Oko na rodaka: Lewandowski przełamał kolejną barierę

Robert Lewandowski

Bohaterem dnia po raz enty został Robert Lewandowski. Kapitan reprezentacji Polski po strzeleniu hat tricka w meczu z 1.FC Köln ma na koncie już 300 goli strzelonych w Bundeslidze. Prócz niego bramkarza rywali pokonał Karol Świderski, a w barwach nowego klubu zadebiutował Kamil Wojtkowski.

Po piątkowym dublecie Erlinga Hålanda Robert Lewandowski odpowiedział w najlepszy możliwy sposób. Kapitan reprezentacji Polski w spotkaniu 19. kolejki Bundesligi z 1.FC Köln skompletował drugiego w tym sezonie ligowym hat tricka. W ten sposób kapitan reprezentacji Polski ma na koncie już 300 bramek strzelonych na boiskach najwyższej klasy rozgrywkowej w Niemczech. Każda z bramek strzelonych przez Lewandowskiego była do siebie bardzo podobna. Polak otrzymywał prostopadłe podanie, idealnie unikał pozycji spalonej i precyzyjnym uderzeniem pokonywał golkipera gości. Do trzech bramek Lewandowskiego jedno trafienie dołożył także Corentin Tolisso. Bayern ostatecznie wygrał 4:0 i umocnił się na pozycji lidera, utrzymując sześciopunktową przewagę nad drugą Borussią Dortmund. Lewandowski natomiast strzelił w tym sezonie ligowym już 23 gole. Zajmowanie przez niego pozycji lidera klasyfikacji strzelców jest już oczywiste. Drugi w klasyfikacji Patrick Schick z Bayeru Leverkusen ma stratę sześciu bramek do “Lewego”. Trzeci Haaland traci do Polaka już osiem goli.

Strzelanie w 2022 roku rozpoczął Karol Świderski. Reprezentant Polski mecz z OFI Kreta rozpoczął na ławce, a na placu gry pojawił się dopiero w 80. minucie, gdy jego PAOK prowadził już 2:0 po golach Jasmina Kurticia. 24-letni napastnik potrzebował jednak tylko czterech minut, by strzelić swojego czwartego gola w greckiej ekstraklasie w tym sezonie. Świderski wykorzystał fatalny błąd bramkarza gości i pewnie skierował futbolówkę do pustej bramki. Po zwycięstwie zespół z Salonik chwilowo awansował na drugą pozycję wyprzedzając o jeden punkt AEK Ateny Damiana Szymańskiego. Strata do liderującego Olympiakósu, który swój mecz rozegra w niedzielę, wynosi po 17. kolejkach osiem “oczek”.

Kamilowi Wojtkowskiemu w ostatnim czasie nie wjedzie się zbyt dobrze. Po zdarzeniu drogowym, do którego doszło w marcu, Wojtkowski został zwolniony z Jagiellonii Białystok. Po blisko trzech miesiącach bezrobocia 23-latek związał się kontraktem z greckim Vólos NPS, dla którego zagrał jedynie osiem spotkań i tuż przed świętami rozstał się z klubem za porozumieniem stron. Kolejnym etapem jego kariery jest cypryjska ekstraklasa, a konkretnie najsłabszy zespół tej ligi – AS Ethnikós Áchnas. Polak zadebiutował w barwach tego zespołu pojawiając się na placu gry w 65. minucie przegranego 0:3 meczu z APOEL-em Nikozja. Jego zespół po 17. kolejkach ma zaledwie osiem punktów, a jego strata do kolejnego zespołu wynosi obecnie pięć “oczek”. Być może obecność Wojtkowskiego odmieni sytuację tego klubu.

Podsumowanie występów polskich piłkarzy w ligach zagranicznych (14-15 stycznia)

Anglia

Jan Bednarek (Southampton FC – Premier League) – 90 minut w przegranym 1:3 ligowym meczu z Wolverhampton.

Matty Cash (Aston Villa FC – Premier League) – 90 minut w zremisowanym 2:2 ligowym meczu z Manchesterem United.

Jarosław Jach (Crystal Palace FC – Premier League) – poza kadrą meczową na zremisowany 1:1 ligowy mecz z Brighton.

Jakub Moder (Brighton & Hove Albion FC – Premier League) – 90 minut w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z Crystal Palace.

Przemysław Płacheta (Norwich City FC – Premier League) – cały mecz na ławce. Jego drużyna wygrała w lidze 2:1 z Evertonem.

Oliwier Zych (Aston Villa FC – Premier League) – poza kadrą meczową na zremisowany 2:2 ligowy mecz z Manchesterem United.

Bartosz Białkowski (Millwall FC – Championship) – 90 minut w przegranym 0:1 ligowym meczu z Nottingham Forest.

Krystian Bielik (Derby County FC – Championship) – poza kadrą meczową na wygrany 2:0 ligowy mecz z Sheffield United.

Bartosz Cybulski (Derby County FC – Championship) – poza kadrą meczową na wygrany 2:0 ligowy mecz z Sheffield United.

Kamil Jóźwiak (Derby County FC – Championship) – zszedł w przerwie wygranego 2:0 ligowego meczu z Sheffield United.

Jakub Niemczyk (Burton Albion FC – League One) – poza kadrą meczową na wygrany 3:1 ligowy mecz z Gillingham.

Belgia

Kacper Kozłowski (Royale Union Saint-Gilloise – Ekstraklasa) – rozpoczął na ławce przerwany z powodu gęstej mgły mecz ligowy z RFC Seraing. Polak czeka na debiut w nowym klubie.

Cypr

Patryk Procek (PAEE Kerýnias – Ekstraklasa) – 90 minut w zremisowanym 2:2 ligowym meczu z AEK-iem Larnaka.

Mariusz Stępiński (Áris Limassol – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na wygrany 1:0 ligowy mecz z Dóxą Katokopiás.

Kamil Wojtkowski (AS Ethnikós Áchnas – Ekstraklasa) – wszedł na boisko w 65. minucie przegranego 0:3 ligowego meczu z APOEL-em Nikozja. Był to jego debiut w nowym klubie.

Francja

Marcin Bułka (OGC Nice-Côte d’Azur – Ligue 1) – cały mecz na ławce. Jego drużyna wygrała w lidze 2:1 z Nantes.

Przemysław Frankowski (RC Lens – Ligue 1) – 62 minuty w wygranym 2:1 ligowym meczu z Saint-Étienne.

Grecja

Karol Świderski (PAOK – Ekstraklasa) – strzelił gola w wygranym 3:0 ligowym meczu z OFI Kreta. Wszedł na boisko w 80. minucie.

Holandia

Paweł Bochniewicz (sc Heerenveen – Eredivisie) – poza kadrą meczową na przegrany 0:2 ligowy mecz z Twente.

Irlandia Północna

Igor Rutkowski (Portadown F&A – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na bezbramkowo zremisowany ligowy mecz z Coleraine FC.

Niemcy

Bartosz Białek (VfL Wolfsburg – Bundesliga) – cały mecz na ławce. Jego drużyna bezbramkowo zremisowała z Herthą.

Dennis Jastrzembski (Hertha BSC Berlin – Bundesliga) – cały mecz na ławce. Jego drużyna bezbramkowo zremisowała w lidze z Wolfsburgiem.

Daniel Krasucki (RB Leipzig – Bundesliga) – poza kadrą meczową na wygrany 2:0 ligowy mecz z VfB Stuttgart.

Robert Lewandowski (FC Bayern München – Bundesliga) – 90 minut i trzy gole w wygranym 4:0 ligowym meczu z 1. FC Köln.

Marcel Lotka (Hertha BSC Berlin – Bundesliga) – poza kadrą meczową na bezbramkowo zremisowany ligowy mecz z Wolfsburgiem.

Paweł Wszołek (1.FC Union Berlin – Bundesliga) – poza kadrą meczową na wygrany 2:1 ligowy mecz z Hoffenheim.

Adam Bodzek (Fortuna Düsseldorf – 2. Bundesliga) – poza kadrą meczową na przegrany 0:3 ligowy mecz z Werderem Brema.

Adam Dźwigała (FC Sankt Pauli – 2. Bundesliga) – wszedł na boisko w 86. minucie zremisowanego 2:2 ligowego meczu z Erzgebirge Aue.

Dawid Kownacki (Fortuna Düsseldorf – 2. Bundesliga) – wszedł na boisko w 79. minucie przegranego 0:3 ligowego meczu z Werderem Brema.

Jakub Piotrowski (Fortuna Düsseldorf – 2. Bundesliga) – 79 minut w przegranym 0:3 ligowym meczu z Werderem Brema.

Adrian Stanilewicz (SV Darmstadt 98 – 2. Bundesliga) – poza kadrą meczową na zremisowany 2:2 ligowy mecz z Karlsruher.

David Blacha (SV Meppen 1912 – 3. Liga) – 90 minut i żółta kartka w przegranym 0:4 ligowym meczu z Kaiserslautern.

Adrian Małachowski (1.FC Magdeburg – 3. Liga) – zszedł w przerwie wygranego 3:2 ligowego meczu z rezerwami SC Freiburg.

Sebastian Mrowca (SV Wehen Wiesbaden – 3. Liga) – poza kadrą meczową na przegrany 2:3 ligowy mecz z TSV 1860 München.

Marcus Piossek (SV Meppen 1912 – 3. Liga) – poza kadrą meczową na przegrany 0:4 ligowy mecz z Kaiserslautern.

Turcja

Paweł Olkowski (Gazişehir Gaziantep FK – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na przegrany 0:1 ligowy mecz z Beşiktaşem.

Tymoteusz Puchacz (Trabzonspor Kulübü – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego drużyna zremisowała 1:1 z Sivassporem. Wypożyczony z Unionu Berlin Polak czeka na debiut w nowym klubie.

Daniel Łukasik (MKE Ankaragücü SK – druga liga) – poza kadrą meczową na wygrany 2:1 ligowy mecz z Kocaelisporem.

Adam Stachowiak (Denizlispor Kulübü – druga liga) – poza kadrą meczową na przegrany 0:1 ligowy mecz z Manisa FK.

Włochy

Bartosz Bereszyński (UC Sampdoria – Serie A) – 90 minut w przegranym 1:2 ligowym meczu z Torino.

Paweł Jaroszyński (US Salernitana 1919 – Serie A) – poza kadrą meczową na przegrany 0:3 ligowy mecz z Lazio.

Karol Linetty (Torino FC – Serie A) – poza kadrą meczową na wygrany 2:1 ligowy mecz z Sampdorią.

Wojciech Szczęsny (Juventus FC – Serie A) – 90 minut w wygranym 2:0 ligowym meczu z Udinese.

Dorian Ciężkowski (US Cremonese – Serie B) – poza kadrą meczową na wygrany 2:0 ligowy mecz z Como.

Thiago Cionek (Reggina 1914 – Serie B) – poza kadrą meczową na przegrany 0:2 ligowy mecz z Brescią.

Filip Jagiełło (Brescia Calcio – Serie B) – 90 minut w wygranym 2:0 ligowym meczu z Regginą.

Jakub Łabojko (Brescia Calcio – Serie B) – poza kadrą meczową na wygrany 2:0 ligowy mecz z Regginą.

Przemysław Szymiński (Frosinone Calcio – Serie B) – 90 minut i żółta kartka w wygranym 3:1 ligowym meczu z Pisą.