Oko na rodaka: Drągowski z drugim obronionym karnym. Helik z kolejnym golem dla Barnsley

Drągowski

fiorentina.it

Drugi rzut karny w tym sezonie Serie A obronił Bartłomiej Drągowski. Po raz kolejny skutecznością w polu karnym rywala popisał się Michał Helik, który strzelił dzisiaj swojego czwartego gola w tym sezonie. W Grecji Karol Świderski asystą dołożył cegiełkę do kolejnej wygranej PAOK-u.

W dzisiejszym spotkaniu Fiorentiny z Cagliari Bartłomiej Drągowski obronił piąty rzut karny podczas swojej przygody we włoskiej Serie A. Była to druga tego typu interwencja Polaka w tym sezonie. 23-letni bramkarz w 37. minucie spotkania popisał się świetną interwencją przy strzale z jedenastu metrów João Pedro. Jedenastka została podyktowana za faul Igora Júlio właśnie na João Pedro. Zespół z Florencji ostatecznie wygrał 1:0 po golu Dušana Vlahovicia. Drągowski zagrał cały mecz, podobnie jak występujący na środku obrony Cagliari Sebastian Walukiewicz.

Mało kto spodziewał się, że najlepszym polskim strzelcem w Anglii będzie sprowadzony z Cracovii Michał Helik. Defensor występującego w Championship Barnsley do trzech goli strzelonych w lidze dołączył także trafienie w Pucharze Anglii. W dzisiejszym spotkaniu III rundy z czwartoligowym Tranmere Rovers Polak trafił do siatki rywali. W 59. minucie Helik wykończył strzałem głową dośrodkowanie Herbiego Kane’a z lewej strony pola karnego. Barnsley wygrało 2:0 z niżej notowanym rywalem i pewnym krokiem awansowało do kolejnej rundy pucharu.

Do siedmiu goli strzelonych w greckiej ekstraklasie Karol Świderski w niedzielnym spotkaniu z Vólos NPS dołożył drugą asystę w tym sezonie. Po dośrodkowaniu z rzutu rożnego w 66. minucie spotkania Polak przedłużył piłkę głową na dalszy słupek, gdzie Borisa Kleimana pokonał Islandczyk Sverrir Ingi Ingason. Zaraz po tym zagraniu Świderskiego zmienił sprowadzony do PAOK-u w ostatnich dniach Michael Krmenčík. Zespół z Salonik wygrał 3:1 i umocnił się na trzeciej pozycji w tabeli greckiej ekstraklasy.

Podsumowanie występów polskich zawodników (10 stycznia)

Anglia

Mateusz Klich (Leeds United FC – Premier League) – poza kadrą meczową na przegrany 0:3 mecz III rundy Pucharu Anglii z Crawley Town.

Jakub Moder (Brighton & Hove Albion FC – Premier League) – poza kadrą meczową na wygrany po rzutach karnych mecz III rundy Pucharu Anglii z Newport County. W regulaminowym czasie było 1:1.

Michał Helik (Barnsley FC – Championship) – 90 minut i gol w wygranym 2:0 meczu III rundy Pucharu Anglii z Tranmere Rovers.

Australia

Michał Janota (Central Coast Mariners FC – A-League) – mecz jego zespołu został przełożony.

Grecja

Karol Świderski (PAOK Saloniki – Ekstraklasa) – 67 minut i asysta w wygranym 3:1 ligowym meczu z Vólos NPS.

Hiszpania

Damian Kądzior (SD Eibar – La Liga) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał w lidze 1:2 z Levante.

Marcin Bułka (FC Cartagena – druga liga) – poza kadrą meczową na przegrany 0:3 ligowy mecz z Tenerife.

Mateusz Kania (CD Lealtad de Villaviciosa – Segunda División B) – cały mecz na ławce. Jego zespół bezbramkowo zremisował w lidze z UP Langreo.

Oskar Nowak (Getafe CF B – Segunda División B) – mecz jego zespołu został przełożony.

Holandia

Paweł Bochniewicz (sc Heerenveen – Eredivisie) – 90 minut w przegranym 1:3 ligowym meczu z Fortuną Sittard.

Niemcy

Rafał Gikiewicz (FC Augsburg – Bundesliga) – 90 minut w przegranym 1:4 ligowym meczu z VfB Stuttgart.

Robert Gumny (FC Augsburg – Bundesliga) – wszedł na boisko w 66. minucie przegranego 1:4 ligowego meczu z VfB Stuttgart.

Marcin Kamiński (VfB Stuttgart – Bundesliga) – poza kadrą meczową na wygrany 4:1 ligowy mecz z Augsburgiem.

Krzysztof Piątek (Hertha BSC Berlin – Bundesliga) – wszedł na boisko w 65. minucie przegranego 0:1 ligowego meczu z Arminią Bielefeld.

Dennis Jastrzembski (SC Paderborn 07 – 2. Bundesliga) – poza kadrą meczową na wygrany 2:1 ligowy mecz z Erzgebirge Aue.

Adrian Stanilewicz (SV Darmstadt 98 – 2. Bundesliga) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał w lidze 1:2 z Hannoverem 96.

Szkocja

Maksymilian Stryjek (Livingston FC – Premiership) – 90 minut w wygranym 3:1 ligowym meczu z Ross County.

Turcja

Daniel Łukasik (MKE Ankaragücü SK – Ekstraklasa) – 80 minut w przegranym 1:2 ligowym meczu z Başakşehirem.

Konrad Michalak (Çaykur Rizespor Kulübü – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego zespół zremisował w lidze 1:1 z Denizlisporem.

Radosław Murawski (Denizlispor Kulübü – Ekstraklasa) – 90 minut w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z Çaykur Rizespor Kulübü.

Michał Pazdan (MKE Ankaragücü SK – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na przegrany 1:2 ligowy mecz z Başakşehirem.

Artur Sobiech (Fatih Karagümrük SK – Ekstraklasa) – wszedł na boisku w 78. minucie wygranego 2:1 ligowego meczu z Konyasporem.

Włochy

Szymon Czyż (SS Lazio – Serie A) – poza kadrą meczową na wygrany 2:0 ligowy mecz z Parmą.

Paweł Dawidowicz (Hellas Verona FC – Serie A) – wszedł w przerwie wygranego 2:1 ligowego meczu z Crotone.

Bartłomiej Drągowski (ACF Fiorentina – Serie A) – obronił rzut karny w wygranym 1:0 ligowym meczu z Cagliari. Zagrał cały mecz.

Hubert Idasiak (SSC Napoli – Serie A) – poza kadrą meczową na wygrany 2:1 ligowy mecz z Udinese.

Arkadiusz Milik (SSC Napoli – Serie A) – poza kadrą meczową na wygrany 2:1 ligowy mecz z Udinese.

Arkadiusz Reca (Crotone FC – Serie A) – 90 minut i żółta kartka w przegranym 1:2 ligowym meczu z Hellasem.

Wojciech Szczęsny (Juventus FC – Serie A) – 90 minut w wygranym 3:1 ligowym meczu z Sassuolo.

Sebastian Walukiewicz (Cagliari Calcio – Serie A) – 90 minut w przegranym 0:1 ligowym meczu z Fiorentiną.

Nicola Zalewski (AS Roma – Serie A) – poza kadrą meczową na zremisowany 2:2 ligowy mecz z Interem.

Piotr Zieliński (SSC Napoli – Serie A) – zmieniony w doliczonym czasie gry wygranego 2:1 ligowego meczu z Udinese.

Szymon Matysiak (AS Livorno Calcio – Serie C) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał w lidze 0:2 z Pro Patria.