Oko na rodaka: Zmienne szczęście Polaków w Rosji

Krychowiak

Drugi dzień z rzędu spore emocje dostarczył nam rosyjski futbol. Tym razem na boiskach tamtejszej ekstraklasy gola strzelił Rafał Augustyniak, a rzutu karnego nie wykorzystał Grzegorz Krychowiak. Ponadto kolejne asysty zaliczyli Przemysław Frankowski i David Kopacz.

Pierwszego gola w tym sezonie rosyjskiej ekstraklasy, a szóstego w historii swoich występów w tych rozgrywkach, strzelił Rafał Augustyniak. Środkowy pomocnik Uralu Jekaterynburg w 34. minucie w dobrym tempie wbiegł w pole karne PFK Soczi i wykorzystał dogranie z lewego skrzydła Rumuna Erica Bicfalviego. W drugiej połowie goście doprowadzili do wyrównania i mecz zakończył się podziałem punktów. Drużyna Augustyniaka, który zagrał cały mecz, pozostaje na 14. pozycji, która oznacza konieczność walki o utrzymanie w barażach.

Kilka godzin później dotarły do nas zdecydowanie gorsze wieści z rosyjskich boisk. Grzegorz Krychowiak w pierwszej połowie spotkania z Chimkami stanął przed szansą strzelenia czwartego w tym sezonie gola z rzutu karnego, oraz drugiego w przeciągu ostatniego tygodnia. Niestety intencję środkowego pomocnika Krasnodaru wyczuł Ilja Łantratow. Wówczas Krasnodar prowadził jeszcze 1:0. W drugiej połowie drużyna Krychowiaka aż dwukrotnie musiała gonić wynik, by ostatecznie zremisować na wyjeździe 3:3. Krychowiak, będący kapitanem Krasnodaru, zagrał cały mecz. Po tym potknięciu jego zespół może wypaść z TOP4.

Po przerwie na reprezentację piłkarze RC Lens musieli przełknąć gorzką pigułkę. Świetnie spisujący się dotychczas zespół Przemysława Frankowskiego przegrał na wyjeździe aż 0:4 ze Stade Brestois. W piątkowy wieczór zespół ten zmierzył się z Angers, drużyną która podobnie jak Lens nieoczekiwanie znajduje się w pobliżu miejsc dających prawo gry w europejskich pucharach. Po bardzo wyrównanym spotkaniu padł remis 2:2, a w 55. minucie Frankowski zanotował czwartą asystę w tym sezonie francuskiej Ligue 1. Skrzydłowy reprezentacji Polski dostał podanie na lewe skrzydło i precyzyjnie dośrodkował w okolice piątego metra, gdzie bramkarza rywali pokonać zdołał Florian Sotoca.

David Kopacz jest zawodnikiem bardzo systematycznym. Występujący w trzecioligowym niemieckim FC Würzburger Kickers pomocnik w sierpniu, wrześniu oraz październiku zdołał asystować przy golach dla swoich drużyn. W ostatnim listopadowym meczu były pomocnik Górnika Zabrze podtrzymał swoją dobrą serię, tym razem dogrywając do Tobiasa Kraulicha w spotkaniu z Meppen. Byla to już jego piąta asysta w tym sezonie. Ostatecznie to zespół Davida Blachy i Marcusa Piosska wygrał 3:1 (obaj znaleźli się poza kadrą meczową na to spotkanie). FC Würzburger Kickers po szesnastu rozegranych spotkaniach ma na koncie 15 punktów i zajmuje przedostatnie, 19. miejsce w tabeli ligowej.

Podsumowanie występów polskich piłkarzy w ligach zagranicznych (26-27 listopada)

Anglia

Jan Bednarek (Southampton FC – Premier League) – zszedł w przerwie i dostał żółtą kartkę w przegranym 0:4 ligowym meczu z Liverpoolem.

Matty Cash (Aston Villa FC – Premier League) – 90 minut i żółta kartka w wygranym 2:1 ligowym meczu z Crystal Palace.

Jarosław Jach (Crystal Palace FC – Premier League) – poza kadrą meczową na przegrany 1:2 ligowy mecz z Aston Villą.

Mateusz Klich (Leeds United FC – Premier League) – cały mecz na ławce. Jego drużyna bezbramkowo zremisowała w lidze z Brighton.

Jakub Moder (Brighton & Hove Albion FC – Premier League) – 82 minuty w bezbramkowo zremisowanym ligowym meczu z Leeds United.

Przemysław Płacheta (Norwich City FC – Premier League) – poza kadrą meczową na bezbramkowo zremisowany ligowy mecz z Wolverhampton.

Oliwier Zych (Aston Villa FC – Premier League) – poza kadrą meczowa na wygrany 2:1 ligowy mecz z Crystal Palace.

Bartosz Białkowski (Millwall FC – Championship) – 90 minut w przegranym 1:2 ligowym meczu z Hull City.

Michał Helik (Barnsley FC – Championship) – 90 minut w bezbramkowo zremisowanym ligowym meczu z Peterborough United.

Jakub Niemczyk (Burton Albion FC – League One) – poza kadrą meczową na wygrany 2:0 ligowy mecz z Doncaster Rovers.

Australia

Filip Kurto (Macarthur FC – A-League) – 90 minut w wygranym 1:0 ligowym meczu z Sydney FC.

Austria

Kamil Piątkowski (Red Bull Salzburg – Bundesliga) – 90 minut w przegranym 1:2 ligowym meczu z Austrią Klagenfurt. Był to jego pierwszy mecz po wyleczeniu kontuzji.

Cypr

Patryk Procek (PAEE Kerýnias – Ekstraklasa) –  90 minut w przegranym 1:2 ligowym meczu z Dóxą Katokopiás.

Mariusz Stępiński (Áris Limassol – Ekstraklasa) – 90 minut w bezbramkowo zremisowanym ligowym meczu z Pafos.

Dania

Dawid Kurminowski (Århus GF – Ekstraklasa) – wszedł na boisko w 81. minucie zremisowanego 1:1 ligowego meczu z Silkeborgiem.

Francja

Marcin Bułka (OGC Nice-Côte d’Azur – Ligue 1) – na ławce w spotkaniu ligowym z Metz.

Przemysław Frankowski (RC Lens – Ligue 1) – 90 minut i asysta w zremisowanym 2:2 ligowym meczu z Angers.

Grecja

Damian Szymański (AEK Ateny – Ekstraklasa) – 60 minut i żółta kartka w wygranym 2:1 ligowym meczu z PAS Giánnina.

Hiszpania

Mateusz Kania (Real Balompédica Linense – Primera División RFEF) – wszedł na boisko w 56. minucie przegranego 1:2 ligowego meczu z rezerwami Villarreal.

Irlandia Północna

Igor Rutkowski (Portadown F&A – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na zremisowany 2:2 ligowy mecz z Larne.

Japonia

Jakub Słowik (Vegalta Sendai – Ekstraklasa) – 90 minut w zremisowanym 2:2 ligowym meczu z Avispą Fukuoka.

Jakub Świerczok (Nagoya Grampus – Ekstraklasa) – 55 minut w przegranym 1:2 ligowym meczu z Cerezo Osaka.

Korea Południowa

Oskar Zawada (Jeju United – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego drużyna wygrała w lidze 1:0 z Suwon FC.

Niemcy

Bartosz Białek (VfL Wolfsburg – Bundesliga) – poza kadrą meczową na przegrany 1:3 ligowy mecz z Borussią Dortmund.

Rafał Gikiewicz (FC Augsburg – Bundesliga) – 90 minut w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z Herthą.

Robert Gumny (FC Augsburg – Bundesliga) – 90 minut w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z Herthą.

Dennis Jastrzembski (Hertha BSC Berlin – Bundesliga) – wszedł na boisko w 73. minucie zremisowanego 1:1 ligowego meczu z Augsburgiem.

Robert Lewandowski (FC Bayern München – Bundesliga) – 90 minut w wygranym 1:0 ligowym meczu z Arminią Bielefeld.

Marcel Lotka (Hertha BSC Berlin – Bundesliga) – poza kadrą meczową na zremisowany 1:1 ligowy mecz z Augsburgiem.

Krzysztof Piątek (Hertha BSC Berlin – Bundesliga) – cały mecz na ławce. Jego drużyna zremisowała w lidze 1:1 z Augsburgiem.

Adam Bodzek (Fortuna Düsseldorf – 2. Bundesliga) – 90 minut i żółta kartka w przegranym 0:1 ligowym meczu z Heidenheim.

Marcin Kamiński (FC Schalke 04 – 2. Bundesliga) – 90 minut w wygranym 5:2 ligowym meczu z Sandhausen.

Dawid Kownacki (Fortuna Düsseldorf – 2. Bundesliga) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na przegrany 0:1 ligowy mecz z Heidenheim.

Jakub Piotrowski (Fortuna Düsseldorf – 2. Bundesliga) – cały mecz na ławce. Jego drużyna przegrała w lidze 0:1 z Heidenheim.

Adrian Stanilewicz (SV Darmstadt 98 – 2. Bundesliga) – poza kadrą meczową na wygrany 2:1 ligowy mecz z Erzgebirge Aue.

David Blacha (SV Meppen 1912 – 3. Liga) – poza kadrą meczową na wygrany 3:1 ligowy mecz z FC Würzburger Kickers.

Martin Kobylański (Eintracht Braunschweig – 3. Liga) – 73 minuty w przegranym 0:2 ligowym meczu z Magdeburgiem.

David Kopacz (FC Würzburger Kickers – 3. Liga) – 90 minut i asysta w przegranym 1:3 ligowym meczu z Meppen.

Adrian Małachowski (1.FC Magdeburg – 3. Liga) – wszedł na boisko w 75. minucie wygranego 2:0 ligowego meczu z Eintrachtem Braunschweig.

Sebastian Mrowca (SV Wehen Wiesbaden – 3. Liga) – poza kadrą meczową na bezbramkowo zremisowany ligowy mecz z SC Verl.

Marcus Piossek (SV Meppen 1912 – 3. Liga) – poza kadrą meczową na wygrany 3:1 ligowy mecz z FC Würzburger Kickers.

Patrick Schikowski (SC Verl – 3. Liga) – wszedł na boisko w 72. minucie bezbramkowo zremisowanego ligowego meczu z Wehen.

Norwegia

Łukasz Jarosiński (Hamarkameratene – druga liga) – cały mecz na ławce. Jego drużyna wygrała w lidze 2:1 z Grorudem.

Rosja

Rafał Augustyniak (Ural Jekaterynburg – Ekstraklasa) – strzelił gola w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z PFK Soczi. Zagrał cały mecz.

Grzegorz Krychowiak (FK Krasnodar – Ekstraklasa) – nie wykorzystał rzutu karnego w zremisowanym 3:3 ligowym meczu z FK Chimki. Zagrał cały mecz.

Rumunia

Adrian Cierpka (CS Mioveni – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na zremisowany1:1 ligowy mecz z Rapidem Bukareszt.

Słowacja

Aleksander Paluszek (FK Pohronie Žiar nad Hronom/Dolná Ždaňa – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego drużyna przegrała w lidze 0:2 z FC ViOn Zlaté Moravce.

Daniel Ściślak (FK Pohronie Žiar nad Hronom/Dolná Ždaňa – Ekstraklasa) – wszedł w przerwie przegranego 0:2 ligowego meczu z FC ViOn Zlaté Moravce.

Szkocja

Maciej Dąbrowski (Hibernian FC – Premiership) – cały mecz na ławce. Jego drużyna wygrała w lidze 2:1 z St. Johnstone.

Dominik Naglik (Dundee United FC – Premiership) – poza kadrą meczową na zremisowany 1:1 ligowy mecz z Ross County.

Turcja

Mateusz Lis (Altay SK – Ekstraklasa) – 90 minut w bezbramkowo zremisowanym ligowym meczu z Başakşehirem.

Adam Stachowiak (Denizlispor Kulübü – druga liga) – 90 minut w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z İstanbulsporem.

Ukraina

Tomasz Kędziora (Dynamo Kijów – Ekstraklasa) – 77 minut w wygranym 2:0 ligowym meczu z FK Minaj.

Walia

Wojciech Wiśniewski (Airbus UK Broughton FC – druga liga) – poza kadrą meczową na wygrany 3:0 ligowy mecz z Llangefni Town FC.

Węgry

Lukas Klemenz (Budapest Honvéd FC – Ekstraklasa) -wszedł na boisko w 53. minucie przegranego 1:2 ligowego meczu z Újpestem.

Włochy

Bartosz Bereszyński (UC Sampdoria – Serie A) – 90 minut i żółta kartka w wygranym 3:1 ligowym meczu z Hellasem Verona.

Paweł Dawidowicz (Hellas Verona FC – Serie A) – 90 minut w przegranym 1:3 ligowym meczu z Sampdorią.

Bartłomiej Drągowski (ACF Fiorentina – Serie A) – poza kadrą meczową na przegrany 1:2 ligowy mecz z Empoli.

Paweł Jaroszyński (US Salernitana 1919 – Serie A) – cały mecz na ławce. Jego drużyna zremisowała w lidze 1:1 z Cagliari.

Wojciech Szczęsny (Juventus FC – Serie A) – 90 minut w przegranym 0:1 ligowym meczu z Atalantą.

Sebastian Walukiewicz (Cagliari Calcio – Serie A) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na zremisowany 1:1 ligowy mecz z Salernitaną.

Szymon Żurkowski (Empoli FC – Serie A) – z powodu kontuzji zszedł z boiska w 44. minucie wygranego 2:1 ligowego meczu z Fiorentiną.

Adam Chrzanowski (Pordenone Calcio – Serie B) – cały mecz na ławce. Jego drużyna zremisowała w lidze 2:2 z Frosinone.

Dorian Ciężkowski (US Cremonese – Serie B) – cały mecz na ławce. Jego drużyna przegrała w lidze 0:1 z Alessandrią.

Thiago Cionek (Reggina 1914 – Serie B) – 90 minut w przegranym 0:4 ligowym meczu z Benevento.

Kamil Glik (Benevento Calcio – Serie B) – z powodu pauzy za czerwoną kartkę poza kadrą meczową na wygrany 4:0 ligowy mecz z Regginą.

Filip Jagiełło (Brescia Calcio – Serie B) – wszedł na boisko w 66. minucie i dostał żółtą kartkę w przegranym 0:1 ligowym meczu z Pisą.

Tomasz Kupisz (Pordenone Calcio – Serie B) – poza kadrą meczową na zremisowany 2:2 ligowy mecz z Frosinone.

Marcin Listkowski (US Lecce – Serie B) – wszedł na boisko w 87. minucie zremisowanego 3:3 ligowego meczu z Ternaną.

Jakub Łabojko (Brescia Calcio – Serie B) – poza kadrą meczową na przegrany 0:1 ligowy mecz z Pisą.

Patryk Peda (SPAL 2013 – Serie B) – wszedł na boisko w 66. minucie wygranego 1:0 ligowego meczu z Cosenzą.

Przemysław Szymiński (Frosinone Calcio – Serie B) – 90 minut w zremisowanym 2:2 ligowym meczu z Pordenone.

Tomasz Woźniak (SPAL 2013 – Serie B) – poza kadrą meczową na wygrany 1:0 ligowy mecz z Cosenzą.