Oko na rodaka: Rutyna – Lewandowski, Grosicki i Krychowiak z kolejnymi trafieniami

fcbayern.com

Kolejna sobota nie zaskoczyła nas niczym. Swoje kolejne trafienia w lidze zanotowali etatowi reprezentanci Polski – Robert Lewandowski, Kamil Grosicki i Grzegorz Krychowiak.

Robert Lewandowski wyraźnie ma chrapkę na pobicie w tym sezonie kilku rekordów. Kapitan reprezentacji Polski w dzisiejszym spotkaniu 6. kolejki niemieckiej Bundesligi z Paderbornem strzelił swoją dziesiątą bramkę w tym sezonie. Polak w 79. minucie mimo asysty dwóch rywali w sytuacji sam na sam z bramkarzem bardzo pewnie podciął piłkę nad interweniującym rywalem, tym samym strzelając gola w szóstym z rzędu meczu ligowym. Prawda jednak jest taka, ze dorobek strzelecki Polaka mógł być jeszcze większy, lecz Lewandowski na początku spotkania spudłował w znakomitej, bardzo prostej sytuacji.

Wrzesień bez wątpienia stanie się jednym z ulubionych miesięcy w roku Kamila Grosickiego. Skrzydłowy reprezentacji Polski znowu wpisał się na listę strzelców Hull City i po raz kolejny zrobił to po świetnym uderzeniu z rzutu wolnego. Polak pewnym strzałem ze stałego fragmentu gry tuż przed przerwą wyprowadził swój zespół na prowadzenie w starciu z Cardiff. Grosicki, dla którego dzisiejsze trafienie było czwartym w tym sezonie ligowym, zszedł z boiska w 85. minucie meczu przy stanie 1:1. Tuż przed doliczonym czasem gry bramkę dla Hull City strzelił Jordy de Wijs. Nie wystarczyło to jednak na zdobycie pełnej puli punktów przez Hull City. W ostatnich sekundach meczu punkt Cardiff City uratował Danny Ward, będący na co dzień … bramkarzem.

Podobnie rzecz może także Grzegorz Krychowiak, który we wrześniu złapał fantastyczną formę – przynajmniej w klubie. W dzisiejszym starciu na szczycie rosyjskiej ekstraklasy Krychowiak ponownie trafił do siatki, ponownie po ładnym uderzeniu z dystansu. Piąte trafienie w tym sezonie rosyjskiej ekstraklasy dało wygraną nad Zenitem Sankt Petersburg i awans na pozycję wicelidera.

Gole to nie wszystko, dwójka Polaków zaliczyła dzisiaj kluczowe podania przy bramkach swoich kolegów z drużyn. Karol Linetty zanotował asystę przy honorowym dla Sampdorii trafieniu Jakuba Jankto. Zespół Linettego i Bartosza Bereszyńskiego uległ 1:3 faworyzowanemu Interowi. Sytuacja Sampdorii jest nie do pozazdroszczenia – z trzema punktami zajmują ostatnie, 20. miejsce w tabeli ligowej. Kompletu punktów nie zgarnęła także Borussia Dortmund z Łukaszem Piszczkiem w składzie. Były reprezentant Polski asystował przy pierwszym trafieniu dla swojego zespołu autorstwa Mario Götze. Mimo to, podopieczni Luciena Favre’a ostatecznie zaledwie zremisowali na swoim obiekcie z Werderem Brema.

Na koniec tradycyjnie trochę egzotyki. Drugie trafienie w barwach północnoirlandzkiego Harland & Wolff Welders FC zanotował Łukasz Gwiazda. 24-letni pomocnik w doliczonym czasie gry pierwszej połowy starcia z Dergview FC mocnym strzałem głową wykończył wrzutkę z rzutu rożnego. Ostatecznie jego zespół zremisował 2:2.

Martin Kompalla to postać raczej nieznana w Polsce. 27-letni bramkarz jest byłym młodzieżowym reprezentantem Polski, a od początku roku występuje w fińskim Vaasan Palloseura. W dzisiejszym spotkaniu grupy spadkowej tamtejszej ekstraklasy z Rovaniemen Palloseura zdołał w 58. minucie spotkania obronić rzut karny. Mimo to, nie zdołał on poprawić sytuacji swojego zespołu, który przegrał 1:2 i jest na najlepszej drodze do spadku z ligi.

Podsumowanie występów polskich zawodników w ligach zagranicznych:

Anglia

Jan Bednarek (Southampton FC – Premier League) – 90 minut i żółta kartka w przegranym 1:2 ligowym meczu z Tottenhamem.

Artur Boruc (AFC Bournemouth – Premier League) – cały mecz na ławce. Jego zespół zremisował w lidze 2:2 z West Ham United.

Łukasz Fabiański (West Ham United – Premier League) – z powodu kontuzji zszedł z boiska w 34. minucie zremisowanego 2:2 ligowego meczu z Borurnemouth.

Bartosz Białkowski (Millwall FC – Championship) – 90 minut w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z Millwall.

Krystian Bielik (Derby County FC – Championship) – 90 minut i żółta kartka w wygranym 3:2 ligowym meczu z Birmingham.

Mateusz Bogusz (Leeds United – Championship) – poza kadrą meczową na przegrany 0:1 ligowy mecz  z Charlton Athletic.

Kamil Grabara (Huddersfield Town AFC – Championship) – 90 minut w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z Millwall.

Kamil Grosicki (Hull City – Championship) – strzelił gola w zremisowanym 2:2 ligowym meczu z Cardiff City. Grał do 85. minuty.

Mateusz Klich (Leeds United – Championship) – 90 minut w przegranym 0:1 ligowym meczu z Charlton Athletic.

Kamil Miazek (Leeds United – Championship) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał w lidze 0:1 z Charlton Athletic.

Belgia

Rafał Pietrzak (Royal Excel Mouscron – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na zremisowany 2:2 ligowy mecz z SV Zulte Waregem.

Jakub Piotrowski (KRC Genk – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na zremisowany 3:3 ligowy mecz z Sint-Truidense VV.

Chorwacja

Krystian Nowak (NK Slaven Koprivnica – Ekstraklasa) – 90 minut i żółta kartka w przegranym 0:4 ligowym meczu z NK Osijek.

Cypr

Patryk Procek (AÉL Limassol – Ekstraklasa) – 90 minut w przegranym 0:1 meczu o Superpuchar Cypru z APÓEL-em Nikozja.

Finlandia

Martin Kompalla (Vaasan Palloseura – Ekstraklasa) – obronił rzut karny w przegranym 1:2 ligowym meczu z RoPS Palloseura. Zobaczył żółtą kartkę i zagrał cały mecz.

Francja

Marcin Bułka (Paris Saint-Germain FC – Ligue 1) – poza kadrą meczową na wygrany 1:0 ligowy mecz z Bordeaux.

Kamil Glik (AS Monaco FC – Ligue 1) – 90 minut w wygranym 4:1 ligowym meczu ze Stade Brestois 29

Rafał Kurzawa (Amiens SC – Ligue 1) – poza kadrą meczową na zremisowany 1:1 ligowy mecz z Angers.

Holandia

Filip Bednarek (sc Heerenveen – Eredivisie) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał w lidze 3:0 z Venlo.

Irlandia Północna

Łukasz Adamczyk (Ballyclare Comrades FC – druga liga) – poza kadrą meczową na przegrany 1:5 ligowy mecz z Newry City.

Łukasz Gwiazda (Harland & Wolff Welders FC – druga liga) – strzelił gola w zremisowanym 2:2 ligowym meczu z Dergview FC.

Islandia

Maciej Majewski (Grindavík – Ekstraklasa) – 90 minut w przegranym 0:3 ligowym meczu z FH.

Japonia

Krzysztof Kamiński (Júbilo Iwata – J-League, Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał w lidze 2:1 z Oita Trinita.

Jakub Słowik (Vegalta Sendai – J-League, Ekstraklasa) – 90 minut w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z Yokohama F. Marinos.

Mołdawia

Ariel Borysiuk (Sheriff Tiraspol – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na wygrany 2:1 ligowy mecz z Zimbru Chișinău.

Niemcy

Robert Lewandowski (Bayern München – Bundesliga) – gol w wygranym 3:2 ligowym meczu z Paderborn. Grał do 80. minuty.

Łukasz Piszczek (Borussia Dortmund – Bundesliga) – 90 minut i asysta w zremisowanym 2:2 ligowym meczu z Werderem Brema.

Adrian Stanilewicz (TSV Bayer 04 Leverkusen – Bundesliga) – poza kadrą meczową na wygrany 3:0 ligowy mecz z Augsburgiem.

André Dej (FC Viktoria Köln 1904 – 3. Liga) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał w lidze 0:4 z FSV Zwickau.

Martin Kobylański (Braunschweiger TSV Eintracht 1895 – 3. Liga) – poza kadrą meczową na zremisowany 1:1 ligowy mecz z Hallescher FC.

Marcel Zylla (FC Bayern München II – 3. Liga) – 65 minut w wygranym 4:1 ligowym meczu z Preußen Münster.

Rosja

Grzegorz Krychowiak (Łokomotiw Moskwa – Ekstraklasa) – strzelił gola w wygranym 1:0 ligowym meczu z Zenitem Sankt Petersburg. Zagrał cały mecz i dostał żółtą kartkę

Maciej Rybus (Łokomotiw Moskwa – Ekstraklasa) – 90 minut w wygranym 1:0 ligowym meczu z Zenitem Sankt Petersburg.

Sebastian Szymański (Dinamo Moskwa – Ekstraklasa) – 68 minut i żółta kartka w przegranym 0:3 ligowym meczu z FK Rostow.

Maciej Wilusz (FK Rostow – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał w lidze 3:0 z Dinamo Moskwa.

Słowacja

Mateusz Zachara (FK Pohronie Žiar nad Hronom/Dolná Ždaňa – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał w lidze 0:1 z FK Senica.

Turcja

Radosław Murawski (Denizlispor Kulübü – Ekstraklasa) – 90 minut w przegranym 0:1 ligowym meczu z Kasımpaşa SK.

Adam Stachowiak (Denizlispor Kulübü – Ekstraklasa) – 90 minut w przegranym 0:1 ligowym meczu z Kasımpaşa SK.

Walia

Adrian Cieślewicz (The New Saints FC – Ekstraklasa) – 90 minut w przegranym 0:1 ligowym meczu z Barry Town.

Arkadiusz Piskorski (Cefn Druids AFC – Ekstraklasa) – mecz jego zespołu został odwołany.

Włochy

Bartosz Bereszyński (UC Sampdoria – Serie A) – 90 minut w przegranym 1:3 ligowym meczu z Interem.

Thiago Cionek (SPAL 2013 – Serie A) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał w lidze 0:2 z Juventusem.

Karol Linetty (UC Sampdoria – Serie A) – 73 minuty, asysta i żółta kartka w przegranym 1:3 ligowym meczu z Interem.

Arkadiusz Reca (SPAL 2013 – Serie A) – 90 minut w przegranym 0:2 ligowym meczu z Juventusem.

Wojciech Szczęsny (Juventus – Serie A)  – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał w lidze 2:0 ze SPAL.

Przemysław Szymiński (Frosinone Calcio – Serie B) – poza kadrą meczową na zremisowamy 1:1 ligowy mecz z Cosenza Calcio.

Tomasz Kupisz (SSC Bari – Serie C) – 66 minut w wygranym 1:0 ligowym meczu z AZ Picerno

Davide Mastaj (Carpi FC 1909 – Serie C) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał w lidze 1:2 z Piacenzą.