Oko na rodaka: Widowiskowa bramka Szymańskiego. Polski bramkarz z golem w Serie C

Sebastian Szymański

Piłkarski Świat

Bardzo precyzyjnym uderzeniem zza pola karnego Sebastian Szymański strzelił czwartego gola w tym sezonie holenderskiej Eredivisie. Przedziwne sceny wydarzyły się na boiskach włoskiej Serie C, gdzie polski bramkarz Michał Lewandowski strzelił bramkę strzałem z 85 metrów.

Przed rozesłaniem powołań na zbliżające się mistrzostwa świata nie pozwala o sobie zapomnieć również Sebastian Szymański. Chociaż pomocnik Feyenoordu Rotterdam raczej nie powinien się martwić o miejsce w składzie. Pod koniec pierwszej połowy meczu holenderskiej Eredivisie z FC Volendam reprezentant Polski otrzymał prostopadłe podanie od Danilo i popisał się kapitalnym płaskim strzałem, po którym futbolówka wpadła do siatki tuż przy dalszym słupku bramki gospodarzy. Dla Szymańskiego była to czwarta bramka w lidze w tym sezonie. Jego zespół po tej wygranej plasuje się tuż za podium z minimalną stratą do prowadzącej trójki.

Premierowego gola na boiskach włoskiej Serie C strzelił Michał Lewandowski. Nie było by w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że występujący w Messinie 26-latek jest … bramkarzem. W 32. minucie Polak wykonywał rzut wolny z okolic własnego pola karnego. Bardzo mocno kopnięta futbolówka zaskoczyła zbyt wysoko stojącego Marco Alię i wpadła mu za “kołnierz”. Ostatecznie w dużej mierze dzięki temu trafieniu Messina pokonała na swoim boisku 3:2 Monterosi. Lewandowski zagrał cały mecz. Wychowanek Stali Mielec do Włoch trafił w 2014 roku. W Crotone Polak się nie przebił, jednak znalazł swoje miejsce w Serie C gdzie zaliczył trzy sezony w roli podstawowego golkipera – w Teramo oraz Messinie. Dzisiejszy występ był dopiero trzecim Lewandowskiego w tym sezonie ligowym.

Szymon Fyda pozazdrościł swojemu rodakowi i w niedzielę również strzelił gola dla swojego zespołu. W jego przypadku było to już jednak trzecie trafienie w trwającym sezonie Serie C. W dużej mierze dzięki trafieniu 26-latka Arzignano Valchiampo zremisował na wyjeździe 2:2 z Padovą. Drużyna Polaka, który ma również włoskie korzenie, plasuje się po dwunastu kolejkach na siódmej pozycji w ligowej tabeli.

Podsumowanie występów polskich zawodników (6 listopada)

Anglia

Jan Bednarek (Aston Villa FC – Premier League) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał w lidze 3:1 z Manchesterem United.

Matty Cash (Aston Villa FC – Premier League) – 90 minut w wygranym 3:1 ligowym meczu z Manchesterem United.

Łukasz Fabiański (West Ham United FC – Premier League) – 90 minut w przegranym 1:2 ligowym meczu z Crystal Palace.

Oliwier Zych (Aston Villa FC – Premier League) – poza kadrą meczową na wygrany 3:1 ligowy mecz z Manchesterem United.

Australia

Filip Kurto (Macarthur FC – Ekstraklasa) – 90 minut w przegranym 1:4 ligowym meczu z Wellington Phoenix FC.

Cypr

Filip Majchrowicz (Páfos FC – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na wygrany 3:1 ligowy mecz z AEL-em Limassol. Polak czeka na debiut w nowym klubie.

Dania

Kamil Grabara (FC København – Ekstraklasa) – 90 minut w wygranym 3:0 ligowym meczu z Lyngby.

Francja

Marcin Bułka (OGC Nice-Côte d’Azur – Ligue 1) – poza kadrą meczową na wygrany 1:0 ligowy mecz z Brestem.

Mateusz Wieteska (Clermont Foot 63 – Ligue 1) – 90 minut w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z Montpellier.

Gibraltar

Hugo Bartkowiak (Lynx FC – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał w lidze 1:0 z FCB Magpies.

Grecja

Grzegorz Sandomierski (APO Levadiakós – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce w bezbramkowo zremisowanym spotkaniu z Panetolikosem. Polak czeka na debiut w nowym klubie.

Damian Szymański (AEK Ateny – Ekstraklasa) – 80 minut i żółta kartka w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z Asterasem.

Hiszpania

Mateusz Bogusz (UD Ibiza – Segunda División) – 69 minut w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z Mirandés.

Holandia

Sebastian Szymański (Feyenoord Rotterdam – Eredivisie) – strzelił gola w wygranym 2:0 ligowym meczu z Volendam. Zagrał cały mecz.

Przemysław Tytoń (FC Twente – Eredivisie) – cały mecz na ławce. Jego zespół zremisował w lidze 1:1 z Go Ahead Eagles.

Irlandia

Oliwier Oleksiewicz (University College Dublin AFC – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na przegrany 0:2 ligowy mecz z Shamrock Rovers. Polak czeka na debiut w pierwszym zespole.

Kazachstan

Paweł Baranowski (FK Atyrau – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na przegrany 1:2 ligowy mecz z Aksu.

Piotr Grzelczak (FK Atyrau – Ekstraklasa) – wszedł na boisko w 81. minucie przegranego 1:2 ligowego meczu z Aksu.

Niemcy

Tymoteusz Puchacz (Union Berlin – Bundesliga) – poza kadrą meczową na przegrany 0:5 ligowy mecz z Bayerem Leverkusen.

Damian Michalski (SpVgg Greuther Fürth – 2. Bundesliga) – 90 minut w wygranym 1:0 ligowym meczu z Eintrachtem Braunschweig.

Dominik Kisiel (VfB Oldenburg – 3. Liga) – poza kadrą meczową na przegrany 3:5 ligowy mecz z Rot-Weiss Essen.

Martin Kobylański (TSV München von 1860 – 3. Liga) – wszedł na boisko w 67. minucie przegranego 0:1 ligowego meczu z Saarbrücken.

Rafał Koczor (SC Rot-Weiss Essen – 3. Liga) – poza kadrą meczową na wygrany 5:3 ligowy mecz z Oldenburgiem. Bramkarz czeka na debiut.

Robert Ziętarski (VfB Oldenburg – 3. Liga) – 90 minut i żółta kartka w przegranym 3:5 ligowym meczu z Rot-Weiss Essen.

Norwegia

Paweł Chrupałła (Kristiansund BK – Ekstraklasa) – wszedł na boisko w 77. minucie zremisowanego 2:2 ligowego meczu z Sarpsborg 08.

Nowa Zelandia

Oskar Zawada (Wellington Phoenix FC – australijska A-League) – 61 minut w wygranym 4:1 ligowym meczu z Macarthur FC.

Rumunia

Kamil Wiktorski (FC Buzău – druga liga) – 90 minut w wygranym 3:1 ligowym meczu z Viitorulem Târgu Jiu.

Turcja

Konrad Michalak (Konyaspor Kulübü – Ekstraklasa) – 81 minut w zremisowanym 2:2 ligowym meczu z Trabzonsporem.

Adam Stachowiak (Denizlispor Kulübü – druga liga) – poza kadrą meczową na wygrany 4:3 ligowy mecz z Tuzlasporem.

Jakub Szumski (Samsunspor Kulübü – druga liga) – 90 minut w wygranym 1:0 ligowym meczu z Göztepe.

Ukraina

Tomasz Kędziora (Dynamo Kijów – Ekstraklasa) – 69 minut w wygranym 3:0 ligowym meczu z Czernomorcem Odessa.

Węgry

Lukas Klemenz (Budapest Honvéd FC – Ekstraklasa) – 90 minut i żółta kartka w przegranym 0:5 ligowym meczu z Paksi FC.

Włochy

Bartosz Bereszyński (UC Sampdoria – Serie A) – 90 minut w przegranym 0:2 ligowym meczu z Fiorentiną.

Paweł Dawidowicz (Hellas Verona – Serie A) – z powodu pauzy za czerwoną kartkę poza kadrą meczową na przegrany 0:2 ligowy mecz z Monzą.

Karol Linetty (Torino FC – Serie A) – poza kadrą meczową na przegrany 1:2 ligowy mec z Bologną.

Arkadiusz Milik (Juventus FC – Serie A) – 73 minuty w wygranym 1:0 ligowym meczu z Interem.

Mateusz Praszelik (Hellas Verona – Serie A) – cały mecz na ławce. Hellas przegrał w lidze 0:2 z Monzą.

Łukasz Skorupski (Bologna FC 1909 – Serie A) – 90 minut i żółta kartka w wygranym 2:1 ligowym meczu z Torino.

Wojciech Szczęsny (Juventus FC – Serie A) – 90 minut i żółta kartka w wygranym 1:0 ligowym meczu z Interem.

Kacper Urbański (Bologna FC 1909 – Serie A) – poza kadrą meczową na wygrany 2:1 ligowy mecz z Torino.

Nicola Zalewski (AS Roma – Serie A) – 73 minuty w przegranym 0:1 ligowym meczu z Lazio.

Szymon Żurkowski (ACF Fiorentina – Serie A) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał w lidze 2:0 z Sampdorią.

Przemysław Wiśniewski (Venezia FC – Serie B) – 90 minut i żółta kartka w przegranym 0:1 ligowym meczu z Como.

Szymon Fyda (FC Arzignano Valchiampo – Serie C) – strzelił gola w zremisowanym 2:2 ligowym meczu z Padovą. Zagrał cały mecz.

Michał Lewandowski (ACR Messina – Serie C) – strzelił gola w wygranym 3:2 ligowym meczu z Monterosi. Zagrał cały mecz.