Krzysztof Drobnik (Piłkarski Świat)

Górnik Zabrze pokonał Zarię Balti 1:0 w pierwszym meczu eliminacji Ligi Europy. Jedynego gola zdobył Igor Angulo.

Mecz na który w Zabrzu czekali wszyscy. Po 23 latach Górnik wrócił do Europejskich Pucharów, ich rywalem w pierwszej rundzie eliminacji Ligi Europy była mołdawska Zaria Balti. Rywal w swojej lidze zajmuje ostatnie miejsce w tabeli, więc wydawało się, że podopieczni Marcina Brosza nie będa mieli problemów z pokonaniem rywali, ale nikt w Zabrzu nie mówił o lekceważeniu przeciwnika.

Pierwszą groźną okazję Górnik miał w 7. minucie. Igor Angulo świetnie uderzył z rzutu wolnego, lecz trafił w poprzeczkę. Szansę na gola miał także Przemysław Wiśniewski, ale główkował on bardzo wysoko nad bramką. Podopieczni Marcina Brosza nabierali pewnośc siebie i byli coraz bliżej gola, po uderzeniu Szymona Żurkowskiego, tylko interwencja Vladimira Livsita uratowała Zarię. Goście przez pierwszą połowę nie istnieli, ale zabrzanom brakowało skuteczności i do przerwy Górnik remisował z Zarią 0:0.

Pierwszy strzał w drugiej połowie oddała Zaria. Vadim Gulceac strzelał sprzed pola karnego, ale Tomasz Loska nie miał problemu ze złapaniem futbolówki. Chwilę później zaatakowali zabrzanie. Żurkowski dośrodkował z rzutu rożnego, główkował Dani Suárez, lecz trafił w poprzeczkę. Podopiecznym Marcina Brosza brakowało pomysłu, żeby przedostać się w pole karne, więc strzelali z dystansu, Adam Wolniewicz kopnął jednak bardzo daleko obok bramki, a Szymon Matuszek prosto w Livsita. Górnicy stworzyli składną akcję dopiero w 87. minucie, ale na szczęście okazała się ona skuteczna. Wolniewicz dośrodkował mocną piłkę w szesnastkę, a tam głową do siatki trafił Angulo.

W doliczonym czasie gry za drugą żółtą i w konsekwencji czerwoną kartkę wyleciał Żurkowski i Górnik w rewanżu zagra bez ważnego zawodnika.