Oko na rodaka: Odkupienie win Dawida Kownackiego

Dawid Kownacki

f95.de

Pełne emocji wejście w ligowe granie w 2023 roku zanotował Dawid Kownacki. Napastnik Fortuny Düsseldorf w przeciągu 45 minut strzelił dwa gole, ale także i nie wykorzystał rzutu karnego. W Arabii Saudyjskiej asystę przy zwycięskim golu dla Al-Shabab zanotował Grzegorz Krychowiak. Na debiuty w nowych klubach poczekać muszą jeszcze Jakub Kiwior i Przemysław Wiśniewski.

Prawdziwą drogę z piekła do nieba przebył w piątkowy wieczór Dawid Kownacki. Aktualny mistrz Polski już w 6. minucie nie wykorzystał rzutu karnego. 25-latek w starciu z Dominikiem Reimannem posłał futbolówkę tuż obok lewego słupka bramki Magdeburga. Na domiar złego Fortuna chwilę później straciła gola po uderzeniu Moritza-Broniego Kwartinga. “Kownaś” jednak błyskawicznie odkupił winy, zmieniając tym samym losy meczu.

W 9. minucie po wrzutce z rzutu rożnego Shinty Karla Appelkampa Kownacki wygrał pojedynek główkowy i zdecydowanym uderzeniem pokonał Reimanna. Kolejną szansę Polak otrzymał od Felixa Klausa, który wykorzystał błąd rywala i zagrał piłkę w pole karne. Tam Kownacki wykorzystał odrobinę miejsca i mocnym, lecz także i precyzyjnym uderzeniem wyprowadził FortunęDüsseldorf na prowadzenie.

Po przerwie Magdeburg doszedł do głosu po drugim tego dnia trafieniu Kwartinga. Ostatnie słowo należało jednak do gospodarzy, a konkretniej do Appelkampa. Asystujący przy pierwszym trafieniu pomocnik precyzyjnym strzałem z okolic “szesnastki” dał Fortunie dziewiąte zwycięstwo w tym sezonie oraz awans na czwartą pozycję w tabeli niemieckiej 2. Bundesligi.

Kownacki w końcówce sfaulował rywala tuż przed linią pola karnego, za co został ukarany żółtym kartonikiem. Chwilę później Kownacki został zmieniony przez Daniela Ginczka. Całe spotkanie zagrał natomiast wypożyczony z angielskiego Brighton & Hove Michał Karbownik. Poza kadrą meczową znalazł się doświadczony Adam Bodzek. Kownacki w tym sezonie ligowym strzelił już osiem goli dla Fortuny.

Drugą asystę w trwającym sezonie saudyjskiej ekstraklasy zanotował Grzegorz Krychowiak. Środkowy pomocnik reprezentacji Polski w 38. minucie dośrodkował na lewą stronę pola karnego, gdzie odrobinę miejsca dostał Carlos Junior. Strzał głową Brazylijczyka z ostrego kąta okazał się na tyle wymagający, że nie najlepiej dysponowany Victor Braga nie zdołał sparować futbolówki. Al-Shabab tym samym pokonało na wyjeździe 2:1 Al-Tai i po rozegraniu 15 spotkań zajmuje pozycję na najniższym stopniu podium.

Podsumowanie występów polskich zawodników (27 stycznia)

Anglia

Jakub Kiwior (Arsenal FC – Premier League) – cały mecz na ławce. Arsenal przegrał w Pucharze Anglii 0:1 z Manchesterem City. Obrońca reprezentacji Polski czeka na debiut w nowym klubie.

Arabia Saudyjska

Grzegorz Krychowiak (Al-Shabab – Ekstraklasa) – 90 minut i asysta w wygranym 2:1 ligowym meczu z Al-Tai.

Holandia

Bartłomiej Smolarczyk (FC Dordrecht – druga liga) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał w lidze 0:1 z Rodą Kerkrade.

Niemcy

Adam Bodzek (Fortuna Düsseldorf – 2. Bundesliga) – poza kadrą meczową na wygrany 3:2 ligowy mecz z Magdeburgiem.

Michał Karbownik (Fortuna Düsseldorf – 2. Bundesliga) – 90 minut w wygranym 3:2 ligowym meczu z Magdeburgiem.

Dawid Kownacki (Fortuna Düsseldorf – 2. Bundesliga) – strzelił dwa gole i nie wykorzystał rzutu karnego w wygranym 3:2 ligowym meczu z Magdeburgiem. Został zmieniony w 90. minucie i dostał żółtą kartkę.

Rafał Koczor (SC Rot-Weiss Essen – 3. Liga) – poza kadrą meczową na przegrany 0:3 ligowy mecz z Elversbergiem.

Rumunia

Krystian Nowak (Universitatea Cluj – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na bezbramkowo zremisowany ligowy mecz z Rapidem Bukareszt.

Turcja

Mateusz Hołownia (Bandırmaspor Kulübü – druga liga) – poza kadrą meczową na przegrany 1:3 ligowy mecz z Göztepe.

Walia

Hubert Matras (Swansea University FC – druga liga) – nie zagrał w wygranym 2:1 ligowym meczu z Ammanford.

Włochy

Bartłomiej Drągowski (Spezia Calcio – Serie A) – 90 minut w przegranym 0:2 ligowym meczu z Bologną.

Krzysztof Piątek (US Salernitana 1919 – Serie A) – 90 minut w wygranym 2:1 ligowym meczu z Lecce.

Arkadiusz Reca (Spezia Calcio – Serie A) – zszedł w przerwie przegranego 0:2 ligowego meczu z Bologną.

Łukasz Skorupski (Bologna FC 1909 – Serie A) – 90 minut w wygranym 2:0 ligowym meczu ze Spezią.

Kacper Urbański (Bologna FC 1909 – Serie A) – poza kadrą meczową na wygrany 2:0 ligowy mecz ze Spezią.

Przemysław Wiśniewski (Spezia Calcio – Serie A) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał w lidze 0:2 z Bologną. Polak czeka na debiut w nowym zespole.

Szymon Żurkowski (Spezia Calcio – Serie A) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na przegrany 0:2 ligowy mecz z Bologną.

Patryk Peda (SPAL 2013 – Serie B) – 90 minut w przegranym 1:2 ligowym meczu z Cagliari.