Oko na rodaka: Wilczek znowu grasuje

Kamil Chmielewski

Kolejne bramki dla swoich klubów strzelili Kamil Wilczek i Adam Buksa, a Kacper Przybyłko i Adrian Cieślewicz popisali się asystami. Premierowe trafienie w nowym sezonie włoskiej Serie A zaliczył Piotr Zieliński, a w tym samym czasie Arkadiusz Reca zadebiutował w Crotone. W czeskiej ekstraklasie. błysnął natomiast Bartosz Pikul.

Kamil Wilczek w dwóch ostatnich spotkaniach pognębił swoje byłe kluby – Piasta Gliwice oraz Brøndby. Tak się złożyło, że napastnik FC København nie grał już w żadnym innym duńskim klubie, więc przyszła pora na prześladowanie “obcych”. W meczu 3. kolejki duńskiej ekstraklasy z Vejle BK Wilczek strzelił swojego czwartego ligowego gola w tym sezonie. Polski napastnik w 61. minucie meczu po stracie piłki przez rywali wykorzystał dośrodkowanie Pierre’a Bengtssona. Mimo trafień Polaka FC København nie idzie najlepiej w lidze. Trzy punkty w wyjazdowym meczu z Vejle stracili po golu w doliczonym czasie gry. To i tak był pierwszy punkt zdobyty przez stołeczny zespół w tym sezonie, przez co zajmują obecnie dopiero 11. miejsce w lidze.

Pierwszego gola w nowym sezonie Serie A strzelił Piotr Zieliński. 26 sekund po wznowieniu gry po przerwie pomocnik reprezentacji Polski wykorzystał dobre dogranie Elifa Elmasa oraz umiejętne przepuszczenie piłki Victora Oshimena ładnym strzałem pokonał bramkarza Genoi. Dziesięć minut później Zieliński do gola dołożył również asystę – dograł piłkę do Driesa Mertensa, który popisał się mocnym strzałem po ziemi. Ostatecznie Napoli rozgromiło Genoę aż 6:0. Zieliński grał do 72. minuty i był to niestety jedyny Polak, który tego dnia wystąpił na Stadion San Paolo. Poza kadrą meczową znaleźli się Arkadiusz Milik i Hubert Idasiak, którzy nie są nawet zgłoszeni do rozgrywek. W przypadku Idasiaka sytuacja jest prosta – młody bramkarz nie jest w stanie wywalczyć sobie miejsca w kadrze meczowej. Milik natomiast jest na wylocie z włoskiego klubu i w najbliższym czasie musi znaleźć sobie nowy klub. Z powodu kontuzji poza kadrą meczową Genoi był inny Polak Filip Jagiełło.

Arkadiusz Reca po roku spędzonym na wypożyczeniu do SPAL nie był w stanie wywalczyć sobie miejsca w kadrze meczowej Atalanty. 25-letni boczny obrońca najbliższy sezon spędzi na kolejnym wypożyczeniu, tym razem do jednego z beniaminków włoskiej Serie A – FC Crotone. Polak już dwa dni po podpisaniu kontraktu zadebiutował w barwach nowego zespołu, pojawiając się na boisku w 72. minucie mecuz. Reca nie zbawił swojego zespołu, który przegrał 0:2 z AC Milan i po dwóch kolejkach nie zdobył żadnego punktu.

W przypadku Adama Buksy mówienie o kryzysie mogło być nieco przesadzone. Faktem jest jednak, że ostatniego gola polski napastnik strzelił 18 lipca, a w ostatnim czasie stracił miejsce w wyjściowej jedenastce New England Revolution. Rozgrywany w Waszyngtonie wyjazdowy mecz z DC United 24-letni napastnik rozpoczął na ławce rezerwowych, pojawiajac się na boisku dopiero w 79. minucie przy wyniku 0:0. W końcówce jego zespół okazał się skuteczniejszy. Najpierw gola strzelił Gustavo Bou, a w 90. minucie Adam Buksa ładną podcinką wykończył prostopadłe podanie Cristiana Penilli, strzelając tym samym swojego trzeciego gola na amerykańskich boiskach. W innym niedzielnym meczu MLS dwie asysty w spotkaniu z Inter Miami FC zaliczył napastnik Philadelphia Union Kacper Przybyłko. Polak tym razem przyczynił się do zdecydowanego zwycięstwa 3:0 nie bramkami, lecz kluczowymi podaniami, stwarzając tym samym świetne okazje swoim kolegom.

Bartosz Pikul podczas swojej kariery w Polsce dotarł maksymalnie na poziom I ligi, gdzie zaliczył epizody w pierwszym zespole Górnika Zabrze oraz w Zagłębiu Sosnowiec. Poprzedni sezon spędził zaś w czwartoligowej Odrze Wodzisław, a przed sezonem przeszedł do czeskiego Slezskiego FC Opawa. W niedzielnym spotkaniu tamtejszej ekstraklasy 22-letni pomocnik strzelił swojego premierowego gola w barwach nowego klubu. Polak w 42. minucie przytomnie zachował się w polu karnym rywali i strzałem z bliska sfinalizował ciekawą akcję jego kolegów z zespołu. Niestety jego zespół przegrał na wyjeździe z FK Jablonec aż 1:4, przez co po pięciu rozegranych spotkaniach ma na koncie zaledwie dwa punkty i plasuje się na 15. pozycji w tabeli ligowej.

W trwającym sezonie walijskiej ekstraklasy Adrian Cieślewicz strzelił już trzy bramki dla The New Saints FC. W dzisiejszym meczu ligowym z Caernarfon Town polski napastnik co prawda nie trafił do bramki rywali, lecz zaliczył asystę przy trafieniu autorstwa Deana Ebbe. Jego zespół ostatecznie wygrał 4:0.

Bardzo blisko swojego pierwszego występu w walijskiej ekstraklasie był Wojciech Gajda. Występujący w poprzednim sezonie w rezerwach Stali Mielec 21-letni bramkarz znalazł się w wyjściowym składzie swojej nowej drużyny Haverfordwest County AFC na mecz z Connah’s Quay Nomads. Niestety na przedmeczowej rozgrzewce Gajda doznał urazu, który wykluczył jego udział w tym spotkaniu.

Podsumowanie występów polskich zawodników (27 września)

Anglia

Mateusz Bogusz (Leeds United FC – Premier League) – poza kadrą meczową na wygrany 1:0 ligowy mecz z Sheffield United.

Łukasz Fabiański (West Ham United FC – Premier League) – 90 minut w wygranym 4:0 ligowym meczu z Wolverhampton.

Mateusz Klich (Leeds United FC – Premier League) – 90 minut w wygranym 1:0 ligowym meczu z Sheffield United.

Przemysław Płacheta (Norwich City FC – Championship) – 90 minut w przegranym 0:1 ligowym meczu z Bournemouth.

Czechy

Bartosz Pikul (Slezský FC Opawa – Ekstraklasa) – strzelił gola w przegranym 1:4 ligowym meczu z FK Jablonec. Zszedł w 52. minucie.

Nataniel Wybraniec (Slezský FC Opawa – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na przegrany 1:4 ligowy mecz z FK Jablonec.

Dania

Kamil Wilczek (FC København – Ekstraklasa) – strzelił gola w zremisowanym 2:2 ligowym meczu z Vejle BK. Polak grał do 87. minuty meczu.

Francja

Marcin Bułka (Paris Saint-Germain FC – Ligue 1) – poza kadrą meczową na wygrany 2:0 ligowy mecz ze Stade de Reims.

Radosław Majecki (AS Monaco FC – Ligue 1) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał w lidze 3:2 ze Strasbourgiem.

Grecja

Damian Szymański (AEK Ateny – Ekstraklasa) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na wygrany 3:0 ligowy mecz z AS Lamía.

Hiszpania

Damian Kądzior (SD Eibar – La Liga) – zszedł w przerwie przegranego 1:2 ligowego meczu z Athletic Bilbao.

Japonia

Jakub Słowik (Vegalta Sendai – J-League) – 90 minut w przegranym 2:3 ligowym meczu z Cerezo Osaka.

Kazachstan

Jacek Góralski (Kajrat Ałmaty – Ekstraklasa) – 90 minut i żółta kartka w zremisowanym 3:3 ligowym meczu z Okżetpesem Kokczetaw.

Konrad Wrzesiński (Kajrat Ałmaty – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego zespół zremisował w lidze 3:3 z Okżetpesem Kokczetaw.

Niemcy

Bartosz Białek (VfL Wolfsburg – Bundesliga) – cały mecz na ławce. Jego zespół zremisował w lidze 1:1 z SC Freiburg.

Robert Lewandowski (FC Bayern München – Bundesliga) – wszedł na boisko w 57. minucie przegranego 1:4 ligowego meczu z Hoffenheim.

Portugalia

Paweł Kieszek (Rio Ave FC – Ekstraklasa) – 90 minut w bezbramkowo zremisowamy ligowym meczu z Vitória SC Guimarães.

Rosja

Rafał Augustyniak (Urał Jekaterynburg – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał w lidze 2:0 z Achmatem Grozny.

Grzegorz Krychowiak (Łokomotiw Moskwa – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na wygrany 1:0 ligowy mecz z CSKA Moskwa.

Maciej Rybus (Łokomotiw Moskwa – Ekstraklasa) – 90 minut w wygranym 1:0 ligowym meczu z CSKA Moskwa.

Rumunia

Grzegorz Sandomierski (CFR Cluj – Ekstraklasa) – 90 minut w bezbramkowo zremisowanym ligowym meczu z Chindia Târgovişte

Słowacja

Paweł Jarzębak (Partizán Bardejov – druga liga) – 90 minut w wygranym 2:1 ligowym meczu z rezerwami Slovana Bratysława.

Stany Zjednoczone

Adam Buksa (New England Revolution – MLS) – strzelił gola w wygranym 2:0 ligowym meczu z DC United. Wszedł na boisko w 79. minucie meczu.

Przemysław Frankowski (Chicago Fire – MLS) – poza kadrą meczową na wygrany 2:0 ligowy mecz z Atlanta United FC.

Jarosław Niezgoda (Portland Timbers – MLS) – wszedł na boisko w 76. minucie wygranego 1:0 ligowego meczu z Vancouver Whitecaps.

Kacper Przybyłko (Philadelphia Union – MLS) – dwie asysty w wygranym 3:0 ligowym meczu z Interem Miami. Zagrał cały mecz.

Przemysław Tytoń (FC Cincinnati – MLS) – poza kadrą meczową na przegrany 0:4 ligowy mecz z New York City FC.

Dariusz Formella (Sacramento Republic FC – USL) – 90 minut i żółta kartka w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z Reno 1868 FC.

Szkocja

Patryk Klimala (Celtic FC – Premiership) – wszedł na boisko w 82. minucie wygranego 3:0 ligowego meczu z Hibernian.

Turcja

Daniel Łukasik (MKE Ankaragücü SK – Ekstraklasa) – 90 minut w bezbramkowo zremisowanym ligowym meczu z Sivassporem.

Konrad Michalak (Çaykur Rizespor Kulübü – Ekstraklasa) – 58 minut w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z Alanyasporem.

Michał Pazdan (MKE Ankaragücü SK – Ekstraklasa) – 90 minut i żółta kartka w bezbramkowo zremisowanym ligowym meczu z Sivassporem.

Jakub Kosecki (Adana Demirspor Kulübü – druga liga) – 79 minut w wygranym 3:1 ligowym meczu z Ankarasporem.

Walia

Adrian Cieślewicz (The New Saints FC – Ekstraklasa) – zaliczył asystę w wygranym 4:0 ligowym meczu z Caernarfon Town.

Wojciech Gajda (Haverfordwest County AFC – Ekstraklasa) – z powodu urazu nie wystąpił w przegranym 1:4 ligowym meczu z Connah’s Quay Nomads. Polak był awizowany przed meczem do pierwszego składu swojego zespołu (byłby to jego debiut), lecz na przedmeczowej rozgrzewce doznał urazu.

Włochy

Paweł Dawidowicz (Hellas Verona FC – Serie A) – wszedł na boisko w doliczonym czasie gry wygranego 1:0 ligowego meczu z Udinese.

Hubert Idasiak (SSC Napoli – Serie A) – poza kadrą meczową na wygrany 6:0 ligowy mecz z Genoą.

Filip Jagiełło (Genoa CFC 1893 – Serie A) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na przegrany 0:6 ligowy mecz z Napoli.

Arkadiusz Milik (SSC Napoli – Serie A) – poza kadrą meczową na wygrany 6:0 ligowy mecz z Genoą.

Mariusz Stępiński (Hellas Verona FC – Serie A) – poza kadrą meczową na wygrany 1:0 ligowy mecz z Udinese.

Wojciech Szczęsny (Juventus FC – Serie A) – 90 minut w zremisowanym 2:2 ligowym meczu z AS Roma.

Łukasz Teodorczyk (Udinese Calcio – Serie A) – poza kadrą meczową na przegrany 0:1 ligowy mecz z Hellasem Verona.

Nicola Zalewski (AS Roma – Serie A) – poza kadrą meczową na zremisowany 2:2 ligowy mecz z Juventusem.

Piotr Zieliński (SSC Napoli – Serie A) – strzelił gola i zaliczył asystę w wygranym 6:0 ligowym meczu z Genoą. Grał do 73. minuty.

Michał Lewandowski (Teramo Calcio – Serie C) – 90 minut w wygranym 2:0 ligowym meczu z Palermo.

Wyspy Owcze

Łukasz Cieślewicz (Víkingur – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na wygrany 2:0 ligowy mecz z TB.