bvb.de

W wielkim finale Pucharu Niemiec rozgrywanym na Olympiastadion w Berlinie Borussia Dortmund wygrała 2-1 z Eintrachtem Frankfurt. Bramki dla podopiecznych Thomasa Tuchela strzelali Ousmanne Dembélé i Pierre-Emerick Aubameyang. Rywale odpowiedzieli trafieniem Ante Rebicia. Cały mecz rozegrał Łukasz Piszczek, który zaliczył asystę dla swojego zespołu. Borussia wygrała Puchar Niemiec po raz pierwszy od 2011 roku.

Wyżej notowany i z pewnością faworyzowany Dortmund świetnie wszedł w to spotkanie. Już w 8. minucie Borussia objęła prowadzenie. Po prawej stronie boiska Łukasz Piszczek wypuścił do gry Ousmanne Dembélé. Młody Francuz ograł Jesúsa Vallejo i świetnym uderzeniem pokonał Lukáša Hrádecký’ego. Szybko stracona bramka nie podcięła skrzydeł Eintrachtowi. W 26. minucie przed świetną okazją stanął Ante Rebić. Chorwat nie wykorzystał błędu obrony Borussii przegrywając pojedynek z Bürkim. Zawodnik Eintrachtu  więcej szczęścia miał trzy minuty później. Rebić obsłużony świetnym podaniem Mijata Gaćinovicia pokonał szwajcarskiego bramkarza Borussi i wyrównał stan meczu.

Po tym jak Thomas Tuchel dokonał dwóch zmian w przerwie, wywnioskować można było, że szkoleniowiec Borussii nie był zadowolony z postawy swoich podopiecznych. Christian Pulisic zastąpił kontuzjowanego w pierwszej połowie Marco Reusa, a Gonzalo Castro zastąpił Marcela Schmelzera. Po wznowieniu gry Borussia miała wyraźną przewagę. Najlepszą okazję stworzył sobie Pierre-Emerick Aubameyang. Król strzelców Bundesligi otrzymał dośrodkowanie od świetnego dzisiaj Dembélé i próbował popularnymi nożycami pokonać bramkarza rywali. Eintracht przed stratą bramki uratował zawodnik drużyny z Frankfurtu, który wybił piłkę z linii bramkowej po fantastycznym uderzeniu Gabończyka.

Punkt zwrotny tego meczu nastąpił w 66. minucie. Piłkę w pole karne dogrywał Raphaël Guerreiro. Dopadł do niej wprowadzony z ławki Pulisic. Reprezentant USA próbował minąć Hrádecký’ego, który zatrzymał go nieprzepisowo. Deniz Aytekin słusznie podyktował rzut karny, a Fina ukarał żółtą kartką. Do piłki ustawionej na jedenastym metrze podszedł Aubameyang. 27-letni napastnik sprytną podcinką wyprowadził swój zespół na prowadzenie.

Eintracht po przerwie nie grał już tak otwartej piłki, to zawodnicy z Dortmundu przeważali na boisku. Po stracie bramki Eintracht starał się zmienić losy meczu, ale defensywa zespołu z Dortmundu nie popełniła błędu. Mecz rozstrzygnąć mógł Aubameyang, który w indywidualnej akcji próbował strzelić drugiego gola dzisiejszego wieczoru. Piłka po mocnym uderzeniu Gabończyka jedynie obiła spojenie bramki Eintrachtu. Eintracht w końcówce rzucił wszystkie siły do ataku, podopieczni Niko Kovaca nie zdołali zmienić losów meczu. Po końcowym gwizdku Łukasz Piszczek i jego koledzy mogli zacząć świętować kolejny sukces.

Eintracht Frankfurt 1-2 Borussia Dortmund

Ante Rebić 29 – Ousmanne Dembélé 8, Pierre-Emerick Aubameyang 67 (k)

Eintracht: 1. Lukáš Hrádecký – 22. Timothy Chandler (72, 14. Alexander Meier), 15. Michael Hector, 19. David Abraham, 5. Jesús Vallejo, 6. Bastian Oczipka – 10. Marco Fabián (79, 7. Danny Blum), 25. Slobodan Medojević (56, 33. Taleb Tawatha), 11. Mijat Gaćinović, 17. Ante Rebić – 9. Haris Seferović.

Borussia: 38. Roman Bürki – 26. Łukasz Piszczek, 5. Marc Bartra (76, 37. Eric Durm), 25. Sokratis Papastathopoulos, 13. Raphaël Guerreiro, 29. Marcel Schmelzer (46, 27. Gonzalo Castro) – 7. Ousmanne Dembélé, 28. Matthias Ginter, 23. Shinji Kagawa – 17. Pierre-Emerick Aubameyang, 10. Marco Reus (46, 22. Christian Pulisic).

żółte kartki: Gaćinović, Hrádecký, Abraham, Rebić – Dembélé.

sędziował: Deniz Aytekin.