Po Europie i Ameryce Północnej, kolejny kontynent wprowadza Ligę Narodów. W piątek CAF ogłosi więcej informacji, a co na razie wiemy?

36 drużyn, 4 dywizje
Podobny format co w Europie, z takim wyjątkiem, że nie wszystkie drużyny, które są w federacji biorą udział. Jeszcze nie wiadomo dokładnie jakich ekip zabraknie. Cztery dywizje zostaną dodatkowo podzielone na grupy, po 4 drużyny każda (łącznie 12).

Dwa lata zmagań
Liga Narodów ma wejść w życie w sierpniu 2019, a zakończyć się dokładnie dwa lata później. Dziwić może decyzja, że zawodnicy będą mieć niespełna miesiąc na regenerację po… Pucharze Narodów Afryki, który zakończy się w lipcu.

Zdania podzielone
Według części osób idea Ligi Narodów w Afryce to świetny pomysł, natomiast ma też oczywiście sporo wad i niedociągnięć. Ściąganie czołowych graczy z najlepszych lig świata średnio co miesiąc, po to by zagrali te parędziesiąt minut z jakąś Erytreą, czy innym Gabonem mija się trochę z celem. W dodatku afrykańskie federacje kiepsko stoją z kasą i takie częste podróże do innych krajów (zwłaszcza te dalsze, np. między Dżibuti i Gwineą) nie poprawią sytuacji finansowej.

Ale Afryka ma już Ligę Narodów…
Serio. Poza Pucharem Narodów Afryki na Czarnym Lądzie organizowane są też Mistrzostwa Narodów Afryki, które mają podobny format do LN. Jedynym problemem jest to, że mogą grać tam tylko zawodnicy grający w ligach z Afryki, co zdecydowanie obniża poziom i reputację turnieju.

Już w piątek podczas losowania afrykańskiej Ligi Mistrzów w Kairze, przedstawiciele CAF przedstawią więcej szczegółów o nadchodzącym projekcie.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Ten artykuł jest dostępny tylko w zagraniczej odsłonie tego serwisu.