Oko na rodaka: Kadrowicze trzymają formę

Z tonu nie spuszczają dwaj polscy napastnicy – Robert Lewandowski i Mariusz Stępiński. Obronionym rzutem karnym do zwycięstwa Juventusu walnie przyczynił się Wojciech Szczęsny. Po raz szósty w karierze mistrzostwo Walii wywalczył Adrian Cieślewicz.

Bez względu na to, czy Bayern wygrywa czy nie, wybitną strzelecką formę podtrzymuje Robert Lewandowski. W zremisowanym 1:1 meczu Bundesligi z Hoffenheim kapitan reprezentacji Polski strzelił już 29. gola w lidze w tym sezonie. Gospodarze nieoczekiwanie wyszli na prowadzenie w 32. minucie za sprawą trafienia Christopha Baumgartnera. Tuż przed przerwą Lewandowski wykorzystał dobre dośrodkowanie z rzutu rożnego Joshuy Kimmicha i bardzo precyzyjnym strzałem głową pokonał bramkarza Hoffenheim Olivera Baumanna. Dla Bayernu był to drugi remis z rzędu w lidze. Pomimo straty punktów Bayern nie stracił pozycji lidera. Mistrzowie Niemiec na osiem meczów przed końcem sezonu mają dziesięć punktówa przewagi nad Borussią Dortmund, która ma do rozegrania dwa spotkania więcej od “Bawarczyków”. W klasyfikacji strzelców Lewandowski nie ma sobie równych. Na ten moment Polak ma dziewięć goli przewagi nad drugim Patrickiem Schickiem z Bayeru Leverkusen.

Sebastian Szczęsny został jednym z bohaterów zwycięstwa Juventusu nad Sampdorią. Znajdujący się ostatnio w dobrej formie golkiper reprezentacji Polski broniąc rzut karny w 74. minucie walnie przyczynił się do utrzymania korzystnego wyniku przez drużynę z Turynu. Szczęsny w świetnym stylu odbił piłkę posłaną w stronę bramki przez Antonio Candrevę. Dzięki tej wygranej Juventus wciąż utrzymuje się w grupie walczącej o ostateczny triumf w Serie A. Czwarta “Stara Dama” do liderującego AC Milan traci tylko cztery punkty.

Sebastian Szymański w dalszym ciągu reprezentuje barwy rosyjskiego Dinama Moskwa. W sobotnim spotkaniu ligowym z Arsenałem Tuła zaliczył swoją już ósmą asystę w tym sezonie rosyjskiej ekstraklasy. Reprezentant Polski do tego wszystkiego dorzucił już sześć goli.

Mariusz Stępiński w ostatnich dniach dostał wiatru w żagle. 26-letni napastnik w zeszły weekend uratował Árisowi Limassol cenny remis w starciu z APOEL-em Nikozja. Tym razem Polak strzelił dwa gole, które finalnie dały jego drużynie zwycięstwo w spotkaniu z Páfos. Po jego trafieniach Áris prowadził do przerwy 2:0. Po przerwie goście zdołali odrobić część strat, jednak finalnie zostali z niczym. Áris pozostaje na czwartej pozycji w tabeli grupy mistrzowskiej i w dalszym ciągu może myśleć o walce o awans do europejskich pucharów. Stępiński po spotkaniu z Páfos ma na koncie dziewięć goli strzelonych w lidze i pnie się w górę klasyfikacji strzelców.

Adrian Cieślewicz po raz szósty w swojej karierze piłkarskiej sięgnął wraz z The New Saints po mistrzostwo Walii. Jego drużyna powróciła na szczyt po dwuletniej przerwie, gdy mistrzostwo kraju zdobywali zawodnicy Connah’s Quay Nomads. Obecnego mistrza Walii czeka zapewne trudna walka o utrzymanie w najwyższej klasie rozgrywkowej. Jest to spowodowane odjęciem aż 18 punktów za występy nieuprawnionych zawodników. TNS natomiast zdominował tegoroczne rozgrywki i na siedem kolejek przed końcem sezonu zapewnił sobie 14. mistrzostwo Walii w historii. Po zremisowanym 3:3 meczu z Penybont przewaga tego zespołu nad drugim Bala Town wynosi obecnie 24 punkty. Cieślewicz rozpoczął to spotkanie w wyjściowym składzie, a na dodatek zaliczył asystę przy trzecim golu dla TNS autorstwa Ashleya Bakera. Najprawdopdoobniej nie jest to koniec sukcesów The New Saints w tym sezonie. Świeżo upieczony mistrz kraju w następny weekend stanie przed szansą awansu do finału Pucharu Walii.

Spotkania niemieckiej 3. Ligi z Viktorią Köln Sebastian Mrowca nie będzie wspominał zbyt długo. Prawy obrońca Wehen Wiesbaden w 28. minucie spotkanie został ukarany czerwoną kartką za brutalny faul od tyłu popełniony na Patricku Sontheimerze. Osłabiony brakiem swojego kapitana zespół przegrał na wyjeździe 1:2. Drużynie z Wiesbaden spadek raczej nie grozi – po rozegraniu 30. spotkań zajmują ósme miejsce w tabeli. Przewaga nad strefą spadkową wynosi aż 18 punktów. Do trzeciego FC Saarbrücken Wehen traci zaś dziewięć punktów.

Słowacka druga liga z pewnością nie jest tym kierunkiem, w który polscy kibice zaglądają z zainteresowaniem. My to jednak dzisiaj uczynimy dzięki Piotrowi Strączkowi. 22-letni napastnik w Polsce kariery nie zrobił docierając tylko do rezerw Podbeskidzia Bielsko-Biała. Tym ciekawsza była jego decyzja o emigracji. Po roku gry w MFK Skalica (22 mecze i jeden gol w drugiej lidze słowackiej) Strączek trafił do ligowego rywala – FK Slavoj Trebišov, w którym notuje zdecydowanie lepsze statystyki. Po rozegraniu 20. kolejek ligowych Polak ma na koncie dwa gole w lidze. Strączek do swojego dorobku dorzucił również jedno trafienie w Pucharze Słowacji. W dużej mierze dzięki sobotniemu golowi Strączka jego drużyna uratowała jeden punkt w starciu z walczącym o utrzymanie Partizánem Bardejov.

Podsumowanie występów polskich zawodników (11-12 marca)

Anglia

Jakub Moder (Brighton & Hove Albion FC – Premier League) – 90 minut w przegranym 0:2 ligowym meczu z Liverpoolem.

Bartosz Białkowski (Millwall FC- Championship) – 90 minut w bezbramkowo zremisowanym ligowym meczu z Middlesbrough.

Krystian Bielik (Derby County FC – Championship) – 67 minut w przegranym 0:2 ligowym meczu z Bournemouth.

Bartosz Cybulski (Derby County FC – Championship) – poza kadrą meczową na przegrany 0:2 ligowy mecz z Bournemouth.

Michał Helik (Barnsley FC – Championship) – 90 minut w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z Fulham.

Kacper Łopata (Sheffield United FC – Championship) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał w lidze 1:4 z Coventry City.

Australia

Filip Kurto (Macarthur FC – Ekstraklasa) – 90 minut i żółta kartka w wygranym 3:1 ligowym meczu z Western Sydney Wanderers.

Belgia

Kacper Kozłowski (Royale Union Saint-Gilloise – Ekstraklasa) – 63 minuty w wygranym 4:1 ligowym meczu z Oud-Heverlee Leuven.

Cypr

Kacper Chorążka (AS Omónia Nikozja – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na zremisowany 2:2 ligowy mecz z Dóxą Katokopiás.

Mariusz Stępiński (Áris Limassol – Ekstraklasa) – strzelił dwa gole w wygranym 2:1 ligowym meczu z Páfos. Zagrał cały mecz.

Czechy

Bartosz Pikul (Slezský FC Opawa – druga liga) – wszedł na boisko w 81. minucie wygranego 3:0 ligowego meczu z Fotbal Třinec.

Francja

Marcin Bułka (OGC Nice-Côte d’Azur – Ligue 1) – cały mecz na ławce. Jego zespół bezbramkowo zremisował w lidze z Montpellier.

Hiszpania

Mateusz Bogusz (UD Ibiza – Segunda División) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na zremisowany 1:1 ligowy mecz z Leganés.

Mateusz Kania (Real Balompédica Linense – Primera División RFEF) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał w lidze 0:3 z San Fernando CD.

Holandia

Paweł Bochniewicz (sc Heerenveen – Eredivisie) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na ligowy mecz z RKC Waalwijk.

Przemysław Tytoń (AFC Ajax – Eredivisie) – cały mecz na ławce. Jego drużyna wygrała w lidze 3:2 z Cambuurem.

Irlandia Północna

Igor Rutkowski (Portadown F&AC – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na przegrany 0:1 ligowy mecz z Ballymena United.

Japonia

Jakub Słowik (FC Tokyo – J-League) – 90 minut w wygranym 2:1 ligowym meczu z Sanfrecce Hiroshima.

Jakub Świerczok (Nagoya Grampus – J-League) – poza kadrą meczową na przegrany 0:1 ligowy mecz z Kawasaki Frontale. Świerczok jest zdyskwalifikowany za uzyskanie pozytywnego wyniku testu antydopingowego.

Kazachstan

Paweł Baranowski (FK Atyrau – Ekstraklasa) – 90 minut w przegranym 1:2 ligowym meczu z FK Aktobe.

Jacek Góralski (Kajrat Ałmaty – Ekstraklasa) – 90 minut w wygranym 1:0 ligowym meczu z Maktaaralem.

Piotr Grzelczak (FK Atyrau – Ekstraklasa) – 90 minut i żółta kartka w przegranym 1:2 ligowym meczu z FK Aktobe.

Niemcy

Bartosz Białek (VfL Wolfsburg – Bundesliga) – wszedł na boisko w 84. minucie przegranego 2:3 ligowego meczu z SC Freiburg.

Robert Lewandowski (FC Bayern München – Bundesliga) – strzelił gola w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z Hoffenheim. Zagral cały mecz.

Marcel Lotka (Hertha BSC Berlin – Bundesliga) – 90 minut w przegranym 0:2 ligowym meczu z Borussią Mönchengladbach.

Adam Bodzek (Fortuna Düsseldorf – 2. Bundesliga) – poza kadrą meczową na zremisowany 1:1 ligowy mecz z Paderborn.

Adam Dźwigała (FC Sankt Pauli – 2. Bundesliga) – 82 minuty w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z Dynamem Drezno.

Jakub Piotrowski (Fortuna Düsseldorf – 2. Bundesliga) – 90 minut w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z Paderborn.

Adrian Stanilewicz (SV Darmstadt 98 – 2. Bundesliga) – poza kadrą meczową na zremisowany 1:1 ligowy mecz z Sandhausen.

Martin Kobylański (Eintracht Braunschweig – 3. Liga) – wszedł na boisko w 78. minucie przegranego 0:2 ligowego meczu z 1. FC Saarbrücken.

Adrian Małachowski (1.FC Magdeburg – 3. Liga) – cały mecz na ławce. Jego drużyna przegrała w lidze 1:2 z Türkgücü München.

Sebastian Mrowca (SV Wehen Wiesbaden – 3. Liga) – czerwona kartka w przegranym 1:2 ligowym meczu z Viktorią Köln.

Patrick Schikowski (SC Verl 1924 – 3. Liga) – cały mecz na ławce. Jego drużyna przegrała w lidze 1:3 z Waldhof Mannheim.

Rosja

Maciej Rybus (Lokomotiw Moskwa – Ekstraklasa) – zszedł w przerwie przegranego 1:2 ligowego meczu z CSKA Moskwa.

Sebastian Szymański (Dinamo Moskwa – Ekstraklasa) – asysta w wygranym 4:1 ligowym meczu z Arsenalem Tuła. Zagrał cały mecz.

Rumunia

Kamil Wiktorski (FC Buzău – druga liga) – 90 minut w przegranym 0:1 ligowym meczu z Concordią Chiajna.

Słowacja

Wojciech Kobylarczyk (MŠK Námestovo – druga liga) – wszedł na boisko w przegranym 1:3 ligowym meczu z FK Železiarne Podbrezová.

Piotr Strączek (FK Slavoj Trebišov – druga liga) – strzelił gola i dostał żółtą kartkę w zremisowanym 2:2 ligowym meczu z Partizánem Bardejov. Wszedł na boisko w przerwie.

Szkocja

Jakub Stolarczyk (Dunfermline Athletic FC – Championship) – 90 minut w zremisowanym 2:2 ligowym meczu z Hamiltonem.

Turcja

Mateusz Lis (Altay SK – Ekstraklasa) – 90 minut w wygranym 1:0 ligowym meczu z Yeni Malatyasporem.

Tymoteusz Puchacz (Trabzonspor Kulübü – Ekstraklasa) – z powodu zawieszenia poza kadrą meczową na wygrany 4:2 ligowy mecz z Göztepe.

Walia

Adrian Cieślewicz (The New Saints FC – Ekstraklasa) – 90 minut i asysta w zremisowanym 3:3 ligowym meczu z Penybont.

Wojciech Gajda (Haverfordwest County AFC – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na wygrany 6:1 ligowy mecz z Cefn Druids.

Jakub Ojrzyński (Caernarfon Town FC – Ekstraklasa) – 90 minut w przegranym 0:4 ligowym meczu z Newtown.

Węgry

Lukas Klemenz (Budapest Honvéd FC – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na przegrany 0:1 ligowy mecz z MTK Budapeszt.

Włochy

Bartosz Bereszyński (UC Sampdoria – Serie A) – 90 minut w przegranym 1:3 ligowym meczu z Juventusem.

Paweł Jaroszyński (US Salernitana 1919 – Serie A) – poza kadrą meczową na zremisowany 2:2 ligowy mecz z Sassuolo.

Iwo Kaczmarski (Empoli FC – Serie A) – poza kadrą meczową na przegrany 0:1 ligowy mecz z AC Milan.

Jakub Kiwior (Spezia Calcio – Serie A) – 90 minut w wygranym 2:0 ligowym meczu z Cagliari.

Arkadiusz Reca (Spezia Calcio – Serie A) – 90 minut w wygranym 2:0 ligowym meczu z Cagliari.

Wojciech Szczęsny (Juventus FC – Serie A) – obronił rzut karny w wygranym 3:1 ligowym meczu z Sampdorią.

Sebastian Walukiewicz (Cagliari Calcio – Serie A) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na przegrany 0:2 ligowy mecz ze Spezią.

Szymon Żurkowski (Empoli FC – Serie A) – 90 minut w przegranym 0:1 ligowym meczu z AC Milan.

Adrian Benedyczak (Parma Calcio 1913 – Serie B) – 90 minut w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z Cittadellą.

Thiago Cionek (Reggina 1914 – Serie B) – 90 minut i żółta kartka w przegranym 0:1 ligowym meczu z Perugią.

Kamil Glik (Benevento Calcio – Serie B) – 90 minut w wygranym 3:1 ligowym meczu z Crotone.

Filip Jagiełło (Brescia Calcio – Serie B) – cały mecz na ławce. Jego drużyna zremisowała w lidze 1:1 z Lecce.

Tomasz Kupisz (Reggina 1914 – Serie B) – wszedł na boisko w 90. minucie przegranego 0:1 ligowego meczu z Perugią.

Marcin Listkowski (US Lecce – Serie B) – wszedł na boisko w 79. minucie zremisowanego 1:1 ligowego meczu z Brescią.

Bartłomiej Maliszewski (Parma Calcio 1913 – Serie B) – poza kadrą meczową na zremisowany 1:1 ligowy mecz z Cittadellą.

Patryk Peda (SPAL 2013 – Serie B) – cały mecz na ławce. Jego drużyna przegrała w lidze 1:2 z Ascoli.

Przemysław Szymiński (Frosinone Calcio – Serie B) – poza kadrą meczową na wygrany 3:0 ligowy mecz z Alessandrią.

Łukasz Teodorczyk (LR Vicenza – Serie B) – wszedł na boisko w 62. minucie przegranego 0:4 ligowego meczu z Monzą.

Wyspy Owcze

Michał Przybylski (B36 Tórshavn – Ekstraklasa) – 77 minut w przegranym 0:1 ligowym meczu z Klaksvíkar Ítróttarfelag.