Liga Europa: Roma robi duży krok w kierunku awansu

AS Roma/Twitter

Rzymianie ograli Szachtar na Stadio Olimpico aż 3:0 i mogą z relatywnym spokojem patrzeć na spotkanie rewanżowe. Jednego z goli zdobył El Shaarawy, dla którego to pierwsze trafienie od powrotu do Romy.

W pierwszej połowie więcej sytuacji mieli właśnie Giallorossi. Z jednej z nich udało się zdobyć bramkę. W 23. minucie między dwóch obrońców gości wbił się Pedro. Prostopadłym zagraniem wypuścił Pellegriniego sam na sam z golkiperem drużyny z Doniecka. Kapitan Romy nie miał problemu z wykończeniem tej akcji i lekkim trąceniem futbolówki wpakował ją do siatki. W pierwszej części więcej goli już nie padło.

Drugą zaś lepiej zaczęli piłkarze Szachtara. Wyszli na nią bardzo zdeterminowani by odrobić jednobramkową stratę i kilka razy nie byli od tego dalecy. Pierwsze minuty z drugiej części należały zdecydowanie do nich, dość mocno stłamsili Rzymian pod ich własnym polem karnym. Gola jednak nie strzelili, Roma broniła się całkiem nieźle, a i Pau Lopez był dziś pewnym punktem między słupkami. Z biegiem czasu napór Ukraińców ustępował a do głosu zaczęli dochodzić gospodarze. Blisko gola był choćby Mayoral, który dostał znakomite podanie od Pellegriniego i wyszedł sam na sam z bramkarzem. Fatalnie przyjął jednak piłkę i wyrzucił się poza światło bramki.

Wreszcie prowadzenie po pięknym, indywidualnym rajdzie podwyższył Stephan El Shaarawy. Po zagraniu od Borjy Mayorala, Włoch rozpędził się, zatańczył pomiędzy dwoma obrońcami, a gdy znalazł się już oko w oko z Trubinem, podciął nad nim piłkę. Piękna akcja i pierwszy gol Włocha o egipskich korzeniach od powrotu do Romy. Trzecia bramka padła zaś kilka minut później, bo w 77. Nie udało się zdobyć “Faraonowi” doppietty, lecz po jego strzale piłka wyszła na rzut rożny. Ten z kolei dobrze wykonał Bryan Cristante, po czym bramkę głową, podobnie jak w ostatniej kolejce ligowej, zdobył Gianluca Mancini. To trafienie ustaliło wynik spotkania i daje naprawdę duże szanse na awans piłkarzom Romy. Rewanż odbędzie się za tydzień w Kijowie.

AS Roma 3 : 0 Szachtar Donieck

23′ Pellegrini, 73′ El Shaarawy, 77′ Mancini –