Oko na rodaka: Kolejne gole Polaków w MLS

Przybylko

fot: Kyle Ross/Icon Sportswire / Getty Images

Niedziela należała do polskich napastników występujących na boiskach MLS. Kolejne bramki za oceanem strzelili Adam Buksa i Kacper Przybyłko. Dodatkowo asysty przy golach dla swoich drużyn zaliczyli Bartosz Bereszyński, a także Damian i Sebastian Szymańscy.

Bramkarz Columbus Crew Eloy Room z pewnością nie będzie wspominał zbyt miło polskich napastników. W środku tygodnia gola strzelił mu Patryk Klimala z New York Red Bulls. W nocy z soboty na niedzielę swojemu rodakowi dorównał Adam Buksa, który strzelił swojego jedenastego gola w tym sezonie MLS. Reprezentant Polski w 62. minucie wykorzystał fatalną stratę rywala i w sytuacji sam na sam zmylił bramkarza rywala. Dzięki tej bramce New England Revolution zremisował na swoim boisku 1:1 i utrzymało się na pozycji lidera konferenecji wschodniej. Buksa zajmuje ósme miejsce w klasyfikacji strzelców rozgrywek i ma stratę pięciu trafień do lidera Oli Kamary z Norwegii.

Buksę w klasyfikacji strzelców goni Kacper Przybyłko, które zakończył passę blisko dwóch miesięcy bez gola w barwach Philadelphia Union. Mający niemieckie korzenie napastnik zaliczył dublet w spotkaniu z Orlando City, dzięki czemu jego licznik goli w trwającym sezonie MLS wynosi obecnie osiem trafień. Były młodzieżowy reprezentant Polski w 62. minucie sfinalizował dogranie z prawej strony pola karnego pewnym strzałem po ziemi bez przyjęcia, wyprowadzając tym samym swój zespół na drugie prowadzenie w tym spotkaniu. Przybyłko w doliczonym czasie gry dobił rywala skutecznie wykorzystując rzut karny. Philadelphia Union zajmuje obecnie siódme miejsce w konferencji wschodniej MLS i wciąż liczy się w grze o awans do fazy play off.

W drugim spotkaniu ligowym z rzędu Bartosz Bereszyński zalicza asystę przy bramce dla Sampdorii. Prawy obrońca reprezentacji Polski w 52. minucie przytomnie zauważył stojącego na linii pola karnego Francesco Caputo. Jego kolega z zespołu podbiegł kilka metrów w stronę bramki, zmylił rywala i mocnym strzałem przełamał ręcę golkipera Empoli. Ostatecznie Sampdoria wygrała 3:0 z Empoli, w barwach którego w drugiej połowie na boisku pojawił się Szymon Żurkowski. Bereszyński z kolei zagrał cały mecz. Dla zespołu z Genui była to pierwsza wygrana w tym sezonie Serie A.

W wygranym 1:0 spotkaniu z PFK Soczi Sebastian Szymański zanotował drugą w tym sezonie rosyjskiej ekstraklasy asystę. Polak w 12. minucie dobrze popracował w defensywie, wybijając w środku pola futbolówkę spod nóg jednego z rywali. Szymański uczynił to na tyle fortunnie, że odbiór zamienił się w prostopadłe podanie do Arsiena Zachariana, który ostatecznie strzelił gola dla Dinama na wagę trzech punktów i pozycji wicelidera. Szymański, który grał do 60. minuty, prócz dwóch asyst strzelił w tym sezonie również trzy gole.

Sebastian Szymański nie był jedynym Szymańskim, który tego dnia popisał się kluczowym podaniem. Chwilkę wcześniej w Krecie Damian Szymański po wyrzucie piłki z autu posłał płaskie podanie z prawego skrzydła do Stevena Zubera, który zdołał minąć rywala i pewnym strzałem pokonał bramkarza OFI. Pomimo gry w osłabieniu po golu Zubera AEK prowadził 2:0 z miejscowym OFI. Ostatecznie po kapitalnym zrywie w samej końcówce OFI zdołało zremisować to spotkanie 3:3. Reprezentant Polski przebywał na boisko do 88. minuty spotkania.

Podsumowanie występów polskich piłkarzy w ligach zagranicznych (19 września)

Anglia

Łukasz Fabiański (West Ham United FC – Premier League) – 90 minut w przegranym 1:2 ligowym meczu z Manchesterem United.

Jakub Moder (Brighton & Hove Albion FC – Premier League) – wszedł na boisko w 79. minucie wygranego 2:1 ligowego meczu z Leicester City.

Jakub Stolarczyk (Leicester City FC – Premier League) – poza kadrą meczową na przegrany 1:2 ligowy mecz z Brighton & Hove Albion FC.

Austria

Kamil Piątkowski (Red Bull Salzburg – Bundesliga) – 90 minut w wygranym 2:0 ligowym meczu z Rapidem Wiedeń.

Czechy

Kacper Zych (MFK Karviná – Ekstraklasa) – wszedł na boisko w 90. minucie zremisowanego 1:1 ligowego meczu z FK Teplice.

Dania

Kamil Grabara (FC København – Ekstraklasa) – 90 minut w przegranym 0:1 ligowym meczu z FC Midtjylland.

Kamil Wilczek (FC København – Ekstraklasa) – wszedł na boisko w 55. minucie przegranego 0:1 ligowego meczu z FC Midtjylland.

Francja

Marcin Bułka (OGC Nice-Côte d’Azur – Ligue 1) – cały mecz na ławce. Jego zespół zrremisował w lidze 2:2 z Monaco. Polak czeka na debiut w nowym klubie.

Radosław Majecki (AS Monaco FC – Ligue 1) – cały mecz na ławce. Jego zespół zremisował w lidze 2:2 z Nice.

Arkadiusz Milik (Olympique de Marseille – Ligue 1) – poza kadrą meczową na wygrany 2:0 ligowy mecz ze Stade Rennes.

Grecja

Michał Karbownik (Olympiakós SFP Pireus – Ekstraklasa) – 84 minut w wygranym 2:1 ligowym z Lamią.

Jakub Kuzdra (Vólos NPS – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego drużyna wygrała w lidze 3:1 z Apollonem Smyrnis. Polski obrońca czeka na debiut w nowym klubie.

Damian Szymański (AEK Ateny – Ekstraklasa) – 88 minut i asysta w zremisowanym 3:3 ligowym meczu z OFI Kreta.

Karol Świderski (PAOK – Ekstraklasa) – 78 minut w wygranym 1:0 ligowym meczu z Asterasem Tripolis.

Kamil Wojtkowski (Vólos NPS – Ekstraklasa) – wszedł na boisko w 86. minucie wygranego 3:1 ligowego meczu z Apollonem Smyrnis.

Hiszpania

Mateusz Kania (Real Balompédica Linense – Primera División RFEF) – cały mecz na ławce. Jego drużyna przegrała w lidze 0:4 z Algeciras CF. Polski bramkarz czeka na debiut w nowym klubie.

Kazachstan

Jacek Góralski (Kajrat Ałmaty – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na wygrany 1:0 ligowy mecz z Kyzył-Żarem Petropawł.

Niemcy

Bartosz Białek (VfL Wolfsburg – Bundesliga) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na zremisowany 1:1 ligowy mecz z Eintrachtem Frankfurt.

Tymoteusz Puchacz (1.FC Union Berlin – Bundesliga) – poza kadrą meczową na przegrany 2:4 ligowy mecz z Borussią Dortmund.

Paweł Wszołek (1.FC Union Berlin – Bundesliga) – cały mecz na ławce. Jego drużyna przegrała w lidze 2:4 z Borussią Dortmund. Polski skrzydłowy czeka na debiut w nowym klubie.

Adam Dźwigała (FC Sankt Pauli – 2. Bundesliga) – wszedł na boisko w 87. minucie wygranego 4:1 ligowego meczu z FC Ingolstadt 04.

Adrian Stanilewicz (SV Darmstadt 98 – 2. Bundesliga) – poza kadrą meczową na wygrany 1:0 ligowy mecz z Dynamem Drezno.

Patrick Schikowski (SC Verl 1924 – 3. Liga) – poza kadrą meczową na przegrany 0:2 ligowy mecz z Kaiserslautern.

Rosja

Sebastian Szymański (Dinamo Moskwa – Ekstraklasa) – 60 minut i asysta w wygranym 1:0 ligowym meczu z PFK Soczi.

Stany Zjednoczone

Adam Buksa (New England Revolution – MLS) – strzelił gola w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z Columbus Crew. Zagrał cały mecz.

Jarosław Niezgoda (Portland Timbers FC – MLS) – wszedł na boisko w 88. minucie wygranego 2:1 ligowego meczu z Los Angeles FC.

Kacper Przybyłko (Philadelphia Union – MLS) – strzelił dwa gole w wygranym 3:1 ligowym meczu z Orlando City SC. Zagrał cały mecz.

Przemysław Tytoń (FC Cincinnati – MLS) – 90 minut w przegranym 1:2 ligowym meczu z New York City FC.

Dariusz Formella (Sacramento Republic FC – USL) – wszedł na boisko w 76. minucie przegranego 0:1 ligowego meczu z San Antonio FC.

Szkocja

Dominik Naglik (Dundee United FC – Premiership) – poza kadrą meczową na wygrany 1:0 ligowy mecz z Dundee FC.

Maksymilian Stryjek (Livingston FC – Premiership) – 90 minut w wygranym 1:0 ligowym meczu z Celtic FC.

Turcja

Konrad Michalak (Konyaspor Kulübü – Ekstraklasa) – zszedł w przerwie bezbramkowo zremisowanego ligowego meczu z Giresunsporem.

Adam Stachowiak (Denizlispor Kulübü – druga liga) – 90 minut w przegranym 1:2 ligowym meczu z Altınordu.

Węgry

Lukas Klemenz (Budapest Honvéd FC – Ekstraklasa) – nie zagrał w wygranym 5:1 ligowym meczu z Nyiregyháza Spartacus.

Włochy

Bartosz Bereszyński (UC Sampdoria – Serie A) – 90 minut i asysta w wygranym 3:0 ligowym meczu z Empoli.

Paweł Dawidowicz (Hellas Verona – Serie A) – 90 minut w wygranym 3:2 ligowym meczu z AS Roma.

Jakub Kiwior (Spezia Calcio – Serie A) – Cały mecz na ławce. Jego drużyna wygrała w lidze 2:1 z Venezią. Polski obrońca czeka na debiut w nowym klubie.

Arkadiusz Reca (Spezia Calcio – Serie A) – poza kadrą meczową na wygrany 2:1 ligowy mecz z Venezią.

Wojciech Szczęsny (Juventus FC – Serie A) – 90 minut w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z AC Milan.

Sebastian Walukiewicz (Cagliari Calcio – Serie A) – wszedł na boisko w 56. minucie zremisowanego 2:2 ligowego meczu z Lazio.

Nicola Zalewski (AS Roma – Serie A) – poza kadrą meczową na przegrany 2:3 ligowy mecz z Hellasem Verona.

Szymon Żurkowski (Empoli FC – Serie A) – wszedł na boisko w 56. minucie i dostał żółtą kartkę w przegranym 0:3 ligowym meczu z Sampdorią.

Adrian Benedyczak (Parma Calcio 1913 – Serie B) – poza kadrą meczową na przegrany 1:2 ligowy mecz z Cremonese.

Dorian Ciężkowski (US Cremonese – Serie B) – cały mecz na ławce. Jego drużyna wygrała w lidze 2:1 z Parmą. Polski bramkarz czeka na debiut w nowym klubie.

Bartłomiej Maliszewski (Parma Calcio 1913 – Serie B) – poza kadrą meczową na przegrany 1:2 ligowy mecz z Cremonese. Polski bramkarz czeka na debiut w pierwszym zespole.

Michał Lewandowski (ACR Messina – Serie C) – 90 minut w wygranym 1:0 ligowym meczu z Virtusem Francavilla.

Wyspy Owcze

Łukasz Cieślewicz (B68 Toftir – Ekstraklasa) – wszedł na boisko w 83. minucie przegranego 1:3 ligowego meczu z Víkingurem Gøta.

Chris Jastrzembski (B68 Toftir – Ekstraklasa) – 90 minut i żółta kartka w przegranym 1:3 ligowym meczu z Víkingurem Gøta.

Michał Przybylski (HB Tórshavn – Ekstraklasa) – wszedł na boisko w 85. minucie wygranego 4:1 ligowego meczu z EB/Streymur.