Liga Europy

Krzysztof Drobnik (Piłkarski Świat)

W meczach grupy G czwartej kolejki Ligi Europy Ajax Amsterdam pokonał Celtę Vigo, a Standard Liege okazał się lepszy od Panathinaikosu Ateny. Liderem tabeli pozostali wicemistrzowie Holandii.

Przed dwoma tygodniami oba starcia zakończyły się remisami. Sytuacja w tabeli się zatem nie zmieniła. Dzisiejsze spotkania były więc bardzo ważne dla końcowego układu sił w grupie. Szczególnie interesująco zapowiadał się pojedynek lidera z Amsterdamu z Celtą Vigo.
Początek meczu był bardzo wyrównany. Na boisku było sporo walki, brakowało za to sytuacji bramkowych. Wraz z upływem czasu zarysowywała się jednak coraz większa przewaga gospodarzy. Pierwszą dogodną okazję do zdobycia gola stworzyli sobie w 25. minucie. Strzał Kaspera Dolberga z trudem obronił Ruben Blanco.
Kilka minut przed końcem pierwszej połowy golkiper Celty był już bezradny. Dolberg wyprowadził Ajax na prowadzenie, wykorzystując zagranie Bertranda Traore.
Po zmianie stron obraz gry niewiele się zmienił. Wciąż przewaga należała do gospodarzy, czego efektem były kolejne bramki. W 68. minucie na listę strzelców wpisał się Hakim Ziyech, a kilka minut później na 3:0 podwyższył Amin Younes.
Mimo niekorzystnego rezultatu, przyjezdni nie składali broni i na dziesięć minut przed końcem udało im się wreszcie trafić do siatki. Bramkarza Ajaksu pokonał wprowadzony zaledwie chwilę wcześniej John Guidetti. Kilka minut później Celta strzeliła kontaktowego gola, a na listę strzelców wpisał się inny rezerwowy – Iago Aspas.
To było jednak wszystko, na co było stać tego wieczoru hiszpańską drużynę. Ajax utrzymał prowadzenie do końca spotkania i zapisał na swoim koncie cenne trzy punkty.

Żółte kartki:
Schone, Sanchez, Sinkgraven, Klaassen (Ajax) – Mallo, Radoja, Guidetti (Celta)

Ajax: Onana – Veltman, Sanchez, Riedewald, Sinkgraven – Schone, Ziyech (77′, Gudelj), Klaassen – Traore, Younes, Dolberg (83′, Cassierra).
Celta: Blanco – Mallo, Gomez, Fontas, Planas – Radoja, Diaz, Sene (72′, Aspas) – Lemos (54′, Wass), Bongonda, Rossi (78′, Guidetti).

W drugim meczu tej grupy zmierzyły się ekipy Panathinaikosu Ateny i Standardu Liege. Obie drużyny potrzebowały punktów, aby przedłużyć swoje szanse na wyjście z grupy. Lepsi okazali się goście z Belgii, którzy wygrali w Atenach 3:0. W zwycięskiej drużynie cały mecz rozegrał znany z występów w Legii Warszawa Orlando Sa.

Panathinaikos Ateny – Standard Liege 0:3 (0:0)
0:1 – 62′ – Ibrahima Cisse
0:2 – 76′ – Ishak Belfodil
0:3 – 90+3′ – Ishak Belfodil

M’Poku, Ivanov, Moledo (Panathinaikos) – Sa, Fai (Standard)