Oko na rodaka: Krzysztof Piątek z kolejnym golem w Serie A

Źródło: twitter.com/OfficialUSS1919

Po raz drugi w tym sezonie włoskiej Serie A bramkarza rywali pokonał napastnik Salernitany Krzysztof Piątek. Bramki strzelali również Bartosz Białek, Michał Helik i Damian Szymański. Sebastian Walukiewicz zanotował swój debiut w Empoli, a Oskar Zawada oficjalnie rozpoczął swoją przygodę z ligą australijską.

Drugiego gola w barwach włoskiej Salernitany strzelił Krzysztof Piątek. Aktualny reprezentant Polski już w 18. minucie pokonał bramkarza Hellasu Verona. Piątek dostał wówczas prostopadłe podanie od Federico Bonazzoliego, dynamicznie wbiegł w pole karne gości i pewnym strzałem wyprowadził swoją drużynę na prowadzenie. Ostatecznie Salernitana wygrała 2:1 dzięki trafieniu w doliczonym czasie gry Boulaye Dia. Piątek, który niestety był jedynym Polakiem występującym w tym spotkaniu, został zmieniony w 59. minucie. Poza kadrą Hellasu znaleźli się Paweł Dawidowicz i Mateusz Praszelik.

Przytomnie w polu karnym Fortuny Sittard zachował Bartosz Białek. W 33. minucie wypożyczony z niemieckiego Wolfsbruga napastnik wyprowadził Vitesse na prowadzenie. Na lewym skrzydle z piłką znalazł się Matúš Bero. Reprezentant Słowacji posłał płaskie dośrodkowanie w okolice piątego metra, gdzie Polak umiejętnie dołożył nogę. Była to jego druga bramka w rozgrywkach holenderskiej Eredivisie. Ostatecznie goście odwrócili losy meczu i po bramkach Arianita Feratiego i Rémy’ego Vity wywalczyli komplet punktów. Białek zagrał cały mecz, a w 68. minucie na boisku pojawił się również Kacper Kozłowski.

Efektownie strzelanie w sezonie 2022/23 greckiej ekstraklasy rozpoczął Damian Szymański. Pomocnik AEK-u Ateny efektownym strzałem głową wykończył precyzyjną wrzutkę z rzutu wolnego mierzoną na dalszy słupek przez Mijata Gacinovicia. W drugiej połowie gola dołożył jeszcze Levi García i AEK wygrał na wyjeździe 2:0 z Árisem Saloniki. Szymański zagrał cały mecz. Zespół z Aten po rozegraniu siedmiu spotkań zgromadził 15 punktów i plasuje się na pozycji wicelidera greckiej ekstraklasy.

Sebastian Walukiewicz powrócił na boiska włoskiej Serie A. 22-latek po raz ostatni w ramach tych rozgrywek wystąpił w kwietniu, wówczas jako zawodnik Cagliari. Jego drużyna spadła ostatecznie z ligi, a Walukiewicz został wypożyczony do Empoli. Pierwszych pięć spotkań były defensor Pogoni Szczecin spędził na ławce rezerwowych, jednak otrzymał swoją szansę w zremisowanym 1:1 meczu z Torino. Polak w 78. minucie zmienił Nedima Bajramiego. W drużynie z Turynu do 67. minuty grał Karol Linetty. Poza kadrą Empoli pozostał natomiast inny Polak czekający na debiut w pierwszym zespole – Iwo Kaczmarski.

Strzelanie w barwach nowego klubu rozpoczął Michał Helik. Polski defensor strzelił swojego premierowego gola w barwach Huddersfield Town w wygranym 2:0 meczu angielskiej Championship z Hull City. 27-latek w 51. minucie otrzymał dokładne podanie od Daniela Warda i stojąc przy dalszym słupku bramki rywala skierował futbolówkę głową do bramki z najbliższej odległości. Dla Helika było to już ósme trafienie zanotowane na angielskich boiskach – poprzednie siedem zaliczył oczywiście jako zawodnik Barnsley FC, barwy którego reprezentował przez dwa ostatnie sezony.

Oskar Zawada otworzył właśnie kolejny, egzotyczny etap w swojej karierze piłkarskiej. Po grze w południowokoreańskim Jeju United (1o występów, bez gola), tym razem wyjechał do Nowej Zelandii, by reprezentować barwy występującego w australijskiej A-League Wellington Phoenix FC. 26-latek swoje debiutanckie spotkanie z Adelaide United FC rozpoczął od pierwszej minuty, a został zmieniony niedługo po rozpoczęciu drugiej połowy przez Bena Olda. Na start nowego sezonu australijskiej ekstraklasy zespół Polaka zremisował 1:1 tracąc gola w doliczonym czasie gry. Co warte uwagi, Wellington Phoenix przez praktycznie 3/4 spotkania grał w osłabieniu po czerwonej kartce, którą za brutalny faul otrzymał Yan Sasse.

Podsumowanie występów polskich zawodników (9 października)

Anglia

Łukasz Fabiański (West Ham United FC – Premier League) – 90 minut w wygranym 3:1 ligowym meczu z Fulham.

Mateusz Klich (Leeds United FC – Premier League) – wszedł na boisko w 76. minucie przegranego 1:2 ligowego meczu z Crystal Palace.

Fabian Mrozek (Liverpool FC – Premier League) – poza kadrą meczową na przegrany 2:3 ligowy mecz z Arsenalem. Polak czeka na debiut w pierwszym zespole.

Michał Helik (Huddersfield Town AFC – Championship) – strzelił gola w wygranym 2:0 ligowym meczu z Hull City. Zagrał cały mecz.

Belgia

Radosław Majecki (Cercle Brugge KSV – Ekstraklasa) – 90 minut w przegranym 1:2 ligowym meczu z Royale Union Saint-Gilloise

Cypr

Mariusz Stępiński (Áris Lemessoú – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na przegrany 1:2 ligowy mecz z AEK-iem Larnaka.

Karol Struski (Áris Lemessoú – Ekstraklasa) – 68 minut w przegranym 1:2 ligowym meczu z AEK-iem Larnaka.

Francja

Adam Buksa (RC Lens – Ligue 1) – wszedł na boisko w 77. minucie w przegranym 0:1 ligowym meczu z Lille.

Marcin Bułka (OGC Nice-Côte d’Azur – Ligue 1) – cały mecz na ławce. Jego drużyna wygrała w lidze 3:2 z Troyes.

Karol Fila (RC Strasbourg – Ligue 1) – cały mecz na ławce. Jego drużyna wygrała w lidze 3:2 z Angers.

Przemysław Frankowski (RC Lens – Ligue 1) – wszedł na boisko w 61. minucie i dostał żółtą kartkę w przegranym 0:1 ligowym meczu z Lille.

Mateusz Lis (ES Troyes Aube Champagne – Ligue 1) – cały mecz na ławce. Jego drużyna przegrała w lidze 2:3 z OGC Nice. Polak czeka na debiut w nowym klubie.

Łukasz Poręba (RC Lens – Ligue 1) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał w lidze 0:1 z Lille.

Mateusz Wieteska (Clermont Foot 63 – Ligue 1) – 90 minut w wygranym 2:1 ligowym meczu z Auxerre.

Gibraltar

Oskar Skuza (Europa Point FC – Ekstraklasa) – wystąpił w przegranym 0:1 ligowym meczu z Lions Gibraltar.

Grecja

Grzegorz Sandomierski (APO Levadiakós – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego drużyna zremisowała w lidze 1:1 z PAOK-iem. Polak czeka na debiut w nowym klubie.

Damian Szymański (AEK Ateny – Ekstraklasa) – strzelił gola w wygranym 2:0 ligowym meczu z Árisem Saloniki.

Hiszpania

Robert Lewandowski (FC Barcelona – La Liga) – 90 minut w wygranym 1:0 ligowym meczu z Celtą Vigo.

Piotr Parzyszek (CD Leganés – Segunda División) – wszedł na boisko w 82. minucie wygranego 2:1 ligowego meczu z Cartageną.

Holandia

Bartosz Białek (SBV Vitesse – Eredivisie) – strzelił gola w przegranym 1:2 ligowym meczu z Fortuną Sittard. Zagrał cały mecz.

Paweł Bochniewicz (sc Heerenveen – Eredivisie) – 90 minut w przegranym 0:1 ligowym meczu z PSV Eindhoven.

Kacper Kozłowski (SBV Vitesse – Eredivisie) – wszedł na boisko w 68. minucie przegranego 1:2 ligowego meczu z Fortuną Sittard.

Sebastian Szymański (Feyenoord Rotterdam – Eredivisie) – 90 minut w wygranym 2:0 ligowym meczu z Twente.

Przemysław Tytoń (FC Twente – Eredivisie) – cały mecz na ławce. Jego drużyna przegrała w lidze 0:2 z Feyenoordem.

Kazachstan

Paweł Baranowski (FK Atyrau – Ekstraklasa) – 90 minut i żółta kartka w przegranym 1:2 ligowym meczu z Kajratem Ałmaty.

Piotr Grzelczak (FK Atyrau – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego drużyna przegrała w lidze 1:2 z Kajratem Ałmaty.

Niemcy

Tymoteusz Puchacz (Union Berlin – Bundesliga) – poza kadrą meczową na wygrany 1:0 ligowy mecz z VfB Stuttgart.

Rafał Koczor (SC Rot-Weiss Essen – 3. Liga) – poza kadrą meczową na wygrany 3:0 mecz z rezerwami SC Freiburg. Bramkarz czeka na debiut w nowym klubie.

Norwegia

Paweł Chrupałła (Kristiansund BK – Ekstraklasa) – wszedł na boisko w 78. minucie zremisowanego 1:1 ligowego meczu z Odds BK.

Nowa Zelandia

Oskar Zawada (Wellington Phoenix FC – australijska A-League) – 56 minut w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z Adelaide United. Był to jego debiut w nowym klubie.

Rosja

Maciej Rybus (Spartak Moskwa – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego drużyna wygrała w lidze 5:2 z Kryljami Sowietow Samara.

Stany Zjednoczone

Kamil Jóźwiak (Charlotte FC – MLS) – 90 minut w przegranym 0:2 ligowym meczu z New York Red Bulls.

Patryk Klimala (New York Red Bulls – MLS) – wszedł na boisko w 69. minucie wygranego 2:0 ligowego meczu z Charlotte FC.

Jarosław Niezgoda (Portland Timbers – MLS) – wszedł na boisko w 35. minucie przegranego 1:3 ligowego meczu z Real Salt Lake.

Kacper Przybyłko (Chicago Fire – MLS) –  wszedł na boisko w 89. minucie zremisowanego 1:1 ligowego meczu z New England Revolution.

Karol Świderski (Charlotte FC – MLS) – 58 minut w przegranym 0:2 ligowym meczu z New York Red Bulls.

Jan Sobociński (Charlotte FC – MLS) – wszedł na boisko w 74. minucie przegranego 0:2 ligowego meczu z New York Red Bulls.

Dariusz Formella (Oakland Roots SC – USL) – 58 minut w wygranym 3:1 ligowym meczu z Hartford Athletic.

Ukraina

Tomasz Kędziora (Dynamo Kijów – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego drużyna wygrała w lidze 3:0 z Ruchem Lwów.

Uzbekistan

Przemysław Banaszak (Paxtakor Taszkient – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na zremisowany 1:1 ligowy mecz z Surkhon Termez.

Węgry

Wojciech Golla (Puskás Akadémia FC – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na wygrany 3:1 ligowy mecz z Paksi. Polak czeka na debiut w nowym klubie.

Włochy

Dorian Ciężkowski (US Cremonese – Serie A) – poza kadrą meczową na przegrany 1:4 ligowy mecz z Napoli. Polak czeka na debiut w pierwszym zespole.

Paweł Dawidowicz (Hellas Verona – Serie A) – poza kadrą meczową na przegrany 1:2 ligowy mecz z Salernitaną.

Bartłomiej Drągowski (Spezia Calcio – Serie A) – 90 minut w przegranym 0:2 ligowym meczu z Monzą.

Hubert Idasiak (SSC Napoli – Serie A) – poza kadrą meczową na wygrany 4:1 ligowy mecz z Cremonese.

Iwo Kaczmarski (Empoli FC – Serie A) – poza kadrą meczową na zremisowany 1:1 ligowy mecz z Torino. Polak czeka na debiut w pierwszym zespole.

Jakub Kiwior (Spezia Calcio – Serie A) – 90 minut w przegranym 0:2 ligowym meczu z Monzą.

Karol Linetty (Torino FC – Serie A) – 67 minut w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z Empoli.

Marcin Listkowski (US Lecce – Serie A) – cały mecz na ławce. Jego drużyna przegrała w lidze 1:2 z AS Roma.

Krzysztof Piątek (US Salernitana 1919 – Serie A) – strzelił gola w wygranym 2:1 ligowym meczu z Hellasem Verona. Grał do 59. minuty i dostał żółtą kartkę.

Mateusz Praszelik (Hellas Verona – Serie A) – poza kadrą meczową na przegrany 1:2 ligowy mecz z Salernitaną.

Arkadiusz Reca (Spezia Calcio – Serie A) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na przegrany 0:2 ligowy mecz z Monzą.

Sebastian Walukiewicz (Empoli FC – Serie A) – wszedł na boisko w 78. minucie zremisowanego 1:1 ligowego meczu z Torino. Był to jego debiut w nowym klubie.

Nicola Zalewski (AS Roma – Serie A) – 90 minut w wygranym 2:1 ligowym meczu z Lecce.

Piotr Zieliński (SSC Napoli – Serie A) – wszedł na boisko w 74. minucie wygranego 4:1 ligowego meczu z Cremonese.

Kamil Glik (Benevento Calcio – Serie B) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na zremisowany 1:1 ligowy mecz z Südtirolem.

Krzysztof Kubica (Benevento Calcio – Serie B) – poza kadrą meczową na zremisowany 1:1 ligowy mecz z Südtirolem.

Szymon Fyda (FC Arzignano Valchiampo – Serie C) – rozpoczął na ławce przegrany 0:2 ligowy mecz z Pordenone.