Oko na rodaka: Poważne kontuzje przyćmiły formę kadrowiczów

Mikołaj Barbanell (Piłkarski Świat)

Polscy piłkarze jak w każdy weekend zadbali o emocje na boisku. Niektórzy ostatnią ligową kolejkę mogą zaliczyć do udanych, niektórzy będą ją pamiętali przez długi czas.

Weekend piłkarski nie mógł rozpocząć nikt inny jak Robert Lewandowski, który ponownie wpisał się na listę strzelców. Jak zwykle to bywa, tak i tym razem kapitan reprezentacji Polski skutecznie wykorzystał rzut karny. Nie dało to wygranej Bawarczykom, Wolfsburg zdołał odrobić straty i zremisować 2-2. Polskich kibiców z pewnością ucieszył fakt, że całą drugą połowę w drużynie “Wilków” zagrał Jakub Błaszczykowski, który ostatnio zmagał się z problemami zdrowotnymi.

W sobotę również strzelano w Niemczech, lecz tym razem na trzecim szczeblu rozgrywkowym. Szczególnie ciekawie było w meczu jednego z najbardziej polskich klubów w Niemczech Sportfreunde Lotte. Ta drużyna wygrała 3-0 z Fortuną Köln, a bramki dla swojego zespołu strzelali Marcus Piossek oraz André Dej. Jakby tego było mało, trzeci “nasz” zawodnik Jarosław Lindner po wejściu na boisku asystował przy trzeciej bramce dla swojej drużyny. W innym meczu tej ligi swój udział w pogromie Wehen Wiesbaden nad Sonnenhof Grossaspach miał David Blacha, który strzelił bramkę.

Jednak najważniejszym wydarzeniem sobotnich spotkań była niestety poważna kontuzja Arkadiusza Milika. Teraz już wiadomo, że Polak zerwał więzadło krzyżowe przednie w kolanie i będzie pauzował co najmniej do lutego. Humory polskim kibicom poprawił natomiast Paweł Kieszek, który po długiej kontuzji wrócił do składu Córdoby. Swój występ przypieczętował obronionym rzutem karnym, lecz nie uchroniło to jego zespołu od porażki.

Świetny  debiut w Chievo zaliczył Mariusz Stępiński. Polski napastnik wszedł na boisko w końcówce meczu, lecz już w pierwszym występie w barwach nowego zespołu zdołał strzelić bramkę. Bramkę strzelił również inny napastnik, regularnie powoływany do reprezentacji Polski Kamil Wilczek. Jego gol w doliczonym czasie gry dał zwycięstwo nad Hobro. Z bardziej egzotycznego kierunku, kolejny raz popis swoich umiejętności dal Michał Przybylski. 19-latek występujący w grającej na co dzień w farerskiej ekstraklasie Skáli strzelił dwie bramki, które dały trzy punkty jego drużynie.

Polacy zadbali by również poniedziałek nie był nudny. Tym razem błysnęli nieco zapomniani zawodnicy. Najpierw gola strzelił Janusz Gol, a później w drugiej lidze holenderskiej pierwsze ligowe trafienie zanotował Wojciech Golla. Kolejny udany występ zanotował także wracający do dobrej dyspozycji Grzegorz Krychowiak.

Podsumowanie występów polskich zawodników:

Anglia

Łukasz Fabiański (Swansea City – Premier League) – 90 minut w przegranym 1-2 meczu ligowym z Watford FC. Drużyna Polaka decydującą bramkę straciła w doliczonym czasie gry.

Grzegorz Krychowiak (West Bromwich Albion FC – Premier League) –90 minut i żółta kartka w przegranym 0-2 meczu ligowym z Arsenalem.

Jan Bednarek (Southampton FC – Premier League) – poza kadrą meczową na przegrany 0-1 mecz z Manchesterem United.

Artur Boruc – (AFC Bournemouth – Premier League) – poza kadrą meczową. Jego drużyna przegrała 1-2 z Evertonem.

Krystian Bielik (Arsenal – Premier League) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na wygrany 2-0 mecz z West Bromwich Albion.

Tomasz Kuszczak (Birmingham City FC – Championship) – 90 minut w zremisowanym 1-1 meczu ligowym z Derby County FC.

Bartosz Białkowski (Ipswich Town FC – Championship) – 90 minut w przegranym 2-3 meczu z Leeds United.

Paweł Wszołek (Queens Park Rangers FC – Championship) – 90 minut w bezbramkowo zremisowanym meczu ligowym z Burton Albion.

Ariel Borysiuk (Queens Park Rangers FC – Championship) – poza kadrą meczową. Jego zespół zremisował 0-0 z Burton Albion.

Michał Żyro (Wolverhampton Wanderers FC – Championship) – poza kadrą meczową na wygrany 2-1 mecz z Barnsley FC.

Kamil Grosicki (Hull City – Championship) – poza kadrą meczową. Hull zremisował 1-1 z Reading.

Mateusz Klich (Leeds United – Championship) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał 3-2 z Ipswich Town FC.

Austria

Bartłomiej Żynel (FC Liefering/ FC Salzburg – druga liga) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał 3-0 w lidze z FC Blau-Weiß Linz.

Azerbejdżan

Jakub Rzeźniczak (Qarabağ Ağdam – Ekstralasa) – 63 minuta i żółta kartka w wygranym 4-1 meczu z Sumqayıt FK.

Belgia

Łukasz Teodorczyk (Anderlecht – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na wygrany 2-1 mecz ligowy z Waasland-Beveren.

Bułgaria

Jacek Góralski (Łudogorec Razgrad – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na wygrany 4-1 mecz z Septemvri Sofia.

Daniel Kajzer (Botew Płowdiw – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Botew wygrał 3-0 w derbowym meczu z Lokomotiwem.

Chorwacja

Michał Masłowski (HNK Gorica – druga liga) – nie zagrał w przegranym 1-2 meczu z NK Varaždin.

Czechy

Łukasz Pielorz (MFK Frýdek-Místek – druga liga czeska) – jego drużyna nie grała w ten weekend. Mecz z Olympią Praga został przełożony.

Cypr

Patryk Procek (AS Ethnikós Áchnas – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał 0-2 z Ermis FC Aradippou.

Dania

Kamil Wilczek (Brøndbyernes IF – Ekstraklasa) – zagrał całą drugą połowę i strzelił bramkę w meczu z Hobro. Jego zespół wygrał 2-1, a gol Wilczka w doliczonym czasie gry dał zwycięstwo.

Francja

Kamil Glik (AS Monaco FC – Ligue 1) – 90 minut w wygranym 4-0 meczu z Lille.

Igor Lewczuk (Bordeaux – Ligue 1) – cały mecz na ławce. Bordeaux wygrał 3-2 z Guingamp

Damien Perquis (Gazélec Ajaccio – 2. liga francuska) – poza kadrą meczową. Jego zespół wygrał 2-1 z Berrichonne Châteauroux.

Ludovic Obraniak (AJ Auxerre – 2. liga francuska) – 90 minut w wygranym 2-0 meczu z Valenciennes.

Grecja

Piotr Grzelczak (AÓ Plataniá Chaníon – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał 1-0 z GS Apóllon Smýrnis.

Bartłomiej Babiarz (GS Apóllon Smýrnis – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał 0-1 z AÓ Plataniá Chaníon.

Hiszpania

Przemysław Tytoń (RC Deportivo de La Coruña – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Deportivo przegrało 1-4 z Espanyolem.

Cezary Wilk (Real Zaragoza CD – druga liga) – poza kadrą meczową z powodu kontuzji. Jego zespół zremisował 1-1 z Club Gimnàstic de Tarragona

Paweł Kieszek (Cordoba CF – druga liga) – 90 minut w przegranym 1-3 meczu ligowym z Granadą. Polski bramkarz w 57. minucie obronił rzut karny wykonywany przez Adriana Ramosa.

Adrián Wojcik (AD Unión Adarve – trzecia liga) – wszedł na boisko w 64. minucie wygranego 2-1 ligowego meczu z C.D. Toledo

Holandia

Piotr Parzyszek (PEC Zwolle – Eredivisie) – 57 minut w zremisowanym 1-1 meczu ligowym z Venlo.

Filip Kurto (Roda JC Kerkrade – Eredivisie) – cały mecz na ławce w przegranym 1-2 meczu z Heraclesem.

Bartłomiej Urbański (Willem II Tilburg – Eredivisie) – cały mecz na ławce w przegranym 1-2 meczu z SC Heerenveen. Młody Polak czeka na debiut w nowym zespole.

Wojciech Golla (NEC Nijmegen – druga liga) – strzelił gola w zremisowanym 3-3 meczu z Jong PSV. Polak zagrał cały mecz.

Filip Bednarek (De Graafschap – druga liga) – 90 minut w bezbramkowo zremisowanym meczu z FC Volendam.

Mikołaj Smyłek (MVV Maastricht – druga liga) – cały mecz na ławce w zremisowanym 1-1 meczu ligowym z SC Cambuur Leeuwarden. Polski bramkarz wciąż czeka na debiut w MVV.

Irlandia

Łukasz Skowron (St. Patrick’s Athletic – Ekstralasa) – 90 minut w przegranym 2-3 meczu ligowym z Bohemian FC. W poniedziałek również zagrał 90 minut w wygranym 2-0 meczu z Shamrock Rovers.

Michał Sadyś (Cobh Ramblers FC – druga liga) – 21-letni bramkarz wszedł na boisko w 62. minucie meczu. Jego zespół przegrał 0-1 z University College Dublin FC.

Islandia

Patryk Stefański (ÍA – Ekstraklasa) – wszedł na boisko w 87. minucie zremisowanego 1-1 meczu z Víkingur Reykjavík. Drużyna Polaka już spadła z ligi.

Tomasz Łuba (Víkingur Ólafsvík – Ekstraklasa) – 90 minut w zremisowanym 0-0 meczu z FH. Drużyna Polaka na kolejkę przed końcem jest zagrożona spadkiem z ligi.

Maciej Majewski (Grindavík – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał 1-2 z KA.

Robert Winogrodzki (Leiknir – islandzka druga liga) – zagrał cały mecz, jego drużyna przegrała 0-3 z Thór. Drużyna Polaka nie ma już szans na utrzymanie się w lidze.

Japonia

Krzysztof Kamiński (Júbilo Iwata – J-League, Ekstraklasa) – zagrał cały mecz, jego drużyna wygrała 2-1 z Omiya Ardija.

Jordania

Łukasz Gikiewicz (Al-Faisaly SC – Ekstraklasa) – zagrał w przegranym 0-2 meczu ligowym z Al-Wihdat.

Niemcy

Robert Lewandowski (Bayern München – Bundesliga) – strzelił bramkę z rzutu karnego, jego zespół zremisował 2-2 z Wolfsburgiem.

Łukasz Piszczek (Borussia Dortmund – Bundesliga) – 70 minut w wygranym 6-1 meczu z Borussia VfL Mönchengladbach.

Jakub Błaszczykowski (VfL Wolfsburg – Bundesliga) – wszedł na boisko w przerwie. Wolfsburg niespodziewanie zremisował 2-2 z Bayernem.

Bartosz Kapustka (SC Freiburg – Bundesliga) – poza kadrą meczową. Freiburg bezbramkowo zremisował z Werderem Brema.

Rafał Gikiewicz (SC Freiburg – Bundesliga) – cały mecz na ławce, jego drużyna zremisowała 0-0 z Werderem Brema.

Paweł Olkowski (1. FC Köln – Bundesliga) – cały mecz na ławce. Jego zespól bezbramkowo zremisował z Hannoverem 96.

Eugen Polanski (TSG 1899 Hoffenheim – Bundesliga) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał 2-0 z Schalke.

Marcin Kamiński (VfB Stuttgart – Bundesliga) – 90 minut w bezbramkowo zremisowanym meczu z Augsburgiem.

Waldemar Sobota (FC Sankt Pauli – 2. Bundesliga) – 90 minut i żółta kartka w przegranym 1-2 meczu ligowym z Fortuną.

Artur Sobiech (SV Darmstadt 98 – 2. Bundesliga) – 90 minut w zremisowanym 3-3 meczu ligowym z Dynamo Drezno.

Kacper Przybyłko (1. FC Kaiserslautern – 2. Bundesliga) –poza kadrą meczową na przegrany 0-5 mecz z 1. FC Union Berlin.

Adam Bodzek (Fortuna Düsseldorf 1895 – 2. Bundesliga) – 90 minut w wygranym 2-1 meczu z Sankt Pauli.

Oskar Zawada (Karlsruher SC – 3. liga) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał 2-0 w lidze z FC Rot-Weiß Erfurt.

Rafał Kazior (rezerwy Werderu Brema – 3. liga) – poza kadrą meczową na przegrany 0-1 ligowy mecz z FSV Zwickau.

Martin Kobylański (SC Preußen Münster 06 – 3. liga) – 90minut w przegranym 0-2 meczu z Carl Zeiss Jena.

André Dej (Sportfreunde Lotte – 3. liga)strzelił gola w wygranym 3-0 meczu z SC Fortuna Köln. Został zmieniony w 52. minucie meczu.

Jarosław Lindner (Sportfreunde Lotte – 3. liga) – pojawił się na boisku w 74. minucie meczu. Jego drużyna wygrała 3-0 z SC Fortuna Köln, a Lindner zaliczył asystę przy trzeciej bramce dla swojego zespołu.

Marcus Piossek (Sportfreunde Lotte – 3. liga) – strzelił bramkę, jego zespół wygrał 3-0 z SC Fortuna Köln. Zszedł z boiska w 61. minucie meczu.

David Blacha (SV Wehen Wiesbaden – 3. liga) – strzelił gola w wygranym 5-0 meczu z SG Sonnenhof Grossaspach. Zagrał cały mecz.

Sebastian Mrowca (SV Wehen Wiesbaden – 3. liga) – poza kadrą meczową na wygrany 5-0 mecz ligowy z SG Sonnenhof Grossaspach.

Rafał Koczor (FC Carl Zeiss Jena – 3. Liga) – 90 minut i żółta kartka w wygranym 2-0 meczu z SC Preußen Münster 06.

Przemysław Płacheta (SG Sonnenhof Grossaspach – 3. liga) – wszedł na boisko w 72. minucie przegranego 0-5 meczu z Wehen.

Mariusz Sowisło (1. FC Magdeburg – 3. Liga) – 90 minut w wygranym 1-0 meczu z VfR Aalen.

Norwegia

Piotr Leciejewski (SK Brann – Ekstraklasa) – 90 minut w przegranym 1-2 meczu z Vålerenga Fotball

Jakub Serafin (FK Haugesund – Ekstraklasa) – wypożyczony z Lecha Poznań z powodu kontuzji nie zagrał w wygranym 2-1 meczu z Viking.

Grzegorz Flasza (Tromsdalen UIL – druga liga ) – zagrał cały mecz. Jego zespół przegrał 1-4 z FK Jerv.

Portugalia

Mateusz Zachara (CD Tondela – Ekstraklasa) – zszedł w przerwie przegranego 1-2 meczu ligowego ze Sportingiem Braga.

Michał Miśkiewicz (CD Feirense – Ekstraklasa) – nie zagrał w meczu ligowym z Belenenses. Polak wciąż czeka na debiut w nowym zespole.

Rosja

Maciej Wilusz (FK Rostow – Ekstraklasa) – spędził cały mecz na ławce. Jego zespół po golu w doliczonym czasie gry przegrał 0-1 z Lokomotiwem Moskwa.

Janusz Gol (Amkar Perm- Ekstraklasa) – strzelił gola w wygranym 3-0 meczu ligowym z SKA Khabarovsk. Zszedł z boiska w 71. minucie gry.

Maciej Rybus (Lokomotiv Moskwa – Ekstraklasa) – z powodu kontuzji nie zagrał w wygranym 1-0 meczu z Rostowem.

Rumunia

Piotr Polczak (Astra Giurgiu – Ekstraklasa) –90 minut w przegranym 2-3 meczu ligowym z CFR Cluj .

Słowacja

Gerard Bieszczad (MFK Zemplín Michalovce – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał 1-2 z FK DAC 1904 Dunajská Streda.

Jakub Więzik (1.FC Tatran Prešov – Ekstraklasa) – 90 minut w przegranym 0-7 meczu ligowym z FK AS Trenčín.

Dawid Szymonowicz (FC ViOn Zlaté Moravce – Ekstraklasa) – wypożyczony z Jagiellonii Białystok zawodnik zagrał 90 minut w wygranym 1-0 meczu ligowym z ŽP Šport Podbrezová

Szymon Gruca (Partizán Bardejov – 2. liga słowacka) – 90 minut w przegranym 1-3 meczu ligowym z FC STK Fluminense Šamorín

Mateusz Góra (Partizán Bardejov – 2. liga słowacka) – wszedł na boisko w 57. minucie meczu i został ukarany żółtą kartką. Jego zespół przegrał 1-3 z FC STK Fluminense Šamorín

Sebastian Szczepański (Partizán Bardejov – 2. liga słowacka) – 57 minut w przegranym 1-3 meczu ligowym z FC STK Fluminense Šamorín

Stany Zjednoczone

Konrad Plewa (Saint Louis FC – USL, drugi poziom rozgrywek w USA) – pojawił się na boisku w 46. minucie zremisowanego 2-2 meczu z FC Cincinnati.

Wojciech Wójcik (OKC Energy FC – USL, drugi poziom rozgrywek) – zagrał od 64. minuty i zaliczył asystę w wygranym 3-1 meczu z Sacramento Republic.

Szkocja

Maciej Dąbrowski (Hiberniam FC, Premiership) – poza kadrą meczową na przegrany 0-1 mecz ligowy z Ross County FC

Krystian Nowak (Heart of Midlothian FC – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową. Jego drużyna zremisowała 1-1 z Partick Thistle FC.

Rafał Grzelak (Heart of Midlothian FC – Ekstraklasa) – 53 minuty w zremisowanym 1-1 meczu z Partick Thistle FC

Turcja

Adam Stachowiak (Gaziantep Büyükşehir Belediyespor Kulübü – druga liga) – 90 minut w zremisowanym 2-2 meczu z Eskisehirsporem.

Łukasz Szukała (MKE Ankaragücü SK – druga liga) – pojawił się na boisku w doliczonym czasie gry. Jego zespół wygrał 1-0 z Samsunsporem.

Ukraina

Tomasz Kędziora (Dynamo Kijów – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego zespół bezbramkowo zremisował z FC Veres Rivne.

Walia

Adrian Cieślewicz (The New Saints FC – Ekstraklasa) –63 minuty w wygranym 1-0 meczu ligowym z Llandudno FC.

Arkadiusz Piskorski (Cefn Druids AFC – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na wygrany 3-0 mecz z Bala Town FC.

Włochy

Wojciech Szczęsny (Juventus – Serie A) – cały mecz na ławce. Juventus wygrał 4-0 w derbach z Torino.

Arkadiusz Milik (SSC Napoli – Serie A) – wszedł na boisko w 70. minucie wygranego 3-2 meczu ze SPAL. W końcówce zszedł z boiska z urazem kolana.

Piotr Zieliński (SSC Napoli – Serie A) – 70 minut w wygranym 3-2 meczu ze SPAL.

Bartosz Salamon (SPAL – Serie A) – 90 minut i żółta kartka w przegranym 2-3 meczu z Napoli.

Karol Linetty (UC Sampdoria – Serie A) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał 2-0 z AC Milan.

Bartosz Bereszyński (UC Sampdoria – Serie A) – 90 minut w wygranym 2-0 meczu z AC Milan. Polak miał udział przy pierwszym trafieniu dla swojego zespołu.

Dawid Kownacki (UC Sampdoria – Serie A) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał 2-0 z AC Milan.

Łukasz Skorupski (AS Roma – Serie A) – cały mecz na ławce. Roma wygrała 3-1 z Udinese.

Bartłomiej Drągowski (Fiorentina – Serie A) – cały mecz na ławce. Fiorentina zremisowała 1-1 z Atalantą.

Paweł Jaroszyński (Chievo Verona – Serie A) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał 2-0 z Cagliari. Polak wciąż czeka na debiut w nowym zespole.

Mariusz Stępiński (Chievo Verona – Serie A) – strzelił bramkę w debiucie. Wszedł na boisko w 84. minucie, a w doliczonym czasie strzelił bramkę na 2-0 z Cagliari.

Paweł Bochniewicz (Udinese Calcio – Serie A) – cały mecz na ławce. Jego drużyna przegrała 1-3 z AS Roma.

Thiago Cionek (US Città di Palermo – Serie B) – 90 minut w wygranym 2-1 meczu z FC Pro Vercelli Calcio.

Radosław Murawski (US Città di Palermo – Serie B) – 90 minut w wygranym 2-1 meczu z FC Pro Vercelli Calcio. Polak zobaczył żółtą kartkę.

Przemysław Szymiński (US Città di Palermo – Serie B) – 90 minut w wygranym 2-1 meczu z FC Pro Vercelli Calcio.

Paweł Dawidowicz (US Città di Palermo – Serie B) –Pojawił się na boisku w 61. minucie. Jego zespół wygrał 2-1 z FC Pro Vercelli Calcio.

Tomasz Kupisz (AC Cesena – Serie B) –

Michał Lewandowski (Teramo Calcio – Serie C) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał 1-4 z Pordenone Calcio.

Wyspy Owcze

Łukasz Cieślewicz (B36 Tórshavn – Ekstraklasa) – wyszedł w wyjściowym składzie swojego zespołu. Opuścił boisko w 34. minucie meczu. Jego zespół przegrał 3-4 z 07 Vestur.

Michał Przybylski (Skála – Ekstraklasa) – strzelił dwie bramki w wygranym 2-1 meczu z EB/Streymur.