Chelsea

Chelsea, jako siódma drużyna, zapewniła sobie awans do 1/8 finału Ligi Mistrzów. W meczu piątej kolejki fazy grupowej londyńczycy pokonali na wyjeździe Qarabağ Ağdam 4:0. Cały mecz w barwach mistrza Azerbejdżanu rozegrał Jakub Rzeźniczak.

Sytuacja w grupie C po czterech kolejkach była dość klarowna. Prowadząca Roma i mająca o punkt mniej Chelsea miały bezpieczną przewagę nad pozostałą dwójką rywali i były bliskie wywalczenia awansu do kolejnej rundy. Jako pierwsi przed taką szansą stanęli mistrzowie Anglii, którzy byli zdecydowanym faworytem starcia z Qarabağem Ağdam.

Początek spotkania był zaskakująco wyrównany. Żadna z drużyn nie potrafiła osiągnąć wyraźnej przewagi. Na próby Cesca Fàbregasa i Williana odpowiadali Richard Almeida i Míchel, ale ich strzały były niecelne. Przełomowy moment nastąpił w 19. minucie. Wtedy to, Rashad Sadygov sfaulował we własnym polu karnym Williana, za co obejrzał czerwoną kartkę. Po chwili rzut karny na gola zamienił Eden Hazard, otwierając wynik meczu.
Od tego momentu goście przejęli zdecydowaną kontrolę nad przebiegiem gry. Podopieczni Antonio Conte stwarzali kolejne sytuacje i po jednej z nich – w 37. minucie – podwyższyli prowadzenie. Dwójkową wymianę podań pomiędzy Edenem Hazardem a Willianem wykończył ten drugi i Chelsea prowadziła do przerwy 2:0.

Po zmianie stron “The Blues” w dalszym ciągu byli stroną przeważającą. Celne strzały na bramkę mistrzów Azerbejdżanu oddawali Hazard i Pedro, ale między słupkami gospodarzy dobrze spisywał się Ibrahim Šehić.
W 72. minucie bośniacki bramkarz niewiele mógł już zrobić. Chwilę wcześniej Willian znów został nieprzepisowo zatrzymany w polu karnym rywali i arbiter po raz drugi był zmuszony podyktować rzut karny dla Chelsea. Tym razem winowajcą był Gara Garayev, a z jedenastu metrów do siatki trafił Cesc Fàbregas.
Na tym strzelanie mistrzów Anglii w Baku się nie skończyło. W 78. minucie pojedynek sam na sam z Šehiciem przegrał Álvaro Morata, ale siedem minut później skuteczniejszy od swojego kolegi był Willian. Brazylijczyk wykorzystał podanie Pedro i strzałem zza pola karnego zdobył swoją drugą bramkę w tym meczu i, jak się później okazało, ustalił tym samym wynik spotkania.