Oko na rodaka: Hat trick Milika z piątoligowcem. Bułka w końcu debiutuje w Nicei

Arkadiusz Milik pierwszy gol w Olympique Marsylia

Szansę na strzelenie kilku bramek niżej notowanemu rywalowi wykorzystał Arkadiusz Milik. Długo wyczekiwany debiut w Nicei zaliczył Marcin Bułka. Kolejną asystę w barwach Napoli zaliczył Piotr Zieliński, a czwartego gola w tym sezonie Serie B strzelił Adrian Benedyczak. W Australii za faul taktyczny już na początku meczu z boiska wyleciał Filip Kurto.

Dzień zakończyliśmy asystą Piotra Zielińskiego, który ostatnio miał pewne problemy ze zdrowiem. Na szczęście wszystko z reprezentantem Polski jest już w porządku co ten zaznaczył już w 5. minucie prestiżowego spotkania z AC Milan. Po dośrodkowaniu z rzutu rożnego Zielińskiego strzałem głową Napoli na prowadzenie wyprowadził Elif Elmas. Dla Polaka była to już piąta asysta w tym sezonie w lidze. Ostatecznie okazało się, że trafienie Elmasa było jedynym w tym spotkaniu. Napoli dzięki wygranej w Mediolanie na pozycję wicelidera. Strata do prowadzącego Interu wynosi obecnie cztery punkty. Zielińskiego w 77. minucie zmienił Adam Ounas. Poza kadrą Napoli znalazł się inny z Polaków Hubert Idasiak.

W ostatnim czasie Arkadiusz Milik nie miał najlepszej passy w Olympique Marsylia. W ostatnim meczu Ligue 1 Polak nie podniósł się z ławki, a wyłączając trafienia w Lidze Europy, po raz ostatni gola dla swojego zespołu strzelił 17 października (wygrana 4:1 z Lorient). W ten weekend Ligue 1 ma przerwę, a francuscy kibice emocjonują się zmaganiami w ramach 1/32 finału Pucharu Francji. Na Stade Vélodrome przyjechał niezbyt wymagający rywal – piątoligowy ES Cannet Rocheville. Niżej notowany rywal nieoczekiwanie wyszedł na prowadzenie w 16. minucie, jednak ich nadzieję na sensację na dobrą sprawę rozpadły się tuż przed przerwą. Najpierw czerwoną kartkę za faul w polu karnym otrzymał Iheb Lahouel. Rzut karny na gola zamienił Milik, który nie zawiódł i pokonał bramkarza płaskim uderzeniem tuż przy słupku. Po przerwie przewaga OM była już niezaprzeczalna. Drużyna z Marsylii ostatecznie wygrała 4:1, a Milik w drugiej połowie dołożył dwa kolejne trafienia i skompletował hat trick. Jednego gola strzelił również Luís Henrique. Asysty przy wszystkich tych golach zaliczył Mattéo Guendouzi.

Wstępne rundy Pucharu Francji dają wielu trenerom okazję do rotacji w składzie. Skorzystał na tym Radosław Majecki, który w spotkaniu z Red Star FC rozegrał dopiero trzeci mecz w tym sezonie w barwach AS Monaco (poprzednie dwa były w europejskich pucharach). Beneficjentem tej sytuacji okazał się równiez Marcin Bułka. Wypożyczony z PSG golkiper regularnie przegrywa rywalizację o miejsce w bramce Nicei ze świetnie dysponowanym Walter Benítez. Dla 22-letniego polskiego bramkarz mecz 1/32 finału krajowego pucharu z trzecioligowym Cholet był debiutem w barwach klubu, do którego trafił latem. Jego drużynie w tym spotkaniu szło mocno przeciętnie, ale finalnie dzięki trafieniu Andy’ego Delorta wywalczyli awans do kolejnej rundy.

Coraz lepiej prezentuje się pobyt Adriana Benedyczaka we włoskiej Parmie. Były napastnik Pogoni Szczecin w niedzielnym spotkaniu strzelił swojego już czwartego gola na boisku Serie B. Prócz Polaka bramkę dla Parmy strzelił również Franco Vázquez, dzięki czemu ich drużyna wygrała z Alessandrią i nieco zbliżyli się do ósmego miejsca oznaczającego prawo gry w barażach o awans do włoskiej ekstraklasy. Benedyczak znalazł się w wyjściowym składzie Parmy po raz piąty w tym sezonie ligowym. Młodzieżowego reprezentanta Polski w 55. minucie zastąpił 18-letni Francuz Ange Yohan Bonny.

Dzień rozpoczął się dla nas nieoczkiewanie dość kiepsko. Na boiskach australijskiej A-League Filip Kurto do tej pory spisywał się znakomicie. Pierwszy słabszy moment dla bramkarza Macarthur FC przyszedł w meczu 5. kolejki z Newcastle Jets. Polski bramkarz w 18. minucie wyszedł poza pole karne i sfaulował wychodzącego sam na sam z bramką rywala. Na specjalną uwagę zasługuje świetne prostopadłe podanie, które minęło defensorów gospodarzy i zapoczątkowały całą serię niefortunnych zdarzeń. Grający w osłabieniu gospodarze do przerwy przegrywali jedną bramką, jednak po przerwie zdołali odrobić straty i na sześć minut przed końcem regulaminowego czasu gry zapewnili sobie trzy punkty. Postawa Macarthur FC na początku sezonu jest znakomita – w pięciu spotkaniach drużyna Kurty wygrała cztery mecze, a tylko jeden zremisowała. Takie rezultaty przełożyły się na pozycję lidera, którą ten zespół zachowa przynajmniej do kolejnej ligowej kolejki.

Podsumowanie występów polskich piłkarzy w ligach zagranicznych (19 grudnia)

Australia

Filip Kurto (Macarthur FC – A-League) – dostał czerwoną kartkę w wygranym 2:1 ligowym meczu z Newcastle Jets.

Cypr

Kacper Chorążka (AS Omónia Nikozja – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na przegrany 1:2 ligowy mecz z Dóxą Katokopiás.

Francja

Marcin Bułka (OGC Nice-Côte d’Azur – Ligue 1) – 90 minut w wygranym 1:0 meczu 1/32 finału Pucharu Francji z Cholet. Był to jego debiut w nowym klubie.

Przemysław Frankowski (RC Lens – Ligue 1) – wszedł na boisko w 73. minucie wygranego 2:0 meczu 1/32 finału Pucharu Francji z Stade Poitevin Football Club.

Radosław Majecki (AS Monaco FC – Ligue 1) – 90 minut w wygranym 2:0 meczu 1/32 finału Pucharu Francji z Red Star FC.

Arkadiusz Milik (Olympique de Marseille – Ligue 1) – strzelił trzy gole w wygranym 4:1 meczu 1/32 finału Pucharu Francji z ES Cannet Rocheville. Zagrał cały mecz.

Grecja

Michał Karbownik (Olympiakós SFP Pireus – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na wygrany 1:0 ligowy mecz z Lamią.

Karol Świderski (PAOK – Ekstraklasa) – wszedł na boisko w 85. minucie wygranego 3:2 ligowego meczu z Astérasem Trípolis.

Holandia

Paweł Bochniewicz (sc Heerenveen – Eredivisie) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na wygrany 2:1 ligowy mecz z SC Cambuur.

Niemcy

Adrian Stanilewicz (SV Darmstadt 98 – 2. Bundesliga) – poza kadrą meczową na wygrany 2:0 ligowy mecz z SSV Jahn Regensburg.

Adrian Małachowski (1.FC Magdeburg – 3. Liga) – wszedł na boisko w 70. minucie wygranego 3:0 ligowego meczu z SV Waldhof Mannheim.

Szkocja

Maciej Dąbrowski (Hibernian FC – Premiership) – cały mecz na ławce. Jego drużyna przegrała 1:2 w finale Pucharu Ligi z Celticiem.

Turcja

Paweł Olkowski (Gazişehir Gaziantep FK – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego drużyna bezbramkowo zremisowała w lidze z Kayserisporem.

Włochy

Bartosz Bereszyński (UC Sampdoria – Serie A) – 61 minut w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z Venezią.

Paweł Dawidowicz (Hellas Verona FC – Serie A) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na przegrany 0:1 ligowy mecz z Torino.

Bartłomiej Drągowski (ACF Fiorentina – Serie A) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na zremisowany 2:2 ligowy mecz z Sassuolo.

Hubert Idasiak (SSC Napoli – Serie A) – poza kadrą meczową na wygrany 1:0 ligowy mecz z AC Milan.

Jakub Kiwior (Spezia Calcio – Serie A) – 90 minut w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z Empoli.

Karol Linetty (Torino FC – Serie A) – cały mecz na ławce. Jego drużyna wygrała w lidze 1:0 z Hellasem Verona.

Arkadiusz Reca (Spezia Calcio – Serie A) – 90 minut w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z Empoli.

Piotr Zieliński (SSC Napoli – Serie A) – 77 minut i asysta w wygranym 1:0 ligowym meczu z AC Milan.

Szymon Żurkowski (Empoli FC – Serie A) – 90 minut w zremisowanym 1:1 ligowym meczu ze Spezią.

Adrian Benedyczak (Parma Calcio 1913 – Serie B) – strzelił gola w wygranym 2:0 ligowym meczu z Alessandrią. Został zmieniony w 55. minucie.

Filip Jagiełło (Brescia Calcio – Serie B) – poza kadrą meczową na zremisowany 1:1 ligowy mecz z Cittadellą.

Jakub Łabojko (Brescia Calcio – Serie B) – poza kadrą meczową na zremisowany 1:1 ligowy mecz z Cittadellą.

Bartłomiej Maliszewski (Parma Calcio 1913 – Serie B) – poza kadrą meczową na wygrany 2:0 ligowy mecz z Alessandrią.

Michał Lewandowski (ACR Messina – Serie C) – 90 minut i żółta kartka w zremisowanym 2:2 ligowym meczu z Catanią.