Oko na rodaka: Polacy w niedzielę głównie podawali

Piotr Zieliński

sscnapoli.it

Polscy piłkarze występujący poza granicami naszego kraju nie zdołali dzisiaj strzelić gola. Nie oznacza to jednak, że nasi rodacy pozostali całkowicie bierni. Asysty przy bramkach dla swoich drużyn zanotowali Piotr Zieliński, Artur Sobiech i David Kopacz. Rzutu karnego w tureckiej ekstraklasie nie wykorzystał natomiast Radosław Murawski.

Piotr Zieliński w meczu z Crotone pokazał cząstkę tej magii, której oczekujemy i na którą bardzo liczymy w meczach reprezentacji. W 31. minucie spotkania Polak posłał piłke między nogami jednego z zawodników gospodarzy, a po chwili asystował przy trafieniu wybitnej urody autorstwa Lorenzo Insigne. W drugiej połowie jego koledzy dołożyli kolejne trzy trafienia i ostatecznie wygrali 4:0 z Crotone, w barwach którego cały mecz zagrał Arkadiusz Reca. W 69. minucie Zielińskiego zastąpił Dries Mertens.

Nic dwa razy się nie zdarza. W poprzedni weekend Radosław Murawski strzelając gola z rzutu karnego zapewnił Denizlisporowi bardzo cenny trzy punkty. W dzisiejszym meczu w ramach 11. kolejki tureckiej ekstraklasy z Fenerbahçe przy stanie 0:2 sędzia podyktował rzut karny dla gospodarzy. W 56. minucie do piłki podszedł Polak, lecz jego strzał zdołał obronić golkiper Fenerbahçe Altay Bayındır. Po zmarnowanej przez Murawskiego sytuacji wynik nie uległ już zmianie i Denizlispor przegrał już szóste spotkanie w tym sezonie i po dziesięciu rozegranych spotkaniach zajmuje przedostatnie miejsce w lidze.

Do trzech goli strzelonych w tym sezonie tureckiej ekstraklasy w niedzielne południe (naszego czasu) Artur Sobiech dołączył także pierwszą asystę. Napastnik Fatih Karagümrük SK w 25. minucie nie przyjął zbyt dobrze piłki w polu karnym rywali, ale w dość przypadkowy sposób dograł do Alassane Ndao, który w tej sytuacji skompletował swój dublet w niedzielnym starciu z Çaykur Rizesporem. Zespół Sobiecha zdołał wygrać to spotkanie 2:1. Sobiech niestety po przerwie nie pojawił się na boisku, prawdopodobnie z powodu urazu. Po drugiej stronie boiska całą drugą połowę zagrał Konrad Michalak. Polski skrzydłowy nie zdołał jednak odmienić losów spotkania i przyczynić się do zdobycia przez zespół z Rize chociażby punktu.

Na zapleczu niemieckiej Bundesligi nie po raz pierwszy z dobrej strony pokazał się David Kopacz, którego polscy kibice mogą kojarzyć przede wszystkim z krótkiego epizodu w Górniku Zabrze, z którego odszedł po zakończeniu poprzedniego sezonu. Występujący obecnie w Würzburger Kickers pomocnik w przegranym 2:3 spotkaniu z Sandhausen zanotował trzecią w tym sezonie asystę. W 42. minucie Polak zachował się bardzo przytomnie pod polem karnym rywali, w odpowiednim momencie wystawiając piłkę Mitji Lotriciovi. Kopacz zszedł z boiska w doliczonym czasie gry, chwilę po strzeleniu drugiej, kontaktowej bramki przez jego zespół.

Podsumowanie występów polskich zawodników (6 grudnia)

Anglia

Kamil Grosicki (West Bromwich Albion FC – Premier League) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał w lidze 1:5 z Crystal Palace.

Jakub Stolarczyk (Leicester City FC – Premier League) – poza kadrą meczową na wygrany 2:1 ligowy mecz z Sheffield United.

Dania

Kamil Wilczek (FC København – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na wygrany 2:0 ligowy mecz z Horsens. Polski napastnik zachorował – wczorajszy test na obecność koronawirusa dał wynik negatywny, w niedzielę Wilczek miał mieć powtórzone badanie.

Francja

Radosław Majecki (AS Monaco FC – Ligue 1) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał w lidze 1:2 z Lille.

Grecja

Damian Szymański (AEK Ateny – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał w lidze 1:2 z Panathinaikosem.

Karol Świderski (PAOK Saloniki – Ekstraklasa) – 67 minut i żółta kartka w wygranym 2:0 ligowym meczu z Asterasem.

Hiszpania

Mateusz Kania (CD Lealtad de Villaviciosa – trzecia liga) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał w lidze 1:0 z rezerwami Realu Valladolid.

Oskar Nowak (Getafe CF B  – trzecia liga) – poza kadrą meczową na przegrany 1:2 ligowy mecz z S. S. Reyes.

Holandia

Paweł Bochniewicz (sc Heerenveen – Eredivisie) – 90 minut w zremisowanym 2:2 ligowym meczu z PSV Eindhoven.

Japonia

Jakub Słowik (Vegalta Sendai – J-League) – 90 minut w wygranym 2:0 ligowym meczu z Oitą Trinita.

Niemcy

Marcin Kamiński (VfB Stuttgart – Bundesliga) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał w lidze 2:1 z Werderem Brema.

Dennis Jastrzembski (SC Paderborn 07 – 2. Bundesliga) – poza kadrą meczową na przegrany 0:2 ligowy mecz z 1. FC Nürnberg.

David Kopacz (FC Würzburger Kickers – 2. Bundesliga) – zszedł w doliczonym czasie gry i zaliczył asystę w przegranym 2:3 ligowym meczu z Sandhausen.

Sebastian Mrowca (SV Wehen Wiesbaden – 3. Liga) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na wygrany 2:1 ligowy mecz z Hansą Rostock.

Patrick Schikowski (SC Verl 1924 – 3. Liga) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał w lidze 4:2 z Hallescher FC.

Portugalia

Paweł Kieszek (Rio Ave FC – Ekstraklasa) – 90 minut w bezbramkowo zremisowanym ligowym meczu z Boavistą.

Rosja

Sebastian Szymański (Dinamo Moskwa – Ekstraklasa) – 90 minut w wygranym 1:0 ligowym meczu z Arsenałem Tuła.

Rumunia

Grzegorz Sandomierski (CFR Cluj – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał w lidze 2:0 z CSM Politehnica Iaşi.

Słowacja

Paweł Jarzębak (Partizán Bardejov – druga liga) – 90 minut i żółta kartka w przegranym 1:4 ligowym meczu z rezerwami MŠK Žilina.

Mateusz Zachara (FK Železiarne Podbrezová – druga liga) – poza kadrą meczową na wygrany 2:0 ligowy mecz z FC STK 1914 Samorin.

Stany Zjednoczone

Adam Buksa (New England Revolution – MLS) – 90 minut w przegranym 0:1 finale fazy play off konferencji wschodniej z Columbus Crew.

Szkocja

Patryk Klimala (Celtic FC – Premiership) – cały mecz na ławce. Jego zespół zremisował w lidze 1:1 z St. Johnstone.

Turcja

Daniel Łukasik (MKE Ankaragücü SK – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał w lidze 0:1 z Antalyasporem.

Konrad Michalak (Çaykur Rizespor Kulübü – Ekstraklasa) – wszedł w przerwie przegranego 1:2 ligowego meczu z Fatih Karagümrük SK.

Radosław Murawski (Denizlispor Kulübü – Ekstraklasa) – nie wykorzystał rzutu karnego w przegranym 0:2 ligowym meczu z Fenerbahçe. Polak został zmieniony w 78. minucie.

Michał Pazdan (MKE Ankaragücü SK – Ekstraklasa) – 90 minut w przegranym 0:1 ligowym meczu z Antalyasporem.

Artur Sobiech (Fatih Karagümrük SK – Ekstraklasa) – zszedł w przerwie i zaliczył asystę w wygranym 2:1 ligowym meczu z Çaykur Rizespor Kulübü.

Jakub Kosecki (Adana Demirspor Kulübü – druga liga) – cały mecz na ławce w wygranym 2:0 ligowym meczu z Akhisarsporem.

Włochy

Bartosz Bereszyński (UC Sampdoria – Serie A) – zszedł z boiska z powodu kontuzji w 20. minucie przegranego 1:2 ligowego meczu z AC Milan.

Paweł Dawidowicz (Hellas Verona FC – Serie A) – 90 minut w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z Cagliari.

Kamil Glik (Benevento Calcio – Serie A) – 90 minut w bezbramkowo zremisowanym ligowym meczu z Parmą.

Hubert Idasiak (SSC Napoli – Serie A) – poza kadrą meczową na wygrany 4:0 ligowy mecz z Crotone.

Arkadiusz Milik (SSC Napoli – Serie A) – poza kadrą meczową na wygrany 4:0 ligowy mecz z Crotone.

Arkadiusz Reca (Crotone FC – Serie A) – 90 minut i żółta kartka w przegranym 0:4 ligowym meczu z Napoli.

Sebastian Walukiewicz (Cagliari Calcio – Serie A) – 90 minut w zremisowanym 1:1 ligowym mecuz z Hellasem Verona.

Nicola Zalewski (AS Roma – Serie A) – poza kadrą meczową na bezbramkowo zremisowany ligowy mecz z Sassuolo.

Piotr Zieliński (SSC Napoli – Serie A) – 69 minut i asysta w wygranym 4:0 ligowym meczu z Crotone.

Michał Lewandowski (Teramo Calcio – Serie C) – 90 minut w zremisowanym 2:2 ligowym meczu z Vibonese.