Oko na rodaka: Kolejny udany dzień w pracy “Lewego”. Popis Kownackiego i Karbownika

fcbarcelona.com

W niedzielę podziwialiśmy kolejne świetne występy nie tylko Roberta Lewandowskiego, ale również i Dawida Kownackiego oraz Michała Karbownika. Gole dla swoich klubów strzelili również dwaj polscy środkowi pomocnicy – Jakub Piotrowski i Karol Struski.

63 minuty wystarczyły Robertowi Lewandowskiemu, by w starciu z Athletikiem Bilbao zanotować gola i asystę. W 12. minucie kapitan reprezentacji Polski dośrodkował z lewej strony boiska precyzyjnie wprost na głowę Ousmane’a Dembélé, który z bliska wyprowadził Barcelonę na prowadzenie. Lewandowski swojego gola w tym spotkaniu strzelił w 23. minucie. Po zagraniu Dembélé Polak świetnym przyjęciem piłki zdołał zgubić rywala, obrócić się przodem do bramki i pewnym strzałem pokonać Unaia Simóna. Była to jego już 12. ligowa bramka w tym sezonie, co sprawia rzecz jasna, że Lewandowski jest aktualnie liderem klasyfikacji strzelców La Liga z przewagą aż pięciu trafień nad drugim miejscem. Barcelona wygrała ostatecznie ten mecz 4:0 i utrzymała się na pozycji wicelidera. “Lewego” w 63. minucie zastąpił natomiast Ansu Fati. Powód jest oczywisty – Xavi postanowił oszczędzić swojego lidera przed ultrważnym, środowym meczem Ligi Mistrzów z Bayernem.

W kapitalnej dyspozycji pozostają Michał Karbownik i Dawid Kownacki. Tym razem polski duet z Fortuny Düsseldorf powołany do szerokiej kadry reprezentacji Polski zanotował po asyście przy trafieniach Kristoffera Petersona, które dały ich drużynie zwycięstwo w wyjazdowym spotkaniu z Karlsruher. W 7. minucie Karbownik zanotował świetny rajd lewym skrzydłem, zszedł do środka i zagrał prostopadłe podanie do Kownackiego. Ten posłał prostopadłe podanie spod linii końcowej, które na gola zamienił Peterson. W 22. minucie blisko było bliźniaczej sytuacji. Tym razem jednak Karbownik nie zagrał do wybiegającego na obieg “Kownasia”, lecz bardzo precyzyjnie dośrodkował do Petersona, który z bliska skompletował dublet. Karbownik zagrał cały mecz, a Kownacki został zmieniony w 88. minucie. Chwilę później na boisku pojawił się również Adam Bodzek. Weteran przed sezonem został oddelegowany w roli mentora do rezerw Fortuny, lecz w ostatnim czasie został ponownie włączony do kadry pierwszego zespołu.

Z dobrej strony pokazał się również inny pomocnik, który znalazł się w szerokiej kadrze na nadchodzący mundial i w swoim CV ma Fortunę Düsseldorf. Jakub Piotrowski strzelił drugiego gola w tym sezonie dla Łudogorca Razgrad i zapewnił swojej drużynie jednobramkowe zwycięstwo na swoim terenie z Botewem Płowdiw. W 65. minucie polski pomocnik “poklepał” w polu karnym z Bernardem Tekpeteyem i pewnym strzałem pokonał golkipera gości. Łudogorec po rozegraniu 13 spotkań jest wiceliderem bułgarskiej ekstraklasy. Zespół Piotrowskiego traci obecnie dwa punkty do liderującego CSKA Sofia.

Czujność pod bramką rywala wciąż zachowuje Damian Michalski. Środkowy defensor Greuther Fürth gola nie strzelił, lecz asystował przy honorowym trafieniu dla swojego zespołu w przegranym 1:3 spotkaniu niemieckiej 2. Bundesligi z Heidenheim. W 52. minucie po dalekim wyrzucie piłki z autu Michalski trącił głową futbolówkę, która trafiła ostatecznie pod nogi niekrytego Branimira Hrgoty. Były zawodnik Wisły Płock do trzech goli dorzucił tym samym pierwszą asystę. I to wszystko w zaledwie siedmiu występach. Całkiem niezły wynik.

Áris Limassol jest jednym z zespołów, na których polski kibic powinien zerkać z większą atencją. W poniedziałek gola dla tego zespołu z rzutu karnego strzelił Mariusz Stępiński, a w niedzielne późne popołudnie Karol Struski zaliczył premierowe trafienie na Cyprze i znacznie przyczynił się do zwycięstwa swojego zespołu 2:1 nad Énossis Néon Paralimníou. Pomocnik w 20. minucie zaskoczył Ivana Kosticia płaskim uderzeniem zza pola karnego, po którym futbolówka wpadła tuż przy samym słupku bramki gości. Drużyna Polaków po ośmiu kolejkach jest wiceliderem cypryjskiej ekstraklasy.

David Kopacz nie miał łatwego wejścia do Ingolstadt. 23-letni pomocnik od początku sezonu niemieckiej 3. Ligi nie notował liczb, którymi legitymował się w ubiegłorocznym spadkowiczu Würzburger Kickers. Na 13. kolejek Polak zagrał tylko czterokrotnie od pierwszej minuty. Swoistym przełamaniem powinna być premierowa bramka, którą Kopacz strzelił w wygranym 3:0 spotkaniu z VfB Oldenburg. W barwach beniaminka cały mecz zagrał Robert Ziętarski.

Podsumowanie występów polskich zawodników (23 października)

Anglia

Jan Bednarek (Aston Villa FC – Premier League) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał w lidze 4:0 z Brentfordem.

Matty Cash (Aston Villa FC – Premier League) – 81 minut w wygranym 4:0 ligowym meczu z Brentfordem.

Mateusz Klich (Leeds United FC – Premier League) – wszedł na boisko w 76. minucie przegranego 2:3 ligowego meczu z Fulham.

Oliwier Zych (Aston Villa FC – Premier League) – poza kadra meczową na wygrany 4:0 ligowy mecz z Brentfordem. Polak czeka na debiut w pierwszym zespole.

Bułgaria

Jakub Piotrowski (Łudogorec Razgrad – Ekstraklasa) – strzelił gola w wygranym 1:0 ligowym meczu z Botewem Płowdiw. Zagrał cały mecz i dostał żółtą kartkę.

Cypr

Mariusz Stępiński (Áris Limassol – Ekstraklasa) – wszedł w przerwie wygranego 2:1 ligowego meczu z Énossis Néon Paralimníou.

Karol Struski (Áris Limassol – Ekstraklasa) – strzelił gola w wygranym 2:1 ligowym meczu z Énossis Néon Paralimníou. Zagrał cały mecz i dostał żółtą kartkę.

Francja

Marcin Bułka (OGC Nice-Côte d’Azur – Ligue 1) – cały mecz na ławce. Jego zespół zremisował w lidze 1:1 z Nantes.

Karol Fila (RC Strasbourg – Ligue 1) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na zremisowany 2:2 ligowy mecz z Toulouse.

Mateusz Lis (ES Troyes Aube Champagne – Ligue 1) – 90 minut i żółta kartka w zremisowanym 2:2 ligowym meczu z Troyes.

Mateusz Wieteska (Clermont Foot 63 – Ligue 1) – 90 minut i żółta kartka w przegranym 1:3 ligowym meczu z Stade Brestois 29.

Gibraltar

Hugo Bartkowiak (Lynx FC – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na przegrany 1:2 ligowy mecz z Lincoln Red Imps.

Oskar Skuza (Europa Point FC – Ekstraklasa) – rozpoczął na ławce przegrany 0:9 ligowy mecz z Europa FC.

Hiszpania

Robert Lewandowski (FC Barcelona – La Liga) – gol i asysta w wygranym 4:0 ligowym meczu z Athletikiem Bilbao.

Piotr Parzyszek (CD Leganés – Segunda División) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał w lidze 2:1 z Teneryfą.

Holandia

Paweł Bochniewicz (sc Heerenveen – Eredivisie) – 90 minut i żółta kartka w wygranym 3:1 ligowym meczu z Volendam.

Przemysław Tytoń (FC Twente – Eredivisie) – cały mecz na ławce. Jego drużyna wygrała w lidze 1:0 z Cambuur.

Kazachstan

Paweł Baranowski (FK Atyrau – Ekstraklasa) – 90 minut w przegranym 1:5 ligowym meczu z Astaną.

Piotr Grzelczak (FK Atyrau – Ekstraklasa) – wszedł na boisko w 81. minucie przegranego 1:5 ligowego meczu z Astaną.

Niemcy

Jacek Góralski (VfL Bochum 1848 – Bundesliga) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na wygrany 2:1 ligowy mecz z Unionem Berlin.

Marcin Kamiński (Schalke 04 – Bundesliga) – poza kadrą meczową na przegrany 1:2 ligowy mecz z Herthą.

Tymoteusz Puchacz (Union Berlin – Bundesliga) – poza kadrą meczową na przegrany 1:2 ligowy mecz z Bochum.

Adam Bodzek (Fortuna Düsseldorf – 2. Bundesliga) – wszedł na boisko w 89. minucie wygranego 2:0 ligowego meczu z Karlsruher SC.

Michał Karbownik (Fortuna Düsseldorf – 2. Bundesliga) – 90 minut i asysta w wygranym 2:0 ligowym meczu z Karlsruher SC.

Dawid Kownacki (Fortuna Düsseldorf – 2. Bundesliga) – 88 minut i asysta w wygranym 2:0 ligowym meczu z Karlsruher SC.

Damian Michalski (SpVgg Greuther Fürth – 2. Bundesliga) – 90 minut i asysta w przegranym 1:3 ligowym meczu z Heidenheim.

Dominik Kisiel (VfB Oldenburg – 3. Liga) – poza kadrą meczową na przegrany 0:3 ligowy mecz z Ingolstadt.

David Kopacz (FC Ingolstadt 04 – 3. Liga) – strzelił gola w wygranym 3:0 ligowym meczu z VfB Oldenburg. Grał do 76. minuty.

Robert Ziętarski (VfB Oldenburg – 3. Liga) – 90 minut w przegranym 0:3 ligowym meczu z Ingolstadt.

Norwegia

Paweł Chrupałła (Kristiansund BK – Ekstraklasa) – wszedł na boisko w 59. minucie przegranego 0:5 ligowego meczu z Bodø/Glimt.

Rosja

Maciej Rybus (Spartak Moskwa – Ekstraklasa) – wszedł na boisko w 85. minucie wygranego 5:0 ligowego meczu z FK Chimki.

Rumunia

Krystian Nowak (Universitatea Cluj – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego drużyna przegrała w lidze 1:2 z CFR Cluj.

Stany Zjednoczone

Dariusz Formella (Oakland Roots SC – USL) – poza kadrą meczową na wygrany 3:0 mecz fazy play off z San Diego Loyal SC.

Szwecja

Michał Pawlik (Västerås SK – druga liga) – poza kadrą meczową na wygrany 4:1 ligowy mecz z Dalkurd FF.

Turcja

Konrad Michalak (Konyaspor Kulübü – Ekstraklasa) – 89 minut w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z Adana Demirsporem.

Mateusz Hołownia (Bandırmaspor Kulübü – druga liga) – poza kadrą meczową na zremisowany 1:1 ligowy mecz z Bodrumsporem.

Jakub Szumski (Samsunspor Kulübü – druga liga) – 90 minut w zremisowanym 2:2 ligowym meczu z Bolusporem.

Ukraina

Tomasz Kędziora (Dynamo Kijów – Ekstraklasa) – 59 minut w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z Worskłą Połtawa.

Włochy

Hubert Idasiak (SSC Napoli – Serie A) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał w lidze 1:0 z AS Roma. Polak czeka na debiut w pierwszym zespole.

Karol Linetty (Torino FC – Serie A) – wszedł na boisko w 66. minucie i dostał żółtą kartkę w wygranym 2:1 ligowym meczu z Udinese.

Marcin Listkowski (US Lecce – Serie A) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał w lidze 0:2 z Bologną.

Łukasz Skorupski (Bologna FC 1909 – Serie A) – 90 minut w wygranym 2:0 ligowym meczu z Lecce.

Kacper Urbański (Bologna FC 1909 – Serie A) – poza kadrą meczową na wygrany 2:0 ligowy mecz z Lecce.

Nicola Zalewski (AS Roma – Serie A) – poza kadrą meczową na przegrany 0:1 ligowy mecz z Napoli.

Piotr Zieliński (SSC Napoli – Serie A) – 75 minut w wygranym 1:0 ligowym meczu z AS Roma.

Szymon Fyda (FC Arzignano Valchiampo – Serie C) – wszedł na boisko w 52. minucie przegranego 0:2 ligowego meczu z Lecco.