Oko na rodaka: Popisy Fabiańskiego i Zielińskiego. Pechowy Gikiewicz [VIDEO]

Zieliński

sscnapoli.it

Ostatnia ligowa sobota przed mistrzostwami świata w Katarze dostarczyła nam wielu wrażeń. Z bardzo dobrej strony pokazali się m.in Piotr Zieliński, Łukasz Fabiański, Michał Karbownik, Adrian Benedyczak i Dominik Steczyk. Zdecydowanie gorsze nastroje będą mieć natomiast Rafał Gikiewicz oraz Patryk Peda. W dalekim Uzbekistanie mistrzostwo kraju wywalczył leczący obecnie kontuzję Przemysław Banaszak.

Dobra dyspozycja Piotra Zielińskiego przed wyjazdem do Kataru z pewnością jest dla nas świetną wiadomością. Napoli na swoim boisku pokonało Udinese 3:2 i umocniło się na pozycji lidera włoskiej Serie A, a reprezentant Polski w 31. minucie popisał się precyzyjnym uderzeniem z okolic “szesnastki”, przy którym Marco Silvestri nie miał nic do powiedzenia. Dla Zielińskiego była to trzecia bramka w tym sezonie ligowym. Polak opuścił boisko w 67. minucie przy stanie 3:0 dla Napoli, a zastąpił go Tanguy Ndombélé. Gospodarze zapewnili sobie nerwową końcówkę tracąc dwa gole w przeciągu trzech minut, jednak ostatecznie zakończyli ten mecz bez utraty punktów. Na ławce Napoli pozostał Hubert Idasiak. Polski bramkarz wciąż czeka na debiut w pierwszym zespole lidera Serie A.

W poprzednim sezonie Łukasz Fabiański obronił aż trzy rzuty karne w rozgrywkach Premier League. W 16. kolejce trwającego sezonu bramkarz West Ham United rozpoczął starania o (co najmniej) wyrównanie dorobku z poprzedniej kampanii. Były reprezentant Polski w 42. minucie obronił rzut karny wykonywany przez pomocnika Leicester City Youri’ego Tielemansa. Parada przy strzale Belga ostatecznie jednak niewiele dała “Młotom”, którzy na swoim boisku przegrali 0:2 i wciąż znajdują się niebezpiecznie blisko strefy spadkowej.

Sporego pecha w ostatnim czasie ma Rafał Gikiewicz. Polski bramkarz niedawno zanotował ryzykowne i niestety nieudane wyjście z własnej bramki, co poskutkował golem dla rywala, a po jego niefortunnej interwencji Augsburg przegrał jedną bramką z VfL Bochum poza kadrą którego znalazł się kontuzjowany Jacek Góralski. Po uderzeniu Christophera Antwiego-Adjeia odbita przez Polaka futbolówka pechowo odbiła się od jego nogi wpadła do bramki. Kwestią indywidualnej interpretacji jest ustalenie strzelca, jednak najbardziej istotny jest skutek. Niesprawiedliwym byłoby jednak uznać Gikiewicza za ojca tej porażki. Swoje dołożył także Mërgim Berisha, który w 61. minucie z rzutu karnego strzelił w poprzeczkę. Gikiewicz oraz Gumny zagrali cały mecz w barwach Augsburga.

Po ogłoszeniu powołań do kadry Polski na zbliżający się mundial Michał Karbownik był w gronie zawodników, którzy musieli czuć duży niedosyt. Wypożyczony z angielskiego Brighton do drugoligowej niemieckiej Fortuny Düsseldorf znajduje się ostatnio w kapitalnej formie. Dotychczas Polak głównie asystował, jednak w spotkaniu z Kaiserslautern strzelił premierowego gola w barwach Fortuny. W 14. minucie Karbownik bardzo dynamicznie pobiegł w stronę bramki rywala, minął dwóch rywali i pokonał golkipera Kaiserslautern mocnym, ale co najważniejsze bardzo precyzyjnym strzałem z okolic 16 metra. Co ciekawe, był to pierwszy gol strzelony przez Karbownika w ramach występów w pierwszych drużynach swoich dotychczasowych klubów. Niestety dla Fortuny nie było to trafienie dające choćby punkt. Zwycięstwo Kaiserslautern w szóstej minucie doliczonego czasu gry dał Philipp Klement. Karbownik, a także Dawid Kownacki zagrali cały mecz w barwach Fortuny, a na ławce pozostał rutynowany Adam Bodzek.

Zaledwie cztery minuty obecności na boisku wystarczyły Adrianowi Benedyczakowi, by przypieczętować zwycięstwo 3:1 Parmy w spotkaniu Serie B z Cittadellą. Były młodzieżowy reprezentant Polski w 63. minucie zastąpił Gennaro Tutino, a cztery minuty później wykorzystał dogranie Roberto Inglese i w sytuacji sam na sam przechytrzył Elhana Kastratiego. Dla Benedyczaka była to pierwsza bramka w tym sezonie włoskiej Serie B, a łącznie siódma biorąc pod uwagę wszystkie występy w lidze na Półwyspie Apenińskim. W tym sezonie Polak strzelił już gola dla Parmy w rozgrywkach Pucharu Włoch.

W kiepskim stylu pojedynek polskich stoperów w Serie B zakończył Patryk Peda. Defensor SPAL, który grał od pierwszej minuty, został w 62. minucie po starciu z jednym z rywali ukarany czerwoną kartką. Cień nadziei Polakowi dała jeszcze interwencja VAR, jednak ostatecznie sędzia nie zmienił pierwotnej decyzji. Do momentu gry w jedenastu SPAL prowadził 1:0, jednak ostatecznie przegrał 1:2. W przeciągu trzech minut gole dla Benevento strzelili Riccardo Capellini i Antonino La Gumina. Cały mecz w zespole gości zagrał Kamil Glik, który oczywiście znalazł się w kadrze na mundial. Dla bardzo doświadczonego stopera był to pierwszy występ od pierwszej minuty w lidze od rozegranego 2 października spotkania z Ascoli, w którym doznał urazu. Wydaje się jednak, że 34-latek problemy zdrowotne ma już za sobą.

W poprzednim sezonie w barwach Piasta Gliwice (jesienią) i Stali Mielec (wiosną) Dominik Steczyk strzelił tylko jednego gola w lidze. Już teraz wiadomo, że aktualnie trwający sezon będzie dla byłego młodzieżowego reprezentanta Polski bardziej udany. Polski napastnik trafił latem do trzecioligowego Hallescher FC, a w przegranym 1:2 spotkaniu z Saarbrücken zanotował drugie trafienie w tym sezonie 3. Ligi. Dziesięć minut po wejściu na boisko Steczyk popisał się kapitalnym strzałem z powietrza, który finalnie okazał się jednak zaledwie honorowym trafieniem dla gospodarzy, którzy obecnie utrzymują zaledwie jeden punkt przewagi nad strefą spadkową.

W spotkaniu ostatniej, 26. kolejki uzbeckiej ekstraklasy Paxtakor Taszkient pokonał w derbach Bunyodkor i zapewnił sobie kolejne mistrzostwo kraju. Jak dobrze wiemy, zawodnikiem tego klubu od niedawna jest Przemysław Banaszak. Polski napastnik zanotował solidne wejście w nowy klub, lecz w ostatnim czasie był wyłączony z gry z powodu kontuzji. Ostatecznie licznik Banaszaka w tym sezonie zatrzymał się na ośmiu występach i trzech golach w lidze. Teraz trzeba trzymać kciuki, by Banaszak jak najszybciej mógł wrócić do gry, przez co zobaczymy kolejnego Polaka w rozgrywkach azjatyckiej Ligi Mistrzów.

Podsumowanie występów polskich zawodników (11-12 listopada)

Anglia

Łukasz Fabiański (West Ham United FC – Premier League) – obronił rzut karny w przegranym 0:2 ligowym meczu z Leicester City. Zagrał cały mecz.

Mateusz Klich (Leeds United FC – Premier League) – poza kadrą meczową na przegrany 3:4 ligowy mecz z Tottenhamem.

Bartosz Białkowski (Millwall FC – Championship) – cały mecz na ławce. Millwall wygrało w lidze 4:2 z Preston North End.

Krystian Bielik (Birmingham City FC – Championship) – 87 minut w przegranym 1:2 ligowym meczu z Sunderlandem.

Michał Helik (Huddersfield Town AFC – Championship) – 90 minut w bezbramkowo zremisowanym ligowym meczu z Swansea.

Przemysław Płacheta (Birmingham City FC – Championship) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na przegrany 1:2 ligowy mecz z Sunderlandem.

Jakub Niemczyk (Burton Albion FC – League One) – poza kadrą meczową na zremisowany 3:3 ligowy mecz z Charlton.

Jakub Stolarczyk (Fleetwood Town FC – League One) – cały mecz na ławce. Jego zespół zremisował w lidze 2:2 z Bristol Rovers.

Maksymilian Stryjek (Wycombe Wanderers FC – League One) – 90 minut w wygranym 2:0 ligowym meczu z Forest Green.

Belgia

Aleksander Buksa (Oud-Heverlee Leuven – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na wygrany 5:0 ligowy mecz z RFC Seraing. Polak czeka na debiut w nowym klubie.

Radosław Majecki (Cercle Brugge KSV – Ekstraklasa) – 90 minut w wygranym 1:0 ligowym meczu z Sint-Truidense VV.

Cypr

Mariusz Stępiński (Áris Lemessoú – Ekstraklasa) – wszedł w przerwie wygranego 3:1 ligowego meczu z AS Néa Salamís.

Karol Struski (Áris Lemessoú – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał w lidze 3:1 z AS Néa Salamís.

Czechy

Bartosz Pikul (Slezský FC Opawa – druga liga) – poza kadrą meczową na zremisowany 1:1 ligowy mecz z Duklą Praga.

Francja

Adam Buksa (RC Lens – Ligue 1) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na wygrany 2:1 ligowy mecz z Clermont Foot .

Marcin Bułka (OGC Nice-Côte d’Azur – Ligue 1) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na zremisowany 1:1 ligowy mecz z Olympique Lyon.

Przemysław Frankowski (RC Lens – Ligue 1) – 90 minut w wygranym 2:1 ligowym meczu z Clermont Foot.

Łukasz Poręba (RC Lens – Ligue 1) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał w lidze 2:1 z Clermont Foot.

Mateusz Wieteska (Clermont Foot 63 – Ligue 1) – 90 minut w przegranym 1:2 ligowym meczu z RC Lens.

Rafał Strączek (FC Girondins de Bordeaux – Ligue 2) – cały mecz na ławce. Jego zespół zremisował w lidze 1:1 z Pau FC.

Hiszpania

Mateusz Bogusz (UD Ibiza – Segunda División) – 55 minut w wygranym po dogrywce 2:0 meczu Pucharu Hiszpanii z Cristo Atlético.

Piotr Parzyszek (CD Leganés – Segunda División) – 78 minut w przegranym po rzutach karnych meczu Pucharu Hiszpanii z Gernika Club.

Holandia

Przemysław Tytoń (FC Twente – Eredivisie) – cały mecz na ławce. Jego zespół zremisował w lidze 1:1 ze Spartą Rotterdam.

Irlandia

Oliwier Oleksiewicz (University College Dublin AFC – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na wygrany 1:0 baraż o utrzymanie w lidze z Waterford FC.

Irlandia Północna

Igor Rutkowski (Portadown F&AC – Ekstraklasa) – wszedł na boisko w 52. minucie przegranego 0:5 ligowego meczu z Larne FC.

Niemcy

Rafał Gikiewicz (FC Augsburg – Bundesliga) – 90 minut w przegranym 0:1 ligowym meczu z VfL Bochum.

Jacek Góralski (VfL Bochum 1848 – Bundesliga) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na wygrany 1:0 ligowy mecz z Augsburgiem.

Robert Gumny (FC Augsburg – Bundesliga) – 90 minut w przegranym 0:1 ligowym meczu z VfL Bochum.

Jakub Kamiński (VfL Wolfsburg – Bundesliga) – 65 minut w wygranym 2:1 ligowym meczu z Hoffenheim.

Marcin Kamiński (Schalke 04 – Bundesliga) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na przegrany 0:2 ligowy mecz z Bayernem.

Adam Bodzek (Fortuna Düsseldorf – 2. Bundesliga) – cały mecz na ławce. Fortuna przegrała w lidze 1:2 z Kaiserslautern.

Adam Dźwigała (FC Sankt Pauli – 2. Bundesliga) – 90 minut i żółta kartka w zremisowanym 4:4 ligowym meczu z Karlsruher SC.

Michał Karbownik (Fortuna Düsseldorf – 2. Bundesliga) – strzelił gola w przegranym 1:2 ligowym meczu z Kaiserslautern. Zagrał cały mecz.

Dawid Kownacki (Fortuna Düsseldorf – 2. Bundesliga) – 90 minut w przegranym 1:2 ligowym meczu z Kaiserslautern.

David Blacha (SV Meppen 1912 – 3. Liga) – 68 minut w przegranym 0:3 ligowym mecz z VfL Osnabrück.

David Kopacz (FC Ingolstadt 04 – 3. Liga) – 90 minut w wygranym 1:0 ligowym meczu z MSV Duisburg.

Marcel Lotka (Borussia II Dortmund – 3. Liga) – 90 minut w przegranym 0:1 ligowym meczu z Erzgebirge Aue.

Sebastian Mrowca (SV Wehen Wiesbaden – 3. Liga) – z powodu pauzy za nadmiar żółtych kartek poza kadrą meczową na zremisowany 1:1 ligowy mecz z SC Verl.

Marcus Piossek (SV Meppen 1912 – 3. Liga) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał w lidze 0:3 z VfL Osnabrück.

Dominik Steczyk (Hallescher FC – 3. Liga) – strzelił gola w przegranym 1:2 ligowym meczu z Saarbrücken. Wszedł na boisko w 70. minucie.

Rosja

Maciej Rybus (Spartak Moskwa – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Spartak wygrał w lidze 2:1 z Lokomotiwem Moskwa.

Rumunia

Adrian Cierpka (Concordia Chiajna – druga liga) – poza kadrą meczową na przegrany 0:1 ligowy mecz ze Steauą Bukareszt.

Paweł Tomczyk (Politehnica Iași – druga liga) – wszedł na boisko w 69. minucie zremisowanego 2:2 ligowego meczu z FC Brașov.

Kamil Wiktorski (FC Buzău – druga liga) – rozpoczął w wyjściowym składzie wygrany 3:2 ligowy mecz z Unireą Dej.

Szkocja

Kevin Dąbrowski (Hibernian FC – Premiership) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał w lidze 0:1 z Kilmarnock.

Miłosz Ochmański (Aberdeen FC – Premiership) – poza kadrą meczową na wygrany 1:0 ligowy mecz z Dundee United. Polak czeka na debiut w pierwszym zespole.

Turcja

Karol Angielski (Sivasspor Kulübü – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego zespół zremisował w lidze 2:2 z Ümraniyesporem.

Patryk Szysz (İstanbul Başakşehir FK – Ekstraklasa) – wszedł na boisko w 63. minucie przegranego 0:7 ligowego meczu z Galatasaray.

Uzbekistan

Przemysław Banaszak (Paxtakor Toshkent – Ekstraklasa) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na wygrany 2:0 ligowy mecz z Bunyodkorem. Jego drużyna została mistrzem Uzbekistanu.

Walia

Adrian Cieślewicz (The New Saints FC – Ekstraklasa) – 90 minut w wygranym 2:1 ligowym meczu z Caernarfon Town.

Dawid Szczepaniak (Flint Town United FC – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na przegrany 0:2 ligowy mecz z Bala Town.

Węgry

Wojciech Golla (Puskás Akadémia FC – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na wygrany 2:1 ligowy mecz z Debreceni VSC. Polak czeka na debiut w nowym klubie.

Włochy

Bartosz Bereszyński (UC Sampdoria – Serie A) – zszedł w przerwie przegranego 0:2 ligowego meczu z Lecce.

Dorian Ciężkowski (US Cremonese – Serie A) – poza kadrą meczową na przegrany 0:2 ligowy mecz z Empoli. Polak czeka na debiut w pierwszym zespole.

Hubert Idasiak (SSC Napoli – Serie A) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał w lidze 3:2 z Udinese. Polak czeka na debiut w pierwszym zespole.

Iwo Kaczmarski (Empoli FC – Serie A) – poza kadrą meczową na wygrany 2:0 ligowy mecz z Cremonese. Polak czeka na debiut w pierwszym zespole.

Marcin Listkowski (US Lecce – Serie A) – cały mecz na ławce. Lecce wygrało w lidze 2:0 z Sampdorią.

Łukasz Skorupski (Bologna FC 1909 – Serie A) – 90 minut w wygranym 3:0 ligowym meczu z Sassuolo.

Kacper Urbański (Bologna FC 1909 – Serie A) – poza kadrą meczową na wygrany 3:0 ligowy mecz z Sassuolo.

Sebastian Walukiewicz (Empoli FC – Serie A) – 90 minut w wygranym 2:0 ligowym meczu z Cremonese.

Piotr Zieliński (SSC Napoli – Serie A) – strzelił gola w wygranym 3:2 ligowym meczu z Udinese. Został zmieniony w 67. minucie.

Adrian Benedyczak (Parma Calcio 1913 – Serie B) – strzelił gola w wygranym 3:1 ligowym meczu z Cittadellą. Wszedł na boisko w 63. minucie.

Thiago Cionek (Reggina – Serie B) – wszedł na boisko w 80. minucie wygranego 2:1 ligowego meczu z Venezią.

Kamil Glik (Benevento Calcio – Serie B) – 90 minut i żółta kartka w wygranym 2:1 ligowym meczu ze SPAL.

Krzysztof Kubica (Benevento Calcio – Serie B) – poza kadrą meczową na wygrany 2:1 ligowy mecz ze SPAL.

Jakub Łabojko (Brescia Calcio – Serie B) – wszedł na boisko w 73. minucie bezbramkowo zremisowanego ligowego meczu z Ternaną.

Bartłomiej Maliszewski (Parma Calcio 1913 – Serie B) – poza kadrą meczową na wygrany 3:1 ligowy mecz z Cittadelą. Polak czeka na debiut w pierwszym zespole.

Patryk Peda (SPAL 2013 – Serie B) – dostał czerwoną kartkę w przegranym 1:2 ligowym meczu z Benevento. Grał od pierwszej minuty.

Przemysław Szymiński (Frosinone Calcio – Serie B) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał w lidze 1:0 z Ascoli.

Przemysław Wiśniewski (Venezia FC – Serie B) – 90 minut w przegranym 1:2 ligowym meczu z Regginą.

Szymon Fyda (FC Arzignano Valchiampo – Serie C) – 58 minut w przegranym 0:1 ligowym meczu z Mantovą.