Gianni Infantino: Mistrzostwa Świata w Katarze będą najlepsze w historii

Gianni Infantino / fot. Mikołaj Barbanell (Piłkarski Świat)

Już za rok będziemy świadkami kolejnych Mistrzostw Świata, które odbędą się w Katarze. Wokół wyboru gospodarza turnieju od początku krążyły kontrowersje. Gianni Infantino jednak jest dobrej myśli, twierdząc, że Mundial w 2022 roku będzie najlepszy w historii.

Władze światowej piłki mają nadzieję, że już podczas Mundialu w Katarze, trybuny zapełnią się kibicami. Infantino uważa, że Katar już udowodnił swoją zdolność do walki z pandemią, organizując takie wydarzenia jak Klubowe Mistrzostwa Świata na początku tego roku. Dodał również, że będą to najlepsze Mistrzostwa Świata w historii

Najlepszy mundial w historii zobaczymy na przełomie listopada i grudnia w Katarze. Najlepszy Puchar Świata w historii oznacza Puchar Świata z pełnymi stadionami. Jestem tego w 100 procentach pewien – powiedział Infantino w rozmowie z mediami po spotkaniu Rady FIFA w zeszłym tygodniu – Jestem tego w 100 procentach pewien, ponieważ byliśmy już świadkami jednego z najtrudniejszych okresów, kiedy mogliśmy zorganizować Klubowe Mistrzostwa Świata w Katarze przy 30-procentowym obłożeniu stadionów w zdrowym i bezpiecznym środowisku.

FIFA jest w stałym kontakcie z rządem Kataru i Najwyższym Komitetem ds. Dostaw i Dziedzictwa (SC) i jest pod wrażeniem obiektów oferowanych w kraju Bliskiego Wschodu –Spotkałem się z Ministrem Zdrowia, Jego Wysokością Emira, a także z Premierem. Rozmawialiśmy na te tematy i to, co jest wdrażane w Katarze, jest absolutnie najnowocześniejsze – zapewnił szef FIFA.

Infantino żywi nadzieję, że dzięki szczepieniom, pandemia do czasu startu Mundialu zostanie zażegnana – Patrząc w przyszłość, tym bardziej, że szczepienia właśnie rozpoczęły się na całym świecie. Około tydzień temu powiedziano mi, że dostępnych jest około dwóch i pół miliarda szczepionek. Obecnie na świecie żyje około siedmiu lub ośmiu miliardów ludzi. Może nie wszyscy chcą się szczepić, ale miejmy nadzieję, że rozumiemy, iż szczepionki są dość skuteczne w ponad 95 procentach. Jest to więc kwestia kilku miesięcy, aż wszyscy będą mieli możliwość zaszczepienia się i pozbędziemy się tego Covida raz na zawsze. Ale jestem przekonany, po rozmowach z wieloma przedstawicielami rządu Kataru i Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), Dr. Tederosem (Dyrektor Generalny WHO Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus) i jego zespołem, że dzięki szczepionkom wszystko będzie w porządku i Mistrzostwa Świata będą fantastyczne.

Prezydent FIFA pochwalił również przygotowanie Kataru pomimo wybuchu pandemii. Wszystkie projekty są realizowane na czas, a do użytku oddano już cztery z ośmiu planowanych obiektów, w których odbędzie się turniej (cztery z nich zostały już otwarte, kolejny jest gotowy i czeka na inaugurację, na pozostałych trzech prace zostały ukończone w 80 procentach, a 41 boisk treningowych jest już gotowych) – Pomimo kryzysu covidowego, przez który wszystko stanęło w miejscu, praca w Katarze trwa. Nie tylko w odniesieniu do stadionów, ale także bardziej ogólnie całej infrastruktury. I to jest dość niesamowite, ponieważ nie mamy praktycznie żadnych opóźnień w różnych projektach, co znowu jest niesamowitym osiągnięciem – Szwajcar nie ukrywał swojego uznania – I teraz, od ponad 20-25 lat w tym świecie obserwując turnieje i wydarzenia, nigdy nie widziałem kraju, który byłby tak gotowy jak Katar z ponad rocznym wyprzedzeniem. Dlatego jestem również przekonany, że każdy, kto przyjedzie do Kataru, przyjedzie do całego regionu Zatoki Perskiej – ponieważ można zostać kilka dni tutaj, kilka dni tam – również 

Będą świadkami gościnnego miejsca i wspaniałych mistrzostw świata – spuentował to wszystko 50-latek.

Mistrzostwa Świata w 2022 roku odbędą się na przełomie listopada i grudnia. Będzie to pierwszy turniej, który odbędzie się na Bliskim Wschodzie w kraju islamskim, i pierwszy, który odbędzie się jesienią. W turnieju wezmą udział 32. reprezentacje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.