Oko na rodaka: Sebastian Szymański strzela i jest o krok od mistrzostwa Holandii

Sebastian Szymański

feyenoord.nl

Kolejnego gola w tym sezonie w barwach Feyenoordu Rotterdam strzelił Sebastian Szymański. Na boiskach amerykańskiej MLS z dobrej strony pokazali się polscy zawodnicy.

Przygotowania do fety mistrzowskiej w toku

W 15. minucie spotkania z Utrechtem Sebastian Szymański strzelił swojego dziewiątego gola w kończącym się powoli sezonie holenderskiej Eredivisie. Po tym trafieniu Feyenoord Rotterdam wyszedł na prowadzenie. Lider tabeli ostatecznie wygrał na swoim boisku 3:1 i jest już szalenie blisko pierwszego mistrzostwa Holandii od 2017 roku. Na cztery kolejki przed końcem sezonu Feyenoord ma osiem punktów przewagi nad drugim PSV Eindhoven. W praktyce oznacza to, że Szymański już w najbliższej kolejce może zapewnić sobie tytuł. Miejmy nadzieje, że nie ostatni w barwach Feyenoordu. Bo trzeba pamiętać, że reprezentant Polski do holenderskiego klubu jest zaledwie wypożyczony z rosyjskiego Dynama Moskwa.

Jóźwiak i Świderski za trzy punkty

Duet Polaków dał Charlotte FC drugie zwycięstwo w tym sezonie amerykańskiej MLS. W 37. minucie Kamil Jóźwiak posłał z prawego skrzydła płaskie dośrodkowanie w pole karne Columbus Crew. Kompletnie niepilnowany był tam Karol Świderski, który wykorzystał dogranie swojego rodaka i mocnym uderzeniem zaskoczył bramkarza gości.

Świderski w ten sposób zdobył swojego drugiego gola w tym sezonie, a 12. biorąc pod uwagę wszystkie występy na boiskach MLS. W tym samym momencie notujący zdecydowaną zwyżkę formy Jóźwiak zanotował drugą asystę w tym sezonie. W poprzednich tygodniach były skrzydłowy Lecha Poznań zdołał również dwukrotnie pokonać bramkarza rywali.

Jóźwiak i Świderski zostali zmienieni w ostatnim kwadransie. Całe spotkanie na ławce gospodarzy spędził natomiast Jan Sobociński. 24-letni defensor wciąż czeka na premierowy występ w tym sezonie MLS. Ich drużyna po rozegraniu dziewięciu spotkań zajmuje 11. miejsce w tabeli konferencji wschodniej.

Perfekcyjna wrzutka Klicha

Sympatycznie wyglądają pierwsze tygodnie Mateusza Klicha w amerykańskiej MLS. W poprzednich spotkaniach Polakowi udało się strzelić premierowego gola, a w ostatnim spotkaniu zanotował swoją trzecią asystę. Jego DC United pokonało na wyjeździe 3:1 Orlando City, a Klich asystował przy drugim golu dla swojego zespołu autorstwa Donovana Pines’a. W 52. minucie reprezentant Polski precyzyjnie dośrodkował z rzutu rożnego wprost na głowę kolegi z zespołu.

DC United po rozegraniu dziewięciu spotkań ma na koncie 11 punktów, dzięki czemu plasują się aktualnie na ósmej pozycji w tabeli konferencji wschodniej MLS.

Przybyłko o krok od remisu

Na zakończenie dnia bardzo bliski zapewnienia jednego punktu Chicago Fire był Kacper Przybyłko. Gdy 30-letni napastnik wchodził w 82. minucie na boisko, Atlanta United prowadzili 1:0 za sprawą gola byłego napastnika Górnika Zabrze Giórgosa Giakoumákisa. Tuż przed rozpoczęciem doliczonego czasu gry Przybyłko za sprawą fatalnej straty rywala znalazł się w sytuacji sam na sam z Clementem Diopem. Wprowadzony na boisko w przerwie bramkarz gospodarzy odbił pierwszy strzał Polaka, jednak przy dobitce poprzedzonej dograniem Briana Gutierreza był już bezradny. Dla Przybyłki był to drugi gol w tym sezonie MLS.

Ten gol nie dal jednak zawodnikom z Chicago cennego punktu. W dziewiątej minucie doliczonego czasu gry po wrzutce w pole karne szalenie pechowo futbolówkę do własnej bramki skierował Maren Haile-Selassie. Po zagraniu przeciwnika futbolówka odbiła się od pleców Szwajcara, co zaskoczyło absolutnie wszystkich uczestników tej akcji. Chicago Fire odniosło tym samym drugą porażkę w lidze w tym sezonie. Po ośmiu spotkaniach zespół ten ma na koncie dziesięć punktów i plasuje się na dziesiątej lokacie w tabeli konferencji wschodniej.

Wypożyczenie zakończone spadkiem

Wypożyczony z francuskiego RC Strasbourg Karol Fila nie zdołał uratować ligowego bytu dla SV Zulte Waregem. Drużyna Polaka przegrała 2:3 w spotkaniu ostatniej, 34. kolejki z Cercle Brugge i ostatecznie straciła szansę na utrzymanie się w belgijskiej ekstraklasie. Drużyna Fili już po dziesięciu minutach przegrywała 0:2 z Cercle Brugge, w bramce którego cały mecz zagrał Radosław Majecki. Gospodarzom po przerwie udało się odrobić straty i doprowadzić do wyrównania. W tamtym momencie do zapewnienia ligowego bytu Zulte Waregem potrzebna była już tylko jedna bramka. Tak się ostatecznie nie stało, a drużyna z Bruggii ostatecznie zwyciężyła po golu Thibo Somersa z 83. minuty.

Fila do Zulte Waregem trafił zimą na półroczne wypożyczenie. W tym czasie 24-letni defensor zagrał w 11 spotkaniach ligowych, w których udało mu się strzelić jednego gola. Zulte Waregem zakończyło sezon na przedostatniej, 17. pozycji. Ostateczna strata do bezpiecznej strefy wyniosła zaledwie jeden punkt. Co ciekawe, właśnie kosztem drużyny Fili utrzymało się Eupen, które w ostatniej kolejce sezonu zasadniczego przegrało aż 0:7 z Clubem Brugge.

Podsumowanie występów polskich zawodników (23 kwietnia)

Anglia

Łukasz Fabiański (West Ham United FC – Premier League) – 90 minut i żółta kartka w wygranym 4:0 ligowym meczu z Bournemouth.

Jakub Moder (Brighton & Hove Albion FC – Premier League) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na przegrany po rzutach karnych półfinał Pucharu Anglii z Manchesterem United.

Australia

Filip Kurto (Macarthur FC – A-League) – 90 minut w przegranym 1:2 ligowym meczu z Melbourne Victory.

Belgia

Aleksander Buksa (Royal Standard de Liège – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na przegrany 2:3 ligowy mecz z OH Leuven. Wypożyczony z Genoi napastnik dotychczas grał tylko w drugoligowych rezerwach Standardu.

Karol Fila (SV Zulte Waregem – Ekstraklasa) – 90 minut w przegranym 2:3 ligowym meczu z Cercle Brugge. Po tej porażce jego drużyna straciła szansę na utrzymanie w lidze.

Radosław Majecki (Cercle Brugge KSV – Ekstraklasa) – 90 minut w wygranym 3:2 ligowym meczu z Zulte Waregem.

Kamil Piątkowski (KAA Gent – Ekstraklasa) – 90 minut i żółta kartka w przegranym 1:2 ligowym meczu z KV Oostende.

Cypr

Mariusz Stępiński (Áris Limassol – Ekstraklasa) – wszedł na boisko w 81. minucie bezbramkowo zremisowanego ligowego meczu z APOEL-em Nikozja.

Karol Struski (Áris Limassol – Ekstraklasa) – 67 minut i żółta kartka w bezbramkowo zremisowanym ligowym meczu z APOEL-em Nikozja.

Dania

Kamil Grabara (FC København – Ekstraklasa) – 90 minut w bezbramkowo zremisowanym ligowym meczu z AGF.

Francja

Marcin Bułka (OGC Nice-Côte d’Azur – Ligue 1) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał w lidze 1:2 z Clermont Foot.

Mateusz Lis (ES Troyes Aube Champagne – Ligue 1) – cały mecz na ławce. Jego zespół zremisował w lidze 2:2 z Nantes.

Mateusz Wieteska (Clermont Foot 63 – Ligue 1) – 90 minut w wygranym 2:1 ligowym meczu z OGC Nice.

Grecja

Tomasz Kędziora (PAOK – Ekstraklasa) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na przegrany 1:2 ligowy mecz z Panathinaïkósem.

Tymoteusz Puchacz (Panathinaïkós AO – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał w lidze 2:1 z PAOK-iem Saloniki.

Damian Szymański (AEK Ateny – Ekstraklasa) – 71 minut i żółta kartka w wygranym 3:1 ligowym meczu z Olympiakósem Pireus.

Hiszpania

Robert Lewandowski (FC Barcelona – La Liga) – 90 minut w wygranym 1:0 ligowym meczu z Atletico Madryt.

Piotr Parzyszek (CD Leganés – druga liga) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał w lidze 1:2 z Deportivo Alavés.

Holandia

Sebastian Szymański (Feyenoord Rotterdam – Eredivisie) – strzelił gola w wygranym 3:1 ligowym meczu z Utrechtem. Zagrał cały mecz.

Przemysław Tytoń (FC Twente – Eredivisie) – cały mecz na ławce. Jego zespół zremisował w lidze 3:3 ze Spartą Rotterdam.

Niemcy

Marcin Kamiński (Schalke 04 – Bundesliga) – 90 minut w przegranym 0:4 ligowym meczu z SC Freiburg.

David Blacha (SV Meppen 1912 – 3. Liga) – poza kadrą meczową na wygrany 1:0 ligowy mecz z Saarbrücken.

Rafał Koczor (SC Rot-Weiss Essen – 3. Liga) – poza kadrą meczową na przerwany po I połowie mecz ligowy z FSV Zwickau. Bramkarz dotychczas nie zagrał w pierwszym zespole.

Marcus Piossek (SV Meppen 1912 – 3. Liga) – poza kadrą meczową na wygrany 1:0 ligowy mecz z Saarbrücken.

Turcja

Konrad Michalak (Konyaspor Kulübü – Ekstraklasa) – wszedł na boisko w 64. minucie wygranego 2:1 ligowego meczu z Kasımpaşą.

Jakub Szumski (Samsunspor Kulübü – druga liga) – 90 minut w wygranym 4:1 ligowym meczu z Keçiörengücü.

USA

Mateusz Bogusz (Los Angeles FC – MLS) – 70 minut w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z Nashville SC.

Kamil Jóźwiak (Charlotte FC – MLS) – 87 minut i asysta w wygranym 1:0 ligowym meczu z Columbus Crew.

Mateusz Klich (DC United – MLS) – 79 minut, asysta i żółta kartka w wygranym 3:1 ligowym meczu z Orlando City.

Jarosław Niezgoda (Portland Timbers – MLS) – wszedł na boisko w 85. minucie przegranego 1:2 ligowego meczu z Cincinnati.

Kacper Przybyłko (Chicago Fire – MLS) – strzelił gola w przegranym 1:2 ligowym meczu z Atlanta United. Wszedł na boisko w 81. minucie.

Jan Sobociński (Charlotte FC – MLS) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał w lidze 1:0 z Columbus Crew.

Karol Świderski (Charlotte FC – MLS) – strzelił gola w wygranym 1:0 ligowym meczu z Columbus Crew. Grał do 77. minuty.

Dariusz Formella (Oakland Roots SC – USL Championship) – 90 minut w przegranym 0:2 ligowym meczu z Loudoun United.

Michael Wyparło (New Mexico United – USL) – poza kadrą meczową na przegrany 1:2 ligowy mecz z Switchbacks FC.

Węgry

Wojciech Golla (Puskás Akadémia FC – Ekstraklasa) – 90 minut i żółta kartka w wygranym 2:1 ligowym meczu z Mezőkövesd.

Rafał Makowski (Kisvárda FC – Ekstraklasa) – 72 minuty w przegranym 0:2 ligowym meczu z Paksi.

Włochy

Bartosz Bereszyński (SSC Napoli – Serie A) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał w lidze 1:0 z Juventusem.

Dorian Ciężkowski (US Cremonese – Serie A) – poza kadrą meczową na przegrany 0:3 ligowy mecz z Udinese. Polski bramkarz dotychczas nie zadebiutował w pierwszym zespole swojego klubu.

Hubert Idasiak (SSC Napoli – Serie A) – poza kadrą meczowa na wygrany 1:0 ligowy mecz z Juventusem. Polski bramkarz dotychczas nie zagrał w pierwszej drużynie Napoli.

Iwo Kaczmarski (Empoli FC – Serie A) – poza kadrą meczową na przegrany 0:3 ligowy mecz z Interem. Pomocnik dotychczas nie zadebiutował w pierwszym zespole.

Arkadiusz Milik (Juventus FC – Serie A) – zszedł z boiska w 90. minucie przegranego 0:1 ligowego meczu z Napoli.

Wojciech Szczęsny (Juventus FC – Serie A) – 90 minut w przegranym 0:1 ligowym meczu z Napoli.

Sebastian Walukiewicz (Empoli FC – Serie A) – poza kadrą meczową na przegrany 0:3 ligowy mecz z Interem.

Piotr Zieliński (SSC Napoli – Serie A) – wszedł na boisko w 68. minucie wygranego 1:0 ligowego meczu z Juventusem.

Michał Lewandowski (ACR Messina – Serie C) – cały mecz na ławce. Jego zespół bezbramkowo zremisował w lidze z Taranto.