Oko na rodaka: Dwa debiuty w Ligue 1. Premierowy gol Dawida Kownackiego

Przemysław Frankowski / fot. Mikołaj Barbanell (Piłkarski Świat)

Swoje debiuty w barwach nowych klubów występujących w Ligue 1 zanotowali Karol Fila i Przemysław Frankowski. Pierwszego w tym sezonie gola strzałem z rzutu karnego strzelił Dawid Kownacki. W słowackiej ekstraklasie zadebiutował natomiast wypożyczony z Górnika Zabrze Daniel Ściślak.

Francuska Ligue 1 w tym sezonie będzie wyjątkowo swojska. Do Radosława Majeckiego z AS Monaco, Arkadiusza Milika z Olympique Marsylia i wracającemu z wypożyczenia Marcina Bułki dołączyli Karol Fila i Przemysław Frankowski. Obaj w niedzielne popołudnie zadebiutowali w barwach nowych zespołów. Sprowadzony z MLS Frankowski pojawił się w barwach RC Lens w drugiej połowie, zmieniając w 66. minucie Deivera Machado. Jego zespół rozpoczął sezon od remisu 1:1 na wyjeździe ze Stade Rennes. Dużo więcej okazji do gry otrzymał Karol Fila, który spotkanie z Angers rozpoczął w wyjściowym składzie Strasbourga.  Ostatecznie jego drużyna na inaugurację przegrała u siebie 0:2, a sprowadzony z Lechii Gdańsk boczny obrońca zszedł z boiska w 75. minucie. Trzeci z potencjalnych polskich debiutantów Marcin Bułka spędził cały mecz na ławce OGC Nice-Côte d’Azur, do którego został wypożyczony z PSG.

Po raz pierwszy w wyjściowym składzie Fortuny Düsseldorf w tym sezonie wyszedł Dawid Kownacki. Jego zespół bardzo pewnie poradził sobie z piątoligowym VfL Oldenburg wygrywając na wyjeździe 5:0. Polski napastnik strzelił jednego gola, wykorzystując w 26. minucie rzut karny podyktowany za faul na Felixie Klausie. W drugiej połowie na boisku pojawił się także Jakub Piotrowski, a na ławce rezerwowych pozostał Adam Bodzek. W innym spotkaniu I rundy Pucharu Niemiec Marcin Kamiński zaliczył asystę przy jednej z bramek dla Schalke, które pewnie awansowało do kolejnej rundy.

Ciekawą ścieżkę rozwoju dla Aleksandra Paluszka i Daniela Ściślaka przygotował Górnik Zabrze. Obydwaj zawodnicy zostali wypożyczeni do występującego w słowackiej ekstraklasie FK Pohronie. Paluszek zadebiutował jeszcze w lipcu w spotkaniu ze Spartakiem Trnava. Ściślak został sprowadzony do klubu w ostatnich dniach, a pomimo tego znalazł się w wyjściowym składzie na mecz z MŠK Žilina. Pohronie przegrało na wyjeździe 1:3 z faworyzowanym rywalem, na ławce którego cały mecz spędził Jakub Kiwior. Paluszek i Ściślak z kolei zagrali pełne 90 minut.

Podsumowanie występów polskich zawodników (8 sierpnia)

Austria

Kamil Piątkowski (Red Bull Salzburg – Bundesliga) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał w lidze 1:0 z Austrią Wiedeń.

Dania

Kamil Grabara (FC København – Ekstraklasa) – 90 minut w wygranym 4:2 ligowym meczu z Brøndby.

Dawid Kurminowski (Århus GF – Ekstraklasa) – 90 minut w przegranym 0:2 ligowym meczu z Ålborg Boldspilklub.

Kamil Wilczek (FC København – Ekstraklasa) – wszedł na boisko w 72. minucie wygranego 4:2 ligowego meczu z Brøndby.

Francja

Marcin Bułka (OGC Nice-Côte d’Azur – Ligue 1) – cały mecz na ławce. Jego zespół bezbramkowo zremisował w lidze z Stade de Reims. Wypożyczony z PSG czeka na debiut w nowym klubie.

Karol Fila (RC Strasbourg – Ligue 1) – 75 minut w przegranym 0:2 ligowym meczu z Angers. Był to jego debiut w nowym klubie.

Przemysław Frankowski (RC Lens – Ligue 1) – wszedł na boisko w 66. minucie zremisowanego 1:1 ligowego meczu z Stade Rennais. Był to jego debiut w nowym klubie.

Arkadiusz Milik (Olympique de Marseille – Ligue 1) – poza kadrą meczową na ligowy mecz z Montpellier.

Kazachstan

Jacek Góralski (Kajrat Ałmaty – Ekstraklasa) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na wygrany 3:0 mecz Pucharu Kazachstanu z Żetysu Tałdykorgan.

Niemcy

Bartosz Białek (VfL Wolfsburg – Bundesliga) – z powodu kontuzji kolana poza kadrą meczową na wygrany po dogrywce 3:1 mecz Pucharu Niemiec z Preußen Münster.

Dennis Jastrzembski (Hertha BSC Berlin – Bundesliga) – wszedł na boisko w 80. minucie wygranego 1:0 meczu Pucharu Niemiec z Meppen.

Marcel Lotka (Hertha BSC Berlin – Bundesliga) – poza kadrą meczową na wygrany 1:0 mecz Pucharu Niemiec z Meppen.

Krzysztof Piątek (Hertha BSC Berlin – Bundesliga) – poza kadrą meczową na wygrany 1:0 mecz Pucharu Niemiec z Meppen.

Tymoteusz Puchacz (1.FC Union Berlin – Bundesliga) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał w Pucharze Niemiec 1:0 z Türkgücü München.

Paweł Wszołek (1.FC Union Berlin – Bundesliga) – poza kadrą meczową na wygrany 1:0 mecz Pucharu Niemiec z Türkgücü München

Adam Bodzek (Fortuna Düsseldorf – 2. Bundesliga) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał w Pucharze Niemiec 5:0 z VfL Oldenburg.

Marcin Kamiński (FC Schalke 04 – 2. Bundesliga) – 90 minut i asysta w wygranym 4:1 meczu Pucharu Niemiec z FC 08 Villingen.

Dawid Kownacki (Fortuna Düsseldorf – 2. Bundesliga) – strzelił gola w wygranym 5:0 meczu Pucharu Niemiec z VfB Oldenburg. Zagrał cały mecz.

Jakub Piotrowski (Fortuna Düsseldorf – 2. Bundesliga) – wszedł na boisko w 62. minucie wygranego 5:0 meczu Pucharu Niemiec z VfL Oldenburg.

David Blacha (SV Meppen 1912 – 3. Liga) – zszedł z boiska w doliczonym czasie gry przegranego 0:1 meczu Pucharu Niemiec z Herthą.

Martin Kobylański (Braunschweiger TSV Eintracht 1895 – 3. Liga) – wszedł na boisko w 81. minucie przegranego 1:2 meczu Pucharu Niemiec z HSV.

David Kopacz (FC Würzburger Kickers – 3. Liga) – 90 minut w przegranym 0:1 meczu Pucharu Niemiec z SC Freiburg.

Marcus Piossek (SV Meppen 1912 – 3. Liga) – poza kadrą meczową na przegrany 0:1 mecz Pucharu Niemiec z Herthą.

Rosja

Konrad Michalak (Achmat Grozny – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na przegrany 1:2 ligowy mecz z Rubinem Kazań.

Sebastian Szymański (Dinamo Moskwa – Ekstraklasa) – 90 minut w wygranym 2:1 ligowym meczu z CSKA Moskwa.

Rumunia

Kamil Wiktorski (FC Buzău – druga liga) – 90 minut w przegranym 0:1 ligowym meczu z Universitateą Cluj.

Słowacja

Jakub Kiwior (MŠK Žilina – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał w lidze 3:1 z FK Pohronie.

Aleksander Paluszek (FK Pohronie Žiar nad Hronom/Dolná Ždaňa – Ekstraklasa) – 90 minut w przegranym 1:3 ligowym meczu z MŠK Žilina.

Daniel Ściślak (FK Pohronie Žiar nad Hronom/Dolná Ždaňa – Ekstraklasa) – 90 minut w przegranym 1:3 ligowym meczu z MŠK Žilina. Był to jego debiut w nowym klubie.

Stany Zjednoczone

Jarosław Niezgoda (Portland Timbers – MLS) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na wygrany 3:2 ligowy mecz z Real Salt Lake.

Przemysław Tytoń (FC Cincinnati – MLS) – wszedł na boisko w 65. minucie zremisowanego 1:1 ligowego meczu z Orlando City SC

Szkocja

Maciej Dąbrowski (Hibernian FC – Premirership) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał w lidze 3:0 z Ross County.

Maksymilian Stryjek (Livingston FC – Premiership) – 90 minut w przegranym 1:2 ligowym meczu z Aberdeen.

Ukraina

Tomasz Kędziora (Dynamo Kijów – Ekstraklasa) – 69 minut w wygranym 2:1 ligowym meczu z Zorią Ługańsk.

Wyspy Owcze

Łukasz Cieślewicz (B68 Toftir – Ekstraklasa) – 90 minut w wygranym 2:1 ligowym meczu z EB/Streymur.

Chris Jastrzembski (B68 Toftir – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na wygrany 2:1 ligowy mecz z EB/Streymur.