LE: Dynamo rozbiło Everton! Anglia poza pucharami!

uefa.com

W rewanżowym meczu 1/8 finału Ligi Europy Dynamo Kijów pewnie pokonało Everton Liverpool 5:2. Jedną z bramek dla gospodarzy zdobył reprezentant Polski Łukasz Teodorczyk, który wyszedł na boisko w pierwszym składzie i grał do 75. minuty.

Po blamażu angielskich drużyn w Lidze Mistrzów Everton został jedynym przedstawicielem Anglii w europejskich pucharach. W pierwszym meczu rozegranym w Liverpoolu co prawda pokonali Dynamo, ale wynik 2:1 nie dawał dużego komfortu przed dzisiejszym rewanżem.

Gospodarze mieli do odrobienia jednobramkową stratę z Liverpoolu i od pierwszych minut zaatakowali. Bardzo aktywni byli szczególnie skrzydłowi Oleg Gusiew i Andrij Jarmolenko. Ten drugi w 21. minucie popisał się pięknym uderzeniem zza pola karnego i otworzył wynik meczu.
Stracony gol pobudził do ataków ekipę z Liverpoolu. W 25. minucie piłka po strzale Rossa Barkleya trafiła w słupek, ale cztery minuty później Dynamo nie miało już tyle szczęścia. Do remisu doprowadził Romelu Lukaku.
Minęło sześć minut, a Dynamo ponownie objęło prowadzenie. Do siatki rywali trafił Łukasz Teodorczyk i stan dwumeczu został wyrównany.
Stan taki utrzymał się jednak zaledwie przez dwie minuty. Wtedy to prowadzenie Dynama podwyższył Miguel Veloso i stało się jasne, że kwestia awansu do ćwierćfinału zostanie rozstrzygnięta w regulaminowych 90 minutach.
Po bardzo emocjonującej pierwszej połowie Dynamo prowadziło z Evertonem 3:1.

Mimo korzystnego rezultatu Ukraińcy nie zamierzali ograniczać się do defensywy i od początku drugiej odsłony wciąż byli stroną przeważającą. W 56. minucie przyniosło to efekt w postaci czwartego gola, którego autorem był Oleg Gusiew.
To jednak wciąż nie ostudziło zapędów piłkarzy Dynama, którzy usiłowali jeszcze dobić rywala. Dwadzieścia minut po golu Gusiewa na tablicy wyników pojawił się wynik 5:1, a na listę strzelców wpisał się Vitorino Antunes. Portugalski obrońca uczynił to w piękny sposób, popisując się strzałem w samo okienko z około trzydziestu metrów.
W 82. minucie gościom w końcu udało się strzelić drugiego gola. Po dośrodkowaniu z rzutu rożnego Leightona Bainesa piłkę do siatki skierował Phil Jagielka.
Na więcej już graczy Evertonu nie było dziś stać. Drużyna z Liverpoolu w kiepskim stylu pożegnała się z rozgrywkami Ligi Europy co oznacza, że w tym sezonie w europejskich pucharach nie zobaczymy już żadnego angielskiego zespołu.

Dynamo Kijów – Everton Liverpool 5:2 (3:1)
Gol 1:0 – 21′ – Andrij Jarmolenko
Gol 1:1 – 29′ – Romelu Lukaku
Gol 2:1 – 35′ – Łukasz Teodorczyk
Gol 3:1 – 37′ – Miguel Veloso
Gol 4:1 – 56′ – Oleg Gusiew
Gol 5:1 – 76′ – Vitorino Antunes
Gol 5:2 – 82′ – Phil Jagielka