Oko na rodaka: Milik zakończył sezon Ligue 1. Polskie gole w MLS

Arkadiusz Milik pierwszy gol w Olympique Marsylia

Arkadiusz Milik pożegnał sezon ligowy dziewiątym trafieniem dla Olympique Marsylia w tym sezonie wykorzystując rzut karny w szalonej końcówce spotkania z FC Metz. Rozgrywki amerykańskiej MLS nabierają rozpędu, a kolejne bramki zanotowali Adam Buksa i Kacper Przybyłko.

Polscy kibice oglądający spotkanie FC Metz z Olympique Marsylia bardzo długo czekali na dziewiąte w tym sezonie trafienie Arkadiusza Milika. Polski napastnik dopiero w 14. minucie … doliczonego czasu gry wykorzystał rzut karny i uratował jeden punkt dla swojego zespołu. Zanim do tego doszło, po upływie 90 minut sędzia aż dwukrotnie użył systemu VAR przy przewinieniach gości. Za pierwszym razem puścił grę, ale cztery minuty później w końcu podyktował rzut karny, który na gola zamienił Farid Boulaya. W dosłownie ostatniej akcji meczu w polu karnym Metz faulowany był Álvaro González. Sędzia najpierw zakończył spotkanie, jednak po chwili ponownie skorzystał z wideoweryfikacji i ostatecznie wskazał po raz drugi w tym spotkaniu na jedenasty metr. Milik zachował w tej sytuacji stalowe nerwy i bardzo pewnym strzałem uratował punkt Marsylii. Drużyna Polaka zakończyła sezon Ligue 1 na piatej pozycji, dzięki czemu w następnym sezonie zagra w fazie grupowej Ligi Europy.

W niedzielne popołudnie rozegrano ostatnią kolejkę rozgrywek niemieckiej 2. Bundesligi. Polscy kibice nie mogą mieć powodów do zadowolenia. Z ligi już wcześniej spadł Würzburger Kickers Davida Kopacza, a po dzisiejszej porażce 0:4 z HSV do tego grona dołączył Eintracht Brunszwik, którego zawodnikiem jest Martin Kobylański. Tuż nad kreską znalazła się trzecia “polska” drużyna. VfL Osnabrück Davida Blachy przegrał na wyjeździe 1:2 z Erzgebirge Aue i w barażowym dwumeczu z Ingolstadt (trzeci zespół 3. Ligi niemieckiej) powalczy o ligowy byt. Najwyżej notowaną drużyną 2. Bundesligi, w której występują Polacy jest Fortuna Düsseldorf. Zespół Adama Bodzka, Dawida Kownackiego i Jakuba Piotrowskiego przegrał na wyjeździe 2:3 z Greuther Fürth i zakończył sezon na piątej pozycji. Ponadto siódme miejsce zajęło Darmstadt (Adrian Stanilewicz), a dziesiąte Sankt Pauli (Adam Dźwigała).

Adam Buksa ponownie błysnął wchodząc na boisko z ławki rezerwowych. W poprzednim meczu z Columbus Crew napastnik New England Revolution potrzebował zaledwie trzech minut, by strzelić gola. Tym razem Polak otrzymał od swojego trenera 30 minut czasu na grę, i już w pierwszym kontakcie z piłką miał świetną okazję do strzelenia bramki, jednak dobrą interwencją popisał się bramkarz New York Red Bulls Carlos Miguel (strzał od 5:40). Więcej szczęścia Buksa miał w 82. minucie, gdy po szybkiej kontrze gospodarzy Polak wbił piłkę do pustej bramki po wyłożeniu jej przez Gustavo Bou (sytuacja od 6:00). Była to jego trzecia bramka w tym sezonie MLS. W przerwie na boisku pojawił się także drugi polski napastnik Patryk Klimala. Napastnik drużyny z Nowego Jorku, dla którego był to drugi występ w barwach nowego klubu, nie zaprezentował jednak nic ciekawego. New England Revolution wygrał ten mecz 3:1 i utrzymał się na pozycji lidera konferencji wschodniej.

Niewiele ponad dobę po golu Adama Buksy swoją odpowiedź wystosował Kacper Przybyłko. Napastnik Philadelphii Union tuż przed przerwą strzelił jedynego gola w spotkaniu z DC United wykorzystując górne podanie od Jamiro Monteiro i technicznym uderzeniem pokonując Jona Kempina. Sympatycy gości przeżyli jeszcze chwilę niepewności, jednak sędzia po wideoweryfikacji nie dopatrzył się spalonego i gola uznał. Dla 28-letniego napastnika było to drugie trafienie w sezonie, a także 25 bramka strzelona w rozgrywkach MLS. Jego drużyna zajmuje obecnie trzecią pozycję w tabeli konferencji wschodniej.

Kolejnym Polakiem, który zakończył sezon na miejscu spadkowym jest Paweł Jarzębak. Jego Partizán Bardejov w meczu ostatniej kolejki słowackiej drugiej ligi przegrał 0:3 z rezerwami MŠK Žilina i finalnie zajeła jedno z miejsc oznaczających relegację do trzeciej ligi. Jarzębak pomimo, że rozpoczął mecz na ławce, to pojawił się na boisku już w 3. minucie zmieniając kontuzjowanego Filipa Tatara. Jak widać jego obecność nie pomogła jego drużynie. W całym sezonie 24-latek wystąpił w 22 meczach ligowych. Zdecydowanie lepiej ten sezon poszedł pozostałym dwóm Polakom występującym na zapleczu słowackiej ekstraklasy. MFK Skalica Piotra Strączka i FK Železiarne Podbrezová Daniela Skiby były bardzo blisko awansu, a tym bardziej barażu o awans do wyższej ligi. Skalica zakończyła sezon na trzecim miejscu, a Železiarne jedną pozycję niżej.

O rumuńską ekstraklasę zawalczy z kolei Kamil Wiktorski. Środkowy obrońca, który przyszedł przed sezonem z Chojniczanki Chojnice do Dunărei Călărași, zagrał w zakończonym sezoeni drugiej ligi rumuńskiej w 26 spotkaniach ligowych. W ostatnim,b bezbramkowo zremisowanym meczu z FC U Craiova 1948 Polak znalazł się na ławce, jednak pomimo tego jego zespół dostał się do barażów. Stało się tak po remisie 2:2 w spotkaniu FK Csíkszereda z ASU Politehnica Timișoara. W dwumeczu barażowym o awans do najwyższej klasy rozgrywkowej w Rumunii Dunărea zmierzy się z FC Voluntari, który zakończył sezon na 13. pozycji w tabeli.

Podsumowanie występów polskich zawodników (23 maja)

Anglia

Jan Bednarek (Southampton FC – Premier League) – 90 minut i żółta kartka w przegranym 0:3 ligowym meczu z West Ham United.

Łukasz Fabiański (West Ham United FC – Premier League) – 90 minut w wygranym 3:0 ligowym meczu z Southampton.

Kamil Grosicki (West Bromwich Albion FC – Premier League) – poza kadrą meczową na przegrany 1:3 ligowy mecz z Leeds United.

Michał Karbownik (Brighton & Hove Albion FC – Premier League) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał w lidze 0:2 z Arsenalem.

Mateusz Klich (Leeds United FC – Premier League) – poza kadrą meczową na wygrany 3:1 ligowy mecz z West Bromwich Albion.

Jakub Moder (Brighton & Hove Albion FC – Premier League) – 90 minut w przegranym 0:2 ligowym meczu z Arsenalem.

Jakub Ojrzyński (Liverpool FC – Premier League) – poza kadrą meczową na wygrany 2:0 ligowy mecz z Crystal Palace.

Jakub Stolarczyk (Leicester City FC – Premier League) – poza kadrą meczową na przegrany 2:4 ligowy mecz z Tottenhamem.

Oliwier Zych (Aston Villa FC – Premier League) – poza kadrą meczową na wygrany 2:1 ligowy mecz z Chelsea.

Bośnia i Hercegowina

Mateusz Zachara (NK Široki Brijeg – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na wygrany 1:0 ligowy mecz z FK Mladost Doboj-Kakanj.

Czechy

Bartosz Pikul (Slezský FC Opawa – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na przegrany 1:4 ligowy mecz z FC Zbrojovka Brno.

Nataniel Wybraniec (Slezský FC Opawa – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na przegrany 1:4 ligowy mecz z FC Zbrojovka Brno.

Kacper Zych (MFK Karviná – Ekstraklasa) – wszedł na boisko w 88. minucie wygranego 2:0 ligowego meczu z FK Teplice.

Francja

Radosław Majecki (AS Monaco – Ligue 1) – poza kadrą meczową na bezbramkowo zremisowany ligowy mecz z RC Lens.

Arkadiusz Milik (Olympique de Marseille – Ligue 1) – strzelił gola z rzutu karnego w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z FC Metz. Zagrał cały mecz.

Kazachstan

Jacek Góralski (Kajrat Ałmaty – Ekstraklasa) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na zremisowany 1:1 ligowy mecz z Astaną.

Niemcy

David Blacha (VfL Osnabrück – 2. Bundesliga) – 78 minut w przegranym 1:2 ligowym meczu z Erzgebirge Aue. Jego drużyna zagra o utrzymanie w lidze.

Adam Bodzek (Fortuna Düsseldorf – 2. Bundesliga) – 76 minut w przegranym 2:3 ligowym meczu z Greuther Fürth.

Adam Dźwigała (FC Sankt Pauli – 2. Bundesliga) – 90 minut i żółta kartka w przegranym 0:3 ligowym meczu z SSV Jahn Regensburg.

Martin Kobylański (Eintracht Braunschweig – 2. Bundesliga) – poza kadrą meczową na przegrany 0:4 ligowy mecz z Hamburger SV. Jego drużyna spadła z ligi.

David Kopacz (FC Würzburger Kickers – 2. Bundesliga) -74 minuty w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z Paderborn.

Dawid Kownacki (Fortuna Düsseldorf – 2. Bundesliga) – wszedł na boisko w 80. minucie przegranego 2:3 ligowego meczu z Greuther Fürth.

Jakub Piotrowski (Fortuna Düsseldorf – 2. Bundesliga) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał w lidze 2:3 z Greuther Fürth.

Adrian Stanilewicz (SV Darmstadt 98 – 2. Bundesliga) – poza kadrą meczową na wygrany 3:2 ligowy mecz z Holstein Kiel.

Rumunia

Kamil Wiktorski (Dunărea Călărași – druga liga) – poza kadrą meczową na bezbramkowo zrremisowany ligowy mecz z FC U Craiova 1948. Jego drużyna wystąpi w barażąch o awans do rumuńskiej ekstraklasy.

Słowacja

Paweł Jarzębak (Partizán Bardejov – druga liga) – wszedł na boisko w 3. minucie przegranego 0:3 ligowego meczu z MŠK Žilina. Jego zespół spadł z ligi.

Stany Zjednoczone

Adam Buksa (New England Revolution – MLS) – strzelił gola w wygranym 3:1 ligowym meczu z New York Red Bulls. Wszedł na boisko w 61. minucie.

Przemysław Frankowski (Chicago Fire – MLS) – 90 minut w wygranym 1:0 ligowym meczu z Inter Miami CF.

Patryk Klimala (New York Red Bulls – MLS) – wszedł w przerwie przegranego 1:3 ligowego meczu z New England Revolution.

Kacper Przybyłko (Philadelphia Union – MLS) – strzelił gola w wygranym 1:0 ligowym meczu z DC United.

Dariusz Formella (Sacramento Republic FC – USL – drugi poziom rozgrywkowy) – 90 minut w przegranym 0:1 ligowym meczu z Orange County SC.

Włochy

Szymon Czyż (SS Lazio – Serie A) – poza kadrą meczową na wygrany 2:0 ligowy mecz z Sassuolo.

Paweł Dawidowicz (Hellas Verona FC – Serie A) – zszedł z boiska z powodu kontuzji w 41. minucie zremisowanego 1:1 ligowego meczu z Napoli. Dostał żółtą kartkę.

Kamil Glik (Benevento Calcio – Serie A) – 90 minut w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z Torino.

Hubert Idasiak (SSC Napoli – Serie A) – poza kadrą meczową na zremisowany 1:1 ligowy mecz z Hellasem Verona.

Karol Linetty (Torino FC – Serie A) – wszedł na boisko w 57. minucie zremisowanego 1:1 ligowego meczu z Benevento.

Łukasz Skorupski (Bologna FC 1909 – Serie A) – 90 minut w przegranym 1:4 ligowym meczu z Juventusem.

Wojciech Szczęsny (Juventus FC – Serie A) – 68 minut w wygranym 4:1 ligowym meczu z Bologną.

Kacper Urbański (Bologna FC 1909 – Serie A) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał w lidze 1:4 z Juventusem.

Nicola Zalewski (AS Roma – Serie A) – cały mecz na ławce. Jego zespół zremisował w lidze 2:2 ze Spezią.

Piotr Zieliński (SSC Napoli – Serie A) – 72 minuty w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z Hellasem Verona.