Kuriozalne wystąpienie Gianniego Infantino przed startem mistrzostwa świata: Czuję się Katarczykiem…

fifa

W przeddzień mundialu, prezydent FIFA oskarżył zachodni świat o hipokryzję na temat przestrzegania praw człowieka w Katarze.

W niezwykłym monologu na konferencji prasowej w Doha, Gianni Infantino przemawiał przez prawie godzinę i z pasją bronił Kataru i organizacji turnieju na Bliskim Wschodzie. MŚ 2022 zostały przyćmione przez problemy w Katarze, w tym śmierć pracowników migrujących i traktowanie osób LGBT.

Szef FIFA powiedział, że narody europejskie powinny przepraszać za czyny popełnione w ich własnej historii, zamiast skupiać się na problemach Kataru. – Dzisiaj mam silne uczucia. Czuję się Katarczykiem, Arabem, gejem, człowiek z niepełnosprawnościami i migrantem – mówił.

– Nauczyliśmy się wielu lekcji od Europejczyków i świata zachodniego. Jestem Europejczykiem. Za to, co robiliśmy przez 3000 lat na całym świecie, powinniśmy przepraszać za następne 3000 lat, zanim udzielimy lekcji moralnych – dodał.

– Jeśli Europie naprawdę zależy na losie tych ludzi, mogą stworzyć legalne kanały – tak jak zrobił to Katar, gdzie pewna liczba tych pracowników może przyjeżdżać do Europy do pracy. Można im dać jakąś przyszłość, trochę nadziei – podkreślił.

– Ta jednostronna lekcja moralna to po prostu hipokryzja. Zastanawiam się, dlaczego nikt nie dostrzega postępów, jakie poczyniono tutaj od 2016 roku – zaznacza Infantino. – Nie jest łatwo pogodzić się z krytyką decyzji podjętej 12 lat temu. To będą najlepsze mistrzostwa świata w historii. Nie muszę bronić Kataru, oni mogą bronić się sami. Bronię piłki nożnej – oznajmia.

– Wiem, co to znaczy być dyskryminowanym. Jako dziecko byłem prześladowany, ponieważ miałem rude włosy i piegi – przekazał. Katar w meczu inauguracyjnym MŚ zmierzy się z Ekwadorem (godz. 17:00).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.