Oko na rodaka: Gole Buksy, Kurminowskiego, Murawskiego i Wrzesińskiego. Debiut Góralskiego w Kajracie

To był udany dzień w wykonaniu Polaków. Gole w swoich ligach strzelili Adam Buksa, Dawid Kurminowski, Radosław Murawski i Konrad Wrzesiński. Jacek Góralski zadebiutował natomiast w kazachskim Kajracie Ałmaty.

W świetnym stylu Polacy weszli w nowy sezon kazachskiej ekstraklasy. W pierwszym tegorocznym spotkaniu Konrad Wrzesiński strzelił gola, a Jacek Góralski zadebiutował w barwach Kajrata Ałmaty. Ich zespół wygrał 2:1 z FK Taraz i zanotował dobre otwarcie sezonu. W poprzednim sezonie Kajrat wywalczył wicemistrzostwo kraju. W tym roku apetyty będą na co najmniej powtórzenie tego osiągnięcia. Góralski zagrał cały mecz, a Wrzesiński został zmieniony w 75. minucie. Trzeba przyznać, że przede wszystkim postawa tego drugiego musi budzić zadowolenie. Polski skrzydłowy w 24. minucie fantastycznym strzałem zza pola karnego wyprowadził swój zespół na prowadzenie.

Strzelanie w Stanach Zjednoczonych rozpoczął Adam Buksa. 23-letni napastnik na swojego premierowego gola w MLS musiał czekać tylko do drugiej kolejki. W 28. minucie starcia z Chicago Fire Buksa świetnie wykorzystał dogranie Brandona Bye, wyprzedził obrońcę i z łatwością pokonał bramkarza rywali. Spotkanie ostatecznie zakończyło się remisem 1:1. Buksa, podobnie jak Przemysław Frankowski w barwach Chicago Fire, zagrali pełne 90 minut.

Radosław Murawski swoją bramkę walnie przyczynił się do remisu jego zespołu nad słynnym Fenerbahçe, które zajmuje obecnie siódme miejsce w tabeli tureckiej ekstraklasy. Denizlispor ostatecznie zremisował 2:2, tracąc prowadzenie w ostatnich sekundach spotkania. Murawski w 45. minucie wykorzystał rzut karny, wyrównując wówczas stan meczu i strzelając swoją czwartą bramkę w lidze w tym sezonie. Murawski oraz polski bramkarz Adam Stachowiak zagrali cały mecz. Murawski dodatkowo został ukarany żółtą kartką za zagranie ręką.

Dawid Kurminowski nie przestał strzelać na Słowacji. W dzisiejszym ligowym meczu z ŠKF Sereď strzelił swojego trzeciego gola w tym sezonie tamtejszej ekstraklasy. Polski napastnik, który poprzednio grał w Lechu Poznań, po raz kolejny rozpoczął mecz w wyjściowym składzie Žiliny i został zmieniony w 75. minucie spotkania, gdy losy meczu były już przesądzone. Drugi z Polaków występujących w wiceliderze słowackiej ekstraklasy Jakub Kiwior spędził cały mecz na ławce.

Podsumowanie występów polskich zawodników

Anglia

Jan Bednarek (Southampton FC – Premier League) – 90 minut w przegranym 0:1 ligowym meczu z Newcastle.

Artur Boruc (AFC Bournemouth – Premier League) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał w lidze 1:2 z Liverpoolem.

Łukasz Fabiański (West Ham United FC – Premier League) – 90 minut w przegranym 0:1 ligowym meczu z Arsenalem.

Mateusz Bogusz (Leeds United – Championship) – poza kadrą meczową na wygrany 2:0 ligowy mecz z Huddersfield Town.

Kamil Grabara (Huddersfield Town AFC – Championship) – poza kadrą meczową na przegrany 0:2 ligowy mecz z Leeds United.

Kamil Grosicki (West Bromwich Albion FC – Championship) – wszedł na boisko w 58. minucie bezbramkowo zremisowanego meczu ligowego ze Swansea.

Mateusz Klich (Leeds United – Championship) – 83 minuty w wygranym 2:0 ligowym meczu z Huddersfield Town.

Kamil Miazek (Leeds United – Championship) – poza kadrą meczową na wygrany 2:0 ligowy mecz z Huddersfield Town.

Belgia

Jakub Piotrowski (Waasland-Beveren – Ekstraklasa) – 90 minut w przegranym 0:1 ligowym meczu z Royal Excel Mouscron

Cypr

Patryk Procek (AÉL Limassol – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał w lidze 0:3 z Omonią Nikozja.

Francja

Marcin Bułka (Paris Saint-Germain – Ligue 1) – mecz jego zespołu został przełożony.

Kamil Glik (AS Monaco FC – Ligue 1) – 90 minut i żółta kartka w przegranym 1:2 ligowym meczu z OGC Nice.

Hiszpania

Marcel Lizak (RCD Espanyol B – trzecia liga) – z powodu kontuzji nie zagrał w wygranym 4:2 ligowym meczu z CE Sabadell.

Holandia

Filip Bednarek (sc Heerenveen – Eredivisie) – 90 minut w przegranym 1:3 ligowym meczu z Ajaxem.

Irlandia Północna

Łukasz Gwiazda (Harland & Wolff Welders FC – Ekstraklasa) – wystąpił w przegranym 1:2 ligowym meczu z Ards FC.

Japonia

Jakub Słowik (Vegalta Sendai – J-League) – mecz jego zespołu został przełożony.

Kazachstan

Jacek Góralski (Kajrat Ałmaty – Ekstraklasa) – 90 minut i żółta kartka w wygranym 2:1 ligowym meczu z FK Taraz. Był to jego debiut w nowym klubie.

Konrad Wrzesiński (Kajrat Ałmaty – Ekstraklasa) – strzelił gola w wygranym 2:1 ligowym meczu z FK Taraz. Grał do 75. minuty.

Malta

Piotr Branicki (Ħamrun Spartans FC – Ekstraklasa) – 90 minut w przegranym 1:2 ligowym meczu z Hibernians.

Niemcy

Rafał Gikiewicz (1. FC Union Berlin – Bundesliga) – 90 minut w przegranym 1:3 ligowym meczu z SC Freiburg.

Krzysztof Piątek (Hertha BSC Berlin – Bundesliga) – 78 minut w zremisowanym 2:2 ligowym meczu z Werderem Brema.

Łukasz Piszczek (Borussia Dortmund – Bundesliga) – 90 minut w wygranym 2:1 ligowym meczu z Borussią Mönchengladbach.

Adrian Stanilewicz (TSV Bayer 04 Leverkusen – Bundesliga) – poza kadrą meczową na wygrany 4:0 ligowy mecz z Eintrachtem Frankfurt.

André Dej (FC Viktoria Köln 1904 – 3. Liga) – 90 minut i żółta kartka w wygranym 2:1 ligowym meczu z Preußen Münster.

Marcus Piossek (SV Meppen 1912 – 3. Liga) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na zremisowany 3:3 ligowy mecz z Kaiserslautern.

Marcel Zylla (FC Bayern München II – 3. Liga) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na wygrany 2:0 ligowy mecz z Sonnenhof Großaspach.

Nowa Zelandia

Filip Kurto (Western United FC – australijska A-League) – zszedł z boiska w 12. minucie z powodu kontuzji. Jego zespół wygrał w lidze 5:1 z Adelaide United.

Portugalia

Paweł Kieszek (Rio Ave FC – Ekstraklasa) – 90 minut w zremisowanym 1:1 ligowy meczu z FC Porto.

Rosja

Sebastian Szymański (Dinamo Moskwa – Ekstraklasa) – wszedł na boisko w 75. minucie wygranego 1:0 ligowego meczu z FK Tambow.

Słowacja

Jakub Kiwior (MŠK Žilina – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał w lidze 3:0 z ŠKF Sereď.

Dawid Kurminowski (MŠK Žilina – Ekstraklasa) – strzelił gola w wygranym 3:0 ligowym meczu z ŠKF Sereď. Został zmieniony w 75. minucie meczu.

Stany Zjednoczone

Przemysław Frankowski (Chicago Fire – Major League Soccer) – 90 minut w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z New England Revolution.

Adam Buksa (New England Revolution – Major League Soccer) – strzelił gola w zremisowanym 1:1 meczu ligowym z Chicago Fire. Zagrał cały mecz.

Szkocja

Maciej Dąbrowski (Hibernian FC – Premiership) – poza kadrą meczową na przegrany 1:3 ligowy mecz z Aberdeen.

Patryk Klimala (Celtic FC – Premiership) – poza kadrą meczową na wygrany 5:0 ligowy mecz z St. Mirren.

Turcja

Radosław Murawski (Denizlispor Kulübü – Ekstraklasa) – gol i żółta kartka w zremisowanym 2:2 ligowym meczu z Fenerbahce. Zagrał cały mecz.

Paweł Olkowski (Gazişehir Gaziantep FK – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego zespół zremisował w lidze 1:1 z Trabzonsporem.

Bartłomiej Pawłowski (Gazişehir Gaziantep FK – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego zespół zremisował w lidze 1:1 z Trabzonsporem.

Adam Stachowiak (Denizlispor Kulübü – Ekstraklasa) – 90 minut w zremisowanym 2:2 ligowym meczu z Fenerbahce.

Kamil Wilczek (Göztepe SK – Ekstraklasa) – wszedł na boisko w 60. minucie przegranego 0:3 ligowego meczu z İstanbul Başakşehir FK.

Jakub Kosecki (Adana Demirspor Kulübü – druga liga) – wszedł na boisko w 76. minucie zremisowanego 2:2 ligowego meczu z Fatih Karagümrük.

Artur Sobiech (Fatih Karagümrük SK – druga liga) – 90 minut w zremisowanym 2:2 ligowym meczu z Adana Demirsporem.

Ukraina

Tomasz Kędziora (Dynamo Kijów – Ekstraklasa) – 90 minut w wygranym 3:1 ligowym meczu z PFK Ołeksandrija.

Walia

Arkadiusz Piskorski (Rhyl FC – druga liga) – wszedł na boisko w 68. minucie w przegranym 1:2 ligowym meczu z Gresford Athletic.

Włochy

Patryk Dziczek (US Salernitana 1919 – Serie B) – 56 minut i żółta kartka w przegranym 0:1 ligowym meczu z Perugią.

Paweł Jaroszyński (US Salernitana 1919 – Serie B) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał w lidze 0:1 z Perugią.

Tomasz Kupisz (Trapani Calcio – Serie B) – 90 minut i żółta kartka w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z Empoli.

Filip Piszczek (Trapani Calcio – Serie B) – cały mecz na ławce. Jego zespół zremisował w lidze 1:1 z Empoli.

Przemysław Szymiński (Frosinone Calcio – Serie B) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał w lidze 0:2 z Cremonese.

Szymon Żurkowski (Empoli FC – Serie B) – cały mecz na ławce. Jego zespół zremisował w lidze 1:1 z Trapani.