Liga Mistrzów: Valencia podnosi się z kolan i wygrywa na Stamford Bridge

valenciacf.com

Będąca w kryzysie Valencia niespodziewanie pokonała na wyjeździe Chelsea 1-0 w pierwszej kolejce fazy grupowej Ligi Mistrzów. Choć The Blues grali odważniej, stwarzali więcej sytuacji, i oddawali więcej strzałów, to Hiszpanie jadą do domu z tarczą.W końcówce meczu rzut karny zmarnował Ross Barkley.

Spotkanie na papierze zapowiadało się naprawdę nieźle. Po jednej stronie Chelsea – ekipa, która bardzo efektywnie operuje piłką, i mimo problemów jest jedną z najskuteczniejszych w Anglii. Ale też drużyna z ogromnymi problemami w defensywie: 11 straconych do tej pory bramek daje im niechlubny tytuł najsłabszej obrony Premier League. Po drugiej stronie Valencia, która przeszła ostatnio istne tornado związane z kontrowersyjnym zwolnieniem Marcelino, i która, podobnie jak Chelsea, jest groźna w ataku, ale elektryczna w obronie.

Piłkarze Chelsea, jak przystało na gospodarzy, od początku przejęli inicjatywę i dyktowali tempo gry. Już w pierwszych minutach zagrozili bramce Cillessena za sprawą strzałów Abrahama oraz Alonso. Ich zapędy zostały jednak szybko powstrzymane przez Francisa Cocquelin, ale nie w sposób, który chcielibyśmy oglądać. Francuz w bardzo niebezpieczny sposób powstrzymał rajd Masona Mounta. Anglik musiał opuścić boisko, a pomocnik Valencii obejrzał żółtą kartkę

Strata jednego z najlepszych zawodników nieco podcięła gospodarzom skrzydła, i mecz się wyrównał. Do słowa doszli Czeryszew, Parejo, i Rodrigo, którzy napędzili kilka niezłych ataków w stronę bramki Kepy. Z biegiem czasu podopieczni Franka Lamparda przejmowali kontrolę nad meczem, ale Valencia broniła się praktycznie bezbłędnie. Do przerwy utrzymał się więc wynik 0-0.

Druga połowa rozpoczęła się bardzo sennie. Nie po raz pierwszy w tym sezonie, Londyńczycy stracili nieco animuszu po powrocie na boisko. Hiszpanie za to nie bardzo kwapili się do odważniejszego wyjścia z własnej połowy. Po raz pierwszy serca kibiców zabiły mocniej dopiero w 62. minucie, kiedy to Marcos Alonso posłał świetny strzał z rzutu wolnego. Cillessen końcówkami palców zdołał skierować piłkę poza boisko.

Gospodarze grali zdecydowanie odważniej, ale to goście zdobyli bramkę. Rodrigo oszukał Abrahama przy wrzutce z rzutu wolnego, i zaskakującym uderzeniem zapakował piłkę do siatki nad głową Kepy. The Blues mieli świetną okazję by wyrównać na kilka chwil przed upływem 90 minut gry. Wass zablokował ręką strzał Abrahama, a sędzia po użyciu systemu VAR wskazał na “wapno”. Do piłki niespodziewanie podszedł nie Jorginho, który jest w Londynie etatowym wykonawcą rzutów karnych, a Ross Barkley. Anglik trafił w poprzeczkę i odebrał swojej drużynie szansę na punkt. Bliski wyrównania był w ostatniej minucie Christensen, ale jego strzał głową o centymetry minął się z bramką.

W drugim meczu grupy H Ajax pokonał Lille 3-0. Za dwa tygodnie londyńczycy zagrają z Lille, a Ajax zmierzy się w Hiszpanii z Valencią.