Fortuna 1. Liga: Sandecja traci punkty ze spadkowiczem

Mikołaj Barbanell (Piłkarski Świat)

W drugim wtorkowym spotkaniu 32. kolejki Fortuna 1. Ligi sezonu 2019/20, Wigry Suwałki na swoim boisku pokonały 1:0 Sandecję Nowy Sącz. Gola na wagę zwycięstwa zdobył w końcówce spotkania Cezary Sauczek.

Dla gospodarzy dzisiejsza potyczka była kolejnym etapem przygotowań do drugoligowych rozgrywek, ponieważ podopieczni Donatasa Venceviciusa stracili już arytmetyczne szanse na utrzymanie się w aktualnym sezonie Fortuna 1. Ligi. Wspomniany szkoleniowiec otrzymał szansę na sprawdzenie nowych rozwiązań taktycznych.

Drużyna przyjezdnych marzyła wyłącznie o zgromadzeniu trzech punktów. Przy zwycięstwie Sandecja oddaliłaby się od strefy spadkowej, a przy korzystnym zbiegu wydarzeń na innych boiskach, mogłaby się jeszcze włączyć do gry o zajęcie miejsca barażowego, pozwalającego walczyć o udział w następnej kampanii PKO BP Ekstraklasy. Wyżej wzmiankowany posiadał zaledwie dwa oczka przewagi nad 16. w ligowej tabeli Olimpię Grudziądz, a z drugiej strony pięć punktów straty do zajmującego 6. lokatę Bruk – Betu Termaliki Nieciecza.

Początek dzisiejszej rywalizacji ułożył się lepiej dla gospodarzy, którzy próbowali stworzyć zagrożenie, poprzez efektowne uderzenia z okolic pola karnego rywala. Szczególnie aktywny był Kacper Wełniak, który w 21. minucie tego spotkania popisał się ładnym strzałem z pierwszej piłki w szesnastce Sandecji. Futbolówka pofrunęła jednak minimalnie nad poprzeczką bramki. Kolejne fazy pojedynku stawały pod znakiem zmasowanych prób z dystansu w wykonaniu piłkarzy Wigier. Dobrze dysponowany Daniel Bielica skutecznie zatrzymywał niebezpieczne zagrania. Podopieczni Marcina Jałochy starali się odpowiedzieć, jednakże blok defensywny gospodarzy mądrze się ustawiał i neutralizował akcje ofensywne oponenta. Tuż przed przerwą obie ekipy konstruowały akcje na skrzydłach, lecz to nie przynosiło żadnych wymiernych efektów. Jeszcze  przed zejściem do przerwy, sędzia główny ukarał Mateusza Klichowicza żółtą kartką. Kibice, którzy przyszli na stadion w Suwałkach, nie zobaczyli goli w pierwszej odsłonie widowiska.

W czasie przerwy, sztab szkoleniowy gości przeprowadził jedną zmianę: posiadającego już żółty kartonik Mateusza Klichowicza na placu gry zastąpił Kamil Ogorzały. Kilka chwil po tym wydarzeniu Pan arbiter główny musiał ponownie zastosować karę indywidualną, a dotknęła ona Jakuba Świątka, który popisał się nadmierną agresją. Dzisiejsze spotkanie ligowe okazało się bardzo niefortunne dla Kamila Ogorzały, ponieważ szybko po wkroczeniu na murawę, doznał poważnego urazu. Tego gracza błyskawicznie zmienił Mariusz Gabrych. Piłkarze przyjezdnych z minuty na minutę coraz bardziej dominowali na boisku, czego efektem były kąśliwe strzały w kierunku bramki Jana Balawejdera. W 60. minucie rywalizacji Marcin Flis rażąco naruszył powszechnie obowiązujące przepisy gry, za co dostał karę, w postaci żółtej kartki. W następnych fragmentach meczu mogliśmy oglądać twardą walkę o każdą piłkę. Sędzia Kuźma musiał dosyć często przerywać grę. Na siedem minut przed zakończeniem regulaminowego czasu gry, Mikołaj Wasilewski miał doskonałą sytuację na zmianę wyniku, jednak jego strzał głową został w ostatniej chwili zatrzymany przez rywala, ustawionego blisko linii bramkowej. Po wielu próbach drużyna Wigier Suwałki wyszła na prowadzenie. Gola w 88. minucie zdobył Cezary Sauczek, zaskakując kompletnie pogubioną defensywę przyjezdnych. Zmiennik Grzegorza Aftyki wyśmienicie urwał się spod opieki przeciwników i nie dał żadnych szans bramkarzowi Sandecji. Zespół sędziów do podstawowego wymiaru czasu gry doliczył pięć minut, ale to nie zdołało wpłynąć na zmianę rezultatu.

Ekipa gospodarzy pokazała dużo charakteru, przeciwstawiając się faworyzowanemu rywalowi. Sandecja Nowy Sącz musi się nerwowo przyglądać temu, co w tej kolejce zaprezentują sąsiedzi z dolnych rejonów tabeli.

Wigry Suwałki 1:0 Sandecja Nowy Sącz

Gole: Cezary Sauczek (88′)

Skład Wigier Suwałki: : Jan Balawejder – Grzegorz Aftyka (72′ Cezary Sauczek) , Michał Ozga, Jakub Świątek (67′  Denis Gojko), Martin Dobrotka – Robert Bartczak, Konrad Mateuszewski, Mikołaj Wasilewski, Adrian Karankiewicz, Patryk Czułowski – Kacper Wełniak (76′ Szymon Łapiński).

Skład Sandecji Nowy Sącz: Daniel Bielica – Dawid Szufryn, Adrian Basta, Michal Piter – Bućko, Bartłomiej Kasprzak (89′ Michał Walski) – Damian Chmiel, Dominik Kun, Marcin Flis, Radosław Kanach, Mateusz Klichowicz (46′ Kamil Ogorzała) (52′ Mariusz Gabrych) – Maciej Korzym.

Żółte kartki: Jakub Świątek (50′), Konrad Matuszewski (76′), Jan Balawajder (90′) – Mateusz Klichowicz (45′), Marcin Flis (62′)

Arbiter główny: Łukasz Kuźma

Miejsce i data rozgrywania spotkania: Stadion Miejski w Suwałkach, 14.07.2020