Liga Narodów: Brąz dla Anglii

twitter.com/UEFAEURO

Reprezentacja Anglii zajęła trzecie miejsce w pierwszej edycji Ligi Narodów. W niedzielnym meczu w Guimarães, podopieczni Garetha Southgate’a pokonali po rzutach karnych Szwajcarię. W regulaminowym czasie gry, jak i w dogrywce, bramki nie padły.

Faworytem do brązowego medalu pierwszej edycji Ligi Narodów wydawali się być Anglicy. Warto jednak zaznaczyć, iż starcie o trzecie miejsce traktowali oni w kategoriach porażki. Nie jest bowiem tajemnicą, iż podopieczni Garetha Southgate’a mierzyli w najwyższe cele. Przegrany bój z Holandią, a zwłaszcza jego dramatyczne okoliczności, niewątpliwie podłamały Anglików. Ich brak motywacji, w połączeniu ze zmęczeniem po 120-minutowym meczu półfinałowym, sprawiał, iż Szwajcarzy nie stali na straconej pozycji.

Kibice nie zdążyli jeszcze wygodnie rozsiąść się na krzesełkach stadionu w Guimarães, a już zobaczyli pierwszą groźną akcję ze strony reprezentacji Anglii. Harry Kane próbował sprytnym uderzeniem przelobować wysuniętego Yanna Sommera, ale piłka trafiła w poprzeczkę. Kilka minut później w dogodnej sytuacji znalazł się także Raheem Sterling. Skrzydłowy Manchesteru City z niewielkiej odległości uderzył jednak wprost w szwajcarskiego bramkarza.
Po mocnym początku, Synowie Albionu nieco spuścili z tonu. Inicjatywę przejęli podopieczni Vladimira Petkovicia, ale niewiele z tego wynikało. Szwajcarzy potrafili przeprowadzać składne akcje na połowie rywala, ale z reguły były one wieńczone niecelnymi strzałami. Anglicy natomiast atakowali rzadziej, ale znacznie groźniej. W końcówce pierwszej odsłony po raz kolejny byli bliscy zdobycia bramki. Trent Alexander-Arnold precyzyjnie dośrodkował na głowę Dele Alliego, ale po jego strzale piłka poszybowała nad poprzeczką.

Od początku drugiej połowy gra się nieco ożywiła. Po upływie niespełna dziesięciu minut od wznowienia gry, bliski strzelenia gola samobójczego był Fabian Schär. Obrońca Newcastle przeciął dośrodkowanie z lewej flanki, a zmierzającą do bramki piłkę, na słupek sparował Sommer. W odpowiedzi na strzał z dystansu zdecydował się Granit Xhaka. Z jego uderzeniem poradził sobie jednak Jordan Pickford.
Niestety, podobnie jak miało to miejsce w pierwszej połowie, wraz z upływem czasu na boisku działo się coraz mniej. Piłkarze obydwu drużyn raczej nie forsowali tempa, a w ich grze było mnóstwo chaosu. W końcówce regulaminowego czasu gry, w kibicach odżyły nadzieje, iż nie będą oni musieli katować swoich oczu dodatkowymi trzydziestoma minutami tego wątpliwego widowiska. Po dośrodkowaniu Raheema Sterlinga i uderzeniu Dele Alliego w poprzeczkę, piłkę do siatki skierował Callum Wilson. Po analizie VAR, arbiter uznał jednak, iż napastnik Bournemouth faulował i gol ostatecznie nie został uznany. Do wyłonienia brązowego medalisty konieczna była zatem dogrywka.

W niej stroną dominującą byli Anglicy, którzy stwarzali zagrożenie głównie za sprawą Alexandra-Arnolda. To po jego zagraniach bliscy strzelenia gola byli chociażby Alli i Sterling. Brakowało im jednak skuteczności, a jeśli już trafiali w światło bramki, to bardzo dobrze w dalszym ciągu spisywał się Sommer. W 117. minucie golkiper Borussii Mönchengladbach byłby bezradny wobec uderzenia Sterlinga bezpośrednio z rzutu wolnego. Helwetów od utraty gola uratowała jednak poprzeczka.

Do wyłonienia zwycięzcy potrzebna była pierwsza w historii Ligi Narodów seria rzutów karnych. Lepsi w egzekwowaniu jedenastek okazali się Anglicy, którzy zwyciężyli 6:5.

09.06.2019, mecz o 3. miejsce Ligi Narodów, Guimarães, Estádio D. Afonso Henriques

Szwajcaria – Anglia 0:0 k. 5:6