74. minuty w zremisowanym 1-1 meczu z FSV Zwickau.

André Dej (Sportfreunde Lotte – 3. liga) – zszedł w 90. minucie w zremisowanym 1-1 meczu z MSV Duisburg. Dodatkowo zobaczył żółtą kartkę.

Patrick Schikowski (Sportfreunde Lotte- 3. liga) – z ławki oglądał jak jego zespół remisuje 1-1 z MSV Duisburg

Jarosław Lindner (Sportfreunde Lotte – 3. liga) – zagrał pełne 90 minut w zremisowanym 1-1 meczu z MSV Duisburg.

Piotr Ćwielong (1.FC Magdeburg – 3. liga) – zagrał 80. minut w zremisowanym 1-1 meczu z FSV Frankfurt.

David Blacha (SV Wehen Wiesbaden – 3. liga) – poza kadrą meczową z powodu kontuzji kolana. Jego zespół bezbramkowo zremisował z Sonnenhof Großaspach.

Sebastian Mrowca (SV Wehen Wiesbaden – 3. liga) – wszedł na boisko w 61. minucie w bezbramkowo zremisowanym meczu z Sonnenhof Großaspach.

Rafał Kazior (SV Werder Bremen 1899 II – 3. liga) – Zagrał 66 minut w zremisowanym 1-1 meczu z Hallescher FC. Jego drużyna w najbliższej kolejce może spaść z ligi.

Norwegia

Radosław Janukiewicz (Strømsgodset IF –Ekstraklasa) – wypożyczony z Pogoni Szczecin bramkarz z ławki oglądał jak jego drużyna remisuje 1-1 z Sarpsborg 08.

Piotr Leciejewski (SK Brann – Ekstraklasa) – zagrał cały mecz. Jego Brann przegrało 1-2 z Rosenborgiem.

Grzegorz Flasza (Tromsdalen UIL – druga liga ) – zagrał cały mecz, jego drużyna przegrała 2-3 z Bodø / Glimt.

Portugalia

Łukasz Skowron (SC Olhanense – druga liga) – nie zagrał w przegranym 0-3 spotkaniu z Santa Clara. Jego drużyna już wcześniej spadła z ligi.

Przemysław Macierzyński (SL e Benfica B – Druga liga) – 18-latek wypożyczony z Lechii Gdańsk znalazł się poza kadrą meczową swojego zespołu. Młody Polak wciąż czeka na debiut w portugalskim zespole.

Rosja

Janusz Gol (Amkar Perm- Ekstraklasa) – 90 minut w przegranym 0-2 meczu z CSKA.

Słowacja

Mateusz Góra (Partizán Bardejov – druga liga) – wszedł na boisko w 82. minucie w przegranym 0-2 meczu z FC Nitra.

Szymon Gruca (FK Poprad –druga liga) – wszedł na boisko w 61. minucie, jego drużyna rozgromiła 6-1 drużynę MŠK Rimavská Sobota.

Tomasz Wandzik – (ŠK Svätý Jur – druga liga) – poza kadrą meczową w zremisowanym 2-2 meczu z FK Dukla Banská Bystrica. Drużyna Polaka już wcześniej spadła z ligi.

Stany Zjednoczone

Konrad Plewa (Saint Louis FC – USL, drugi poziom rozgrywek w USA) – mecz z Rochester Rhinos został przełożony.

Szkocja

Krystian Nowak (Heart of Midlothian FC –Ekstraklasa) – 90 minut w przegranym 1-2 meczu z Aberdeen.

Maciej Dąbrowski (Hibernian FC – Championship, drugi poziom rozgrywek w Szkocji) – znalazł się poza kadrą meczową na zremisowany 1-1 mecz z Saint Mirren FC. Młody Polak jest wypożyczony do Hiberniam z rezerw Lecha Poznań. Nie zdołał jeszcze zadebiutować w pierwszej drużynie, występuje głównie w drużynie młodzieżowej.

Turcja

Patryk Tuszyński (Çaykur Rizespor Kulübü, Ekstraklasa) – znalazł się poza kadrą meczową swojego zespołu. Jego drużyna rozgromiła 6-0 Bursaspor.

Łukasz Szukała (Osmanlıspor FK – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na przegrany 0-1 mecz z Karabüksporem.

Adam Stachowiak (Gaziantep Büyükşehir Belediyespor Kulübü – druga liga) – zagrał cały mecz i zobaczył żółtą kartkę. Jego drużyna wygrała 2-1 z Ümranıyespor.

Walia

Antoni Sarnowski (Bangor City FC – Ekstraklasa) – Poza kadrą meczową zespołu w wygranym 3-2 meczu z Newtown. Polak w tym sezonie nie wystąpił w żadnym spotkaniu swojej drużyny. Dzisiejszy mecz był jednym ze spotkań barażowych o prawo gry w kwalifikacjach Ligi Europy.

Węgry

Michał Nalepa (Ferencvárosi TC – Ekstraklasa) – 90 minut w wygranym 3-1 meczu z MTK.

Włochy

Wojciech Szczęsny (AS Roma – Serie A) – zagrał cały mecz, jego drużyna wygrała 4-1 z AC Milan.

Piotr Zieliński (SSC Napoli- Serie A) – zagrał cały mecz i dostał żółtą kartkę w wygranym 3-1 meczu z Cagliari.

Arkadiusz Milik (SSC Napoli –Serie A) – wszedł na boisko w 77. minucie w wygranym 3-1 meczu z Cagliari.

Karol Linetty (UC Sampdoria – Serie A) – zagrał cały mecz i strzelił bramkę w przegranym 3-7 meczu z Lazio.

Bartosz Bereszyński (UC Sampdoria – Serie A) – Zagrał 68 minut w przegranym 3-7 meczu z Lazio. Popularny „Bereś” zaliczył asystę przy trafieniu Linettego.

Thiago Cionek (US Città di Palermo – Serie A) – 90 minut w zremisowanym 1-1 meczu z Chievo. Jego drużyna po tym spotkaniu jest już pewna spadku z ligi.

Bartosz Salamon (Cagliari Calcio – Serie A) – 90 minut w przegranym 1-3 meczu z Napoli.

Łukasz Skorupski (Empoli FC – Serie A) – cały mecz w wygranym 3-1 spotkaniu z Bologną.

Bartłomiej Drągowski (ACF Fiorentina – Serie A) – poza kadrą meczową. Jego drużyna zremisowała 2-2 z Sassuolo.

Igor Łasicki (Carpi FC 1909 – Serie B) – z ławki oglądał jak jego koledzy wygrali 2-0 z Salernitaną. Jego drużyna w najbliższej kolejce może zapewnić sobie awans do baraży o awans do Serie A.

Błażej Augustyn (Ascoli Picchio FC 1898 – Serie B) – 90 minut i żółta kartka w zremisowanym 1-1 meczu z Benevento.

Tomasz Kupisz – (Novara Calcio – Serie B) – zagrał cały mecz w wygranym 1-0 meczu z AC Cesena.

Wyspy Owcze

Łukasz Cieślewicz (B36 Tórshavn – Ekstraklasa) – nie wystąpił w bezbramkowo zremisowanym meczu z EB/Streymur.

Michał Przybylski (Skála – Ekstraklasa) – zagrał 68. minut w zremisowanym 1-1 meczu z NSÍ.