Il Capitano kończy dziś 40 lat

foxsports.com

27 września 40-ste urodziny obchodzi jedna z legend piłki nożnej ,zawodnik który zaczynając karierę piłkarską w 1992 roku przez całą karierę był wierny tylko jednemu klubowi. Mowa tu o legendzie AS Romy Francesco Tottim.

Totti jest absolutnym rekordzistą Romy jeśli chodzi o liczbę strzelonych bramek dla tego zespołu. Il Capitano strzelił już 250 bramek w lidze  dla zespołu z Wiecznego Miasta. Pierwsze trafienie dla  Romy Totti zanotował w zremisowanym 1:1  meczu 1.kolejki sezonu 1994/1995 z  Foggią. Totti strzelając tą bramkę nie skończył jeszcze 18 lat. Totti mimo zaawansowanego wieku jak na piłkarza nie przestaje zadziwiać skutecznością i poziomem gry. W poprzednim sezonie w meczu z Torino potrafił wejść na boisko w 86.minucie kiedy to Roma przegrywała 1:2 i w minucie ,w której wszedł na boisko wyrównać wynik meczu ,a cztery minuty później strzelić zwycięską bramkę.W ostatnim meczu przegranym z Torino 1-3 wykorzystał rzut karny dzięki czemu zdobył swoją 250. gola w Romie.

Legenda Romy jest na drugim miejscu w klasyfikacji wszechczasów najlepszych strzelców Serie A ,wyprzedza go tylko Silvio Piola ,który strzelił 274 bramki. Totti jest najstarszym strzelcem gola w Lidze Mistrzów. Ostatnią bramkę w tych elitarnych rozgrywkach zdobył w sezonie 2014/15 kiedy to Roma zremisowała z CSKA Moskwa 1:1. Totti miał wtedy 38 lat i 59 dni.  Do tej pory Totti strzelił 250 bramek w 605 meczach w Serie A. W Pucharze Włoch strzelił w 55 meczach 17 bramek , a  w europejskich pucharach w 98 meczach strzelił 38 bramek.  W 5 meczach o Superpuchar Włoch zdobył 1 bramkę. W sumie we wszystkich rozgrywkach zdobył 306 bramek w  763 meczach.

Uwielbiany przez kibiców na całym świecie z Romą zdobył jedynie przez 24 lata gry dla tego zespołu : jedno Mistrzostwo Włoch w sezonie 2000/01, dwa Puchary Włoch w sezonach 2006/07 i 2007/2008 oraz dwa Superpuchary w 2001 i 2007 roku. Nieco inaczej wygląda to w drużynie narodowej , z którą w 2006 roku zdobył Mistrzostwo Świata , a także srebrny medal Euro 2000.  W reprezentacji  narodowej w 58 meczach zdobył 9 bramek.

Dzisiaj kończący 40 lat Totti będzie świętował urodziny w gronie 300 osób na urodzinach legendy Romy ma pojawić się trener Giallorossi Luciano Spaletti , z którym Totti nie jest w najlepszych relacjach co było widać też w poprzednim sezonie kiedy to Spaletti sadzał na ławce swojego najbardziej doświadczonego piłkarza. Przyjęcie urodzinowe Tottiego odbędzie się w rzymskiej dzielnicy Tor  Crescenza. Urodzinowe życzenia Tottiemu na Facebooku złożyli już m.in. Andrea Pirlo, Fabio Cannavaro, Leo Messi czy Usain Bolt.