Oko na rodaka: Bramki Jagiełły i Szymańskiego. Michalak i Wolsztyński debiutują w nowych klubach

Sebastian Szymański - Dynamo Moskwa

Trzeciego gola w tym sezonie dla Dinama Moskwa strzelił Sebastian Szymański. Premierowe trafienie oraz asystę w tegorocznej edycji Serie B zanotował Filip Jagiełło. Debiuty w nowych klubach zaliczyli również Konrad Michalak i Rafał Wolsztyński.

Sebastian Szymański notuje fenomenalny początek sezonu. Pomocnik, który otrzymał od Paulo Sousy powołanie na wrześniowe mecze eliminacji mistrzostw świata, w spotkanie z Lokomotiwem Moskwa strzelił swojego trzeciego gola w tym sezonie w barwach Dinama Moskwa. 22-latek kilka minut przed przerwą bardzo ładnym strzałem zza pola karnego wyprowadził swój zespół na prowadzenie. Po jego strzale złapany na wykroku Guilherme Marinato nie miał szans na interwencję. Ostatecznie spotkanie to zakończyło się remisem 1:1. Szymański grał do 75. minuty, a po drugiej stronie boiska cały mecz zagrał Maciej Rybus. Obaj reprezentanci Polski zostali ukarani żółtymi kartonikami. W tabeli minimalnie lepsze jest Dinamo, które ma na koncie 13 punktów i jest wiceliderem. Łokomotiw z jednym punktem straty plasuje się tuż za podium.

W letnim okienku transferowym jednym z mniej oczywistych transferów polskiego zawodnika było przejścia Rafała Wolsztyńskiego z Arki Gdynia do fińskiego Seinäjoen JK. Dla 26-letniego pomocnika, który przez większość kariery grał w Górniku Zabrze, jest to pierwsza zagraniczna przygoda w karierze. Polak nie musiał długo czekać na debiut, bo zadebiutował w wygranym 4:0 ligowym spotkaniu z Haką. Wolsztyński w 83. minucie zmienił Ariela Ngueukama. Jego zespół po rozegraniu 16 spotkań zajmuje trzecie miejsce w ligowej tabeli.

Licznik goli i asyst w nowym sezonie włoskiej Serie B otworzył Filip Jagiełło. Wypożyczony po raz drugi z Genoi do Brescii pomocnik już w 9. minucie wyprowadził swój zespół na prowadzenie w spotkaniu z Cosenzą. W drugiej połowie Polak asystował przy golu na 4:0 autorstwa Toma Van De Looia. Brescia ostaecznie nie miała większych problemów z pokonaniem dużo słabszego rywala, strzelając mu aż pięć goli i tracąc tylko jednego. Gospodarze po dwóch kolejkach mają na koncie komplet punktów i żadnej straconej bramki. Jagiełło grał do 68. minuty, a na ławce Brescii pozostał Jakub Łabojko.

Na zakończenie dnia debiut w barwach Konyasporu zaliczył Konrad Michalak. Skrzydłowy, który do nowego klubu trafił na zasadzie transferu definitywnego z Achmatu Grozny, pojawił się na boisku w końcówce zremisowanego 1:1 ligowego meczu z Adaną Demirspor. Dla 23-latka jest to trzeci kolejny turecki klub, w którym będzie występował. Rundę wiosenną sezonu 2o19/20 spędził w MKE Ankaragücü SK, natomiast w poprzedniej kampanii strzelił dwie bramki dla Çaykur Rizespor Kulübü.

Podsumowanie występów polskich zawodników (27 sierpnia):

Anglia

Jakub Niemczyk (Burton Albion FC – League One) – poza kadrą meczową na zremisowany 1:1 ligowy mecz z Cheltenham Town.

Czechy

Bartosz Pikul (Slezský FC Opawa – druga liga) – poza kadrą meczową na przegrany 1:3 ligowy mecz z Duklą Praga.

Finlandia

Rafał Wolsztyński (Seinäjoen JK – Ekstraklasa) – wszedł na boisko w 83. minucie wygranego 4:0 ligowego meczu z FC Haka. Był to jego debiut w nowym klubie.

Irlandia Północna

Igor Rutkowski (Portadown F&A – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na zremisowany 1:1 ligowy mecz z Glenavon F&AC.

Niemcy

Patrick Schikowski (SC Verl 1924 – 3. Liga) – wszedł na boisko w 57. minucie zremisowanego 4:4 ligowego meczu z Hallescher FC.

Rosja

Rafał Augustyniak (Urał Jekaterynburg – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na zremisowany 1:1 ligowy mecz z Rostowem.

Grzegorz Krychowiak (FK Krasnodar – Ekstraklasa) – 90 minut w wygranym 2:0 ligowym meczu z Rubinem Kazań.

Maciej Rybus (Łokomotiw Moskwa – Ekstraklasa) – 90 minut i żółta kartka w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z Dinamem Moskwa.

Sebastian Szymański (Dinamo Moskwa – Ekstraklasa) – strzelił gola w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z Łokomotiwem Moskwa. Grał do 75. minuty i został ukarany żółtą kartką.

Słowacja

Aleksander Paluszek (FK Pohronie Žiar nad Hronom/Dolná Ždaňa – Ekstraklasa) – 90 minut i żółta kartka w przegranym 0:3 ligowym meczu z DAC Dunajská Streda.

Daniel Ściślak (FK Pohronie Žiar nad Hronom/Dolná Ždaňa – Ekstraklasa) – 90 minut w przegranym 0:3 ligowym meczu z DAC Dunajská Streda.

Turcja

Konrad Michalak (Konyaspor Kulübü – Ekstraklasa) – wszedł na boisko w 78. minucie zremisowanego 1:1 ligowego meczu z Adaną Demirspor. Był to jego debiut w nowym klubie.

Walia

Jakub Ojrzyński (Caernarfon Town FC – Ekstraklasa) – 90 minut w przegranym 0:2 ligowym meczu z Newtown AFC.

Węgry

Lukas Klemenz (Budapest Honvéd FC – Ekstraklasa) – 90 minut w wygranym 3:1 ligowym meczu z Zalaegerszegi TE.

Włochy

Paweł Dawidowicz (Hellas Verona FC – Serie A) – wszedł na boisko w 75. minucie przegranego 1:3 ligowego meczu z Interem.

Łukasz Teodorczyk (Udinese Calcio – Serie A) – poza kadrą meczową na wygrany 3:0 ligowy mecz z Venezią.

Filip Jagiełło (Brescia Calcio – Serie B) – gol i asysta w wygranym 5:1 ligowym meczu z Cosenzą. Grał do 69. minuty.

Jakub Łabojko (Brescia Calcio – Serie B) – cały mecz na ławce. Jego drużyna wygrała w lidze 5:1 z Cosenzą.

Wyspy Owcze

Michał Przybylski (HB Tórshavn – Ekstraklasa) – 90 minut w zremisowanym 2:2 ligowym meczu z B36 Tórshavn.