Oko na rodaka: Kędziora, Krychowiak i Rybus w finałach krajowych pucharów

fclm.ru

W środę awans do finałów krajowych pucharów zapewnili sobie Tomasz Kędziora z Dynama Kijów, a także Grzegorz Krychowiak i Maciej Rybus z Lokomotiwu Moskwa. Ponadto asystę w derbach Salonik na wagę trzech punktów dla PAOK-u zaliczył Karol Świderski.

Polacy występujący na wschód od granic naszego kraju mają za sobą naprawdę udany dzień. Najpierw Dynamo Kijów Tomasza Kędziory pewnie wygrało 3:0 z Ahrobiznesem Wołoczyska i wywalczyło awans do finału Pucharu Ukrainy, w którym zmierzą się z FK Ołeksandrija lub Zorią Ługańsk. Polskiego obrońcy zabrakło w kadrze meczowej na to spotkanie. Nie oznacza to raczej nagłej utraty pozycji w klubie, ponieważ Kędziora zazwyczaj gra wszystko. Nasz rodak zapewnie wystąpi w niedzielnym meczu ligowym z Inhułciem Petrowe. Zwyciężając w tym spotkaniu Dynamo oficjalnie zapewni sobie mistrzostwo Ukrainy. W przypadku Kędziory będzie to jego dopiero pierwsze zwycięstwo w rozgrywkach ukraińskiej ekstraklasy – Dynamo z Polakiem w składzie dotychczas trzy razy wygrało Puchar Ukrainy, a raz Superpuchar Ukrainy. Wiele wskazuje na to, że ten sezon Kędziora i spółka zakończą z potrójną koroną.

Tomaszowi Kędziorze dorównali także jego koledzy z reprezentacji Polski – Grzegorz Krychowiak i Maciej Rybus. Ich Łokomotiw w derbach Mokswy wygrał bardzo pewnie 3:0 z CSKA i podobnie jak Dynamo Kijów zagra w finale krajowego pucharu z drugoligowymi Kryljami Sowietow Samara. Po raz kolejny Krychowiak błysnął w barwach swojego zespołu i strzelił już dziewiątą bramkę w tym sezonie licząc wszystkie rosyjskie rozgrywki. Tuż po rozpoczęciu doliczonego czasu gry reprezentant Polski ładnym, sprytnym uderzeniem wykończył świetną asystę piętą Antona Miranczuka i przypieczętował awans Łokomotiwu do wielkiego finału, który zostanie rozegrany 12 maja. Krychowiak oraz Rybus rozegrali cały mecz, dodatkowo “Krycha” został ukarany żółtym kartonikiem.

Tym razem bez gola, ale z bardzo ważną asystą derbowe spotkanie z Árisem zakończył Karol Świderski. Świeżo upieczony reprezentant Polski w 6. minucie otrzymał długie podanie na prawą stronę boiska, ograł jednego rywala i posłał dobre prostopadłe podanie w okolice piątego metra bramki rywala. Z tego zagrania w najlepszy możliwy sposób użytek zrobił Stefan Schwab. Austriak trącił piłkę tak umiejętnie, że ta poleciała między nogami bramkarza Árisu i zatrzymała się w siatce. To zagranie Świderskiego okazało się na tyle cenne, że nie tylko zapewniło zwycięstwo nad lokalnym rywalem, ale także pozwoliło PAOK-owi awansować na pozycję wicelidera greckiej ekstraklasy. Do końca sezonu pozostało już tylko pięć spotkań. Świderski prócz asysty dostał także żółtą kartkę, a swój udział w tym spotkaniu zakończył w 71. minucie.

Podsumowanie występów polskich zawodników (21 kwietnia)

Anglia

Jan Bednarek (Southampton FC – Premier League) – 90 minut w przegranym 1:2 ligowym meczu z Tottenhamem.

Oliwier Zych (Aston Villa FC – Premier League) – poza kadrą meczową na ligowy mecz z Manchesterem City.

Bartosz Białkowski (Millwall FC – Championship) – 90 minut w przegranym 1:4 ligowym meczu z Bournemouth.

Michał Helik (Barnsley FC – Championship) – 90 minut w wygranym 1:0 ligowym meczu z Huddersfield.

Czechy

Bartosz Pikul (Slezský FC Opawa – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na przegrany 0:2 ligowy mecz ze Slovanem Liberec.

Nataniel Wybraniec (Slezský FC Opawa – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na przegrany 0:2 ligowy mecz ze Slovanem Liberec.

Cypr

Patryk Procek (AEL Limassol – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał 0:1 w rewanżowym meczu półfinałowym Pucharu Cypru z Olympiakósem Nikozja.

Francja

Radosław Majecki (AS Monaco – Ligue 1) – 90 minut w wygranym 2:0 ćwierćfinale Pucharu Francji z Olympique Lyon.

Grecja

Damian Szymański (AEK Ateny – Ekstraklasa) – 70 minut w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z Panathinaïkósem.

Karol Świderski (PAOK – Ekstraklasa) – 71 minut, asysta i żółta kartka w wygranym 1:0 ligowym meczu z Árisem Saloniki.

Japonia

Jakub Słowik (Vegalta Sendai – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na wygrany 1:0 mecz Pucharu Ligi z Sanfrecce Hiroshima.

Korea Południowa

Oskar Zawada (Jeju United – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na wygrany 2:1 ligowy mecz z FC Seul.

Niemcy

Bartosz Białek (VfL Wolfsburg – Bundesliga) – wszedł na boisko w 88. minucie wygranego 3:1 ligowego meczu z VfB Stuttgart.

Marcin Kamiński (VfB Stuttgart – Bundesliga) – poza kadrą meczową na przegrany 1:3 ligowy mecz z VfL Wolfsburg.

Łukasz Piszczek (Borussia Dortmund – Bundesliga) – 90 minut w wygranym 2:0 ligowym meczu z Unionem Berlin.

David Blacha (VfL Osnabrück – 2. Bundesliga) – 63 minuty w zremisowanym 2:2 ligowym meczu z Paderborn.

Adam Bodzek (Fortuna Düsseldorf – 2. Bundesliga) – 77 minut w wygranym 2:0 ligowym meczu z Sankt Pauli.

Adam Dźwigała (FC Sankt Pauli – 2. Bundesliga) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał w lidze 0:2 z Fortuną Düsseldorf.

Dawid Kownacki (Fortuna Düsseldorf – 2. Bundesliga) – 81 minut w wygranym 2:0 ligowym meczu z Sankt Pauli.

Jakub Piotrowski (Fortuna Düsseldorf – 2. Bundesliga) – wszedł na boisko w 68. minucie i dostał żółtą kartkę w wygranym 2:0 ligowym meczu z Sankt Pauli.

Dennis Jastrzembski (SV Waldhof Mannheim – 3. Liga) – 73 minuty w przegranym 0:5 ligowym meczu z 1. FC Saarbrücken.

Adrian Małachowski (1.FC Magdeburg – 3. Liga) – 90 minut w wygranym 2:1 ligowym meczu z Meppen.

Sebastian Mrowca (SV Wehen Wiesbaden – 3. Liga) – zszedł w przerwie zremisowanego 1:1 ligowego meczu z Hansą Rostock.

Marcus Piossek (SV Meppen 1912 – 3. Liga) – poza kadrą meczową na przegrany 1:2 ligowy mecz z Magdeburgiem.

Portugalia

Paweł Kieszek (Rio Ave FC – Ekstraklasa) – 90 minut w przegranym 0:1 ligowym meczu z Marítimo.

Rosja

Grzegorz Krychowiak (Lokomotiw Moskwa – Ekstraklasa) – strzelił gola w wygranym 3:0 półfinale Pucharu Rosji z CSKA Moskwa. Zagrał cały mecz i dostał żółtą kartkę.

Maciej Rybus (Lokomotiw Moskwa – Ekstraklasa) – 90 minut w wygranym 3:0 półfinale Pucharu Rosji z CSKA Moskwa.

Rumunia

Grzegorz Sandomierski (CFR Cluj – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na wygrany 1:0 ligowy mecz z Sepsi.

Słowacja

Daniel Skiba (FK Železiarne Podbrezová – druga liga) – poza kadrą meczową na zremisowany 3:3 ligowy mecz ze Slavojem Trebisov.

Szkocja

Maciej Dąbrowski (Hibernian FC – Premiership) – poza kadrą meczową na wygrany 2:1 ligowy mecz z Livingston.

Patryk Klimala (Celtic FC – Premiership) – poza kadrą meczową na zremisowany 1:1 ligowy mecz z Aberdeen.

Dominik Naglik (Dundee United FC – Premiership) – poza kadrą meczową na przegrany 0:3 ligowy mecz z Kilmarnock.

Maksymilian Stryjek (Livingston FC – Premiership) – 90 minut w przegranym 1:2 ligowym meczu z Hibernian.

Turcja

Daniel Łukasik (MKE Ankaragücü SK – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na zremisowany 1:1 ligowy mecz z Denizlisporem.

Radosław Murawski (Denizlispor Kulübü – Ekstraklasa) – 90 minut w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z MKE Ankaragücü.

Michał Pazdan (MKE Ankaragücü SK – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego zespół zremisował w lidze 1:1 z Denizlisporem.

Jakub Szumski (BB Erzurumspor Kulübü – Ekstraklasa) – 90 minut w wygranym 1:0 ligowym meczu z Yeni Malatyasporem.

Ukraina

Tomasz Kędziora (Dynamo Kijów – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na wygrany 3:0 półfinał Pucharu Ukrainy z Ahrobiznesem Wołoczyska.

Węgry

Lukas Klemenz (Budapest Honvéd FC – Ekstraklasa) – wszedł na boisko w 64. minucie i dostał żółtą kartkę w przegranym 0:2 ligowym meczu z Paksi.

Włochy

Bartosz Bereszyński (UC Sampdoria – Serie A) – poza kadrą meczową na wygrany 1:0 ligowy mecz z Crotone.

Kamil Glik (Benevento Calcio – Serie A) – 90 minut w zremisowanym 2:2 ligowym meczu z Genoą.

Karol Linetty (Torino FC – Serie A) – cały mecz na ławce. Jego zespół zremisował w lidze 1:1 z Bologną.

Arkadiusz Reca (FC Crotone – Serie A) – 90 minut w przegranym 0:1 ligowym meczu z Sampdorią.

Łukasz Skorupski (Bologna FC 1909 – Serie A) – 90 minut w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z Torino.

Wojciech Szczęsny (Juventus FC – Serie A) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał w lidze 3:1 z Parmą.

Sebastian Walukiewicz (Cagliari Calcio – Serie A) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał w lidze 1:0 z Udinese.