Oko na rodaka: Klimala z golem, Przybyłko z debiutem

newyorkredbulls.com

W nocy zmagania w nowym sezonie MLS rozpoczęli polscy zawodnicy. W inauguracyjnej serii spotkań Patryk Klimala strzelił gola, a Kacper Przybyłko zadebiutował w barwach Chicago Fire. Na dalekiej północy powrót do B36 Tórshavn golem okrasił Michał Przybylski.

W najlepszy możliwy sposób nowy sezon amerykańskiej MLS rozpoczął Patryk Klimala. Napastnik New York Red Bulls, który poprzedni sezon zasadniczy zakończył z ośmioma trafieniami na koncie. Były napastnik m.in. Jagiellonii Białystok już w pierwszym meczu aktualnych rozgrywek dał sygnał, że ma ochotę na poprawienie tego rezultatu. Drużyne Polaka na inaugurację czekał wyjazdowy mecz z San Jose Earthquakes. Tuż przed przerwą zespół z Nowego Jorku na prowadzenie wyprowadził Klimala, który pewnym uderzeniem z bliska sfinalizował płaskie dośrodkowanie z prawego skrzydła od Lewisa Morgana. Ostatecznie byki z Nowego Jorku wygrały 3:1, a Klimalę w 77. minucie zastąpił Tom Barlow.

Kacper Przybyłko jest kolejnym Polakiem, który zadebiutował w barwach pierwszego zespołu Chicago Fire. Urodzony w niemieckim Bielefeld były młodzieżowy reprezentant Polski po czterech latach gry w koszulce Philadelphii Union postanowił zmienić otoczenie i przeszedł do drużyny z Chicago, która poprzedni sezon miała bardzo nieudany. Oczekiwania względem Przybyłki muszą być duże – wszak przez cztery lata strzelił aż 35 bramek w rozgrywkach MLS – co potwierdza występ od pierwszej minuty w spotkaniu z Interem Miami. Pomimo bezbramkowego remisu Przybyłko przy dobrych wiatrach powinien mieć dwa gole i jedną asystę. Polak już w pierwszej akcji meczu mógł strzelić gola, jednak jego strzał zza pola karnego okazał się niecelny (sytuacja od 0:16 na poniższym filmie). Jeszcze bliżej szczęścia polski napastnik był w 48. minucie, gdy jego strzał z bliska w świetnym stylu obronił Clement Diop. W 31. minucie natomiast Przybyłko podawał do Stanislava Ivanova, jednak futbolówka po uderzeniu Bułgara trafiła tylko w słupek.

Słodko-gorzki smak miał powrót Michała Przybylskiego do B36 Tórshavn. Jego drużyna przegrała 1:3 w spotkaniu o Superpuchar Wysp Owczych z mistrzem kraju KÍ Klaksvík. 24-letni pomocnik w końcówce spotkania strzelił honorowego gola dla swojej drużyny. Dla Przybylskiego, który poprzedni sezon spędził w HB Tórshavn (zwycięzcy ubiegłorocznego Superpucharu), jest to powrót do B36. Przybylski trafił do tego klubu w 2018 roku po epizodzie w Widzewie Łódź, grał w nim przez trzy lata zdobywając Puchar Wysp Owczych. Polak z B36 występował również w eliminacjach Ligi Europy i strzelił w nich dwa gole. Urodzony w Świnoujściu Przybylski od dłuższego czasu stara się o farerski paszport uprawniający go do występów w reprezentacji Wysp Owczych.

Podsumowanie występów polskich zawodników (27 lutego)

Anglia

Łukasz Fabiański (West Ham United FC – Premier League) – 90 minut w wygranym 1:0 ligowym meczu z Wolverhampton.

Cypr

Patryk Procek (PAEE Kerýnias – Ekstraklasa) – 90 minut w przegranym 0:1 ligowym meczu z Dóxą Katokopiás.

Kamil Wojtkowski (AS Ethnikós Áchnas – Ekstraklasa) – zszedł w 90. minucie bezbramkowo zremisowanego ligowego meczu z Olympiakosem Nikozja.

Czechy

Kacper Zych (MFK Karviná – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na zremisowany 2:2 ligowy mecz z SK Dynamo České Budějovice.

Dania

Kamil Grabara (FC København – Ekstraklasa) – 90 minut w wygranym 2:0 ligowym meczu z Viborgiem.

Francja

Przemysław Frankowski (RC Lens – Ligue 1) – wszedł na boisko w 74. minucie i dostał żółtą kartkę w wygranym 2:1 ligowym meczu z Angers.

Radosław Majecki (AS Monaco FC – Ligue 1) – poza kadrą meczową na przegrany 1:2 ligowy mecz ze Stade de Reims.

Arkadiusz Milik (Olympique Marseille – Ligue 1) – wszedł na boisko w 78. minucie zremisowanego 1:1 ligowego meczu z Troyes.

Grecja

Michał Karbownik (Olympiakós Pireus) – poza kadrą meczową na wygrany 2:0 ligowy mecz z OFI Kreta.

Damian Szymański (AEK Ateny – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na przegrany 0:3 ligowy mecz z Panathinaïkósem.

Hiszpania

Mateusz Kania (Real Balompédica Linense – Primera División RFEF) – cały mecz na ławce. Jego drużyna przegrała w lidze 0:1 z CD Atlético Baleares.

Holandia

Paweł Bochniewicz (sc Heerenveen – Eredivisie) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na przegrany 1:2 ligowy mecz z Utrechtem.

Niemcy

Rafał Gikiewicz (FC Augsburg – Bundesliga) – 90 minut w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z Borussią Dortmund.

Robert Gumny (FC Augsburg – Bundesliga) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na zremisowany 1:1 ligowy mecz z Borussią Dortmund.

Daniel Krasucki (RB Leipzig – Bundesliga) – poza kadrą meczową na wygrany 1:0 ligowy mecz z VfL Bochum.

Adam Bodzek (Fortuna Düsseldorf – 2. Bundesliga) – poza kadrą meczową na bezbramkowo zremisowany ligowy mecz z SSV Jahn Regensburg.

Jakub Piotrowski (Fortuna Düsseldorf – 2. Bundesliga) – 80 minut i żółta kartka w bezbramkowo zremisowanym ligowym meczu z SSV Jahn Regensburg.

Sebastian Mrowca (SV Wehen Wiesbaden – 3. Liga) – 90 minut w wygranym 3:2 ligowym meczu z rezerwami Borussii Bortmund.

Rumunia

Adrian Cierpka (CS Mioveni – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na bezbramkowo zremisowany ligowy mecz z FC Botoșani.

Paweł Tomczyk (CS Mioveni – Ekstraklasa) – wszedł na boisko w 74. minucie bezbramkowo zremisowanego ligowego meczu z FC Botoșani.

Stany Zjednoczone

Adam Buksa (New England Revolution – MLS) – 90 minut w zremisowanym 2:2 ligowym meczu z Portland Timbers.

Patryk Klimala (New York Red Bulls – MLS) – gol w wygranym 3:1 ligowym meczu z San Jose Earthquakes. Grał do 77. minuty.

Jarosław Niezgoda (Portland Timbers – MLS) – 90 minut w zremisowanym 2:2 ligowym meczu z New England Revolution.

Kacper Przybyłko (Chicago Fire – MLS) – 90 minut w bezbramkowo zremisowanym ligowym meczu z Interem Miami. Był to jego debiut w nowym klubie.

Jan Sobociński (Charlotte FC – MLS) – cały mecz na ławce. Jego drużyna przegrała w lidze 0:3 z DC United.

Karol Świderski (Charlotte FC – MLS) – z powodów problemów wizowych poza kadrą meczową na przegrany 0:3 ligowy mecz z DC United.

Szkocja

Kevin Dąbrowski (Hibernian FC – Premiership) – cały mecz na ławce. Jego drużyna bezbramkowo zremisowała w lidze z Celticiem.

Mateusz Żukowski (Rangers FC – Premiership) – cały mecz na ławce. Jego drużyna zremisowała w lidze 2:2 z Motherwell.

Turcja

Mateusz Lis (Altay SK – Ekstraklasa) – 90 minut w wygranym 3:2 ligowym meczu z Gazişehir Gaziantep FK.

Konrad Michalak (Konyaspor Kulübü – Ekstraklasa) – wszedł na boisko w 62. minucie przegranego 1:5 ligowego meczu z Alanyasporem.

Paweł Olkowski (Gazişehir Gaziantep FK – Ekstraklasa) – wszedł w przerwie przegranego 2:3 ligowego meczu z Altay SK.

Jakub Szumski (BB Erzurumspor Kulübü – druga liga) – 90 minut w przegranym 0:1 ligowym meczu z MKE Ankaragücü.

Włochy

Paweł Dawidowicz (Hellas Verona FC – Serie A) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na wygrany 3:1 ligowy mecz z Venezią.

Hubert Idasiak (SSC Napoli – Serie A) – poza kadrą meczową na ligowy mecz z Lazio.

Jakub Kiwior (Spezia Calcio – Serie A) – 90 minut i żółta kartka w przegranym 0:1 ligowym meczu z AS Roma.

Karol Linetty (Torino FC – Serie A) – cały mecz na ławce. Jego drużyna przegrała w lidze 1:2 z Cagliari.

Mateusz Praszelik (Hellas Verona FC – Serie A) – poza kadrą meczową na wygrany 3:1 ligowy mecz z Venezią.

Arkadiusz Reca (Spezia Calcio – Serie A) – 90 minut w przegranym 0:1 ligowym meczu z AS Roma.

Sebastian Walukiewicz (Cagliari Calcio – Serie A) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na wygrany 2:1 ligowy mecz z Torino.

Nicola Zalewski (AS Roma – Serie A) – 80 minut w wygranym 1:0 ligowym meczu ze Spezią.

Piotr Zieliński (SSC Napoli – Serie A) – 57 minut w ligowym meczu z Lazio.

Thiago Cionek (Reggina 1914 – Serie B) – poza kadrą meczową na wygrany 1:0 ligowy mecz z Pisą.

Tomasz Kupisz (Reggina 1914 – Serie B) – 90 minut w wygranym 1:0 ligowym meczu z Pisą.

Marcin Listkowski (US Lecce – Serie B) – 70 minut w wygranym 1:0 ligowym meczu z Monzą. W pierwszej połowie strzelił gola, który został anulowany po wideoweryfikacji.

Przemysław Szymiński (Frosinone Calcio – Serie B) – 90 minut i żółta kartka w przegranym 0:3 ligowym meczu z Cittadellą.

Wyspy Owcze

Michał Przybylski (B36 Tórshavn – Ekstraklasa) – strzelił gola w przegranym 1:3 meczu o Superpuchar Wysp Owczych z KÍ Klaksvík.