26 maja 1928 roku odbywa się konferencja w Amsterdamie, przychodzi głos dla Julesa Rimeta, a ten zapowiada, że powołana w 1904 roku FIFA zorganizuje niezależny, międzynarodowy turniej w piłce nożnej otwarty dla wszystkich członków należących do FIFA. Nikt wtedy nie przypuszczał na jaką skalę będzie to impreza.

Dzisiaj mija 87 lat od pierwszych Mistrzostw Świata w piłce nożnej. Tak, dokładnie 13 lipca 1930 roku o godzinie 15:00 na dwóch stadionach w Montevideo rozegrano pierwsze mecze fazy grupowej turnieju o puchar globu.

Ale po kolei… po tym jak Jules Rimet ogłosił światu swój pomysł zaczęto myśleć nad organizatorem tychże rozgrywek. Swoje kandydatury gospodarskie zgłosiło pięć państw: Włochy, Szwecja, Holandia, Hiszpania i Urugwaj (ówczesny mistrz olimpijski). Na gospodarza wybrano Urugwaj z kilku powodów: raz, że kraj ten obchodził stulecie odzyskania niepodległości, dwa to fakt, że Urugwaj posiadał w swojej kolekcji dwa złote medale olimpijskie (1924r. Paryż i 1928r. Amsterdam) i trzy ponieważ jako organizatorzy – tamtejsza federacja zaproponowała zwrot kosztów podróży dla każdego kto zgłosi się do turnieju.

To łatwe nie było… do czasu zakończenia przyjmowania zgłoszeń – 28 lutego 1930 roku – żadna europejska reprezentacja nie zgłosiła się do udziału w turnieju finałowym (!) Urugwaj rok wcześniej zaprosił na turniej reprezentację Anglii (wówczas uważaną za kolebkę futbolu) ale tamtejsza federacja odrzuciła zaproszenie (wtedy nie należała do struktur FIFA).

Patrząc na taki obrót sprawy, Jules Rimet postanowił, że kraje zza oceanu otrzymają zwrot poniesionych kosztów jeśli przylecą na turniej do Urugwaju (propozycja wyszła od przedstawicieli Urugwajskiego związku piłkarskiego) i tak oto na pierwszym i zarazem ostatnim turnieju do którego nie odbywały się eliminacje przyleciały reprezentacje Francji, Belgii, Jugosławii i Rumunii.

Ostatecznie na turnieju oglądano popisy piłkarskie 13 drużyn narodowych podzielonych na 4 grupy (1 grupa 4 drużyny i 3 grupy po 3 drużyny). Turniej w całości odbył się w stolicy Urugwaju – Montevideo – na Estadio Pocitos, Estadio Parque Central i Estadio Centenario. 13 lipca 1930 roku rozegrano równorzędnie dwa mecze otwarcia Mistrzostw Świata: na Estadio Pocitos Francja pokonała 4-1 Meksyk, zaś na Estadio Parque Central USA pokonało Belgię 3-0. Pierwszą bramkę w turnieju zdobył Francuz – Lucien Laurent w 19 minucie spotkania.

Do półfinałów awansowali zwycięzcy grup czyli Argentyna, Jugosławia, Urugwaj oraz USA. Co ciekawe, obydwa półfinały zakończyły się takim samym wynikiem (Argentyna pokonała USA 6-1 i Urugwaj pokonał Jugosławię 6-1) wyniki dziwią? Niekoniecznie. W tych czasach preferowano bardzo ofensywny styl gry i każda z drużyn grała na ogół 3 obrońcami, zaś w ataku często grało aż czterech piłkarzy.

Meczu o trzecie miejsce nie rozegrano, FIFA do dnia dzisiejszego w klasyfikacji podaje, że trzecią drużyną zostały Stany Zjednoczone (wynika to z klasyfikacji bramek zdobytych na mundialu) zaś Jugosławia była czwarta.

Rozegrano za to finał… 30 lipca przy komplecie publiczności (93 tys.) na Estadio Centenario (wybudowany obiekt specjalnie na mundial) Urugwaj – gospodarz mierzył się z ekipą Argentyny (a tam Guillermo Stabile czy Manuel Ferreira). Od 12 minuty prowadzili gospodarze po bramce Pablo Dorado, zaś 8 minut później wyrównał Carlos Peucelle. Bramka Peucelle dała nadzieję Argentynie na dobry rezultat i w 34 minucie na prowadzenie wyprowadził gości Stabile. Po przerwie na boisku grał już tylko Urugwaj. Kolejno gole Pedro Cea, Victoriano Iriarte i Hectora Castro zakończyły pierwszy mundial w historii FIFA oraz całego świata.

Z 8 trafieniami królem strzelców został Guillermo Stabile i to on otrzymał nagrodę dla najlepszego piłkarza turnieju. Najmniej widzów oglądało grupowe starcie Rumunii z Peru (300 kibiców) zaś najwięcej obejrzało finał (93 tysiące).

Na turnieju było 15 sędziów z 9 państw, a najwięcej meczów sędziował John Langenus z Belgii (4 w tym mecz finałowy).

Najwięcej bramek (9) w jednym meczu padło podczas spotkania grupowego Argentyny z Meksykiem (Argentyna wygrała 6-3), zaś najmniej (1) w meczach Argentyna – Francja (1-0), Chile – Francja (1-0), Urugwaj – Peru (1-0) i Paragwaj – Belgia (1-0). Żaden mecz nie zakończył się remisem. Tak oto prezentuje się historia pierwszego mundialu który odbył się dokładnie 87 lat temu.

Autor: Dawid Godziek