Oko na rodaka: Imponująca forma strzelecka Polaków

Ostatni weekend wakacji okazał się bardzo udany dla polskich zawodników. Na Słowacji Dawid Kurminowski strzelił dwie bramki i zaliczył dwie asysty, a Jakub Kiwior dołożył jedno trafienie. W amerykańskiej MLS kolejne trafienia dołożyli Jarosław Niezgoda i Kacper Przybyłko. Mieliśmy także dwa debiuty polskich zawodnków w Czechach i Rumunii.

To była polska noc w amerykańskiej Major League Soccer. Najpierw show dał grający w Philadelphia Union Kacper Przybyłko. Urodzony w niemieckim Bielefeld były napastnik młodzieżowej reprezentacji Polski już w 16. minucie miał na koncie dwie bramki. Najpierw, w 7. minucie Przybyłko wykończył dośrodkowanie z rzutu rożnego, z bliska kierując piłkę do pustej bramki. O wiele bardziej spektakularne było trafienie Polaka – w 16. minucie popisał się bardzo ładnym strzałem zza pola karnego. Prócz dwóch bramek Przybyłko zaliczył również asystę przy czwartej bramce dla swojego zespołu autorstwa Brendena Aaronsona. 27-letni napastnik został zmieniony w 67. minucie przy stanie 4:1. Przybyłko strzelił w trwającym sezonie MLS cztery bramki, a jego zespół zajmuje trzecie miejsce w tabeli konferencji wschodniej.

Po raz kolejny szansę gry od pierwszejj minuty otrzymał Jarosław Niezgoda. I po raz kolejny odwdzięczył sie trenerowi kolejnym trafieniem – już trzecim w tym sezonie. Były napastnik Legii Warszawa ładnym strzałem głową wykończył dośrodkowanie z rzutu rożnego Diego Valeriego. Rotacja w zespole z Portland jest jednak spora, przez co Niezgodę w 67. minucie zmienił Felipe Mora. Portland Timbers ostatecznie stracili dwie bramki w doliczonym czasie gry i zaledwie zremisowali 4:4 na swoim boisku z Real Salt Lake. W tabeli konferencji zachodniej MLS zespół Polaka plasuje się obecnie na czwartej pozycji.

Na koniec dnia otrzymaliśmy jeszcze kilka dobrych informacji. W meczu 5. kolejki słowackiej ekstraklasy MŠK Žilina zdecydowanie wygrał z MFK Zemplín Michalovce, a dwie bramki w tym spotkaniu padły udziałem polskich zawodników. polski napastnik Dawid Kurminowski. Najpierw, w 16. minucie Dawid Kurminowski został sfaulowany w polu karnym, a następnie skutecznie wykonał rzut karny wyprowadzając swój zespół na prowadzenie. Drugi z Polaków występujących w Žilinie, czyli Jakub Kiwior, również miał swój moment chwały. Środkowy obrońca w 61. minucie ładnym strzałem dał swojej drużynie czwartą bramkę w tym spotkaniu. To nie był jednak koniec strzelaniny – Kurminowski w 73. minucie strzelił drugiego gola w tym spotkaniu. Prócz tych dwóch bramek Kurminowski asystował także przy dwóch trafieniach – wspomnianego wcześniej Kiwiora oraz Wahana Biczachczjana. Ostatecznie Žilina wygrała ten mecz 6:2 i obecnie jest wiceliderem słowackiej ekstraklasy.

Po odejściu z Chojniczanki Chojnice Kamil Wiktorski obrał ciekawy kierunek na kontynuowanie swojej kariery piłkarskiej. 27-letni obrońca związał się rocznym kontraktem z drugoligową rumuńską Dunăreią Călărași. Nie jest to pierwsza zagraniczna przygoda tego zawodnika. Wiktorski w 2009 roku z drużyny juniorów Zawiszy Bydgoszcz przeniósł się do akademii szkockiego Rangers FC. Po trzech latach gry w zespołach juniorskich polski obrońca został włączony do kadry pierwszego zespołu, lecz w sezonie 2012/13 nie zdołał zagrać w żadnym spotkaniu ligowym. Rangersi wówczas byli świeżo po degradacji z powodu olbrzymich problemów finansowych zakończonych ogłoszeniem bankructwa, przez co byli zmuszeni grać na czwartym poziomie rozgrywkowym. W tamtym sezonie szkocki zespół bez większych problemów awansował do wyższej ligi, ale Wiktorski nie mógł liczyć na grę.

Wiktorski zadebiutował w wygranym 1:0 sobotnim meczu 1. kolejki z CSM Slatina. Polak rozpoczął mecz w wyjściowym składzie i dostał żółtą kartkę. Dla chętnych, cały ten mecz można obejrzeć tutaj.

Dotychczas o Bartoszu Pikulu usłyszeć mogli przede wszystkim kibice śledzący poczynania śląskich klubów. Występujący w poprzednim sezonie w czwartoligowej Odrze Wodzisław Śląski 22-letni pomocnik po odbyciu testów ostatecznie został zawodnikiem występującego w czeskiej ekstraklasie Slezskiego FC Opawa. W sobotnim meczu 2. kolejki z MFK Karviná Pikul dostał szansę debiutu, wchodząc na boisko w 66. minucie spotkania. Jego zespół ostatecznie zaliczył drugą porażkę z rzędu i z zerowym dorobkiem punktowym okupuje doły ligowej tabeli. Prócz Pikula, do klubu z Opawy trafił także 19-letni pomocnik Nataniel Wybraniec, który ostatnio był zawodnikiem występującego w dolnośląskiej IV lidze Piasta Żerniki.

Podsumowanie występów polskich zawodników (28-30 sierpnia)

Arabia Saudyjska

Michał Janota (Al-Fateh SC – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na zremisowany 1:1 ligowy mecz z Al-Ittihad.

Cypr

Patryk Procek (AÉL Limassol – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał w lidze 3:1 z AS Néa Salamís.

Czechy

Bartosz Pikul (Slezský FC Opawa – Ekstraklasa) – wszedł na boisko w 66. minucie przegranego 1:2 ligowego meczu z MFK Karviná. Był to jego debiut w nowym klubie.

Nataniel Wybraniec (Slezský FC Opawa – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na przegrany 1:2 ligowy mecz z MFK Karvina. 19-letni pomocnik nie został jeszcze zgłoszony do rozgrywek.

Francja

Radosław Majecki (AS Monaco FC – Ligue 1) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał w lidze 1:0 z FC Metz. Polski bramkarz czeka na debiut w nowym klubie.

Grecja

Damian Szymański (AÉK Ateny – Ekstraklasa) – mecz jego zespołu został odwołany. AÉK miał zagrać w finale Pucharu Grecji z Olympiakósem Pierus.

Islandia

Robert Błąkała (Vestri Ísafjörður – druga liga) – 90 minut i żółta kartka w przegranym 1:2 ligowym meczu z Grindavíkiem.

Maciej Majewski (Grindavík – druga liga) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał w lidze 2:1 z Vestri.

Japonia

Jakub Słowik (Vegalta Sendai – J-League) – 90 minut w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z Sanfrecce Hiroshima.

Kazachstan

Jacek Góralski (Kajrat Ałmaty – Ekstraklasa) – 90 minut w wygranym 3:1 ligowym meczu z Ordabasami Szymkent.

Konrad Wrzesiński (Kajrat Ałmaty – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał w lidze 3:1 z Ordabasami Szymkent.

Rosja

Rafał Augustyniak (Urał Jekaterynburg – Ekstraklasa) – wszedł na boisko w 78. minucie bezbramkowo zremisowanego ligowego meczu z FC Soczi.

Grzegorz Krychowiak (Łokomotiw Moskwa – Ekstraklasa) – z powodu urazu poza kadrą meczową na bezbramkowo zremisowany mecz ligowy z Zenitem Sankt Petersburg.

Maciej Rybus (Łokomotiw Moskwa – Ekstraklasa) – 90 minut i żółta kartka w bezbramkowo zremisowanym meczu ligowym z Zenitem Sankt Petersburg.

Sebastian Szymański (Dinamo Moskwa – Ekstraklasa) – 70 minut w zremisowanym 1:1 ligowym z FC Ufa.

Rumunia

Grzegorz Sandomierski (CFR Cluj – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego zespół bezbramkowo zremisował w lidze z Sepsi OSK Sfântu Gheorghe.

Kamil Wiktorski (Dunărea Călărași – druga liga) – 90 minut w wygranym 1:0 ligowym meczu z CSM Slatina. Był to jego debiut w nowym klubie.

Rafał Zaborowski (Pandurii Târgu Jiu – druga liga) – mecz jego zespołu z Metaloglobusem Bukareszt został odwołany z powodu zakażeń koronawirusem w Pandurii.

Słowacja

Jakub Kiwior (MŠK Žilina – Ekstraklasa) – strzelił gola w wygranym 6:2 ligowym meczu z MFK Zemplín Michalovce. Zagrał cały mecz.

Dawid Kurminowski (MŠK Žilina – Ekstraklasa) – strzelił dwie bramki i zaliczył dwie asysty w wygranym 6:2 ligowym meczu z MFK Zemplín Michalovce. Zagrał cały mecz.

Paweł Jarzębak (Partizán Bardejov – druga liga) – 90 minut w przegranym 0:1 ligowym meczu z FC Košice.

Daniel Skiba (FK Železiarne Podbrezová – druga liga) – poza kadrą meczową na przegrany 3:4 ligowy mecz z Duklą Bańska Bystrzyca.

Piotr Strączek (MFK Skalica – druga liga) – 90 minut w wygranym 3:1 ligowym meczu z FK Slavoj Trebišov.

Mateusz Zachara (FK Železiarne Podbrezová – druga liga) – poza kadrą meczową na przegrany 3:4 ligowy mecz z Duklą Bańska Bystrzyca.

Stany Zjednoczone

Adam Buksa (New England Revolution – MLS) – 73 minuty w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z New York Red Bulls.

Przemysław Frankowski (Chicago Fire – MLS) – 83 minuty i żółta kartka w przegranym 1:3 ligowym meczu z New York City FC.

Jarosław Niezgoda (Portland Timbers – MLS) – strzelił gola w zremisowanym 4:4 ligowym meczu z Real Salt Lake. Były napastnik Legii Warszawa został zmieniony w 67. minucie meczu.

Kacper Przybyłko (Philadelphia Union – MLS) – dwie bramki i asysta w wygranym 4:1 ligowym meczu z DC United. Napastnik zszedł z boiska w 64. minucie.

Przemysław Tytoń (FC Cincinnati – MLS) – 90 minut w bezbramkowo zremisowanym ligowym meczu z Columbus Crew.

Szkocja

Maciej Dąbrowski (Hibernian FC – Premiership) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał w lidze 0:1 z Aberdeen.

Patryk Klimala (Celtic FC – Premiership) – wszedł w przerwie wygranego 3:0 ligowego meczu z Motherwell.

Dominik Naglik (Dundee United FC – Premiership) – poza kadrą meczową na przegrany 0:4 ligowy mecz z Kilmarnock.

Maksymilian Stryjek (Livingston FC – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał w lidze 1:0 z Ross County.

Wyspy Owcze

Łukasz Cieślewicz (Víkingur – Ekstraklasa) – 70 minut w wygranym 2:1 ligowym meczu z Tvøroyrar Bóltfelag.

Dawid Nowicki (B71 Sandoy – druga liga) – poza kadrą meczowa na wygrany 5:2 ligowy mecz z rezerwami KÍ.