Oko na rodaka: Koszmarna kontuzja wyklucza Bartłomieja Drągowskiego z udziału w mundialu

Drągowski

fiorentina.it

Fatalny uraz Bartłomieja Drągowskiego wyklucza jego udział w nadchodzących mistrzostwach świata. Bramkarza Spezii, który złamał nogę, zastąpi golkiper duńskiego FC København Kamil Grabara.

Katastrofalnie zakończył się ostatni występ przed wyjazdem do Kataru Bartłomieja Drągowskiego. Występujący w Spezii bramkarz w końcówce pierwszej połowy wyszedł poza własne pole karne i doznał straszliwej kontuzji po kontakcie z jednym z rywali. Najprawdopodobniej Polak złamał nogę w kostce, co uniemożliwia jego wyjazd na mundial. PZPN zadziałał błyskawicznie i ogłosił, że Drągowskiego zastąpi bramkarz duńskiej Kopenhagi Kamil Grabara. Za Bartka natomiast wszyscy trzymamy kciuki, by jak najszybciej wrócił do pełnej sprawności.

Tuż przed mundialem gola strzelił Arkadiusz Milik. Wypożyczony z Olympique Marsylia napastnik w 89. minucie spotkania z Lazio strzelił swojego czwartego gola w tym sezonie Serie A. Polak otrzymał płaskie podanie od Federico Chiesy i niepokojony przez rywali pewnie wykończył całą akcję pokonując Ivana Provedela. Po wygranej 3:0 Juventus pierwszą fazę sezonu kończy na najniższym stopniu podium. Milik podobnie jak Wojciech Szczęsny zagrali cały mecz.

W spotkaniu z AS Roma pozytywnie zaskoczył natomiast Karol Linetty. Pomocnik Torino w 55. minucie popisał się świetnym strzałem głową z którym bramkarz Romy nie był w stanie sobie poradzić. Ostatecznie jednak gol Polaka nie dał jego drużynie kompletu punktów. Do remisu w doliczonym czasie gry doprowadził Nemanja Matić. W Torino Linetty zagrał cały mecz, a po drugiej stronie boiska do 70. minuty grał Nicola Zalewski. Reprezentanta Polski zastąpił wracający do gry po kontuzji Paulo Dybala, który już niedługo zagra przeciwko naszej kadrze na mistrzostwach świata.

Sebastian Szymański był jednym z bohaterów Feyenoordu w derbowym spotkaniu z Excelsiorem Rotterdam. Reprezentant Polski już w 11. minucie pokonał bramkarza gości celnym uderzeniem zza pola karnego. W 50. minucie Szymański natomiast otrzymał dobre podanie w pole karne, a niekryty Szymański z dużą precyzją skompletował dublet i podwyższył prowadzenie swojego zespołu. Po tym spotkaniu Polak ma na koncie sześć bramek w Eredivisie. Feyenoord ostatecznie wygrał aż 5:1 i po 14. kolejkach jest liderem.

W swoim szóstym występie w barwach nowozelandzkiego Wellington Phoenix Oskar Zawada strzelił premierowego gola na boiskach australijskiej A-League. W 22. minucie w pole karne Western United wbiegł jeden z zawodników gospodarzy. Wydawało się, że po jego niecelnej próbie podania cała akcja zakończy się fiaskiem. Futbolówka odbiła się jednak od jednego z defensorów i trafiła pod nogi niekrytego Zawady, który zrobił to, co powinien robić każdy napastnik w takiej sytuacji. Wellington Phoenix zdołali utrzymać jednobramkowe prowadzenie do zejścia z boiska Zawady w 55. minucie. Mało tego, cztery minuty poźniej wyszli jednak na dwubramkowe prowadzenie. Ostatecznie jednak z tego spotkania drużyna Polaka nie wyniosła nawet punktu – gola na wagę zwycięstwa dla Western United strzelił w piątej minucie doliczonego czasu gry Alessandro Diamanti. W szeregach gości zagrał m.in. znany z występów w Legii Warszawa Aleksandar Prijović, który strzelił wyrównującego gola.

Świetną dyspozycję strzelecką w tym sezonie prezentuje Damian Michalski. Środkowy obrońca Greuther Fürth w zremisowanym 1:1 meczu 2. Bundesligi z Darmstadt strzelił już swojego czwartego gola w tym sezonie. Były piłkarz Wisły Płock w 42. minucie wykorzystał dośrodkowanie z rzutu rożnego Marco Johna i strzałem głową pokonał Alexandra Brunsta. Dorobek Polaka w 2. Bundeslidze wygląda na ten moment bardzo obiecująco – 11 spotkań (wszystkie od pierwszej minuty), cztery gole i jedna asysta.

Bramka Rafała Makowskiego nie uchroniła Kisvárdy w spotkaniu 16. kolejki węgierskiej ekstraklasy z Fehérvár FC. Grający w przeszłości m.in. w Radomiaku Radom i Śląsku Wrocław pomocnik w 62. minucie przytomnie zachował się w zamieszaniu po wrzutce z rzutu rożnego i strzale w słupek jednego z zawodników gości. Ostatecznie jednak Fehérvár wygrał aż 4:1. Makowski, dla którego była to już szósta bramka w lidze w tym sezonie, zagrał cały mecz.

Paweł Chrupałła jest zawodnikiem, który wciąż znajduje się na rozdrożu pomiędzy reprezentacją Polski i Norwegii. 19-latek ma za sobą występy w polskiej kadrze U-17, a ostatnio wystąpił w reprezentacji do lat 20 prowadzonej przez Miłosza Stępińskiego. Chrupałła zagrał jednak również w juniorskich kadrach Norwegii. Tak czy siak, na ten moment jest “nasz”. Kończący się sezon norweskiej ekstraklasy zawodnik ten spędził na wypożyczeniu z Rosenborga do Kristiansund BK. Jego aktualna drużyna w ostatniej serii spotkań zremisowała 1:1 z FK Jerv. Ten rezultat oraz remis Haugesund z Sandefjordem sprawiły, że Kristiansund spadł do drugiej ligi norweskiej. Chrupałła całe spotkanie z Jerv spędził na ławce rezerwowych.

Podsumowanie występów polskich zawodników (13 listopada)

Albania

Ariel Borysiuk (KF Laçi – Ekstraklasa) – 90 minut w przegranym 0:2 ligowym meczu z Egnatią.

Anglia

Jan Bednarek (Aston Villa FC – Premier League) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał w lidze 2:1 z Brighton.

Matty Cash (Aston Villa FC – Premier League) – 90 minut i żółta kartka w wygranym 2:1 ligowym meczu z Brighton.

Jakub Moder (Brighton & Hove Albion FC – Premier League) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na przegrany 1:2 ligowy mecz z Aston Villą.

Oliwier Zych (Aston Villa FC – Premier League) – poza kadrą meczową na wygrany 2:1 ligowy mecz z Brighton. Polak czeka na debiut w pierwszym zespole.

Australia

Filip Kurto (Macarthur FC – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał w lidze 3:2 z Central Coast Mariners.

Austria

Kamil Piątkowski (Red Bull Salzburg – Bundesliga) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał w lidze 1:0 z Austrią Klagenfurt.

Bułgaria

Jakub Piotrowski (Łudogorec Razgrad – Ekstraklasa) – 72 minuty i żółta kartka w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z CSKA Sofia.

Kornel Osyra (Chebyr Pazardżik – Ekstraklasa) – 90 minut w przegranym 1:2 ligowym meczu z Lokomotiwem Plowdiw.

Chiny

Adrian Mierzejewski (Henan Songshan Longmen – Ekstraklasa) – 62 minuty w wygranym 3:1 ligowym meczu z Wuhan Three Towns.

Czechy

Kacper Zych (MFK Karviná – druga liga) – poza kadrą meczową na przegrany 1:2 ligowy mecz z Sellier & Bellot Vlašim.

Dania

Kamil Grabara (FC København – Ekstraklasa) – 90 minut w wygranym 2:0 ligowym meczu z AGF.

Francja

Karol Fila (RC Strasbourg – Ligue 1) – wszedł na boisko w 72. minucie zremisowanego 1:1 ligowego meczu z Lorient.

Mateusz Lis (ES Troyes Aube Champagne – Ligue 1) – 90 minut w przegranym 1:2 ligowym meczu z Stade Brestois 29.

Grecja

Damian Szymański (AEK Ateny – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na bezbramkowo zremisowany ligowy mecz z Olympiakosem.

Holandia

Bartosz Białek (SBV Vitesse – Eredivisie) – poza kadrą meczową na zremisowany 2:2 ligowy mecz z Go Ahead Eagles.

Paweł Bochniewicz (sc Heerenveen – Eredivisie) – 90 minut w wygranym 2:1 ligowym meczu z Cambuur.

Kacper Kozłowski (SBV Vitesse – Eredivisie) – 90 minut i żółta kartka w zremisowanym 2:2 ligowym meczu z Go Ahead Eagles.

Sebastian Szymański (Feyenoord Rotterdam – Eredivisie) – strzelił dwa gole w wygranym 5:1 ligowym meczu z Excelsiorem. Grał do 69 minuty.

Bartłomiej Smolarczyk (FC Dordrecht – druga liga) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał w lidze 1:2 z Almere City.

Niemcy

Tymoteusz Puchacz (Union Berlin – Bundesliga) – poza kadrą meczową na przegrany 1:4 ligowy mecz z Freiburgiem.

Adrian Gryszkiewicz (SC Paderborn 07 – 2. Bundesliga) – poza kadrą meczową na przegrany 1:2 ligowy mecz z 1. FC Nürnberg.

Damian Michalski (SpVgg Greuther Fürth – 2. Bundesliga) – strzelił gola w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z Darmstadt. Zagrał cały mecz.

Dominik Kisiel (VfB Oldenburg – 3. Liga) – poza kadrą meczową na zremisowany 1:1 ligowy mecz z Waldhof Mannheim.

Adrian Małachowski (SV Waldhof Mannheim – 3. Liga) – wszedł na boisko w 61. minucie zremisowanego 1:1 ligowego meczu z Oldenburgiem.

Robert Ziętarski (VfB Oldenburg – 3. Liga) – wszedł na boisko w 88. minucie zremisowanego 1:1 ligowego meczu z Waldhof Mannheim.

Norwegia

Paweł Chrupałła (Kristiansund BK – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego zespół zremisował w lidze 1:1 z FK Jerv i spadł do drugiej ligi.

Nowa Zelandia

Oskar Zawada (Wellington Phoenix FC – australijska A-League) – strzelił gola w przegranym 2:3 ligowym meczu z Western United. Grał do 55. minuty.

Słowenia

Daniel Skiba (NK Aluminij Kidričevo – druga liga) – 89 minut w wygranym 2:0 ligowym meczu z NK Krško.

Turcja

Konrad Michalak (Konyaspor Kulübü – Ekstraklasa) – 78 minut w wygranym 2:1 ligowym meczu z Kayserisporem.

Mateusz Hołownia (Bandırmaspor Kulübü – druga liga) – poza kadrą meczową na wygrany 2:1 ligowy mecz z Manisa FK.

Jakub Szumski (Samsunspor Kulübü – druga liga) – 90 minut w wygranym 2:1 ligowym meczu z Tuzlasporem.

Ukraina

Tomasz Kędziora (Dynamo Kijów – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego zespół bezbramkowo zremisował w lidze z Kolosem Kowaliwka.

Węgry

Lukas Klemenz (Budapest Honvéd FC – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał w lidze 0:2 z Ferencvárosem.

Rafał Makowski (Kisvárda FC – Ekstraklasa) – strzelił gola w przegranym 1:4 ligowym meczu z Fehérvár FC. Zagrał cały mecz.

Włochy

Paweł Dawidowicz (Hellas Verona – Serie A) – 90 minut w przegranym 1:2 ligowym meczu ze Spezią.

Bartłomiej Drągowski (Spezia Calcio – Serie A) – zszedł z boiska z powodu kontuzji w 42. minucie wygranego 2:1 ligowego meczu z Hellasem Verona.

Jakub Kiwior (Spezia Calcio – Serie A) – 90 minut w wygranym 2:1 ligowym meczu z Hellasem Verona.

Karol Linetty (Torino FC – Serie A) – strzelił gola w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z AS Roma. Zagrał cały mecz.

Arkadiusz Milik (Juventus FC – Serie A) – strzelił gola w wygranym 3:0 ligowym meczu z Lazio. Zagrał cały mecz.

Krzysztof Piątek (US Salernitana 1919 – Serie A) – wszedł na boisko w przerwie przegranego 0:3 ligowego meczu z Monzą.

Arkadiusz Reca (Spezia Calcio – Serie A) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na wygrany 2:1 ligowy mecz z Hellasem Verona.

Mateusz Praszelik (Hellas Verona – Serie A) – cały mecz na ławce. Hellas przegrał w lidze 1:2 ze Spezią.

Wojciech Szczęsny (Juventus FC – Serie A) – 90 minut w wygranym 3:0 ligowym meczu z Lazio.

Nicola Zalewski (AS Roma – Serie A) – 70 minut w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z Torino.

Szymon Żurkowski (ACF Fiorentina – Serie A) – poza kadrą meczową na przegrany 1:2 ligowy mecz z AC Milan.

Filip Jagiełło (Genoa CFC 1893 – Serie B) – wszedł na boisko w 87. minucie zremisowanego 1:1 ligowego meczu z Como.

Michał Lewandowski (ACR Messina – Serie C) – 90 minut w przegranym 0:1 ligowym meczu z Pescarą.