Oko na rodaka: Gole Jakuba Kamińskiego i Przemysława Wiśniewskiego

vfl-wolfsburg.de

BBramki dla swoich drużyn zanotowali młodzi Polacy Jakub Kamiński i Przemysław Wiśniewski. Cenną asystę zaliczył natomiast Krzysztof Piątek. Szansę na utrzymanie na obecnym szczeblu rozgrywkowym straciły zespoły Jana Bednarka, Kamila Glika, Krzysztofa Kubicy oraz Patryka Pedy.

Jakub Kamiński z trzecim trafieniem

Wolfsburg nie ustaje w walce o europejskie puchary. Dzięki wygranej 2:1 na swoim boisku z Hoffenheim popularne “Wilki” awansowały na szóstą pozycję w tabeli i zrównały się punktami z Bayerem Leverkusen, który swoje ligowe spotkanie rozegra w niedzielę. Pierwszego gola w meczu z Hoffenheim strzelił Jakub Kamiński. Reprezentant Polski w 15. minucie po dośrodkowaniu Ridley’a Baku popisał się precyzyjnym uderzeniem głową i strzelił swojego trzeciego gola w tym sezonie Bundesligi.

Przemysław Wiśniewski i bezcenny gol w starciu z Milanem

Nie lada sztuki dokonała walcząca o utrzymanie w Serie A Spezia. Drużyna, barwy której reprezentuje aż czterech Polaków, pokonała na swoim boisku 2:0 AC Milan. Mediolańczycy są aktualnym półfinalistą Ligi Mistrzów, a na włoskim podwórku wciąż mogą wywalczyć nawet wicemistrzostwo kraju.

Wynik spotkania w 75. minucie otworzył Przemysław Wiśniewski. Sprowadzony do Spezii zimą defensor zachował się bardzo przytomnie w polu karnym, zebrał piłkę przypadkową odbitą od jednego z rywali i uderzeniem z bliska pokonał Mike’a Maignana. W barwach Spezii pełne 90 minut prócz Wiśniewskiego rozegrali także Bartłomiej Drągowski i Arkadiusz Reca. W drugiej połowie na boisku pojawił się natomiast Szymon Żurkowski.

Na cztery kolejki przed końcem sezonu Spezia jest 17. w tabeli i wciąż jest niepewna ligowego bytu. O utrzymanie w Serie A zespół ten powinien walczyć do samego końca z Lecce oraz Hellasem Verona, którego zawodnikiem jest z kolei Paweł Dawidowicz.

Jan Bednarek żegna się z Premier League?

Od dłuższego czasu się na to zapowiadało. Po dzisiejszym spotkaniu jest to jednak już pewne. Southampton Jana Bednarka przegrywając na swoim boisku 0:2 z Fulham straciło wszelkie szansę na utrzymanie w Premier League. Rodzi się pytanie, co z przyszłością reprezentanta Polski. Bednarek przez kilka lat pobytu w Southampton złapał sporo doświadczenia na najwyższym szczeblu rozgrywkowym w Anglii. W tym sezonie zanotował 21 występów w Premier League, z czego tylko trzy przypadły na okres wypożyczenia do Aston Villi.

Cenna asysta Krzysztofa Piątka

Niespodziewane zwycięstwo nad wyżej notowaną Atalantą umożliwiło Salernitanie oddalenie się od strefy spadkowej na osiem punktów. Do końca sezonu zostały już tylko trzy kolejki, więc utrzymanie zespołu prowadzonego przez byłego selekcjonera reprezentacji Polski Paulo Sousy jest praktycznie pewne. Swoją cegiełkę w tej bezcennej wygranej dołożył Krzysztof Piątek. Wypożyczony z niemieckiej Herthy Berlin napastnik w trzeciej minucie gry zanotował asystę przy zwycięskim trafieniu Antonio Candrevy. Piątek umiejętnie zgrał piłkę do swojego kolegi z zespołu, który pewnym strzałem z okolic 16 metra zaskoczył golkipera gości.

Glik, Kubica i Peda spadają z Serie B

Zwycięstwo nad Modeną oraz asysta Kamila Glika nie pozwoliły Benevento zachować szans na utrzymanie we włoskiej Serie B. Drużyna Glika oraz Krzysztofa Kubicy wygrała co prawda 2:1 w meczu przedostatniej kolejki ligowej, jednak o ich ligowym bycie przesądził remis 1:1 Brescii w spotkaniu z Pisą. Przez ten rezultat na kolejkę przed końcem sezonu Benevento traci już cztery punkty do miejsca pozwalającego powalczyć o utrzymanie w barażach.

Taki sam dorobek punktowy, a co za tym idzie, taki sam los spotkał również SPAL Patryka Pedy. Zespół młodego polskiego defensora przegrał na swoim boisku 0:1 z Parmą Adriana Benedyczaka (grał do 59. minuty), co ostatecznie pogrzebało wszelkie nadzieje na utrzymanie w Serie B.

Ligowego bytu nie mogą być pewni również inni Polacy występujący na boiskach włoskiej Serie B. Na kolejkę przed końcem miejsca barażowe zajmują Brescia, w barwach której grają Jakub Łabojko i Marcin Listkowski, oraz Cosenza, do której wypożyczony jest aktualnie Mateusz Praszelik. W obu przypadkach możliwe jest jeszcze bezpośrednie utrzymanie, jednak w tym wypadku prócz własnego zwycięstwa będzie trzeba liczyć również na korzystne rozstrzygnięcia na innych stadionach.

Kamil Piątkowski z asystą

Przy okazji wygranego 4:0 meczu belgijskiej ekstraklasy z Cercle Brugge swoją drugą asystę w lidze zanotował Kamil Piątkowski. Wypożyczony z austriackiego Red Bulla Salzburg zanotował kluczowe podanie przy trzecim tego dnia trafieniu Nigeryjczyka Emmanuela Orbana. W drużynie gospodarzy cały mecz zagrał Radosław Majecki. Dzięki tej wygranej zespół z Gandawy jest już bardzo bliski wywalczenia prawa gry w eliminacjach Ligi Konferencji Europy w następnym sezonie.

Adrian Małachowski trafia w starciu z Oldenburgiem

Wciąż szansę na utrzymanie w niemieckiej 3. Lidze ma Oldenburg, którego zawodnikiem jest Robert Ziętarski. W sobotnim spotkaniu jego drużyna pokonała na wyjeździe 3:1 Waldhof Mannheim. Jedynego gola dla miejscowych strzelił w drugiej połowie Adrian Małachowski. Dla niego było to trzecie trafienie w kończącym się sezonie ligowym. Drużyna z Mannheim jest już pewna ligowego bytu.

Oldenburg natomiast w ostatnich dwóch kolejkach o utrzymanie powalczy z innymi zespołami, w których występują Polacy. Mowa o Hallescher FC (Dominik Steczyk) oraz Meppen (David Blacha i Marcus Piossek).

Podsumowanie występów polskich zawodników (13 maja)

Anglia

Jan Bednarek (Southampton FC – Premier League) – 90 minut w przegranym 0:2 ligowym meczu z Fulham. Jego zespół stracił szansę na utrzymanie w lidze.

Matty Cash (Aston Villa FC – Premier League) – wszedł na boisko w 90. minucie wygranego 2:1 ligowego meczu z Tottenhamem.

Oliwier Zych (Aston Villa FC – Premier League) – poza kadrą meczową na wygrany 2:1 ligowy mecz z Tottenhamem. Polski bramkarz dotychczas nie zadebiutował w pierwszym zespole.

Belgia

Aleksander Buksa (Royal Standard de Liège – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na ligowy mecz z Westerlo. Dotychczas nie zadebiutował w pierwszym zespole.

Radosław Majecki (Cercle Brugge KSV – Ekstraklasa) – 90 minut w przegranym 0:4 ligowym meczu z KAA Gent.

Kamil Piątkowski (KAA Gent – Ekstraklasa) – 90 minut i asysta w wygranym 4:0 ligowym meczu z Cercle Brugge.

Cypr

Filip Majchrowicz (Páfos FC – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał w lidze 0:1 z Omonią Nikozja. Polski bramkarz dotychczas nie zadebiutował w pierwszym zespole.

Francja

Marcin Bułka (OGC Nice-Côte d’Azur – Ligue 1) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał w lidze 0:2 z RC Strasbourg.

Rafał Strączek (FC Girondins de Bordeaux – Ligue 2) – cały mecz na ławce. Jego zespół bezbramkowo zremisował w lidze z Quevilly-Rouen.

Holandia

Paweł Bochniewicz (sc Heerenveen – Eredivisie) – 90 minut i żółta kartka w bezbramkowo zremisowanym ligowym meczu z Excelsiorem.

Irlandia

Nikodem Kozłowski (Treaty United FC – druga liga) – poza kadrą meczową na wygrany 3:0 ligowy mecz z Longford Town.

Niemcy

Rafał Gikiewicz (FC Augsburg – Bundesliga) – poza kadrą meczową na przegrany 2:3 ligowy mecz z Bochum.

Jacek Góralski (VfL Bochum – Bundesliga) – poza kadrą meczową na wygrany 3:2 ligowy mecz z Augsburgiem.

Robert Gumny (FC Augsburg – Bundesliga) – wszedł na boisko w 68. minucie i dostał żółtą kartkę w przegranym 2:3 ligowym meczu z Bochum.

Jakub Kamiński (VfL Wolfsburg – Bundesliga) – strzelił gola w wygranym 2:1 ligowym meczu z Hoffenheim. Zszedł z boiska w 90. minucie.

Marcin Kamiński (Schalke 04 – Bundesliga) – 90 minut w przegranym 0:6 ligowym meczu z Bayernem.

Adam Bodzek (Fortuna Düsseldorf – 2. Bundesliga) – poza kadrą meczową na bezbramkowo zremisowany ligowy mecz z Sankt Pauli.

Adam Dźwigała (FC Sankt Pauli – 2. Bundesliga) – cały mecz na ławce. Jego zespół bezbramkowo zremisował w lidze z Fortuną Düsseldorf.

Michał Karbownik (Fortuna Düsseldorf – 2. Bundesliga) – wszedł na boisko w 71. minucie bezbramkowo zremisowanego ligowego meczu z Sankt Pauli.

Dawid Kownacki (Fortuna Düsseldorf – 2. Bundesliga) – 86 minut w bezbramkowo zremisowanym ligowym meczu z Sankt Pauli.

Damian Michalski (Greuther Fürth – 2. Bundesliga) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na zremisowany 2:2 ligowy mecz z Eintrachtem Braunschweig.

Adrian Małachowski (SV Waldhof Mannheim – 3. Liga) – gol w przegranym 1:3 ligowym meczu z Oldenburgiem. Wszedł na boisko w przerwie.

Sebastian Mrowca (SV Wehen Wiesbaden – 3. Liga) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał w lidze 2:1 z Verl.

Dominik Steczyk (Hallescher FC – 3. Liga) – 76 minut w przegranym 0:2 ligowym meczu z Saarbrücken.

Robert Ziętarski (VfB Oldenburg – 3. Liga) – poza kadrą meczową na wygrany 3:1 ligowy mecz z Waldhof Mannheim.

Rosja

Maciej Rybus (Spartak Moskwa – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego zespół zremisował w lidze 1:1 z Chimkami.

USA

Kacper Przybyłko (Chicago Fire – MLS) – wszedł na boisko w 72. minucie wygranego 1:0 ligowego meczu z Saint Louis City SC.

Uzbekistan

Przemysław Banaszak (Paxtakor Toshkent – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na wygrany 1:0 ligowy mecz z Buxoro.

Węgry

Lukas Klemenz (Budapest Honvéd FC – Ekstraklasa) – 90 minut w bezbramkowo zremisowanym ligowym meczu z Debreceni VSC.

Włochy – Serie A

Bartłomiej Drągowski (Spezia Calcio – Serie A) – 90 minut w wygranym 2:0 ligowym meczu z AC Milan.

Krzysztof Piątek (US Salernitana 1919 – Serie A) – 90 minut i asysta w wygranym 1:0 ligowym meczu z Atalantą.

Arkadiusz Reca (Spezia Calcio – Serie A) – 90 minut w wygranym 2:0 ligowym meczu z AC Milan.

Przemysław Wiśniewski (Spezia Calcio – Serie A) – strzelił gola w wygranym 2:0 ligowym meczu z AC Milan. Zagrał cały mecz.

Szymon Żurkowski (Spezia Calcio – Serie A) – wszedł na boisko w 64. minucie wygranego 2:0 ligowego meczu z AC Milan.

Włochy – Serie B i C

Adrian Benedyczak (Parma Calcio 1913 – Serie B) – 59 minut w wygranym 1:0 ligowym meczu ze SPAL.

Thiago Cionek (Reggina – Serie B) – poza kadrą meczową na przegrany 0:1 ligowy mecz z Bari.

Kamil Glik (Benevento Calcio – Serie B) – 90 minut i asysta w wygranym 2:1 ligowym meczu z Modeną. Jego zespół stracił szanse na utrzymanie w lidze.

Filip Jagiełło (Genoa CFC 1893 – Serie B) – wszedł na boisko w 74. minucie przegranego 2:3 ligowego meczu z Frosinone.

Krzysztof Kubica (Benevento Calcio – Serie B) – zszedł w przerwie wygranego 2:1 ligowego meczu z Modeną. Jego zespół stracił szansę na utrzymanie w lidze.

Marcin Listkowski (Brescia Calcio – Serie B) – poza kadrą meczową na zremisowany 1:1 ligowy mecz z Pisą.

Jakub Łabojko (Brescia Calcio – Serie B) – 70 minut w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z Pisą.

Patryk Peda (SPAL 2013 – Serie B) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał 0:1 w lidze z Parmą i stracił szansę na utrzymanie w Serie B.

Mateusz Praszelik (Cosenza Calcio – Serie B) – wszedł na boisko w 75. minucie zremisowanego 1:1 ligowego meczu z Ascoli.

Przemysław Szymiński (Frosinone Calcio – Serie B) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał w lidze 3:2 z Genoą.

Michał Lewandowski (ACR Messina – Serie C) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał 1:0 w rewanżowym meczu barażowym z Gelbisonem i zapewnił sobie utrzymanie w lidze.