Fortuna PP: Śląsk w 1/4 finału

Puchar Polski / fot. Mikołaj Barbanell (Piłkarski Świat)

Podczas czwartkowego posiedzenia Komisja ds. Rozgrywek i Piłkarstwa Profesjonalnego PZPN podjęła decyzję w sprawie weryfikacji meczu 1/8 finału Fortuna Pucharu Polski Sandecja Nowy Sącz – Śląsk Wrocław, który został przerwany z powodu zachowań o charakterze rasistowskim i zejścia z boiska zawodników gospodarzy.

Komisja ds. Rozgrywek i Piłkarska Profesjonalnego PZPN ukarała Sandecję walkowerem 0:3. Ma to związek z samowolnym opuszczeniem boiska przez zawodników gospodarzy. Miało to miejsce w trakcie serii rzutów karnych. Jak wyjaśnia komisja:

Obowiązujące przepisy PZPN stanowią, że decyzja o wcześniejszym zakończeniu meczu może być podjęta wyłącznie przez sędziego lub delegata PZPN. Ze zgromadzonej przez Komisję dokumentacji wynika jednoznacznie, że bezpośrednią przyczyną niedokończenia zawodów była odmowa kontynuowania gry przez drużynę gospodarzy. W takim przypadku, zgodnie z § 7 ust. 6 pkt 9) Uchwały nr IX/140 z dnia 3 i 7 lipca 2008 roku Zarządu PZPN w sprawie organizacji rozgrywek w piłkę nożną, zawody należało zweryfikować jako walkower na niekorzyść tej drużyny, niezależnie od okoliczności, które skłoniły zawodników do opuszczenia boiska, a które jednocześnie stały się przedmiotem odrębnego postępowania wszczętego przez Komisję Dyscyplinarną PZPN.

Komisja Dyscyplinarna PZPN zbadała natomiast sprawę okrzyków o charakterze rasistowskim, które pojawiły się na trybunach podczas wykonywania rzutu karnego przez pomocnika Sandecji Maissy Falla. Śląsk Wrocław został ukarany zakazem wyjazdów zorganizowanych grup kibiców w wymiarze 6 miesięcy w rozgrywkach Pucharu Polski w sezonie 2022/2023. Przedstawicielowi Ekstraklasy wymierzono również karę pieniężną w wysokości 190.000 złotych. Jak argumentuje Komisja Dyscyplinarna:

Komisja Dyscyplinarna uznała, iż pomimo zaistnienia przesłanek określonych w art. 67 Regulaminu Dyscyplinarnego, zastosowanie sankcji w postaci walkowera na niekorzyść Śląska Wrocław naruszyłoby zasady sportowej rywalizacji. Komisja uznając odpowiedzialność klubu za zachowanie swoich kibiców stwierdziła, że niezasadnym jest podważanie wyniku osiągniętego na boisku, a adekwatnymi karami są wysoka kara finansowa i zakaz wyjazdowy.

Śląsk Wrocław uzupełnia tym samym grono ćwierćfinalistów Fortuna Pucharu Polski. PZPN nie podał jeszcze terminu losowania tej fazy rozgrywek, które najprawdopodobniej odbędzie się po zakończeniu udziału reprezentacji Polski w nadchodzących mistrzostwach świata. Mecze 1/4 finału zaplanowano na przełom lutego i marca przyszłego roku.

Źródło: własne / PZPN


Sprawdź również inne informacje o Mistrzostwach Świata 2022, wśród których dostępne są m.in. aktualności MŚ 2022, informacje o tym gdzie oglądać poszczególne mecze, które prezentujemy w dziale transmisje MŚ 2022, a także typy na MŚ 2022 i szczegóły o obstawianiu MŚ 2022.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.


Ten artykuł jest dostępny tylko w zagraniczej odsłonie tego serwisu.