Oko na rodaka: Gol Przemysława Frankowskiego na wagę trzech punktów

Przemysław Frankowski / fot. Mikołaj Barbanell (Piłkarski Świat)

Dzięki bramce Przemysława Frankowskiego RC Lens wygrał 1:0 z Auxerre i umocnił się na pozycji wicelidera Ligue 1. Bramki dla swoich drużyn w sobotę strzelali również Michał Helik, Mateusz Bogusz oraz Oskar Zawada.

Trwa świetna passa RC Lens, który po 19. serii spotkań pozostanie wiceliderem Ligue 1. W domowym spotkaniu z Auxerre zwycięstwo dał im Przemysław Frankowski. Skrzydłowy reprezentacji Polski w 59. minucie pokonał Benoît Costila z rzutu karnego. Dla “Franka” było to drugie ligowe trafienie w tym sezonie, a co za tym idzie, drugie po powrocie z mundialu w Katarze.

Zawodnikami Lens są również Łukasz Poręba i Adam Buksa. Ten pierwszy spędził całe spotkanie na ławce rezerwowych. Buksa natomiast od dłuższego czasu zmaga się z problemami zdrowotnymi i w starciu z Auxerre pozostał poza kadrą meczową swojego zespołu.

Swojego drugiego gola w barwach angielskiego Huddersfield strzelił Michał Helik. Siedmiokrotny reprezentant Polski w 21. minucie dobrze odnalazł się w polu karnym rywala i uderzeniem głową z najbliższej odległości pokonał golkipera Hull City. Biorąc pod uwagę wszystkie występy na boiskach angielskiej Championship, była to jego ósma ligowa bramka w Anglii. Trafienie Polaka finalnie nie okazało się zwycięskim, chociaż bardzo niewiele do tego zabrakło. W ósmej minucie doliczonego czasu gry wynik wyrównał Óscar Estupiñán. Huddersfield znajduje się obecnie w strefie spadkowej, a do pierwszej bezpiecznej lokaty traci obecnie trzy punkty.

Pokrzepiające wieści dotarły do nas z gorącej Ibizy. Pierwszego gola po wyleczeniu ciężkiej kontuzji kolana strzelił Mateusz Bogusz. Wypożyczony po raz kolejny do UD Ibiza z angielskiego Leeds United wykorzystał fatalny błąd bramkarza Las Palmas i w 22. minucie wyprowadził swoją drużynę na prowadzenie. Po przerwie jednak ich sytuacja diametralnie się odwróciła. Tuż po przerwie czerwoną kartką ukarany został Gonzalo Escobar. Osłabieni gospodarze w drugiej połowie stracili dwa gole i finalnie zostali z niczym. Tak więc nie doszło do sensacji i ostatnia w tabeli Ibiza nie urwała nawet punktu Las Palmas, który przesunął się na pozycję lidera.

O ile pobyt Oskara Zawady w Korei Południowej nie był udany, to z pierwszych miesięcy w Nowej Zelandii rosły napastnik może być zadowolony. W dwunastu występach na boiskach australijskiej A-League 26-latek strzelił pięć goli dla Wellington Phoenix FC. Już teraz Zawada jest bliski wyrównania swojego najlepszego indywidualnie sezonu – na przełomie 2018 i 2019 roku jako zawodnik Wisły Płock strzelił sześć goli w rozgrywkach ligowych.

W sobotni poranek (z naszej perspektywy rzecz jasna) Zawada zapewnił Wellington Phoenix czwarte zwycięstwo w tym sezonie. W 65. minucie Polak dobrze ustawił się w okolicy “piątki” bramki Brisbane Roar FC i strzałem głową z najbliższej odległości sfinalizował wrzutkę z lewego skrzydła autorstwa Lucasa Mauragisa. Był to jedyny gol w tym spotkaniu, po którym nowozelandzki zespół zajmuje czwartą lokatę w tabeli australijskiej A-League. Co ciekawe, w przeciwnym zespole cały mecz rozegrał wypożyczony z Rakowa Częstochowa Jordan Courtney-Perkins.

Gol Zawady od 1:36

Po polskim starciu w niemieckiej 3. Lidze Adrian Małachowski będzie w zdecydowanie lepszym nastroju od Martina Kobylańskiego. Waldhof Mannheim Małachowskiego po dwóch golach Pascala Sohma i trafieniu w doliczonym czasie gry Dominika Kothera wygrał na swoim boisku z TSV München 1860, w składzie którego cały mecz zagrał Kobylański. Małachowski pojawił się na boisku w końcówce, jednak tuż przed końcowym gwizdkiem zdołał zanotować asystę przy bramce Kothera. Sytuacja obu drużyn w ligowej tabeli jest względnie komfortowa. TSV ma 30 punktów i jest szósty, a drużyna z Manheim dzięki sobotniej wygranej awansowała na siódmą pozycję i zbliżyła się do swojego ostatniego rywala na jeden punkt.

Podsumowanie występów polskich zawodników (14 stycznia)

Anglia

Łukasz Fabiański (West Ham United FC – Premier League) – 90 minut w przegranym 0:1 ligowym meczu z Wolverhampton.

Bartosz Białkowski (Millwall FC – Championship) – cały mecz na ławce. Millwall przegrał 0:1 w lidze z Middlesbrough.

Krystian Bielik (Birmingham City FC – Championship) – 85 minut w przegranym 2:4 ligowym meczu z Bristol City.

Michał Helik (Huddersfield Town AFC – Championship) – strzelił gola w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z Hull City. Zagrał cały mecz.

Przemysław Płacheta (Norwich City FC – Championship) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na wygrany 4:0 ligowy mecz z Preston North End.

Jakub Niemczyk (Burton Albion FC – League One) – poza kadrą meczową na przegrany 0:4 ligowy mecz z Shrewsbury Town.

Maksymilian Stryjek (Wycombe Wanderers FC – League One) – 90 minut w przegranym 0:1 ligowym meczu z Sheffield Wednesday.

Arabia Saudyjska

Grzegorz Krychowiak (Al-Shabab – Ekstraklasa) – 90 minut w bezbramkowo zremisowanym ligowym meczu z Al-Nassr.

Francja

Adam Buksa (RC Lens – Ligue 1) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na wygrany 1:0 ligowy mecz z Auxerre.

Karol Fila (RC Strasbourg – Ligue 1) – poza kadrą meczową na wygrany 2:1 ligowy mecz z Olympique Lyon.

Przemysław Frankowski (RC Lens – Ligue 1) – strzelił gola w wygranym 1:0 ligowym meczu z Auxerre. Zszedł z boiska w 90. minucie.

Łukasz Poręba (RC Lens – Ligue 1) – cały mecz na ławce. Lens wygrało w lidze 1:0 z Auxerre.

Hiszpania

Mateusz Bogusz (UD Ibiza – Segunda División) – strzelił gola w przegranym 1:2 ligowym meczu z Las Palmas. Zagrał cały mecz.

Holandia

Paweł Bochniewicz (sc Heerenveen – Eredivisie) – 90 minut w przegranym 0:2 ligowym meczu z AZ Alkmaar.

Przemysław Tytoń (FC Twente – Eredivisie) –

Irlandia Północna

Igor Rutkowski (Knockbreda FC – druga liga) – poza kadrą meczową na bezbramkowo zremisowany ligowy mecz z Loughgall. Polak czeka na debiut w nowym klubie, do którego został ostatnio wypożyczony.

Niemcy

Martin Kobylański (TSV München von 1860 – 3. Liga) – 90 minut w przegranym 1:3 ligowym meczu z SV Waldhof Mannheim.

Rafał Koczor (SC Rot-Weiss Essen – 3. Liga) – poza kadrą meczową na bezbramkowo zremisowany ligowy mecz z Hallescher. Czeka na debiut w pierwszym zespole.

Adrian Małachowski (SV Waldhof Mannheim – 3. Liga) – wszedł na boisko w 87. minucie wygranego 3:1 ligowego meczu z TSV München. Zaliczył asystę przy trzecim golu.

Sebastian Mrowca (SV Wehen Wiesbaden – 3. Liga) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał w lidze 1:0 z Elversbergiem.

Dominik Steczyk (Hallescher FC – 3. Liga) – 75 minut i żółta kartka w bezbramkowo zremisowanym ligowym meczu z SC Rot-Weiss Essen.

Nowa Zelandia

Oskar Zawada (Wellington Phoenix FC – australijska A-League) – strzelił gola w wygranym 1:0 ligowym meczu z Brisbane Roar FC. Grał do 90. minuty.

Turcja

Konrad Michalak (Konyaspor Kulübü – Ekstraklasa) – 64 minuty w przegranym 1:2 ligowym meczu z Beşiktaşem.

Patryk Szysz (İstanbul Başakşehir FK – Ekstraklasa) – wszedł na boisko w 88. minucie przegranego 0:1 ligowego meczu z Trabzonsporem.

Michał Nalepa (Sakaryaspor Kulübü – druga liga) – 88 minut w wygranym 1:0 ligowym meczu z Göztepe.

Jakub Szumski (Samsunspor Kulübü – druga liga) – 90 minut w wygranym 2:1 ligowym meczu z Altay.

Walia

Adrian Cieślewicz (The New Saints FC – Ekstraklasa) – wszedł na boisko w 71. minucie wygranego 7:0 meczu Pucharu Walii z Newtown.

Włochy

Dorian Ciężkowski (US Cremonese – Serie A) – poza kadrą meczową na przegrany 2:3 ligowy mecz z Monzą. Polak czeka na debiut w pierwszym zespole.

Paweł Dawidowicz (Hellas Verona – Serie A) – 66 minut i żółta kartka w przegranym 0:1 ligowym meczu z Interem.

Marcin Listkowski (US Lecce – Serie A) – cały mecz na ławce. Jego zespół zremisował w lidze 2:2 z AC Milan.

Mateusz Praszelik (Hellas Verona – Serie A) – poza kadrą meczową na przegrany 0:1 ligowy mecz z Interem.

Adrian Benedyczak (Parma Calcio 1913 – Serie B) – 90 minut w przegranym 0:4 ligowym meczu z Bari.

Thiago Cionek (Reggina – Serie B) – poza kadrą meczową na przegrany 0:1 ligowy mecz ze SPAL.

Bartłomiej Maliszewski (Parma Calcio 1913 – Serie B) – poza kadrą meczową na przegrany 0:4 ligowy mecz z Bari. Polak czeka na debiut w pierwszym zespole.

Patryk Peda (SPAL 2013 – Serie B) – 90 minut w wygranym 1:0 ligowym meczu z Regginą.

Przemysław Szymiński (Frosinone Calcio – Serie B) – cały mecz na ławce w wygranym 2:1 ligowym meczu z Modeną.

Szymon Fyda (FC Arzignano Valchiampo – Serie C) – wszedł na boisko w 80. minucie zremisowanego 1:1 ligowego meczu z Pro Sesto.

Mikołaj Reclaf (Piacenza Calcio – Serie C) –  cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał w lidze 1:0 z Feralpisalò.