Oko na rodaka: Krychowiak i Grosicki błysnęli formą przed meczem z Armenią

Kamil Chmielewski

Polscy piłkarze w miniony weekend zadbali o emocje na wielu stadionach. Oczy kibiców zwrócone były przede wszystkim na kadrowiczów, tuż przed kluczowymi spotkaniami z Armenią i Czarnogórą.

Znakomicie zaprezentował się Grzegorz Krychowiak, który po krótkiej przerwie, ponownie znalazł się wśród szczęśliwców powołanych przez Adama Nawałkę. Asystą w spotkaniu z Watfordem podkreślił, że jest chce świadczyć o sile Biało – Czerwonych w środku pola. Na zapleczu Premier League, Kamil Grosicki w meczu z Birmingham do bramki dołożył asystę, stając się jednym z głównych autorów wysokiego zwycięstwa Tygrysów nad drużyną Tomasza Kuszczaka.

Bramka Roberta Lewandowskiego w meczu z Herthą nie zapewniła Bawarczykom zwycięstwa. Bayern – tak samo jak w poprzedniej kolejce – wypuścił z rąk dwubramkowe prowadzenie i zaledwie zremisował. Punktów nie zgubiły za to ani Borussia Dortmund, ani Wolfsburg. Łukasz Piszczek oraz Jakub Błaszczykowski rozegrali swoje ligowe spotkania w pełnym wymiarze czasowym.

Polska “kolonia” w Serie A nie zaliczy raczej tego weekendu do udanych. Co prawda, Dawid Kownacki doczekał się debiutu w meczu Sampdorii z Udinese, ale wraz z Bartoszem Bereszyńakim i Karolem Linettym nie zdołali uchronić drużyny od wysokiej porażki. Powołany w miejsce Arkadiusza Milika, Mariusz Stępiński, nie dostał szansy, by zdobyć drugą bramkę dla Chievo w drugim kolejnym meczu dla gialloblu. Zwycięstwo swoich kolegów nad Fiorentiną oglądał z ławki rezerwowych. W Napoli Piotr Zieliński również odpoczywał.

Z kolei Polacy grający w Palermo, na zapleczu włoskiej elity, będą wspominać minioną serię gier bardzo dobrze. Thiago Cionek, Radosław Murawski oraz Paweł Dawidowicz grali ze sobą przez pełne 90 minut bezbramkowo zremisowanego spotkania. Kolega Murawskiego i Dawidowicza z reprezentacji U-21, Tomasz Kędziora, mógł udać się na zgrupowanie z podniesioną głową. Jego asysta pomogła Dynamu Kijów w wywalczeniu remisu.

Monaco Kamila Glika po dotkliwej porażce w Lidze Mistrzów, zaledwie zremisowało w ten weekend z Montpellier  Polak zarezentował się słabo, podobnie jak cały zespół. Miejmy, że podczas starć z Armenią i Czarnogórą, będzie równie pewnym punktem naszej obrony, co podczas sierpniowych i wrześniowych spotkań Ligue 1.

Po kontuzji do składu Anderlechtu wrócił Łukasz Teodorczyk. To z pewnością bardzo dobra informacja dla slekcjonera. Szkoda, że ani Teo, ani Kamil Wilczek nie zdołali powiększyć swojego dorobku strzeleckiego – razem zdobyli w tym sezonie dwa gole. Mamy nadzieję, że potencjalni partnerzy Roberta Lewandowskiego w ataku kumulują w sobie determinację oraz energię, którą zaprezentują nam już 5 i 8 października.

Podsumowanie występów polskich zawodników:

Anglia

Łukasz Fabiański (Swansea City – Premier League) – 90 minut w przegranym 1:0 meczu z West Hamem. Polak skapitulował dopiero w ostatniej minucie regulaminowego czasu gry.

Grzegorz Krychowiak (West Bromwich Albion FC – Premier League) – 90 minut wu zremisowanym 2:2 spotkaniu z Watfordem FC. Popis umiejętności w wykonaniu naszego reprezentanta, który zaliczył świetną asystę przy trafieniu Rondona na 1:0.

Jan Bednarek (Southampton FC – Premier League) – poza kadrą meczową na przegrany 1:2 mecz ze Stoke City.

Artur Boruc – (AFC Bournemouth – Premier League) – cały mecz na ławce rezerwowych. Jego drużyna zremisowała bezbramkowo z Leicester City.

Krystian Bielik (Arsenal – Premier League) – poza kadrą meczową. Kanonierzy odnieśli zwycięstwo 2:0 nad Brighton & Hove Albion.

Tomasz Kuszczak (Birmingham City FC – Championship) – 90 minut w przegranym aż 6:1 spotkaniu z Hull City. Pokonał go m.in. Kamil Grosicki.

Bartosz Białkowski (Ipswich Town FC – Championship) – 90 minut w przegranym 1:3 meczu z Bristol City.

Paweł Wszołek (Queens Park Rangers FC – Championship) – 60 minut w przegranym 1:2 meczu ligowym z Fulham.

Ariel Borysiuk (Queens Park Rangers FC – Championship) – poza kadrą meczową. Jego zespół przegrał 1:2 z Fulham.

Michał Żyro (Wolverhampton Wanderers FC – Championship) – poza kadrą meczową na wygrany 4:0 mecz z Burton Albion.

Kamil Grosicki (Hull City – Championship) – znakomite 90 minut w wykonaniu reprezentanta Polski. Hull wygrało 6:1 z Birmingham City, a Grosik zdobył bramkę i zanotował asystę.

Mateusz Klich (Leeds United – Championship) – poza kadrą meczową. Jego zespół przegrał 3:0 z Sheffield Wendesday FC.

Austria

Bartłomiej Żynel (FC Liefering– druga liga austriacka) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał 6:1 z SV Ried.

Azerbejdżan

Jakub Rzeźniczak (Qarabağ Ağdam – Ekstraklasa) – 90 minut w wygranym 2:0 meczu z FK Kapaz.

Belgia

Łukasz Teodorczyk (Anderlecht – Ekstraklasa) – rozegrał 74. minuty w wygranym 1:0 meczu ligowym ze Standardem Liege.

Bułgaria
Jacek Góralski (Łudogorec Razgrad – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na wygrany 2:0 mecz z Beroe.

Daniel Kajzer (Botew Płowdiw – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Botew wygrał 2:4 z Vitosha Bistritsa .

Chorwacja

Michał Masłowski (HNK Gorica – druga liga) – zagrał w zremisowanym 1:1 meczu z Hajdukiem Split II.
Czechy

Łukasz Pielorz (MFK Frýdek-Místek – druga liga czeska) – 90 minut w przegranym 2:1 meczu z 1.FK Pribram

Cypr

Patryk Procek (AS Ethnikós Áchnas – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał 2:1 z Paphos.

Dania
Kamil Wilczek (Brøndbyernes IF – Ekstraklasa) – 90 minut w wygranym 4:0 meczu ligowym z SønderjyskE.

Francja

Kamil Glik (AS Monaco FC – Ligue 1) – 90 minut w zremisowanym 1:1 meczu z Montpellier.

Igor Lewczuk (Bordeaux – Ligue 1) – wszedł z ławki w 34. minucie spotkania. Bordeaux przegrało aż 6:2 z PSG.

Damien Perquis (Gazélec Ajaccio – 2. liga francuska) – poza kadrą meczową. Jego zespół wygrał 2:0 z Bourg-en-Bresse.

Ludovic Obraniak (AJ Auxerre – 2. liga francuska) – 89 minut w wygranym 2:0 meczu z Sochaux.

Grecja

Piotr Grzelczak (AÓ Plataniá Chaníon – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał 3:0 z Panetolikosem.

Bartłomiej Babiarz (GS Apóllon Smýrnis – Ekstraklasa) – Wszedł na murawę z ławki rrezerwowych w 87. m. Jego zespół przegrał 2:1 z Levadiakosem.

Hiszpania

Przemysław Tytoń (RC Deportivo de La Coruña – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Deportivo przegrało 2:1 z Getafe.

Cezary Wilk (Real Zaragoza CD – druga liga) – poza kadrą meczową z powodu kontuzji. Jego zespół zremisował 2:2 z Realem Oviedo.

Paweł Kieszek (Cordoba CF – druga liga) – 90 minut w przegranym 1:4 meczu ligowym z Realem Valladolid.

Adrián Wojcik (AD Unión Adarve – trzecia liga) – wszedł na boisko w 85. minucie zremisowanego 1-1 ligowego meczu z Fuenlabradą.

Holandia

Piotr Parzyszek (PEC Zwolle – Eredivisie) – wszedł na boisko w 2 z trzech doliczonych do drugiej połowy minut. Zaliczył asystę przy kluczowym trafieniu w wyganym 3:2 meczu ligowym z Groningen.

Filip Kurto (Roda JC Kerkrade – Eredivisie) – cały mecz na ławce w wygranym 1-2 meczu ze Spartą Rotterdam.

Bartłomiej Urbański (Willem II Tilburg – Eredivisie) – cały mecz na ławce w przegranym 4:0 meczu z PSV Eindhoven. Młody Polak czeka na debiut w nowym zespole.

Wojciech Golla (NEC Nijmegen – druga liga) – strzelił gola i zaliczył asystę w wygranym 4:1 meczu z MVV Maastricht. Polak zagrał cały mecz.

Filip Bednarek (De Graafschap – druga liga) – 90 minut w zremisowanym 2:2 meczu z FC Emmen.

Mikołaj Smyłek (MVV Maastricht – druga liga) – cały mecz na ławce w przegranym 1:4 ligowym z NEC Nijmegen Polski bramkarz wciąż czeka na debiut w MVV

Irlandia

Łukasz Skowron (St. Patrick’s Athletic – Ekstralasa) – polski bramkarz w 16 minucie wszedł z ławki zmieniając Barry’ego Murphy’ego. Niestety gracze Dundalk pokonali jego zespół 6:0.

Michał Sadyś (Cobh Ramblers FC – druga liga) – 21-letni bramkarz spędził cały mecz na ławce rezerwowych.. Jego zespół przegrał 0:3 z Cabinteely.

Islandia

Patryk Stefański (ÍA – Ekstraklasa) – wszedł na boisko drugiej minucie czasu doliczonego do drugiej połowy. Mecz z Víkingur Ólafsvík zakończył się bezbramkowym remisem. Drużyna Polaka już spadła z ligi.

Tomasz Łuba (Víkingur Ólafsvík – Ekstraklasa) – 90 minut w zremisowanym 0-0 meczu z ÍA. Tym samym jego drużyna spadła z ligi.

Maciej Majewski (Grindavík – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał 2:1 z Fjölnir.
Japonia

Krzysztof Kamiński (Júbilo Iwata – J-League, Ekstraklasa) – zagrał cały mecz, jego drużyna zremisowała 0:0 z FC Tokyo.

Jordania

Łukasz Gikiewicz (Al-Faisaly SC – Ekstraklasa) – zagrał w przegranym 0:3 meczu ligowym z Shabab Al Ordon. Polak zdobył dwie bramki w pierwszej połowie, obie z rzutów karnych.

Niemcy

Robert Lewandowski (Bayern München – Bundesliga) – Grając przez całe spotkanie, strzelił bramkę na 0:2 po podaniu Tolisso. Mimo to, jego zespół zremisował 2:2 z Herthą Berlin.

Łukasz Piszczek (Borussia Dortmund – Bundesliga) – 90 minut w wygranym 1:2 meczu z Augsburgiem.

Jakub Błaszczykowski (VfL Wolfsburg – Bundesliga) – rozegrał 90 minut w zremisowanym 1:1 spotkaniu z FSV Mainz.

Bartosz Kapustka (SC Freiburg – Bundesliga) – poza kadrą meczową. Freiburg wygrał z Hoffenheim 3:2.

Rafał Gikiewicz (SC Freiburg – Bundesliga) – cały mecz na ławce, jego drużyna niespodziewanie pokonała Hoffenheim 3:2.

Paweł Olkowski (1. FC Köln – Bundesliga) – cały mecz na ławce. Jego zespól przegrał z RB Lipsk 1:2.

Eugen Polanski (TSG 1899 Hoffenheim – Bundesliga) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał z Freiburgiem 2:3.

Marcin Kamiński (VfB Stuttgart – Bundesliga) – 90 minut w przegranym 2:1 meczu z Eintrachtem Frankfurt.

Waldemar Sobota (FC Sankt Pauli – 2. Bundesliga) – 90 minut i żółta kartka w przegranym 1-2 meczu ligowym z Fortuną Düsseldorf.

Artur Sobiech (SV Darmstadt 98 – 2. Bundesliga) – 90 minut w przegranym 3:0 meczu z Ingolstadt.

Kacper Przybyłko (1. FC Kaiserslautern – 2. Bundesliga) – poza kadrą meczową. Jego zespół wygrał 3:0 z Greuther Fürth.

Adam Bodzek (Fortuna Düsseldorf 1895 – 2. Bundesliga) – poza kadrą meczową. Jego zespół pokonał MSV Duisburg 3:1.

Oskar Zawada (Karlsruher SC – 3. liga) – wszedł z ławki w 82. minucie przegranego 2:0 spotkania z SV Meppen .

Rafał Kazior (rezerwy Werderu Brema – 3. liga) – poza kadrą meczową na zremisowany bezbramkowo ligowy mecz z Chemnitzer FC.

Martin Kobylański (SC Preußen Münster 06 – 3. liga) – 90 minut w wygranym 4:1 meczu z VfL Osnabrück. Polak zaliczył asystę oraz zdobył gola z rzutu karnego. Ponadto druga z jego bramek została nieuznana przez sędziego.

André Dej (Sportfreunde Lotte – 3. liga) – zszedł z boiska w 87. minucie wygranego 2:1 meczu z Hallescher FC.

Jarosław Lindner (Sportfreunde Lotte – 3. liga) – poza kadrą meczową na wygrany 2:1 mecz z Hallescher FC.

Marcus Piossek (Sportfreunde Lotte – 3. liga) – zszedł z boiska w 62. minucie wygranego 2:1 meczu z Hallescher FC.

David Blacha (SV Wehen Wiesbaden – 3. liga) – został zmieniony w 46. minucie wygranego 1:3 meczu z FC Rot-Weiß Erfurt.

Sebastian Mrowca (SV Wehen Wiesbaden – 3. liga) – zdobył gola w wygranym 1:3 ligowym meczu z FC Rot-Weiß Erfurt.

Rafał Koczor (FC Carl Zeiss Jena – 3. Liga) – 90 minut w wygranym 2:0 meczu z FC Magdeburg.

Przemysław Płacheta (SG Sonnenhof Grossaspach – 3. liga) – poza kadrą na przegrany 1:3 mecz z SC Fortuną Köln.

Mariusz Sowisło (1. FC Magdeburg – 3. Liga) – wszedł na boisko w 70. minucie wygranego 2:0 meczu z FC Carl Zeiss Jena.

Norwegia

Piotr Leciejewski (SK Brann – Ekstraklasa) – 90 minut w przegranym 0:4 meczu z Kristiansund.

Jakub Serafin (FK Haugesund – Ekstraklasa) – wypożyczony z Lecha Poznań zawodnik rozegrał 78 minut w przegranym 1:0 meczu z ODD.

Grzegorz Flasza (Tromsdalen UIL – druga liga ) – poza kadrą meczową. Jego zespół wygrał 0:3 z Levanger.
Portugalia

Mateusz Zachara (CD Tondela – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce rezerwowych. Jego zespół zremisował 1:1 z GD Chaves.

Michał Miśkiewicz (CD Feirense – Ekstraklasa) – nie zagrał w meczu ligowym z Boavista Porto. Polak wciąż czeka na debiut w nowym zespole.

Rosja

Maciej Wilusz (FK Rostow – Ekstraklasa) – 90 minut i żółta kartka w przegranym 2:1 meczu z SKA Khabarovsk.

Janusz Gol (Amkar Perm- Ekstraklasa) – strzelił gola w wygranym 0:1 meczu ligowym z Rubinem Kazań. Zagrał 90 minut i otrzymał żółtą kartkę.

Maciej Rybus (Lokomotiv Moskwa – Ekstraklasa) – z powodu kontuzji nie zagrał w wygranym 3:0 meczu z Dynamem Kijów.

Rumunia

Piotr Polczak (Astra Ploiesti – Ekstraklasa) – 90 minut w zremisowanym 1:1 meczu z Dinamem Bukareszt.
Słowacja

Gerard Bieszczad (MFK Zemplín Michalovce – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał 1-2 z MŠK Žilina.

Jakub Więzik (1.FC Tatran Prešov – Ekstraklasa) – 90 minut w przegranym 1:3 ligowym meczu z MFK Ružomberok.

Dawid Szymonowicz (FC ViOn Zlaté Moravce – Ekstraklasa) – wypożyczony z Jagiellonii Białystok zawodnik zagrał 90 minut w przegranym 3:0 meczu ligowym z FK AS Trenčín.

Szymon Gruca (Partizán Bardejov – 2. liga słowacka) – 90 minut w przegranym 2:0 meczu ligowym z MŠK Žilina II.

Mateusz Góra (Partizán Bardejov – 2. liga słowacka) – zszedł z boiska w 64. minucie meczu. Jego zespół przegrał 2:0 z MŠK Žilina II.

Sebastian Szczepański (Partizán Bardejov – 2. liga słowacka) –90 minut w przegranym 2:0 meczu ligowym z MŠK Žilina II.

Stany Zjednoczone

Konrad Plewa (Saint Louis FC – USL, drugi poziom rozgrywek w USA) –poza kadrą meczową na przegrany 2:0 mecz z City Islanders.

Wojciech Wójcik (OKC Energy FC – USL, drugi poziom rozgrywek) – zagrał od 30. minuty w w wygranym 3:0 meczu z LA Galaxy.

Szkocja

Maciej Dąbrowski (Hiberniam FC, Premiership) – cały mecz na ławce rezerwowych. Jego zespół niespodziewanie zremisował z Celticiem Glasgow 2:2.

Krystian Nowak (Heart of Midlothian FC – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową. Jego drużyna zremisowała 1-1 z Partick Thistle FC.

Rafał Grzelak (Heart of Midlothian FC – Ekstraklasa) – na ławce rezerwowych podczas przegranego 2:1 meczu z Dundee FC.

Turcja

Adam Stachowiak (Gaziantep Büyükşehir Belediyespor Kulübü – druga liga) – 90 minut w przegranym 0:1 meczu z Denizilisporem.

Łukasz Szukała (MKE Ankaragücü SK – druga liga) – poza kadrą meczową. Jego zespół wygrał 1:2 z Gaziantepsporem.

Ukraina

Tomasz Kędziora (Dynamo Kijów – Ekstraklasa) – 90 minut w zremisowanym 4:4 meczu z Zorią Ługańsk. Asystował przy pierwszym trafieniu swojego zespołu.

Walia

Adrian Cieślewicz (The New Saints FC – Ekstraklasa) –33 minuty w wygranym 0:5 meczu ligowym z Carmarthen Town AFC.

Arkadiusz Piskorski (Cefn Druids AFC – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na wygrany 1:2 mecz z Llandundo.

Włochy

Wojciech Szczęsny (Juventus – Serie A) – cały mecz na ławce. Juventus zremisował 2:2 z Atalantą Bergamo.

Arkadiusz Milik (SSC Napoli – Serie A) – z powodu zerwania więzadeł krzyżowych nie wystąpił w wygranym 3:0 meczu z Calgiari.

Piotr Zieliński (SSC Napoli – Serie A) – cały mecz na ławce rezerwowych. Jego zespół wygrał 3:0 z Calgiari.

Bartosz Salamon (SPAL – Serie A) – 90 minut w zremisowanym 1:1 meczu z Crotone FC.

Karol Linetty (UC Sampdoria – Serie A) – 35 minut w przegranym 4:0 meczu z Udinese.

Bartosz Bereszyński (UC Sampdoria – Serie A) – 90 minut w przegranym 4:0 meczu z Udinese.

Dawid Kownacki (UC Sampdoria – Serie A) – zadebiutował w 73. minucie meczu z Udinese, przegranego 4:0.

Łukasz Skorupski (AS Roma – Serie A) – cały mecz na ławce. Roma wygrała 0:2 z Milanem.

Bartłomiej Drągowski (Fiorentina – Serie A) – cały mecz na ławce. Fiorentina przegrała z Chievo Verona 2:1.

Paweł Jaroszyński (Chievo Verona – Serie A) – poza kadrą meczową. Jego zespół wygrał 2:1 z Fiorentiną. Polak wciąż czeka na debiut w nowym zespole.

Mariusz Stępiński (Chievo Verona – Serie A) – cały mecz na ławce w wygranym przez jego zespół 2:1 meczu z Fiorentiną.

Paweł Bochniewicz (Udinese Calcio – Serie A) – cały mecz na ławce. Jego drużyna wygrała 4:0 z Sampdorią.

Thiago Cionek (US Città di Palermo – Serie B) – 90 minut w zremisowanym bezbramkowo meczu z Ascoli Picchio FC.

Radosław Murawski (US Città di Palermo – Serie B) – 90 minut w zremisowanym bezbramkowo meczu z Ascoli Picchio FC. Otrzymał żółtą kartkę.

Przemysław Szymiński (US Città di Palermo – Serie B) – na ławce rezerwowych w zremisowanym bezbramkowo meczu z Ascoli Picchio FC.

Paweł Dawidowicz (US Città di Palermo – Serie B) – 90 minut w zremisowanym bezbramkowo meczu z Ascoli Picchio FC.

Tomasz Kupisz (AC Cesena – Serie B) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał 4:0 z AS Cittadella.

Michał Lewandowski (Teramo Calcio – Serie C) – cały mecz na ławce. Jego zespół zremisował 0:0 z Fermaną.

Wyspy Owcze

Łukasz Cieślewicz (B36 Tórshavn – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał 2:3 ze Skála ÍF.

Michał Przybylski (Skála – Ekstraklasa) – strzelił bramkę w przegranym 2:3 meczu z B36 Tórshavn.