Oko na rodaka: Piotr Zieliński i Szymon Żurkowski bohaterami

Żurkowski

Mikołaj Barbanell (Piłkarski Świat)

Szymon Żurkowski strzelając premierowego gola w Serie A zapewnił Empoli zwycięstwo nad Sassuolo. Bramkę na wagę trzech punktów strzelił również Piotr Zieliński. W dalekiej Finlandii wejście smoka zanotował Rafał Wolsztyński. Kolejne asysty w niemieckiej 3. Lidze na swoim koncie zapisał David Kopacz.

Swojego drugiego gola w tym sezonie Serie A strzelił Piotr Zieliński. Napoli długo męczyło się z Salernitaną, ale strzelecką niemoc w 61. minucie przełamał reprezentant Polski, który kilkanaście sekund wcześniej mógł zaliczyć asystę. Po jego dograniu z prawego skrzydła strzał głową w poprzeczkę oddał Andrea Petagna. Futbolówka po chwili wróciła w okolice “piątki” Salernitany, a Zieliński wykazał się chłodną głową i w zamieszaniu zdołał pokonać golkipera rywala. Pomimo emocjonującej końcówki i dwóch czerwonych kartek wynik nie uległ zmianie. Co jest dla nas bardzo budujące, po wykluczeniu z gry Kalidou Koulibaly’ego opaskę kapitana przejął właśnie Zieliński.

Spotkanie Sassuolo z Empoli miało w sobie dużo dramaturgii. Gospodarze wyszli na prowadzenie tuż przed przerwą za sprawą samobójczego trafienia Lorenzo Tonelliego. Moment zwrotny dla Empoli nastąpił w ostatnich minutach spotkania. Wcześniej jednak na boisku pojawił się Szymon Żurkowski, który zastąpił w 80. minucie Nicolasa Haasa. Trzy minuty po wejściu byłego pomocnika Górnika Zabrze na boisko do remisu z rzutu karnego doprowadził Andrea Pinamonti. Bohaterem tego spotkania został jednak Polak. W drugiej minucie doliczoengo czasu gry Żurkowski dostał płaskie podanie z lewego skrzydła, które wykończył atomowym uderzeniem. Futbolówka odbiła się od poprzeczki i minęła linię bramkową. Empoli dzięki temu trafieniu wygrywa drugi mecz w kończącym się październiku. Dla Żurkowskiego było to premierowe trafienie na boiskach Serie A, a czwartego w barwach Napoli biorąc pod uwagę wszystkie ligowe występy w barwach tego klubu.

Jeszcze efektowniejsze, ale mniej cenne dla zespołu było wejście na boisko innego zawodnika, który w CV ma występy w Górniku Zabrze – Rafała Wolsztyńskiego. Występujący od sierpnia w fińskim Seinäjoen JK 26-latek wszedł na boisko w 87. minucie spotkania ligowego z Interem Turku. Jego drużyna wówczas wygrywała 3:2. Minutę po dokonaniu zmiany polski pomocnik asystował przy czwartym golu Ariela Ngueukama. Nie był to jednak koniec. Już w doliczonym czasie gry Wolsztyński strzelił swojego premierowego gola w barwach nowego klubu, pieczętując zwycięstwo swojego zespołu 5:2 oraz zakończenie sezonu na najniższym szczeblu podium. Oznacza to, że SJK w następnym sezonie wystąpi w eliminacjach Ligi Konferencji Europy.

Martin Kobylański nie jest jedynym Polakiem, który w ostatnich spotkaniach niemieckiej 3. Ligi bryluje asystami. Zajmujący przedostatnie miejsce w tabeli Würzburger Kickers nieoczekiwanie wygrali na wyjeździe 2:0 z Kaiserlautern. Jednym z bohaterów gości okazał się były pomocnik Górnika Zabrze David Kopacz, który w przeciągu zaledwie trzech minut popisał sie dwiema asystami. 22-latek najpierw dorzucił futbolówkę z rzutu rożnego wprost do Tobiasa Kraulicha, a po chwili z jego dogrania skorzystał Marvin Pourié. Po 14. kolejkach niemieckiej 3. Ligi Kopacz ma na koncie dwie bramki oraz trzy asysty.

Podsumowanie występów polskich piłkarzy w ligach zagranicznych (31 października)

Anglia

Łukasz Fabiański (West Ham United FC – Premier League) – 90 minut w wygranym 4:1 ligowym meczu z Aston Villą.

Mateusz Klich (Leeds United FC – Premier League) – cały mecz na ławce. Jego drużyna wygrała w lidze 2:1 z Norwich.

Przemysław Płacheta (Norwich City FC – Premier League) – wszedł na boisko w 88. mincuie przegranego 1:2 ligowego meczu z Leeds United.

Oliwier Zych (Aston Villa FC – Premier League) – poza kadrą meczową na przegrany 1:4 ligowy mecz z West Ham United.

Dania

Kamil Grabara (FC København – Ekstraklasa) – 90 minut w wygranym 3:0 ligowym meczu z Vejle.

Kamil Wilczek (FC København – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na wygrany 3:0 ligowy meczz Vejle.

Finlandia

Rafał Wolsztyński (Seinäjoen JK – Ekstraklasa) – gol, asysta i żółta kartka w wygranym 5:2 ligowym meczu z Interem Turku. Wszedł na boisko w 87. minucie.

Francja

Marcin Bułka (OGC Nice-Côte d’Azur – Ligue 1) – cały mecz na ławce. Jego drużyna wygrała w lidze 2:1 z Angers.

Karol Fila (RC Strasbourg – Ligue 1) – poza kadrą meczową na wygrany 4:0 ligowy mecz z Lorient.

Radosław Majecki (AS Monaco FC – Ligue 1) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał w lidze 0:2 z Stade Brestois 29.

Arkadiusz Milik (Olympique de Marseille – Ligue 1) – wszedł na boisko w 58. minucie wygranego 1:0 ligowego meczu z Clermont Foot.

Grecja

Damian Szymański (AEK Ateny – Ekstraklasa) – 77 minut w wygranym 2:1 ligowym meczu z Árisem Saloniki.

Hiszpania

Mateusz Kania (Real Balompédica Linense – Primera División RFEF) – cały mecz na ławce. Jego drużyna wygrała w lidze 1:0 z Atlético Sanluqueño.

Korea Południowa

Oskar Zawada (Jeju United – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na wygrany 5:0 ligowy mecz z Daegu FC.

Niemcy

Rafał Gikiewicz (FC Augsburg – Bundesliga) – 90 minut w wygranym 4:1 ligowym meczu z VfB Stuttgart.

Robert Gumny (FC Augsburg – Bundesliga) – 90 minut w wygranym 4:1 ligowym meczu z VfB Stuttgart.

Adam Bodzek (Fortuna Düsseldorf – 2. Bundesliga) – 88 minut w przegranym 1:2 ligowym meczu z Hansą Rostock.

Dawid Kownacki (Fortuna Düsseldorf – 2. Bundesliga) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na przegrany 1:2 ligowy mecz z Hansą Rostock.

Jakub Piotrowski (Fortuna Düsseldorf – 2. Bundesliga) – 75 minut w przegranym 1:2 ligowym meczu z Hansą Rostock.

David Blacha (SV Meppen 1912 – 3. Liga) – 80 minut w wygranym 1:0 ligowym meczu z Türkgücü München.

David Kopacz (FC Würzburger Kickers – 3. Liga) – 90 minut i dwie asysty w wygranym 2:0 ligowym meczu z Kaiserslautern.

Marcus Piossek (SV Meppen 1912 – 3. Liga) – wszedł na boisko w 90. minucie wygranego 1:0 ligowego meczu z Türkgücü München.

Rosja

Rafał Augustyniak (Ural Jekaterynburg – Ekstraklasa) – 90 minut w bezbramkowo zremisowanym ligowym meczu z FK Chimki.

Rumunia

Kamil Wiktorski (FC Buzău – druga liga) – 90 minut w bezbramkowo zremisowanym ligowym meczu z AFC Ripensia Timișoara.

Stany Zjednoczone

Dariusz Formella (Sacramento Republic – USL) – wszedł na boisko w 60. minucie zremisowanego 1:1 ligowego meczu z San Diego Loyal SC.

Turcja

Paweł Olkowski (Gazişehir Gaziantep FK – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na przegrany 0:2 ligowy mecz z Galatasaray.

Adam Stachowiak (Denizlispor Kulübü – druga liga) – 90 minut w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z Kocaelisporem.

Jakub Szumski (BB Erzurumspor Kulübü – druga liga) – 90 minut w wygranym 2:1 ligowym meczu z Balıkesirsporem.

Węgry

Lukas Klemenz (Budapest Honvéd FC – Ekstraklasa) – 60 minut w przegranym 2:3 ligowym meczu z Puskás Akadémia FC

Włochy

Aleksander Buksa (Genoa CFC 1893 – Serie A) – wszedł na boisko w 84. minucie bezbramkowo zremisowanego ligowego meczu z Venezią.

Bartłomiej Drągowski (ACF Fiorentina – Serie A) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na wygrany 3:0 ligowy mecz ze Spezią.

Hubert Idasiak (SSC Napoli – Serie A) – poza kadrą meczową na wygrany 1:0 ligowy mecz z Salernitaną.

Paweł Jaroszyński (US Salernitana 1919 – Serie A) – cały mecz na ławce. Jego drużyna przegrała w lidze 0:1 z Napoli.

Jakub Kiwior (Spezia Calcio – Serie A) – cały mecz na ławce. Jego drużyna przegrała w lidze 0:3 z Fiorentiną.

Arkadiusz Reca (Spezia Calcio – Serie A) – cały mecz na ławce. Jego drużyna przegrała w lidze 0:3 z Fiorentiną.

Łukasz Teodorczyk (Udinese Calcio – Serie A) – poza kadrą meczową na przegrany 0:2 ligowy mecz z Interem.

Nicola Zalewski (AS Roma – Serie A) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał w lidze 1:2 z AC Milan.

Piotr Zieliński (SSC Napoli – Serie A) – strzelił gola w wygranym 1:0 ligowym meczu z Salernitaną. Zszedł z boiska w 90. minucie.

Szymon Żurkowski (Empoli FC – Serie A) – strzelił gola w wygranym 2:1 ligowym meczu z Sassuolo. Wszedł na boisko w 80. minucie.

Michał Lewandowski (ACR Messina – Serie C) – 90 minut w wygranym 2:0 ligowym meczu z Campobasso.