Historia MŚ: Urugwaj 1930

Na łamach naszego serwisu chciałbym rozpocząć cykl artykułów o historii Mistrzostw Świata. Postaram się przybliżyć Wam drodzy czytelnicy trochę historii z każdych Mistrzostw Świata w piłce nożnej. Myślę, że każdy kibic piłki nożnej powinien choć po części znać przebieg, historię czy chociaż zwycięzcę najbardziej prestiżowego turnieju piłkarskiego na świecie.

Historia Mundialu zaczyna się na dobre w końcówce lat dwudziestych XX wieku, kiedy podjęto decyzję o braku turnieju piłkarskiego na planowanych Igrzyskach Olimpijskich w Los Angeles. Międzynarodowy Komitet Olimpijski nie chciał, aby na Olimpiadzie rozgrywano mecze piłki nożnej. Jednak prezydent FIFA Jules Rimet na konferencji w Amsterdamie poinformował o planach organizacji niezależnego turnieju piłkarskiego dla wszystkich krajów zrzeszonych z FIFA…

Do zorganizowania pierwszego takiego turnieju zgłosiło się sześc państw: Hiszpania, Holandia, Szwecja, Węgry, Włochy oraz Urugwaj. Jednak swoje kandydatury wycofało pięć krajów na rzecz Urugwaju. Przyczyną tego były ostatnie sukcesy urugwajskiego zespołu (zwycięstwo w dwóch ostatnich Olimpiadach – 1924 oraz 1928). Innym czynnikiem takiej decyzji była przypadająca na 1930 rok setna rocznica odzyskania niepodległości przez państwo z Ameryki Południowej. W maju 1929 roku FIFA oficjalnie przyznała organizację I Mistrzostw Świata Urugwajowi.

Pierwszy turniej MŚ jako jedyny nie został poprzedzony eliminacjami. Na Mistrzostwa Świata w Urugwaju zaproszono wszystkie państwa zrzeszone z FIFA. Zgłoszenia swojego kraju można było składać do końca lutego 1930 roku. Niestety ze względu na zbyt małą liczbę zgłoszeń termin ten przesunięto na koniec maja.Oficjalne logo MŚ W pierwszym terminie do turnieju zgłosili się: Argentyna, Chile, Meksyk, Paragwaj, Peru, Boliwia, Brazylia oraz USA. Jednak dzięki przedłużonemu terminowi zgłoszeń na Mistrzostwa Świata ostatecznie zapisano 13 drużyn. Oprócz wyżej wymienionych były to jeszcze Państwa z Europy: Jugosławia, Belgia, Francja, Rumunia. Przyczyną tak małej liczby zgłoszeń z Europy były przede wszystkim koszta związane z długą podróżą za Ocean Atlantycki.

Fot. Oficjalne logo MŚ 1930

Wszystkie spotkania Mistrzostw odbyły się w Montevideo na trzech stadionach, które mogły pomieścić 100tys widzów. Jednak pierwsze mecze były rozgrywane na stadionach mieszczących ok. 20tys kibiców, ponieważ stadion budowany specjalnie na tą okazję miał małe opóźnienia (cztery dni). Jednak już piątego dnia Mistrzostw na nowo otwartym boisku rozgrywały się mecze zgodnie z terminarzem.

Do Urugwaju przybyło 15 sędziów z 9 krajów, z czego 11-stu było arbitrami głównymi, a czterej pozostali liniowymi. Mecz finałowy sędziowali panowie z Belgii (John Langenus – główny, Henry Christophe – liniowy) oraz Boliwii (Ulises Saucedo – liniowy).

Trzynaście drużyn zostało podzielonych na 4 grupy, które wyłoniło losowanie FIFA. Rozstawione drużyny: Urugwaj, Argentyna, Brazylia i USA zostały rozmieszczone po jednej w każdej grupie. Do fazy półfinałowej turnieju przechodzili zwycięzcy każdej grupy, a dalej grano systemem KO (przegrany odpada). Wielki finał rozegrano 30 lipca 1930 roku, w którym gospodarze turnieju byli mało gościnni i pokonali Argentynę 4:2. Od tamtej pory dzień 31 lipca jest w Urugwaju świętem narodowym.

Do dziś zdania są podzielone co do meczu o 3. miejsce. Jedni uważają, że się odbył i wygrała Jugosławia. Inni zaś, że do meczu nie doszło, ponieważ Jugosławia odmówiła gry z powodu niekorzystnego dla nich sędziowania w półfinale z gospodarzami turnieju!

Replika pucharu I mistrzostw świata  Zwycięzcy turnieju w nagrodę dostali ufundowaną przed federację FIFA statuetkę wykonaną ze złota przedstawiającą grecką    boginię zwycięstwa (Nike z Samotraki)

 

 

 

 

FAZA GRUPOWA (z-r-p)

GRUPA A:
1. ARGENTYNA 3-0-0
2. Chile 2-0-1
3. Francja 1-0-2
4. Meksyk 0-0-3

GRUPA B:
1. JUGOSŁAWIA 2-0-0
2. Brazylia 1-0-1
3. Boliwia 0-0-2

GRUPA C:
1. URUGWAJ 2-0-0
2. Rumunia 1-0-1
3. Peru 0-0-2

GRUPA D:
1. USA 2-0-0
2. Paragwaj 1-0-1
3. Belgia 0-0-2

 

PÓŁFINAŁY

ARGENTYNA 6-1 USA
URUGWAJ 6-1 JUGOSŁAWIA

 

FINAŁ

URUGWAJ 4-2 ARGENTYNA

 

Najlepsi strzelcy Turnieju:

Strzelcy goleStrzelcy goleStrzelcy goleStrzelcy goleStrzelcy goleStrzelcy goleStrzelcy goleStrzelcy gole Guillermo Stábile (Argentyna) – 8 goli
Strzelcy goleStrzelcy goleStrzelcy goleStrzelcy goleStrzelcy gole José Pedro Cea (Urugwaj) – 5 goli
Strzelcy goleStrzelcy goleStrzelcy goleStrzelcy gole Guillermo Subiabre (Chile) – 4 gole
Strzelcy goleStrzelcy goleStrzelcy goleStrzelcy gole Bertram Patenaude (USA) – 4 gole

 

PODSTAWOWE INFORMACJE
Miejsce: Urugwaj (Montevideo)
Data mistrzostw: od 13 do 30 lipca 1930 roku
Ilość drużyn: 13
Ilość sędziów: 15
Liczba meczy: 18
Ilość bramek: 70
Średnia goli na mecz: 3,89

I tak właśnie kończą się I Mistrzostwa Świata w historii piłki nożnej! Już niebawem ukaże się artykuł na temat Mundialu we Włoszech 4 lata później! Zachęcam do przeczytania 🙂

 


Najlepsze oferty bukmacherskie na Euro 2020
20 zł bez depozytu, 600 zł bez ryzyka i bonus 2100 zł na eFortuna.pl
20 zł bez depozytu, 333 zł bez ryzyka i bonusy 2000 zł na LVBET.pl
21 zł bez depozytu, 230 zł bez ryzyka i bonusy 549 zł na Totolotek.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *