Mistrz Kosowa wygrywa rundę wstępną eliminacji Ligi Mistrzów

Liga Mistrzów

Liga Mistrzów (Champions League) / fot. Mikołaj Barbanell (Piłkarski Świat)

W meczu rundy wstępnej Ligi Mistrzów mistrz Kosowa Feronikeli Drenas wygrał 2:1 z andorskim FC Santa Coloma i awansował do I rundy eliminacji Ligi Mistrzów.

W poprzedniej rundzie eliminacji do Ligi Mistrzów oba zespoły skromnie, jedną bramką pokonały swoich rywali. Feronikeli Drenas, będący gospodarzem całego turnieju eliminacyjnego, wygrali z gibraltarskim Lincoln Red Imps FC. FC Santa Coloma z kolei po wyrównanym spotkaniu i bramce Camochu wyeliminował SP Tre Penne z San Marino.

W drużynie mistrzów Kosowa wystąpił 23-letni urodzony w Rykach Jacek Troshupa. Posiadający polskie i kosowskie obywatelstwo zawodnik trafił do Feronikeli przed rokiem z Hetmana Zamość. W poprzednim sezonie kosowskiej ekstraklasy wystąpił w sześciu meczach.

W pierwszej połowie meczu zdecydowanie lepiej zaprezentowali się zawodnicy Feronikeli. Bramkarz Santa Coloma Eloy Casals miał wiele roboty.  W 9. minucie meczu Kastriot Rexha świetnie uderzył głową po dośrodkowaniu z rzutu rożnego, ale jeszcze lepszą, instynktowną interwencją popisał się Casals. Swoje szanse miał również Mevlan Zeka, lecz oba jego strzały poszybowały nad bramką Andorczyków.

Bardzo wiele działo się już kilka minut po wznowieniu gry po przerwie. W 48. minucie drugą żółtą i w konsekwencji czerwoną kartkę zobaczył obrońca gospodarzy Yll Hoxha. Już cztery minuty później goście z Andory objęli prowadzenie, bramkę strzelił Chus Sosa. Feronikeli odpowiedziało po sześciu minutach. Z prawej strony boiska dogrywał Përparim Islami, a jego podanie wykończył Mevlan Zeka.

Pomimo gry w osłabieniu piłkarze Feronikeli zdołali jeszcze w regulaminowym czasie gry przechylić szalę zwycięstwa na swoją korzyść. W 88. minucie po dograniu Astrita Fazliu bezcenną bramkę zdobył Kastriot Rexha.

Feronikeli Drenas zmierzy się w I rundzie eliminacji do Ligi Mistrzów z mistrzem Walii – The New Saints FC. Mecze te zostaną rozegrane 9 i 16 lub 17 lipca. FC Santa Coloma spada do Ligi Europy, gdzie w II rundzie eliminacji zmierzy się z innym spadkowiczem z Ligi Mistrzów, z przegranym dwumeczu FK Astana – CFR Cluj. Spotkania II rundy eliminacji LE odbędą się 25 lipca i 1 sierpnia.

28 czerwca 2019, runda wstępna eliminacji do Ligi Mistrzów, Prisztina (Stadiumi Fadil Vokrri)

Feronikeli Drenas – FC Santa Coloma 2:1 (0:0)

Mevlan Zeka 58, Kastriot Rexha 88 – Chus Sosa 52

Feronikeli: Jacek Troshupa – Përparim Islami, Arbër Prekazi, Lapidar Lladrovci, Yll Hoxha – Besmir Bojku (Arbër Potoku 90′), Albert Dabiqaj, Astrit Fazliu, Jean Carioca (Jetmir Topalli 67′) – Kastriot Rexha, Mevlan Zeka (Argjend Malaj 79′).

Santa Coloma: Eloy Casals – Moisés San Nicolás, Juanma Miranda, Andreu Ramos, Aleix Cisteró – Lorenzo Burón, Marc Rebés (Enric Pi 59′), Pedro, Chus Sosa (André Azevedo 82′) – Javi Camochu (Jordi Aláez 64′), Nicolás Medina.

Żółte kartki: Hoxha, Zeka, Jean Carioca, Topalli – Andreu Ramos, Javi Camochu, Rebés, Aláez, Nicolás Medina.

Sędzia: Emmanouíl Skoulás (Grecja).