Oko na rodaka: Czteropak Lewandowskiego i dublet Świderskiego

FIFA

twitter.com/fcbayern

Tutaj nie ma żadnych wątpliwości. Wydarzeniem dnia są cztery bramki strzelone w Bundeslidze przez Roberta Lewandowskiego. Prócz niego gole dla swoich drużyn strzeliło dwóch Polaków, którzy weszli na boisko z ławki – Karol Świderski i Patryk Klimala. Dodatkowo pierwsze występy w nowych klubach zaliczyli Dominik Furman i Kamil Grabara.

W niedzielny wieczór Monachium było jeszcze bardziej polskie niż zwykle. W 40. minucie strzał głową Roberta Lewandowskiego świetnie obronił Alexander Schwolow. Do odbitej piłki doszedł Serge Gnabry, który dograł do kapitana reprezentacji Polski, a ten za drugim razem już się nie pomylił. Sześć minut po przerwie “Lewy” wyprowadził drugi cios Hercie Berlin. Po dograniu Chrisa Richardsa z prawej strony boiska Lewandowski świetnie przyjął piłkę, gubiąc od razu rywala i sprytnie zmieścił piłkę przy dłuższym słupku bramki gości z Berlina. Po stracie dwóch bramek Hertha wzięła się do roboty, stosunkowo szybko strzelając kontaktową bramkę. W 68. minucie na boisko wszedł Krzysztof Piątek, który już trzy minuty później asystował przy wyrównującej bramce autorstwa Matheusa Cunhy. W polskim pojedynku ostatnie słowo należało jednak do Lewandowskiego. Po dograniu Thomasa Müllera napastnik Bayernu z bliska skierował piłkę do bramki. Sytuacja na Allianz Arenie zmieniała się jak w kalejdoskopie. W 88. minucie bramkę na 3:3 strzelił wprowadzony chwilę wcześniej z ławki rezerwowych Jessic Ngankam. Spokojnie. To nie był koniec. W doliczonym czasie gry Maximilian Mittelstädt sfaulował w polu karnym Lewandowskiego, a Polak skutecznie (jak zwykle) wykorzystanym rzutem karnym dał Bayernowi trzy punkty. Dla porządku – “Lewy” w tym sezonie strzelił pięć bramek na poziomie Bundesligi.

Celtic w spotkaniu z Saint Johnstone FC męczył się niemiłosiernie, nie potrafiąc strzelić gola na terenie dużo słabszego rywala. Swój zespół z opresji w doliczonym czasie gry wyciągnął w doliczonym czasie gry Leigh Griffiths. Chwilę później szkockim kibicom swoją postawą zaimponował Patryk Klimala. Polski napastnik, który pojawił się na boisku w 59. minucie meczu, został powalony przez rywala tuż przed polem karnym. Klimala nie chciał jednak czekać na reakcję arbitra, momentalnie się pozbierał i mocnym strzałem przypieczętował zwycięstwo 2:0 Celticu strzelając tym samym swojego trzeciego gola w tym sezonie szkockiej ekstraklasy.

Jeszcze lepsze wejście zanotował Karol Świderski. Polski napastnik wszedł na boisko w 81. minucie, a w samej końcówce strzelił dwie bramki pieczętując tym samym zwycięstwo PAOK-u nad OFI Kreta. Dla Świderskiego są to bardzo cenne gole, zwłaszcza jeżeli weźmiemy pod uwagę, że Polak ostatnio nie ma pewnego miejscu w jedenastce PAOK-u. Na niekorzyść Polaka działa także sprowadzenie do klubu dobrze znanego z gry w Lechii Gdańsk Antonio Čolaka. Otwierając swoje konto strzeleckie w tym sezonie greckiej ekstraklasy Świderski pokazał, że tanio skóry nie sprzeda.

Do czwartej kolejki ligowej Dominik Furman musiał czekać na debiut w tureckim Gençlerbirliği. Okoliczności jego występu były całkiem niezłe  – mecz z utytułowanym, ale zmagającym się ze swoimi problemami Beşiktaşem. Występujący ostatnio w Wiśle Płock środkowy pomocnik znalazł się w wyjściowym składzie swojego zespołu, a w 8. minucie zaliczył asystę przy bramce Rumuna Bogdana Stancu. Polak posłał bardzo dobre dośrodkowanie z prawej strony boiska, które Stancu wykończył równie dobrym strzałem głową. Był to jedyny gol w tym spotkaniu, dzięki któremu Gençlerbirliği wygrał pierwszy mecz w tym sezonie. Furman został zmieniony w 68. minucie meczu.

Analizując seniorską karierę Kamila Grabary wydaje się, że jego najlepszy okres przypada na półroczny pobyt w duńskim Århus GF. Po średnio udanej przygodzie na wypożyczeniu do Huddersfield Liverpool postanowił ponownie wypożyczyć polskiego bramkarza do AGF. Dzisiaj 21-letni bramkarz zagrał cały mecz, oficjalnie pieczętując tym samym powrót do Århus. Jego zespół w meczu 4. kolejki tamtejszej ekstraklasy zremisował na wyjeździe 1:1 z miejscowym Ålborgiem.

Dziesięć minut wystarczyło Dariuszowi Formelli, by rozstrzygnąć losy meczu z rezerwami Portland Timbers. Po czterech minutach Polak miał na koncie już dwie bramki. W 2. minucie Wilijan Biżew wykorzystał błąd bramkarza rywali i dograł do Formelli, który popisał się ładnym technicznym uderzeniem. Równie ładnym strzałem Polak popisał się chwilę później. Ze środka na lewe skrzydło Formelli piłkę dograł Rodrigo López, a 24-latek sprytną podcinką podwyższył wynik meczu. Na dokładkę, Polak w 9. minucie zaliczył asystę przy bramce Jaime Villarreala. Po tym meczu Formella powiększył swój dorobek strzelecki do ośmiu bramek strzelonych w tym sezonie USL. Jego zespół zapewnił sobie również awans do fazy play off. W ćwierćfinale konferencji zachodniej Sacramento Republic zmierzy się z Phoenix Rising.

Ponad miesiąc od debiutu w niemieckim drugoligowym FC Würzburger Kickers David Kopacz zaliczył swoją pierwszą asystę w nowym zespole. W zremisowanym 2:2 ligowym meczu z Greuther Fürth były piłkarz Górnika Zabrze w 2. minucie dograł piłkę do Roberta Herrmanna, który wyprowadził Würzburger Kickers na prowadzenie. Asystę w meczu rosyjskiej ekstraklasy dla Dinama Moskwa zaliczył Sebastian Szymański.

Podsumowanie występów polskich zawodników (4 października)

Anglia

Jan Bednarek (Southampton FC – Premier League) – 90 minut w wygranym 2:0 ligowym meczu z WBA.

Łukasz Fabiański (West Ham United FC – Premier League) – 90 minut w wygranym 3:0 ligowym meczu z Leicester City.

Kamil Grosicki (West Bromwich Albion FC – Premier League) – poza kadrą meczową na przegrany 0:2 ligowy mecz z Southampton. Polak jest już na zgrupowaniu reprezentacji.

Cypr

Patryk Procek (AEL Limassol – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał w lidze 0:3 z Omónią.

Dania

Kamil Grabara (Århus GF – Ekstraklasa) – 90 minut w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z Ålborgiem. Był to jego pierwszy mecz po powrocie do klubu.

Kamil Wilczek (FC København – Ekstraklasa) – 51 minut w wygranym 3:2 ligowym meczu z FC Nordsjælland.

Francja

Radosław Majecki (AS Monaco FC – Ligue 1) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał w lidze 0:1 z Stade Brestois 29.

Grecja

Damian Szymański (AEK Ateny – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na przegrany 0:1 ligowy mecz z Atrómitosem. Polak wrócił już do treningów po urazie i zabiegu stopy.

Karol Świderski (PAOK Saloniki – Ekstraklasa) – dwa gole w wygranym 3:0 ligowym meczu z OFI. Polak wszedł na boisko w 81. minucie.

Hiszpania

Marcin Bułka (FC Cartagena – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na wygrany 2:1 ligowy mecz z CD Lugo. Wypożyczony z PSG bramkarz czeka na debiut w nowym klubie.

Kazachstan

Jacek Góralski (Kajrat Ałmaty – Ekstraklasa) – 90 minut w wygranym 3:0 ligowym meczu z Astaną.

Konrad Wrzesiński (Kajrat Ałmaty – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał w lidze 3:0 z Astaną.

Piotr Grzelczak (FK Atyrau – druga liga) – 72 minuty w wygranym 1:0 ligowym meczu z Akżajykiem Uralsk.

Niemcy

Bartosz Białek (VfL Wolfsburg – Bundesliga) – cały mecz na ławce. Jego zespół bezbramkowo zremisował w lidze z Augsburgiem.

Rafał Gikiewicz (FC Augsburg – Bundesliga) – 90 minut w bezbramkowo zremisowanym ligowym meczu z Wolfsburgiem.

Robert Gumny (FC Augsburg – Bundesliga) – cały mecz na ławce. Jego zespół bezbramkowo zremisował w lidze z Wolfsburgiem.

Robert Lewandowski (FC Bayern München – Bundesliga) – strzelił cztery bramki w wygranym 4:3 ligowym meczu z Herthą. Zagrał cały mecz i dostał żółtą kartkę.

Krzysztof Piątek (Hertha BSC Berlin – Bundesliga) – wszedł na boisko w 68. minucie, zaliczył asystę i dostał żółtą kartkę w przegranym 3:4 ligowym meczu z Bayernem.

Adam Bodzek (Fortuna Düsseldorf – 2. Bundesliga) – 67 minut i żółta kartka w przegranym 1:2 ligowym meczu z Holstein Kiel.

David Kopacz (FC Würzburger Kickers – 2. Bundesliga) – 90 minut i asysta w zremisowanym 2:2 ligowym meczu z SpVgg Greuther Fürth.

Dawid Kownacki (Fortuna Düsseldorf – 2. Bundesliga) – wszedł na boisko w 67. minucie przegranego 1:2 ligowego meczu z Holstein Kiel. Polski napastnik dostał żółtą kartkę.

Jakub Piotrowski (Fortuna Düsseldorf – 2. Bundesliga) – wszedł na boisko w 67. minucie przegranego 1:2 ligowego meczu z Holstein Kiel.

Portugalia

Paweł Kieszek (Rio Ave FC – Ekstraklasa) – 90 minut w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z FC Famalicão.

Rosja

Grzegorz Krychowiak (Łokomotiw Moskwa – Ekstraklasa) – 90 minut w wygranym 2:1 ligowym meczu z FK  Chimki.

Maciej Rybus (Łokomotiw Moskwa – Ekstraklasa) – 90 minut w wygranym 2:1 ligowym meczu z FK  Chimki.

Sebastian Szymański (Dinamo Moskwa-  Ekstraklasa) – zaliczył asystę w wygranym 2:0 ligowym meczu z FK Krasnodar. Polak został zmieniony w doliczonym czasie gry.

Rumunia

Grzegorz Sandomierski (CFR Cluj – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na zremisowany 1:1 ligowy mecz z FC Viitorul Constanța.

Stany Zjednoczone

Adam Buksa (New England Revolution – MLS) – wszedł na boisko w 63. minucie bezbramkowo zremisowanego ligowego meczu z Nashville SC.

Przemysław Frankowski (Chicago Fire – MLS) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na zremisowany 2:2 ligowy mecz z Impact Montreal.

Jarosław Niezgoda (Portland Timbers – MLS) – mecz jego zespołu został przełożony.

Kacper Przybyłko (Philadelphia Union – MLS) – 90 minut w przegranym 1:2 meczu ligowym z Toronto FC.

Przemysław Tytoń (FC Cincinnati – MLS) – 90 minut w przegranym 0:2 ligowym meczu z Minnesota United FC.

Dariusz Formella (Sacramento Republic FC – USL) – strzelił dwie bramki i zaliczył asystę w wygranym 4:0 ligowym meczu z rezerwami Portland Timbers. Zagrał cały mecz.

Szkocja

Patryk Klimala (Celtic FC – Premiership) – strzelił gola w wygranym 2:0 ligowym meczu z Saint Johnstone FC. Wszedł na boisko w 59. minucie.

Turcja

Dominik Furman (Gençlerbirliği SK – Ekstraklasa) – 68 minut i asysta w wygranym 1:0 ligowym meczu z Beşiktaşem. Był to jego debiut w nowym klubie.

Radosław Murawski (Denizlispor Kulübü – Ekstraklasa) – wszedł na boisko w 73. minucie bezbramkowo zremisowanego ligowego meczu z Konyasporem.

Jakub Kosecki (Adana Demirspor Kulübü – druga liga) – poza kadrą meczową na zremisowany 0:0 ligowy mecz z Adanasporem.

Ukraina

Tomasz Kędziora (Dynamo Kijów – Ekstraklasa) – 90 minut w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z Zorią Ługańsk.

Włochy

Paweł Dawidowicz (Hellas Verona FC – Serie A) – poza kadrą meczową na przegrany 0:1 ligowy mecz z Parmą.

Kamil Glik (Benevento Calcio – Serie A) – 90 minut w wygranym 1:0 ligowym meczu z Bologną.

Hubert Idasiak (SSC Napoli – Serie A) – mecz jego zespołu się nie odbył. Napoli nie przyjechało do Turynu na mecz z Juventusem z powodu nałożonej kwarantanny.

Arkadiusz Milik (SSC Napoli – Serie A) – mecz jego zespołu się nie odbył. Napoli nie przyjechało do Turynu na mecz z Juventusem z powodu nałożonej kwarantanny.

Łukasz Skorupski (Bologna FC 1909 – Serie A) – 90 minut w przegranym 0:1 ligowym meczu z Benevento.

Wojciech Szczęsny (Juventus FC – Serie A) – mecz jego zespołu się nie odbył. Napoli nie przyjechało do Turynu na mecz z Juventusem z powodu nałożonej kwarantanny.

Sebastian Walukiewicz (Cagliari Calcio – Serie A) – 90 minut w przegranym 2:5 ligowym meczu z Atalantą.

Piotr Zieliński (SSC Napoli – Serie A) – mecz jego zespołu się nie odbył. Napoli nie przyjechało do Turynu na mecz z Juventusem z powodu nałożonej kwarantanny. Zieliński jest jednym z zawodników zakażonych koronawirusem.

Jakub Łabojko (Brescia Calcio – Serie B) – 84 minuty w przegranym 0:3 ligowym z Cittadellą.

Michał Lewandowski (Teramo Calcio – Serie C) – 90 minut w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z Bari.

Wyspy Owcze

Michał Przybylski (B36 Tórshavn – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał w lidze 6:2 z EB/Streymur.