źródło: twitter.com/SquawkaNews

Reprezentacja Francji pokonała Chorwację 4:2 w wielkim finale Mistrzostw Świata. Bramki dla Trójkolorowych zdobyli Mario Mandžukić samobójczą, Antoine Griezmann, Paul Pogba i Kylian Mbappé, dla Chorwatów trafili Ivan Perišić i już do dobrej bramki Mandžukić.

W ostatnim meczu Mistrzostw Świata, czyli w finale, zmierzyły się drużyny Francji i Chorwacji. Podopieczni Didiera Deschampsa, poza meczem z Argentyną, wszystkie pozostałe mieli pod kontrolą i wygrywali z Urugwajem, a także z Belgią. Droga drużyny z Bałkanów do finału jest nieprawdopodobna. Rozgrywali już 3 dogrywki i 2 konkursy rzutów karnych, po jedenastkach pokonali Duńczyków i Rosjan, a po 120 minutach okazali się lepsi od Anglików. Przed meczem mówiło się, że to Francja będzie faworytem, bo rozegrała aż 90 minut mniej, ale Chorwaci w tym turnieju pokazali, że sił im nie brakuje.

Pierwsze minuty meczu to zdecydowana przewaga Chorwatów, ale nic z niej nie wynikinęło, bo podopiecznym Zlatko Dalića zabrakło dokładnośći. Franuzi swoją pierwszą szansę na gola wykorzystali, choć można powiedzieć, że zrobił to za nich Mario Mandžukić, który wpakował piłkę głową do własnej siatki po dośrodkowaniu Antoine’a Griezmanna z rzutu wolnego.

Szybko mógł odpowiedzieć Domagoj Vida, obrońca Besiktasu główkował w szesnastce, lecz wysoko przestrzelił. Nie udało się Vidzie, udało się Ivanowi Perišićowi, który dostał podanie właśnie od Vidy, minął obrońców i uderzeniem tuż przy słupku pokonał Hugo Llorisa.

Strzelec bramki na 1:1 w końcowych minutach pierwszej połowy zagrał ręką w polu karnym i sędzia Nestor Pitana po analizie VAR wskazał na wapno. Do piłki ustawionej na wprost bramki Chorwatów podszedł Griezmann i wyprowadził Trójkolorowych na prowadzenie.

Później już żadna drużynie nie zagroziła bramce rywala i do przerwy Francja prowadziła z Chorwacją 2:1.

Na początku drugiej części meczu, gola wyrównującego mógł zdobyć Ante Rebić jednak po jego strzale kapitalnie interweniował Lloris. Okazję na podwyższenie prowadzenia miał także Kylian Mbappé, ale dobrze po jego uderzeniu z ostrego kąta obronił bramkarz Chorwacji. W 59. minucie podopieczni Deschampsa zdobyli trzecią bramkę. Griezmann wyłożył piłkę do Paula Pogby, jego pierwsze uderzenie zostało zablokowane, ale dobitka finezyjna znalazła drogę do siatki.

Chwilę później padł kolejny gol dla Francuzów. Lucas Hernández zagrał do Mbappé, ten przyjął sobie futbolówkę i fantastycznym strzałem pokonał Subašića.

Podopieczni Zlatko Dalića nie złożyli broni i udało im się strzelić drugiego gola przy pomocy Llorisa, który chciał przedryblować Mandžukić, ten czujnie nie dał się nabrać, przejął piłkę i skierował ją do pustej bramki.

Więcej goli w tym spotkaniu nie padło i Franuzi mogli świętować zdobycie Mistrzostwa Świata.