LE: Chelsea zwycięzcą Ligi Europy!

Dziś w Baku rozegrano finał Ligi Europy, w którym Chelsea mierzyła się z Arsenalem. Mecz zakończył się zwycięstwem ekipy Maurizio Sarriego 4:1. The Blus wykorzystali swoje okazje między 45, a 60 minutą definitywnie zamykając szansę Kanonierom na ostateczny triumf.

Już od pierwszych minut Chelsea chciała wprowadzić swój styl gry jaki prezentują na codzień – futbol krótkich podań na małej przestrzeni. Początkowo obie ekipy badały się wzajemnie, nie chciały zbyt pochopnie popełnić błędu. Pierwszą dogodną okazję na gola miał Aubameyang. Wcześniej świetnie w pole karne wszedł Ainsley Maitland-Niles próbując dograć piłkę do napastnika, lecz szybszy był Kepa. Golkiper wypiąstkował co prawda piłkę, ale zrobił to na tyle nieudolnie, że mógł przyczynić się do straty gola. Na jego szczęście okazji nie wykorzystał Aubameyang. Widać było brak rytmu meczowego w szeregach obu ekip. Ostatni swój mecz Chelsea i Arsenal rozegrały 12. maja! Do tej pory panowały przygotowania właśnie do tego spotkania. Co prawda The Blues brali udział w sparingach, ale to nie było to samo z czym mierzyli się w lidze. W 18. minucie Alexandre Lacazette miał szansę na objęcie prowadzenia, ale upadł po starciu z Kepą. Arbiter na rzut karny się nie zdecydował. Wciąż brakowało płynnej gry, dokładnych podań. Zawodnicy dużo faulowali, grali dość nie czysto. Nie tego spodziewano się na pewno przed pierwszym gwizdkiem. Świetną sytuację na gola miał Olivier Giroud, ale jego strzał został zablokowany. Arsenal po kilku chwilach zaczął dochodzić do głosu. Zamknął swoich rywali we własnym polu karnym próbując przy tym przełamać mur stworzony przez Maurizio Sarriego. Kapitalne uderzenie zza szesnastki oddał Granit Xhaka, ale futbolówka przeleciała minimalnie nad poprzeczką. Jednak ostatnie słowo w końcówce pierwszej części należało do Chelsea. Swoje okazje mieli Azpilicueta oraz Emerson, ale w obu sytuacjach dobrze bronił Petr Čech. Stuprocentową okazję miał także Olivier Giroud, otrzymał prostopadłą piłkę i bez zastanowienia oddał strzał. I tym razem świetnie poradził sobie golkiper, grający dziś swój ostatni mecz. Do przerwy 0:0.

W drugiej połowie oba zespoły przeszły wreszcie do konkretów, a dokładnie to tylko jeden. To Chelsea napoczęła rywala i konsekwentnie szła dalej w swoich działaniach. W 49. minucie The Blues uśpili defensywę Arsenalu rzutem z autu. Chwilę później Emerson wrzucił piłkę do Giroud, a ten strzałem głową otworzył wynik. W 60. minucie po stracie Ainsley Maitlanda-Nilesa podopieczni Sarriego ruszyli z kontrą. Hazard znakomicie wszedł w pole karne, następnie podał do Pedro, a ten prostym strzałem pokonał Petra Čecha. Unai Emery chciał zareagować natychmiastowo wprowadzając dwóch nowych zawodników na plac gry. Jego plany częściowo pokrzyżował Maitland-Niles, który dopuścił się przewinienia w polu karnym. Do wykonania jedenastki podszedł Eden Hazard, pewnym uderzeniem pokonał Čecha. Arsneal był w dramatycznej sytuacji. Kanonierzy jednak nie składali broni. W 69. minucie Alex Iwobi w swoim drugim kontakcie z piłką strzelił kapitalnego gola z woleja. Kepa nie miał najmniejszych szans na jaką kolwiek interwencję. Jednakże Chelsea dość szybko zamknęła drogę do korzystnego wyniku Kanonierom i tym samym definitywnie potwierdziła, że puchar należy się im. Po stracie Pierre-Emericka Aubameyanga z akcją ruszył Olivier Giroud. Następnie dograł do wbiegającego Hazarda, a Belg bez problemu umieścił piłkę w siatce. Podopieczni Unaia Emerego grali już bez polotu, wiedzieli że nie mają szans na zdobycie trofeum. Szanse na gola miał jeszcze Alexandre Lacazette, ale świetnie w bramce spisał się Kepa. Mecz kończy się wynikiem 4:1.